Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 6. 12. 2019 meniny má Mikuláš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
16
Peter Pavlík
10. október 2015, 16:40

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

Predstavujeme 5 najlepších filmov režijnej legendy a jeho 5 najväčších krokov vedľa.

Peter Pavlík
10. október 2015, 16:40
Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
16
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Momentálne nám síce Ridley Scott robí trochu vrásky so svojou Votreleckou prequel ságou, ale to nič nemení na fakte, že ide o skvelého režiséra. V roku 2015 nám urobil radosť Marťan, ktorého recenziu si môžete prečítať tu. Legendárny režisér by však už potreboval po niekoľkých slabších kúskoch získať späť dôveru divákov aj producentov. Uvidíme ako dopadne jeho kriminálka All the Money in the World.

 

Táto situácia sa však v jeho filmografii nestala prvýkrát a každý fanúšik si určite všimol, že jeho tvorba obsahuje množstvo príkladov, ktoré veľmi výrazne podliezajú latku, ktorú dokáže nielen tento klasik, ale aj výrazne slabšia konkurencia položiť.

 

Ridley Scott totiž dokázal okrem vynikajúcich filmov, z ktorých sa stali postupom času slávne klasiky, natočiť aj snímky, ktoré sa aj napriek svojim kvalitám (väčšinou audiovizuálnym) pohybovali na hranici priemeru. Hneď na začiatku upozorním, že tento obrazový mág patrí do mojej režisérskej top 10 a aj jeho slabšie kúsky, ktoré si bez poradia predstavíme, som videl niekoľkokrát. Do úvahy nebudem brať Director´s cuty, ktoré mnohým dielam pomohli, ale iba klasické kinoverzie. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

Biela smršť (White Squal, 1996)

Skutočný príbeh námorného dobrodružstva, ktoré sa skončí tragédiou sa mal stať po obrovskom komerčnom fiasku skvelého Dobytia raja návratom do diváckeho povedomia. Všetko však dopadlo inak. Rozvláčne, patetické a až na malé výnimky bez atmosféry. Aj pri tomto skrz naskrz priemernom filme však Scott dokazuje, že dokáže byť skvelým realizátorom. Ústredná Biela smršť je napínavou, dojímavou a samostatne fascinujúcou scénou obsahujúcou momenty, ktoré dokážu chytiť za srdce alebo zrýchliť tep. Prichádza však až príliš pozde. Navyše po nej nasleduje, čo sa sentimentu týka, až príliš prepálený epilóg. Pred komerčnou katastrofou nezachránil túto snímku ani charizmatický Jeff Bridges, ktorého výkon patrí k ďalším kladom tohto prepadáku. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

G. I. Jane (1997)

Najlepšie platená herečka 90. rokov, Demi Moore, sa rozhodla svetu ukázať, že nie je iba najkrajšia a najbohatšia, ale aj najsilnejšia. Feministicky ladená báchorka o vojenskej dôstojníčke, ktorá sa chcela stať členom špeciálnych jednotiek, bola však trapasom. Prílišnú naivitu scenára a slabučký výkon hlavnej hviezdy nedokázalo v tomto prípade spasiť ani výnimočné filmárske oko majstra, ktoré ostalo navyše napoly zavreté. Ten film má síce svoje silné momenty, ale hlášky typu „Suck my Dick" by pochovali aj výrazne zaujímavejšie tituly. Najväčší čierny bod v kariére tohto mimoriadne kvalitného tvorcu a posledný klinec do rakvy jednej, kedysi sľubne sa rozvíjajúcej hereckej kariéry. Komerčne film síce nedopadol zle, avšak posmech divákov aj kritikov bol až príliš silný. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

Konzultant (Councelor, 2013)

Chytľavá téma boja malej skupinky ľudí bojujúcej proti mexickému drogovému kartelu, hviezdami nabité obsadenie, scenár z pera Cormacka McCarthyho (autora predlôh k Ceste a Táto krajina nie je pre starých) a veľké meno na režisérskej stoličke sľubovali mnohé.  Očakávania sa však nenaplnili. Kvalitatívne najviac rozporuplné Ridleyho dielo. Sú diváci, ktorí ho považujú za ďalší masterpiece svojho tvorcu, no druhá skupina má podozrenie, že sa majster na stará kolená definitívne zbláznil. Stredná cesta neexistuje. A, pravdupovediac, trochu neprávom. Málokto totiž pochopil, že autor scenáru McCarthy a hlavne samotný Scott sa predovšetkým zabávajú a hrajú. S diváckymi očakávaniami, filmovou rečou a aj filozofickým podtextom celého diela. A možno sa mýlim ja a skutočne ide iba o blábol výnimočného autora, ktorý si mohol natočiť za odmenu čo len chcel a nezvládol voľnú ruku (áno, žijeme v dobe, kde sa v Hollywoode dáva odmena za Promethea). 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

Podvodníci (Matchstick Men, 2003)

Po troch úspešných, ale zjavne náročných projektoch (Gladiátor, Black Hawk Down, Hannibal) si chcel Scott evidentne oddýchnuť a prvýkrát za svoju kariéru natočiť niečo hravejšie a odľahčenejšie. Voľba padla na príbeh podvodníka trpiaceho rôznymi fóbiami, ktorému sa pred dverami nečakane objaví dcéra, o ktorej nemal tušenia. Matchstick Men má toho veľa dobrého a v jednotlivostiach je občas neodolateľný. Vycibrený vizuál, peknú hudbu a výborne obsadeného aj hrajúceho Nicolasa Caga je miestami radosť pozerať aj počúvať. Celá táto námaha sa však rúca vinou nie príliš vyladeného scenára. Celé to šliape iba na pol plynu, nie je to ani poriadne vtipné, ani napínavé a záverečný zvrat zbaví film takmer všetkých sympatií a pri opätovnom sledovaní ničí predchádzajúcu príjemnú atmosféru. Diváci sa do kín nehrnuli a Scott sa vrátil k vážnejšej látke v podobe historického Kráľovstva nebeského. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

Ten, kto ma stráži (Someone to Watch Over Me, 1987)

Najmenej známa a najviac tendenčná Scottovka. Vo svojej dobe relatívne slušne oceňovaný, ale rovnako rýchlo zabudnutý romantický thriller. Príbeh ženatého policajta, ktorý má za úlohu chrániť svedkyňu vraždy a zamiluje sa do nej, bol prvým režisérovým filmom odohrávajúcim sa v súčasnosti. Audiovizuálne je neprekvapivo, ako aj ostatné majstrove diela, úžasný, no neprináša nič nové a veľmi nevhodne pokračuje vo výrazových prostriedkoch nastavených Blade Runnerom. Zápletka postavená na manželskej kríze si totiž žiada odlišnú formu rozprávania než temná sci - fi z budúcnosti. Po komerčnej stránke navyše išlo o neúspech. V rovnakom roku totiž vznikla dnes už klasická Osudová príťažlivosť, pracujúca s témou manželskej nevery pre divákov podstatne atraktívnejšie a prístupnejšie. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

Všetky menované filmy a aj ďalšie, na ktoré neostal priestor (napr. Robin Hood, Legenda alebo Prometheus) sú síce kvalitným remeslom a asi žiadny z nich si nezaslúži podpriemerné hodnotenie. Ich nevýraznosť vypláva na povrch až vtedy, keď ich začneme porovnávať s najväčšími peckami tejto už 77-ročnej legendy. Poďme sa teda pozrieť na tie najviac podarené snímky. Teraz už aj s poradím. 

 

5. Čierny jastrab zostrelený (Black Hawk Down, 2001)

Úvod Zachráňte vojaka Ryana natiahnutý na celovečernú stopáž. Skutočný príbeh boja elitnej jednotky s obrovskou presilou v uličkách somálskeho Mogadishu je ukážkou dokonalého hollywoodskeho remesla. Scott sa mohol v produkcii Jerryho Bruckheimera filmársky absolútne vyblázniť a ukázať, prečo mu je prisudzovaný titul vizuálneho mága. A svoju šancu nepremárnil. Kamera je úžasná, strihovo a zvukovo (úžasne vytvorená ruchová stopa podporená jednou z najlepších kompozícií Hansa Zimmera) predvádza nevídané veci a do divákov je sypaný jeden režijný nápad za druhým. Audiovizuálny skvost pri ktorom vôbec nevadí, že absentuje klasická príbehová výstavba. Tam, kde nie je nádherný záber, sa objavuje nejaká známa tvár z parádneho castingu (kto si všimol Toma Hardyho má u mňa pivo). Neuveriteľne realistické, drsné a našliapané vojnové peklo. Komerčný úspech bohužiaľ nebol tak jednoznačný ako sa očakávalo a ako by si táto pecka zaslúžila. Držiteľ 2 Oscarov a rovnakého počtu ďalších nominácií z toho jedna pre samotného Scotta. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

4. Thelma a Louise (Thelma and Louise, 1991)

Dve domáce paničky sa pri svojom dlho plánovanom výlete zapletú k znásilneniu a v sebaobrane útočníka zastrelia. Dovolenka sa zmení nielen na útek, ale hlavne na cestu za slobodou v každom zmysle slova. Scott mal pre silné postavy slabšieho pohlavia stále slabosť, nikdy s nimi však nenatočil takto krásnu snímku a nikdy nemal po ruke takto dobrý scenár. Základom však mal byť dokonalý casting hlavných hrdiniek a ten sa bez debát podaril. Geena Davis aj Susan Sarandon podávajú výkony, ktoré patria k ich najlepším. Mužskú stranu predstavujú takisto skvelí Harvey Keitel, Michael Madsen alebo Brad Pitt v role, ktorá ho nakopla ku hviezdnej kariére. Nezvyčajne citlivá a pritom vizuálne opäť strhujúca lahôdka s najkrajším záverom vo filmografii svojho tvorcu. Oscar za scenár, 5 ďalších nominácií  - a prvá režijná pre Scotta. Z tohto road - movie sa stal následne veľký hit a ešte väčší kult. Jednoznačne najlepší film reflektujúci ženskú emancipáciu. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

3. Gladiátor (Gladiator, 2000)

Cesta pomsty bývalého rímskeho generála, ktorý sa stal gladiátorom, je komerčne najúspešnejší kúsok v Scottovej kariére. A v tomto miléniu aj divákmi najmilovanejší. Nie úplne dokonalý scenár bol prebitý majestátnou formou, nádhernou hudbou Hansa Zimmera a parádnymi hereckými kreáciami v čele s Joaquinom Phoenixom a hlavne oscarovým Russellom Croweom. Vzkriesenie historického žánru sa podarilo perfektne a po prešľapoch s Bielou smršťou a G.I. Jane išlo aj o veľký comeback tvorcu, s ktorým už málokto počítal. Vznikla „instantná" klasika s veľkým potenciálom na opätovné zhliadnutia a množstvom napodobovateľov. Na DVD bola neskôr vydaná aj o vyše 20 minút predĺžená verzia, samotný tvorca však dáva prednosť kinozostrihu. Z piatich oscarových sošiek (vrátane najlepšieho filmu) z 12 nominácií však ani jedna nepripadla samotnému režisérovi. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia 

2. Blade Runner (1982)

Klasika klasík. Kult kultov. Legendárna sci-fi noirovka podľa poviedky Phillipa K. Dicka patrí k absolútnym vrcholom svojho žánru. Lov unaveného policajta Ricka Deckarda na skupinou replikantov funguje na mnohých úrovniach. Nejednoznačné a atmosféricky dokonalé dielo vznikalo v obrovských pôrodných bolestiach, ale aj napriek tomu sa nezmazateľne dokázalo zapísať do filmovej histórie. Vangelisova hudba, kamera Jordana Cronewetha, výprava Davida L. Snydera a v neposlednom rade Scottove vedenie príbehu sa už dávno stali inšpiráciou a vzorom pre množstvo filmárov. Vyvolal množstvo odkazov v popkultúre, diskusií v odborných aj fanúšikovských kruhoch a zaistil svojmu tvorcovi nehynúcu slávu. Ten sa k svojmu filmu ešte viackrát vrátil a vytvoril nové zostrihy meniace vyznenie niektorých aspektov tohto nadčasového diela.  

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

1. Votrelec (Alien, 1979)

Tu to všetko začalo! Slávna vedecko-fantastická sága patriaca neodmysliteľne k zlatému fondu kinematografie. Majstrovsky natočený boj sedemčlennej posádky s mimozemským monštrom je základom filmového vzdelania. Scott, povzbudený úspechom svojho debutu Súperi, sa nezmieril s tým, že má točiť iba Čeľuste vo vesmíre. Otrepanú látku natočil spôsobom, ktorý berie dych aj takmer štyri dekády po svojom uvedení. Strach z neznáma, úžasná architektúra, originálna práca s postavami, ale hlavne neopakovateľná atmosféra, v ktorej nemôžte kričať, pretože by vás aj tak nikto nepočul. Geniálna, nadčasová a strhujúca ukážka žánrového filmu povýšeného na umenie. 

 

Vrcholy a pády Ridleyho Scotta, jedného z najlepších režisérov storočia

 

Ktoré filmy od Ridleyho Scotta považujete za najlepšie a ktoré za nie úplne podarené?

Možností, ktoré sa do výberu nedostali je v  v oboch táboroch dosť. 

Diskusia je vaša.

Tagy: ridley scott
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.