Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 10. 2021 meniny má Kristián

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac konektorov, no hlavne gigantický výkon a výdrž Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac…
Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla podporiť dcéru, ktorá mala na móle premiéru Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla…
McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo úplne bezdôvodne, a hviezdu UFC chce žalovať McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo…
Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame fotia polonahé, sú, paradoxne, najhanblivejšie (Rozhovor) Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame…
Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa
Na derby Slovana a Trnavy sa ultras ohadzovali svetlicami a bili, zasahovali aj zdravotníci Na derby Slovana a Trnavy sa ultras ohadzovali svetlicami a…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Pod radarom

Abrams hovorí o tom, ako dokázal dať dokopy príbeh k Epizóde VII a ako sa podieľal na Epizóde VIII

Režisér The Force Awakens rozpráva o novej generácii Hviezdnych vojen a potvrdzuje, že bol správnou voľbou pre štart trilógie.

Jakub S.
11. november 2015, 13:36 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Pod radarom
0
Jakub S.
11. november 2015, 13:36

Abrams hovorí o tom, ako dokázal dať dokopy príbeh k Epizóde VII a ako sa podieľal na Epizóde VIII

Režisér The Force Awakens rozpráva o novej generácii Hviezdnych vojen a potvrdzuje, že bol správnou voľbou pre štart trilógie.

Jakub S.
11. november 2015, 13:36
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Keď sa J.J. Abrams upísal režírovaniu The Force Awakens, nepristúpil tým len na prosté doručenie pokračovania k existujúcej filmovej ságe. Stal sa súčasťou budovania úplne novej kapitoly nesmrteľného fenoménu. Disney nekúpilo Lucasfilm, aby urobili tri filmy, jedná sa o dlhodobú investíciu s cieľom postaviť nový filmový vesmír, ktorý má stať na základoch tak dobre známych príbehov, no zároveň chce mať svoju vlastnú tvár. Epizóda VII musí teda byť niečím viac, ako len uspokojujúcim samostatným filmom, jej úlohou je pripraviť pôdu pre vybudovanie nového impéria.

 

Abrams bol teda od začiatku vystavený veľkému tlaku a fakt, že je vynikajúcim režisérom, na tom nič nezmenil - Star Wars je jeho doposiaľ najväčšia skúška. Od premiéry nás delí posledný mesiac, resp. 38 dní a už teraz môžeme byť o krok bližšie k odhaleniu kvality samotného filmu. Je jasné, že jedine návšteva kina nám môže povedať, ako na tom nové Star Wars naozaj je, no ak máme príležitosť do filmu nahliadnuť a zároveň sa vyhnúť akýmkoľvek spoilerom (Džejdžejovi ďakujeme za jeho prístup), je ťažké takúto možnosť odmietnuť.

 

Abrams hovorí o tom, ako dokázal dať dokopy príbeh k Epizóde VII a ako sa podieľal na Epizóde VIII

 

Abrams dáva na úvod do pozornosti fakt, že The Force Awakens by malo v príbehu fungovať podobne ako A New Hope, ktoré publikum oboznamuje s novými postavami, ktorých príbeh nezachytáva od úplného začiatku, dáva na známosť, že sa veľké množstvo udalostí stalo pred samotným začiatkom filmu a ukazuje, že aj napriek tomu ľudí osudy postáv zaujímajú:

 

„Našim zámerom bolo vyrozprávať príbeh, ktorý má svoj vlastný začiatok a koniec, no zároveň, rovnako ako A New Hope, zahŕňa udalosti, ktoré filmu predchádzali a naznačuje, čo sa odohrá v budúcnosti. Keď sa Star Wars prvýkrát dostalo do kín, umožnilo ľuďom zažiť úplne nový príbeh a navyše podnietilo vášnivé debaty o tom, čo všetko by sa v ďalších pokračovaniach mohlo stať. V prvom filme nebol Luke nutne synom Darth Vadera alebo Lein brat, ale bolo to možné. The Force Awakens má túto úžasnú výhodu tiež, keďže sme mohli veľmi prirodzene využiť minulé udalosti, neboli sme nútení nič rebootovať a tým pádom sme nemuseli vymýšľať nový spôsob, ako by to celé mohlo fungovať. Namiesto toho nadväzujeme na príbeh už vyrozprávaný a s novými postavami, ktoré sa ocitajú v celkom nových okolnostiach je Epizóda VII filmom, ktorý vďaka tomu môže dokonale fungovať aj pre ľudí, ktorí Star Wars nikdy pred tým nevideli.“

 

Režisér si uvedomuje aj nedostatky svojich doterajších počinov, nebojí sa o nich otvorene hovoriť, no zároveň upozorňuje, že pred natáčaním Star Wars bol zase o kus lepším v tom, čo robí:

 

„Nechcel som sa pustiť do filmovania príbehu, ktorý sme nemali skutočne dobre premyslený. Vo svojej kariére sa mi niečo podobné párkrát stalo a nechcem, aby sa to opakovalo. Netvrdím, že nie som hrdý na svoju prácu, ale pamätám si, ako sme začali točiť Star Trek: Into Darknes alebo Super 8 a nemali sme doriešené niektoré základné dejové problémy."

 

Abrams hovorí o tom, ako dokázal dať dokopy príbeh k Epizóde VII a ako sa podieľal na Epizóde VIII

 

Čo sa týka trailerov, Abrams tvrdí, že sú férovou ukážkou toho, aký bude samotný film. Veľké množstvo filmových trailerov nám predkladá absolútne skreslenú predstavu o tom, ako na nás návšteva kina reálne zapôsobí, no zdá sa, že Abrams aj tu odviedol slušnú prácu. Dždejdžej si veľké množstvo nášho rešpektu získal odpoveďou, v ktorej ukazuje, že si uvedomuje celý rozsah tohto veľkého príbehu a vie, že určité momenty jeho film jednoducho mať nemôže, keďže musí slúžiť aj ako most k novej generácii Star Wars:

 

„Ako fanúšik Star Wars sa dokážem na predošlé filmy pozrieť s obdivom a rešpektom zároveň, no pri práci na The Force Awakens sme k látke museli pristúpiť úplne iným spôsobom. Je napríklad veľmi ľahké milovať frázu 'I am your father', ale ani veľkosť Star Wars by nestačila na to, aby mal tento prehovor takú silu, keby sme ho počuli už v prvom filme. Ide o jeden z najikonickejších momentov v dejinách filmu, no jeho uskutočnenie bolo možné len vďaka tomu, že ho na svojich ramenách niesol film predošlý. Svet mal niekoľko rokov, aby celý konflikt prijal a aby sa Darth Vader mohol stať jednou z najväčších záporných postáv vôbec. S časom rástli aj očakávania rozuzlenia konfliktu medzi Lukom a Vaderom. Ak by sa veta 'I am your father' objavila už v jednotke, nie som si istý, či by rezonovala v publiku podobným spôsobom."

 

Abrams je fanúšikom Star Wars, no k filmu sa snažil pristúpiť objektívne a profesionálne (čo je ostatne jeho prácou). Je nemožné ignorovať, že sa pohybujete na pľaci s Hanom Solom alebo stormtroopermi, no tvorcovia sa snažili sústrediť najmä na príbeh a nespoliehať sa na to, že im úspech zabezpečí značka Star Wars:

 

„Pre mňa bolo úžasným zážitkom pohybovať sa na pľaci s Harrisonom Fordom, vidieť stormtrooperov a všetky ostatné veci, tak známe z Hviezdnych vojen, z ktorých sme niektoré nevideli takmer 40 rokov. Pointa je však v tom, že všetky tie slávne scény nie sú tak dobré len vďaka postavám alebo vesmírnym plavidlám. Museli sme myslieť najmä na príbeh a fakt, že chceme natočiť dobrý film. Ani Han Solo nie je tým istým Hanom, ktorého sme videli v roku 1983. Teraz má 70 rokov a je jasné, že musí byť oveľa komplexnejšou postavou, ako keď mal 30."

 

Abrams hovorí o tom, ako dokázal dať dokopy príbeh k Epizóde VII a ako sa podieľal na Epizóde VIII

 

Na margo pokračovania príbehu v Epizóde VIII a spolupráci s jej režisérom Rianom Johnsonom sa Abrams vyjadril nasledovne:

 

„Scenár pre Epizódu VIII je napísaný. Som si istý, že finálne úpravy budú trvať ešte dlho, tak ako vždy. Čo som spravil ja s Larrym (Kasdanom), bolo vytýčenie niektorých kľúčových vzťahov, otázok a konfliktov. Vedeli sme, ktorým smerom sa budú určité veci uberať. S Rianom sme mávali pravidelné stretnutia, spolu s producentom osmičky Ramom Bergamom sa chodievali pozerať na naše natáčanie. Chceli sme ich zapojiť do procesu, aby bol ich prechod ku kormidlu čo najprirodzenejší. Rian mal možnosť film už vidieť, keďže písal scenár pre pokračovanie a ja ako producent VIII taktiež chcem, aby ten film bol čo najlepší. Okrem pár otázok, ktoré Rian mal ohľadom postáv a príbehu pracuje na scenári sám. Je to mimoriadne talentovaný a schopný filmár, ktorý nepotrebuje a ani nežiada, aby som dohliadal na proces tvorby ôsmeho dielu." (Lawrence Kasdan, spoluautor scenáru Epizód V, VI a VII sa po sólovke Han Sola so Star Wars nadobro rozlúči, aspoň tak prehlásil v poslednom rozhovore).

 

Abramsovou úlohou bolo taktiež obsadiť kľúčové úlohy vo filme hercami, ktorí môžu frančízu ťahať aj v budúcich filmoch a tu sa režisér pozastavil pri inej filmovej ságe, ktorá bola schopná obsadiť hercov pre celý svoj príbeh:

„Keď sa zamyslíte nad tým, čím všetkým si tie postavy prejdú a to nie len v tomto filme, ale vediac, že ich práca bude pokračovať, herci museli byť naozaj hodní niesť túto zodpovednosť a zároveň príležitosť podieľať sa na príbehu takých rozmerov. Pozrite sa na Harryho Pottera - je úžasné, že tie filmy obsadili spôsobom,akým ich obsadili. A na koľko, osem filmov? To je zázrak."

 

Všetky tieto detaily sú o toľko dôležitejšie ako mená postáv, názvy epizód a svetelné meče. J. J. Abrams sa pustil do skúmania udalostí 30 rokov po posledných Star Wars spôsobom, ktorý rešpektuje všetku predošlú prácu a zároveň má odvahu zamiešať kartami a povedať úplne nový príbeh. Ste rovnako nadšení ako my? 

 

Abrams hovorí o tom, ako dokázal dať dokopy príbeh k Epizóde VII a ako sa podieľal na Epizóde VIII
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:39
Ryan Reynolds si dáva pauzu od herectva. Voľný čas chce venovať hlavne rodičovským povinnostiam.
včera o 20:50
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac konektorov, no hlavne gigantický výkon a výdrž Apple predstavil nový MacBook Pro. Má výrez v displeji, viac…
Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla podporiť dcéru, ktorá mala na móle premiéru Prekvapenie večera na Fashion LIVE!: Prezidentka Čaputová prišla…
McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo úplne bezdôvodne, a hviezdu UFC chce žalovať McGregor napadol v Ríme známeho dídžeja. Ten tvrdí, že to bolo úplne…
Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame fotia polonahé, sú, paradoxne, najhanblivejšie (Rozhovor) Expert na Onlyfans Bad Bunny: Slovenky, ktoré sa na Instagrame fotia…
Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa Gábor Boráros oznámil veľkú novinu, s priateľkou čakajú dieťa
Na derby Slovana a Trnavy sa ultras ohadzovali svetlicami a bili, zasahovali aj zdravotníci Na derby Slovana a Trnavy sa ultras ohadzovali svetlicami a bili,…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť