Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 27. 11. 2020 meniny má Milan

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Strava
39
Simon K.
20. apríl 2014, 11:03
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

V našom prvom dieli o Intermittent Fastingu sme si priblížili základné pojmy súvisiace s IF. Dnes sa zameriame na výhody, nevýhody, osobné skúsenosti a konkrétny protokol Leangains.

Simon K.
20. apríl 2014, 11:03
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
39
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V našom prvom dieli o Intermittent Fastingu sme si priblížili základné pojmy súvisiace s IF. Dnes sa zameriame na výhody, nevýhody, osobné skúsenosti, presnejšie objasnenia a konkrétny protokol Leangains.

 

Pokračujme a prejdime rovno k výhodám IF:

1. Vyššia efektivita pri strate tuku a naberaní svalovej hmoty: toto je uskutočnené zlepšením inzulínovej citlivosti, čo sa deje práve pri IF. Ak sa tvoja inzulínová citlivosť zvýši, v podstate to znamená, že tvoje telo dokáže oveľa lepšie využiť a reagovať na živiny – obzvlášť sacharidy. Tým pádom tu obecne ide o lepšie spaľovanie tukov a budovanie svalstva.

2. Je to dobré pre tvoje zdravie: ďalšia zo skvelých výhod zvýšenia inzulínovej citlivosti a schopnosti tela lepšie reagovať na sacharidy, je pokles hodnôt lipidov v krvi, okrem toho zlepšenie metabolizmu cukrov v krvi, čo je výsledok nie konštantne vysokej hladiny cukrov (čo sa deje pri konzumácií sacharidov počas dňa), čiže to všetko vedie k zlepšeniu zdravia, zníženie chorôb, LDL cholesterolu a kardiovaskulárnych chorôb.

3. Možnosť zníženia výskytu rakoviny: už existujú dôkazy a štúdie, ktoré poukazujú, že IF je takisto efektívne pri znížení rakovinotvorných buniek.

4. Zvýšenie rastového hormónu: Jeden z najväčších benefitov, zvyšovanie rastového hormónu počas fasting

fázy. Chceš znížiť tuk, no zároveň nestratiť svalovú hmotu? To je to, na čom sa podieľa rastový hormón.

5. Zlepšenie mozgovej aktivity a činnosti mozgu: rovnako, ako zníženie šancí na Alzhaimerovu, či Parkinsonovu chorobu, IF preukázalo zlepšenie činnosti mozgu a celkové zlepšenie zdravia.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

6. Menší pocit hladu, popri strate tuku: áno, prekvapenie. Prvých pár týždňov to môže byť pri IF náročné. Dodržiaval si niekoľko rokov návyky, kedy si jedol niekoľkokrát denne, raňajkoval si a tak po začatí s IF si tvoje telo môže povedať „čo sa to deje?!“ Tvoje telo bude potrebovať nejaký čas adaptovať sa, pre niektorých ľudí to môže byť len pár dní a prejdú si tým absolútne v pohode, u niekoho sa môže prejaviť obrovský hlad, možno bolesť hlavy, ale telo je fascinujúce, a ak dáš IF šancu, určite sa adaptuje novým situáciam.

7. Je to zábava: buďme úprimní, jedenie veľkých skvelých jedál vyhráva nad jedením malých jedál, po ktorých si aj tak onedlho hladný. Predstav si ako ješ 6-7 malých jedál, keď chceš stratiť tuk. Tie jedlá sú pravdepodobne fakt malé a nenasýtia ťa a na konci dňa skončíš hladný. Navyše feeding v tréningové dni je naozaj extra zábava, pretože máš povolený „refeed“ so sacharidmi, čo je ďalší super dôvod tešiť sa na tréning a vychutnať si následne veľké jedlo po ňom. Môžeš jesť veľké jedlá a pritom zostať štíhly.

Ďalšie výhody: Udržiavanie svalovej hmoty, znižovanie negatívnych dopadov na starnutie, vylepšenie svalovej syntézy bielkovín, zvyšovanie hodnôt norepinephrínu, zlepšenie duševnej pohody, menej stresujúcich „musím sa najesť, lebo prídem o svaly“ momentov a oveľa viac voľného času vďaka neustálej starostlivosti, minimálne o proteinové šejky, každú chvíľu a nosenie niekoľkých misiek s jedlom, keď ideš preč z domu na pol dňa. Žiadne jedlá, ktoré sú skôr ako predjedlo, ktoré ťa nezasýtia, akurát ti spraví chute na ďalšie jedlo.

 

Teraz je čas, aby sme sa pozreli na celú problematiku IF (Leangains) trošku podrobnejšie.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

L E A N G A I N S

 

LEANGAINS je jedinečný prístup k tréningu a stravovaniu. Tento systém zahŕňa fasting a silový tréning tak, aby dochádzalo k redukovaniu tuku a zároveň naberaniu svalovej hmoty. To je vykonané prepínaním medzi fasting a feeding periódou. Je to typ Intermittent Fastingu, ktorý bol vybudovaný dokopy po rokoch skúmania výsledkov vedcov pre stratu tuku, budovanie svalstva, tréningu a fastingu, vlastných skúseností Martina Berkhana a aktuálnych skúseností pri práci so stovkami jeho klientov za posledných niekoľko rokov. Martin zo začiatku veľmi váhal o napísaní a predstavení Intermittent Fastingu, resp. Leangains. Tento koncept je tak radikálne odlišný od väčšiny stravovacích návykov a myslel si, že bude takmer nemožné zmeniť vnímanie ľudí na výživu a stravovanie pomocou len niekoľkých článkov. Na oficiálnej stránke leangains môžete nájsť tony materiálov, reálnych štúdií, pred-po obrázkov ľudí, ktorí skúšali IF/LG s vynikajúcimi výsledkami, dokonca Martinovu osobnú dokumentáciu jeho transformácie z tučného, 90kg decka na človeka s kvalitnou hmotou a nízkym percenom telesného tuku.

„Dosiahnuť postavú akú mám teraz, musel som zmeniť môj pohľad na stravovanie, kompletne.“ - Martin Berkhan.

 

V prvom dieli sme si priblížili pojmy fasting a feeding a celkový Intermittent Fasting. Teraz si podrobne popíšeme jeden z najznámejších a najrozšírenejších IF protokolov, leangains. Skutočnosti budem parafrázovať od M. Berkhana.

Fasting & Feeding: Môj názor je, že fáza fastingu by mala trvať počas noci a počas ranných hodín, resp. doobeda. Ideálne by mal byť fasting prelomený okolo poobedia. Avšak fasting môže byť prelomený aj v neskoršej fáze dňa, to záleží na tvojich osobných preferenciách a dennej rutine. Ja osobne som zvyknutý so skončením fastingu okolo 16-18 hodiny, pretože pracujem dlho a vstávam o dosť neskôr, než väčšina pracujúcich ľudí. Odporúčanie pre fasting v prvej časti dňa je skôr zo sociálnych a praktických dôvodov. Väčšine ľudí totižto vyhovuje nejesť bezprostredne po prebudení a naopak zaspávať najedený. Práve odpoludnie a večere sú vhodné pre odpočinok a jedlo. Takže preto, aby bol tento systém stravovania pre ľudí prijatelnejší, rozhodol som sa, že fázu feedingu dám dopoludnia a večer – tak je to lepšie pre väčšinu z nás.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Protokoly: Pracujem so štyrmi odlišnými protokolmi, závisiac od toho, čo moji klienti očakávajú. Rozdiel je hlavne v tom, či budú jesť jedno alebo dve, či tri jedlá po tréningu.

 

 

1. TŔENING NALAČNO


Tréning začína na prázdny žalúdok, po dávke 10g BCAATáto dávka BCAA nie je počítaná a nezahajuje feeding fázu! Technicky, tréning nie je úplne nalačno. Prijatie bielkovín pred tréningom a ich stimulačný účinok pre syntézu bielkovín a metabolizmus, je zásadný pre optimálne výsledky. 8 hodinová fáza feedingu začína potréningovým jedlom.

Príklad:
11h – 12h alebo 5-15 minút pred tréningom: 10g BCAA
12h -13h: tréning 13h: potréningové jedlo (najväčšie jedlo dňa)
16h: druhé jedlo 21h: posledné jedlo pred fastingom
 

2. RANNÝ TRÉNING NALAČNO


Toto je plán pre človeka, ktorý trénuje skoro ráno a preferuje feeding fázu poobede a neskôr.

Príklad: 
6h: 5 až 15 minút pred tréningom – 10g BCAA. 
6h – 7h: tréning
8h: 10g BCAA 
10h: 10g BCAA 
12h – 13h: „skutočné“ potréningové jedlo (najväčšie jedlo dňa). Začiatok 8 hodinového jedenia. 
20:00 až 21:00: posledné jedlo pred fastingom

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

3. JEDNO PREDTRÉNINGOVÉ JEDLO


Toto je najbežnejší protokol, najmä pre mladých ľudí, ktorí chodia do školy a majú flexibilný čas.

Príklad:
12h – 13h alebo okolo obeda/napoludnie: predtréningové jedlo, približne 20-25% z celkového denného príjmu kalórií 
15h – 16h: tréning by mal zakat pár hodín po predtréningovom jedle
16h – 17h: potréningové jedlo (najväčšie)
20h – 21h: posledné jedlo pred spaním

 

4. DVE PREDTRÉNINGOVÉ JEDLÁ


Zvyčajný protokol pre ľudí s normálnou pracovnou dobou.

Príklad:
12h – 13h alebo okolo obeda/napoludnie: predtréningové jedlo, približne 20-25% z celkového denného priímu kalórií

16h – 17h: predtréningové jedlo. Približne rovnaké, ako prvé jedlo
20h – 21h: potréningové jedlo (najväčšie)

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2
 

Kľúčové body LEANGAINS

* Neprijímať žiadne kalórie počas fastingu. Káva, čaje, umelé sladidlo, žuvačky bez cukru sú v poriadku (aj keď môžu obsahovať minimálne množstvo kalórií, fasting nám nerarušia). Polovička až jedna čajová lyžička mlieka do kávy je tiež v poriadku.
* Fasting je skvelá doba robiť niečo produktívne, učiť sa, pracovať. Len tak neseď, nenuď sa a nemysli na jedlo.
* Frekvencia jedál počas feedingu nie je až taká podstatná. Avšak väčšina ľudí, vrátane mňa, preferuje jedlo 3x denne.
* Väčšina denného príjmu kalórií je prijatá v potréningovom jedle. V závislosti na protokole, to znamená približne 95-99% (tréning nalačno), 80% (jedno predtréningové jedlo), 60% (dve predtréningové jedlá).
* Doba feedingu by mala byť zväčša v rovnakom čase, kvôli hormonálnym zvyklostiam na jedlo. Máme tendenciu byť hladní, keď nastane doba, kedy sme zvyknutí jesť, navyše udržiavanie časových zvyklostí je jednoduchšie.
* V netréningových dňoch by malo byť prvé jedlo zároveň to najväčšie, kdežto v dňoch tréningových, je to práve jedlo potréningové. Hrubým odhadom by prvé jedlo v netréningové dni malo obsahovať cca 35-40% celkového denného príjmu kalórií. Toto jedlo by malo byť hlavne bohaté na bielkoviny.
* Keď pracujem s klientami, vždy sa snažíme prísť na nejaký kompromis, ohľadom vyššie uvedenej veci. Niektorí ľudia si šetria najväčšie jedlo v netréningový deň na večeru s rodinou, namiesto toho, aby mali výdatný, veľký obed. A to je podľa mňa v poriadku, ak ich to robí šťastnejšími a lepšie sa im doržuje stravovanie, nie je v tom žiadny problém. Je to otázka preferencií.
* Živiny a kalórie sa vždy striedajú/cyklujú v priebehu týždňa. Záleží na tom, čo je vašim primárnym cieľom: chudnutie, naberanie svalovej hmoty, alebo rekompozícia tela. Obecne sa dá povedať, že príjem kalórií bude väčší v tréningové dni. V dňoch odpočinkových, sú sacharidy nízko a tuky vyššie. Bielkoviny držíme vysoko vždy, či sa jedná o tréningový, alebo netréningový deň.
* Základné doplnky, ktoré odporúčam: multivitamíin, rybí tuk, vitamín D, vápnik…
* V tréningoch nalačno odporúčam BCAA. 10g BCAA neprelomí tvoj fasting. BCAA dávame kvôli stimulovanie svalovej syntézy a prevencii proti potenciálnemu rozpadu svalov. (Pri kvalitnej strave a dostatočnom kalorickom nadbytku sú viac-menej zbytočné a opäť je to otázka osobných preferencií). Feeding doba sa tak začne potréningovým šejkom, resp. najväčším, potréningovým jedlom (jednoducho kalóriami).
* Ľudia sa ma občas pýtajú, ktorý protokol je najlepší. Zvyknem odpovedať, že najlepší protokol je ten, ktorý vyhovuje tvojmu dennému režimu a tréningovým preferenciám. Keď s klientami pracujem, vyberám im protokol ja. Ak pracujú od 9 do 17 a jedinou možnosťou je trénovať po práci, tak tréning nalačno moc neprospeje. Lepší bude v tom prípade protokol s jedným, alebo dvomi jedlami pred tréningom.
* Dokonca z fyziologického hľadiska má každý protokol svoje vlastné výhody. Mám na mysli výdody v oblasti pojmov ako rozdelenie živín, strata tuku alebo nárast svalov. To by si však zaslúžilo samostatný článok.
* Nemal by si mať veľké percentu telesného tuku, pri začatí s leangains, 10-12% je absolútne v poriadku. Menší bodyfat vedie k lepšej inzulínovej odozve. Ak si správne nastavíš kalórie, samozrejme môžeš začať s LG aj keď máš vyššie percento telesného tuku.
* Ďalší veľmi dôležitý aspekt úspechu je tréning. Ak trénuješ ako idiot, nemôžeš čakať dobré výsledky s týmto systémom.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Poďme si to zhrnúť. LEANGAINS v podaní Martina a jeho klientov:

Fasting mám teda 16 hodín, feeding 8 hodín. Každý deň. Tieto hodiny, resp. čas je rozvrhnutý medzi tréningom, strategicky naplánovaný, aby som prijal väčšinu kalórií v potréningovom okne. Preruším fasting zhruba 2 hodiny pred tréningom, potom mám tréning a po tréningu zjem zvyšok kalórií, rozdelených zvyčajne do 2 jedál. Umiestnenie najväčšieho jedla práve po tréningu, kedy tvoje svaly sú najviac citlivé (reagujúce) a vytváraš ideálnu situáciu pre svalovú hypertrofiu. Skombinované so zlepšenou inzulínovou citlivosťou z fastingu si môžeš byť istý, že potréningové kalórie sú výborne využité na stavbu, resp. prestavbu “materiálu” svalov a zlepšenú regeneráciu po tréningu. Viac kalórií, keď ich potrebuješ, menej, kedy ich nepotrebuješ až toľko. To je také gro protokolu. U pár ľudí som sa stretol s bolesťou hlavy počas fastingu, u vačšiny však nie. Telu potrvá "prenastaviť sa", a tak s tým môže mať niekto pár dní problém. Ale nebojte sa, nezomierate.

 

Pár riadkov na záver:
Martin má rád svoju prácu ale nenávidí jednu vec na priemysle, v ktorom pracuje. Médiá, ktoré dookola opakujú a podávaju dezinformácie v takom počte a intenzite, až im človek verí, že sú a musia byť pravdivé. Väčšina ľúdí, ktorí sa angažujú v tréningoch či strave veria prevažne rovnakým veciam, a to práve vyššie spomínaným, dookola sa opakujúcim mýtom. Toto všetko nie sú Berkhanove ani nikoho iného názory, ani teória. Sú to všetko vedecky podložené fakty, aplikované do praxe.

 

Prejdime však k tým menej oficiálnym skutočnostiam, mojim pohľadom, skúsenostiam, radám, myšlienkam, pocitom, dojmom a k tomu, čo si treba uvedomiť.

 

Tento článok nehovorí o tom, že IF je jediný spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ. Takisto tento článok nie je písaný odborným štýlom, ktorý by adresoval každú jednu vetu na nejakú štúdiu. Aj keď by sa to týmto štýlom samozrejme dalo. Neodsudzuj niečo len pre to, že to nepoznáš, zdá sa ti to divné, alebo z iných obmedzených dôvodov.

Osobne som IF neriešil, síce som ho registroval, ale nezaujímalo ma to. Jedného dňa som si sadol k pár článkom, zahraničným fóram a tento systém vyskúšal. Teraz, približne po roku a pol stravovania sa týmto spôsobom, môžem povedať, že je to pre mňa tá správna cesta a ku klasickému štýlu stravovania sa už nevrátim. Som si takmer istý, že ak začneš fungovať na IF, budeš sa snažiť dodržiavať napríklad leangains presne. Až časom zistíš, že IF je životný štýl, ktorý je maximálne prispôsobiteľný tvojmu sociálnemu životu.

Intermittent Fasting je veľmi efektívna, zaujímavá a hlavne “fresh” cesta popri posilňovaní. Má niekoľko skvelých benefitov, mnohé také, ktoré sú kľúčové v užívaní si života, bez plánovania si jedál, nehovoriac o zlepšení inzulínovej citlivosti a mnohých pozitívach v oblasti stravovania. IF je jednoduchý, flexibilný štýl stravovania, takže si ho užívajte a využite jeho flexibilitu.

Ten najlepší štýl stravovania je taký, ktorý vieš robiť dlhodobo a robí ťa to lepším a šťastnejším.

Ak ťa koncept IF zaujal, chcel by som ťa povzbudiť IF určite aspoň vyskúsať! Nič tým nestratíš. Ktovie, možno skončíš pri Leangains a zamiluješ si ho tak, ako Martin Berkhan tento proteínový cheescake.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

IF sa môže zdať mnohým zložité, ale opak je pravdou. Ľudia v ich začiatkoch s IF riešia naozaj mnohokrát hlúposti a pikodetaily. Môžem si dať počas fastingu vodu? Môžem si umývať zuby so zubnou pastou, nenaruším tým fasting? Môžem si dať toto a tamto? Za seba viem povedať, že je to normálne (ok, to s vodou a pastou nie), tiež som často riešil veci, ktoré boli nepodstatné. Fasting som mával presných 16-hodín a akonáhle odbila 16-ta hodina, vrhol som sa na jedlo. Toto však určite nie je tá sloboda, o ktorej som písal v prvom dieli, však? IF ťa ale donúti sa zamyslieť nad rôznymi stravovacími metódami a po nejakom čase si uvedomíš mnohé skutočnosti a z celej problematiky IF a stravovania si vezmeš to podstatné. Už ani ja sám po zhruba roku a pol niektoré faktory IF nevyužívam, niektoré ano, alebo ich mám jemne upravené. Ale o strave toho viem dostatok, a preto si to môžem dovoliť. Dôležité sú tie základy a z každého typu stravovania sa dá do svojho lifestyle-u zasadiť to, čo ti sedí.

 

Po osvojení si IF, resp. leangains prídeš na množstvo, ale naozaj množstvo vecí, ktoré ťa doslova osvietia. Nebudeš už viac otrokom jedla, zistíš, že rekordy v posilke sa dajú lámať aj nalačno, presvedčíš sa, že nemusíš jesť tých hlúpych 8 jedál denne. Začneš si osvojovať kalorický príjem a všetko okolo neho. Áno, jednou z tých dôležitých vecí je, pre mnohých doslova magické slovo, KALÓRIA. A Intermittent Fasting nie je tiež žiadny zázrak. IF neničí základné princípy (tie pravdivé, nie tie mýtusy). Je to len spôsob, ako zmeniť životný štýl spojený s posilňovaním, k lepšiemu.

 

Každý chce žiť zdravo (teda aspoň tí, čo čítajú fitcult). Ale povedze mi, aký zmysel má toto zdravé stravovanie a zdravý životný štýl, keď človeku desaťročia tlačia do hlavy stále dookola opakujúce sa hlúposti?! Stačí sa naučiť pár základov a na nich stavať. Kto to ešte nespravil, odporúčam prečítať si všetky články v sekcii STRAVA a najmä si prejsť dôležitosť výživového rebríčka, ktorý postupne dávame dokopy.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Už to vidím. TOĽKOTO ľudí, ktorých doslova ubíja to, že si pri blížiacom sa lete nebudú môcť dovoliť skočiť na zmrzlinu. "Pôjdem do tuku!!!", "Zmrzlina? Zbláznil si sa?"... Prosím vás pekne, ak väčšinu, (80-90%) kalorického príjmu tvoria nutrične hodnotné makroživiny (bielkoviny, sacharidy, tuky), doplnené pochopiteľne o mikronutrienty a vlákninu v dostatočnom množstve, dajte si ČOKOĽVEK na čo máte chuť. Ja viem, že je to neuveriteľné po tom, ako na každej druhej bullshit bodybuilding stránke čítate, ako nemáte jesť toto, pri ďalšej skvelej diéte vylúčte z jedálnička túto surovinu, pri tejto unikátnej diéte musíte však vylúčiť tamto... HLÚPOSŤ. Jedna potravina z vás nespraví fitness modela/modelku, či ju z jedálnička vylúčite, alebo naopak, pridáte. Ak splníte podmienky, ktoré som písal o pár riadkov vyššie, je jedno, úplne jedno, či zostatkové kalórie doplníte zmrzlinou, čokoládou, palacinkami či tým, čo máte radi. Ak to sedí do vášho kalorického príjmu, ktorý máte upravený na vami požadovaný cieľ (priberanie/udržiavanie/chudnutie), zjedzte to!

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

S veľkou chuťou a bez výčitiek. Viem, že stále mnohí nevedia a možno nechcú vedieť tieto základné veci, ktoré jednoducho platia, ale je to tak. Nemusíte jesť denno-denne kuracie prsia na vode s ryžou a brokolicou 6x denne, naozaj nie. Samozrejme však nechcem, aby ste to pochopili zle. Tieto "clean/kulturistické" jedlá nie sú zlé! To netvrdím a ani tvrdiť nebudem. Potrebných (80-90%) kvalitných živín ťažko prijmete zo zmrzliny či palaciniek, takisto vlákniny v zmrzke asi moc nie je, však? Všetky nutrične významné jedlá sú tie, na ktorých staviam svoj jedálniček aj ja - pochopiteľne. Hitnúť potrebný počet kalórií, bielkovín, sacharidov a tukov je nutné. Tu prichádzajú na rad vločky, ryža, zemiaky (u mňa najmä sladké), vajcia, mäso, proteín, ryby, syr, tvaroh, cottage, orechy, ovocie, zelenina a i., ktoré tvoria drvivú väčšinu príjmu kalórií.

 

Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) - Kľúč k dokonalej postave? #2

 

Ak sa tak udeje, doplním ostatok čím chcem. Zmrzlina? Áno, bežný doplnok v mojom jedálničku vo večerných hodinách (snáď po všetkých článkoch, ktoré nájdete na fitculte) sa už nenájde nikto, kto bude čarovnú šiestu hodinu večer zaklínať a hovoriť o nej ako o čase, kedy všetko čo zjeme, ide do tuku). Som o niečo horší ako ty, lebo zostávajúce kalórie som nevyplnil brokolicou a mäsom na vode, alebo tilapiou? Nie, nie som. Takisto platí, že je to vec osobných preferencií. Ak sa jednoducho cítiš lepšie, ak všetky kalórie prijmeš z "clean" jedál, nech sa páči.

Spomínam kalórie, zasadenie týchto kalórii do príjmu a doplnení ostatných kcal čímkoľvek a áno, ja viem, že už zasahujem do problematiky IIFYM (If It Fits Your Macros). Ale nedalo mi nespomenúť to, čo jednoducho funguje a platí.

 

Takže ak chceš mať TeloJakPán, nauč sa s nami základy, ktoré ťa dovedú k tvojim cieľom, osvoj si ich a hor sa na dlhú cestu za dobrou postavou a lepším životným štýlom. Všetko potrebné nájdeš v spomínanej sekcii STRAVA na fitculte. Informácie, ktoré máš zadarmo, sú relevantné a záleží len od teba, či chceš niečo so sebou robiť a niečo dosiahnuť. Zabudni na marketingové hlúposti, extra zovšeobecnené programy (pardon, efektívne systémy), s ktorými schudneš 6kg tuku či si chlap, žena alebo kôň. A to všetko bez tréningu. Veď načo cvičiť? A nezabudni si objednať fajnové nefungujúce muscle max extra anabolic spaľovače tukov, rovno 2 balenia, keď ide to leto.

 

Tento skvostný RANT je nutné ukončiť. Ja len dúfam, že základné princípy si osvojí viac a viac ľudí a nastane deň, kedy ľudia (nielen Slováci a Česi) nebudú veriť dezinformáciam šíriacim sa vo fitness priemysle, ale namiesto toho si overia, alebo vyskúšajú fakty, ktoré jednoducho nie sú čarovné a nijakým spôsobom divné, ale len a len pravdivé. Aj keď viem, že sa nájdu stále zatrpknutí jedinci a hlúpe články s tutti-frutti diétami, ale ak bude existovať viac a viac ľudí, ktorí pochopia, o čom celé stravovanie je, bude to úplne stačiť. Kto sa dostal až sem, gratulujem.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.