hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Vybrali sme
8
Andrej Verešvársky
28. október 2015, 16:23
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov Garyho Oldmana

Dnes sa pozrieme na desať najzaujímavejších filmov britského hereckého chameleóna Garyho Oldmana.

Andrej Verešvársky
28. október 2015, 16:23
10 najlepších filmov Garyho Oldmana
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Naše rebríčky Top 10 najlepších filmov známych hercov pokračujú ďalším talentovaným, no často prehliadaným charakterovým hercom Garym Oldmanom. Muž, ktorého mladšie ročníky poznajú už iba ako kapitána Gordona z Nolanovej trilógie o Batmanovi, prípadne Siriusa Blacka z filmov o Harrym Potterovi, je jedným z mála hercov, ktorí majú talent skutočne pre všetko. Najčastejšie bol obsadzovaný do záporných úloh, ktoré preveria rozsah každého herca. Dnes už 57-ročný Angličan však stvárnil aj také postavy ako Beethoven, Sid Vicious, Pilát Pontský či Dracula. Pokiaľ aj vy patríte k fanúšikom tohto charizmatického a všestranného herca, ponúkame vám rebríček jeho desiatky najlepších úloh, pri ktorého zostavovaní sme prihliadali nielen na jeho herecký výkon, ale aj výslednú kvalitu filmu, charakter a zásadnosť jeho postavy.

 

 

10. Harry Potter and the Prisoner Of Azkaban / Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004, réžia A. Cuarón)

Ako sme spomínali v úvode, Gary Oldman si v sérii filmov o Harrym Potterovi zahral jeho krstného otca na úteku, Siriusa Blacka. Bezpochyby jedna z najcharizmatickejších a najobľúbenejších postáv série dostala najviac priestoru v treťom pokračovaní príbehu o vyvolenom čarodejníkovi, no objavila sa aj vo štvrtom, piatom a poslednom - ôsmom diele. Túto úlohu vzal Oldman po dlhšej hereckej pauze, počas ktorej točil len menšie projekty, aby sa mohol venovať rodine. Sám priznal, že jeho motiváciou boli hlavne financie, napriek tomu považoval rolu Harryho krstného otca za výzvu a podieľal sa aj na tvorbe jeho vizáže. Jeho dvaja synovia boli otcovou účasťou na filme nadšení, čo herca motivovalo pokračovať v nej a popritom hľadať ďalšie zaujímavé projekty.

 

 

9. Interstate 60: Episodes of the Road (2002, réžia Bob Gale)
V jednom z najviac nedocenených filmov v našich končinách, skvelej road-movie s Jamesom Mardsenom, si Gary Oldman zahral ďalšiu bizarnú, no herecky vďačnú postavu, O. W. Granta, mýtického muža s nadprirodzenými schopnosťami, ktorý oplýva sarkazmom a večne dobrou náladou. Napriek tomu, že ide o postavu, ktorá má na plátne menej priestoru, než ostatné, ide o kľúčový charakter, ktorý si okamžite obľúbite. A film je na tom veľmi podobne.

 

 

8. The Dark Knight / Temný rytier (2008, réžia Ch. Nolan)

Ako superhrdina bez zvláštnych schopností sa Oldman ukázal v Nolanovej trilógii o Temnom rytierovi. Stvárnil komisára Jamesa Gordona, neoblomného bojovníka za spravodlivosť. Jeho výkon patril k najvernejším a aj keď bol pravdepodobne každým prehliadnutý kvôli oscarovému Heathovi Ledgerovi a jeho Jokerovi, bolo príjemným osviežením vidieť Oldmana pre zmenu v pozitívnej úlohe. Herec stvárnil komisára Gordona ako láskavého, odvážneho a nepodplatiteľného policajta, ktorý dokáže vždy rozoznať dobré od zlého a spraviť správnu vec. Jeho výkon bol vo všetkých troch dieloch stabilne kvalitný, vybrali sme však druhý diel série, kde má jeho postava o čosi viac priestoru.

 

 

7. The Fifth Element / Piaty Element (1997, réžia Luc Besson)

V doteraz najhollywoodskejšom mainstreamovom filme francúzskeho režiséra Luca Bessona hral Oldman ikonického excentrika Jeana-Baptistu Emanuela Zorga, ktorý patrí medzi hlavných antagonistov príbehu. Herec prepožičal svojej postave nielen nepriehladnuteľný výzor (samozrejme, za pomoci maskérok), ale aj charakteristický hlasový prejav a výbušnú povahu. Či už považujete Piaty Element za prevarený paskvil, alebo kultovú záležitosť, Oldmanova kreácia je bezpochyby nezabudnuteľná.

 

 

6. Tinker Tailor Soldier Spy / Jeden musí z kola von (2011, réžia T. Alfredson)

Špiónsky thriller z pera spisovateľa Johna Le Carrého z obdobia Studenej vojny nám predstavil Oldmana ako bývalú pravú ruku šéfa britskej tajnej služby, hĺbavého, unaveného a flegmaticky pôsobiaceho Georga Smileyho, ktorý je povolaný späť do práce, aby identifikoval zradcu z radov tajnej služby. Pomaly plynúca dráma s množstvom postáv a kódovaných prezývok síce nedosiahla kvalít knižnej predlohy, avšak stabilným výkonom ústredného Oldmana a ďalších britských hercov vo vedľajších úlohách dokázala verne previesť na filmové plátno nielen komplikovanú zápletku, ale aj dobovú atmosféru, ktorej vládla neistota a strach. Oldman si svojím výkonom vyslúžil jeho zatiaľ jedinú nomináciu na Oscara.

 

 

5. Immortal Beloved / Nesmrteľná milenka (1994, réžia B. Rose)

V historickom filme Nehynúca láska sa Oldman ocitol v koži jedného z najväčších hudobných skladateľov, Ludwiga Van Beethovena. V pomaly plynúcom a miestami patetickom snímku nakrúcanom z veľkej časti v Českej republike, sledujeme životnú cestu geniálneho skladateľa, ktorý bojuje nielen so stratou sluchu, ale aj samotou, hľadaním životnej partnerky a vnútornými démonmi. Ak ste fanúšikmi historických filmov, prípadne nádherných Beethovenových sonát, Immortal Beloved si užijete. Pokiaľ hľadáte kvalitný filmový perfekcionizmus, siahnite radšej po Amadeovi. Napriek všetkému patrí Oldmanov herecký výkon medzi jeho najlepšie a najvernejšie, a to nielen kvôli faktu, že vo filme zúžitkoval aj svoj talent pre hru na klavíri (viď scéna nižšie).

 

 

4. León (1994, réžia L. Besson)

V príbehu nájomného zabijaka Leóna a malej Matildy, ktorú zoberie pod svoje krídla, si Gary Oldman strihol úlohu skorumpovaného veliteľa protidrogovej jednotky Stansfielda. Rola nestabilného psychotického policajta patrí medzi najkultovejšie stvárnenia zloduchov svetovej kinematografie, za čo môžeme vďačiť aj režisérovi a scenáristovi Lucovi Bessonovi, ktorý Stansfieldovi predpísal lásku ku klasickej hudbe (konkrétne k Beethovenovi, ktorého si neskôr Oldman sám zahral), bližšie nešpecifikované zakázané látky a pravdepodobne príliš vysoký krvný tlak. Oldmanova kreácia tak pôsobí miestami mrazivo, inokedy skôr vtipne a prehnane - čo bol podľa slov režiséra zámer, aby odľahčil atmosféru filmu. Herci mali dovolené aj improvizovať, z čoho vzišla napríklad časť scény nižšie, kde Stansfield “očucháva" Matildinho otca, ktorý u seba schovával drogy. To jeho predstaviteľovi samozrejme nebolo príjemné, z čoho vzišla autentická reakcia.

 

 

3. Romeo Is Bleeding / Rómeo krváca (1993, réžia P. Medak)

Jedna z mojich najobľúbenejších moderných neo-noir gangsteriek má všetko, čo od žánru očakávam - osudovú zápletku, charizmatického detektíva policajta v hlavnej úlohe, krásne ženy, voice-over a vydarený soundtrack. Hlavnou postavou je Oldmanom stvárnený skorumpovaný policajt Jack Grimaldi, ktorý si vedie celkom dobre. Má krásnu manželku, milenku a od mafie berie slušné peniaze za menšie službičky. Hrať na obe strany sa však nevypláca a on sa čoskoro ocitne medzi mlynskými kameňmi, pričom sa do hry zapletie ďalšia krásna, no mimoriadne nebezpečná žena. Film, ktorý delí divákov na dva tábory, je síce miestami prekomplikovaný a pritiahnutý za vlasy, no práve vďaka Oldmanovi stále hodný pozornosti. Mimochodom, o réžiu sa postaral režisér maďarského pôvodu Peter Medak.

 

 

2. State Of Grace / Stav milosti (1990, réžia P. Joanou)

Stav milosti je ďalšou fantastickou gangsterkou, ktorá je rozhodne nedocenená, aj keď si v nej titulnú úlohu zahral mladučký Sean Penn, po ktorého boku sa objavila jeho budúca ex-manželka Robin Wright a trio doplnil práve Gary Oldman. Príbeh sa točí okolo írskeho gangu fungujúceho v Hell's Kitchen v New Yorku, kam sa po 10 rokoch vracia mladý Terry Noonan (Penn). Stretáva tam svojho starého priateľa Jackieho Flanneryho v podaní Oldmana, ktorý so svojím starším bratom (ďalší skvelý výkon v podaní Eda Harrisa) vedú lokálnu pobočku mafie. Zatiaľ čo Noonan/Penn zvádza vnútorný boj a skrýva jedno veľké tajomstvo, pološialený Jackie/Oldman v tom má dávno jasno. Užíva si vraždenie a ničenie s obrovskou dávkou energie, šialenstva a entuziazmu, pričom mu nechýba nekonečná charizma. Jedna z najpamätnejších Oldmanových úloh a skvelý polo-zabudnutý filmík.

 

 

1. Bram Stoker's Dracula (1992, réžia F. F. Copolla)

Pomerne presné prevedenie svetoznámeho románu Brama Stokera na strieborné plátno za účasti hollywoodskej smotánky spravilo z britského herca najznámejšieho upíra v dejinách. Jeho Dracula, či už v časoch smrteľnosti, alebo naopak na "sklonku života", je typickým príkladom stratenej duše, ktorej nechýbajú vznešené ideály a charizma. Nenechajte sa však opantať, pretože úsmev a eleganciu vystriedal odpudzujúci výzor, posadnutosť a krvilačnosť. Oba protiklady tejto rozporuplnej postavy stvárnil herec vynikajúco, berúc si inšpiráciu aj z nemeckej filmovej klasiky, upíra z Nosferatu. 

 

 

Bonus: Hire: Beat The Devil (r. Tony Scott)

V jednom z kraťasov zo série Hire, ktoré nakrútili známi režiséri pre značku vozidiel BMW sa okrem ústredného Clivea Owena ukázal aj Gary Oldman. Zahral si postavu samotného diabla a spolu s režisérom Tonym Scottom sa postarali o jeden z najlepších zárezov zo spomínanej série. Šialene rýchlu jazdu doplnili spevák James Brown a Danny Trejo s malým, ale o to lepším cameom Marilyna Mansona. Eye candy a guilty pleasure v jednom.

 

 

Samozrejme, to nie sú jediné kvalitné filmy s týmto talentovaným hercom. Za zmienku určite stojí aj JFK Olivera Stonea, kde si Oldman zahral Lee Harveyho Oswalda, s ktorým zdieľal mnohé vizuálne podobnosti. Navyše mal pri „tvorbe" postavy voľnú ruku, čo ho veľmi potešilo. Takisto jeho herecký debut - Sid and Nancy, v ktorom si zahral lídra kapely Sex Pistols, Sida Viciousa, je považovaný za jeden z jeho najlepších hereckých výkonov. Hneď druhý film v jeho portfóliu, dráma Prick Up Your Ears, natočená podľa skutočných udalostí, bola bezpochyby výzvou, ktorej sa opäť zhostil výborne. Zahral si homosexuálneho dramatika Joea Ortona, ktorému prepožičal svoju charizmu, aby sekundoval hereckému kolegovi a filmovému milencovi Alfredovi Molinovi. V neposlednom rade by som rád spomenul jeho úžasnú mini-rolu v True Romance Tonyho Scotta. Vo filme podľa scenára Quentina Tarantina síce dostal minimum priestoru, o to viac si pre seba ukradol pozornosti. Stačili k tomu dredy, umelé jazvy, zlaté zuby a postava Drexla Spiveyho, pasáka so slovníkom čierneho rapera. Pokiaľ by sa na plátne ohrial o niekoľko minút dlhšie, určite by si uchmatol jednu z popredných priečok nášho rebríčka.

 

 

Niekedy nedokáže ani vynikajúci herec zachrániť priemerný film. V Oldmanovej filmografii nájdeme samozrejme aj slabšie kúsky, na ktoré zrejme ani on sám nieje úplne hrdý, k dobru mu však musíme pripočítať to, že ku každej úlohe pristúpil profesionálne, cieľavedomo a maximálne sústredene. Aj z vedľajších postáv sa mu tak podarilo spraviť výnimočné osobnosti, na ktoré po zhliadnutí filmu len tak ľahko nezabudnete. Či už to bola úloha midgeta (!!!) v romantickom nepodarku po boku Matthewa McCounaugheyho Tiptoes, rola sadistického vraha v priemernom filme Sin (sám Oldman označil tento film za najhorší zo svojej filmografie), snímok The Contender, kde sa ukázal ako nenávistný politik s rednúcimi vlasmi, úloha veriaceho vojnového veterána neschopného začleniť sa do spoločnosti v Chattahoochee, prevtelenie do geniálne hlúpeho hamletovského Rosencrantza v snímke Rosencrantza & Guildenstern Are Dead, rola ruského teroristu v prehnane patriotickom Air Force One či stvárnenie zohaveného sadistu Masona Vergera v pokračovaní Mlčania jahniat, Hannibalovi. Všetky tieto úžasné a bezpochyby zapamätateľné postavy nám priniesol talentovaný Gary Oldman. Ďakujeme.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.