Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 12. 12. 2019 meniny má Otília

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Ľudia
0
Timea Krauszová
4. október 2019, 15:19

Tetovanie by mohlo posilniť tvoju imunitu, naznačuje výskum. Čím viac tetovaní máš, tým viac by ťa tvoje telo malo chrániť

Vedec stále skúma, či je možné, aby tetovanie viditeľne posilňovalo imunitný systém.

Timea Krauszová
4. október 2019, 15:19
Tetovanie by mohlo posilniť tvoju imunitu, naznačuje výskum. Čím viac tetovaní máš, tým viac by ťa tvoje telo malo chrániť
Zdroj: Unsplash / Julia Giacomini

Christopher D. Lynn je vedec, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu tetovaní. Jeho posledný výskum z ostrova Samoa hľadá spojitosť medzi imunitou človeka a tetovaním. Hoci existujú výskumy týkajúce sa rakoviny a infekcií, zatiaľ sa nehovorí o vplyve na náš prirodzený obranný mechanizmus. Lynn to chce zmeniť.

Prvý výskum bol maličký

Vedec pracoval v americkej Alabame a na malej skupinke žien dospel k záveru, že tetovanie by mohlo rozbehnúť imunitný systém človeka.  Vedel, že jedna malá vzorka nič nedokazuje, preto svoj výskum rozšírila a v roku 2018 spolu s antropologičkou Michaelou Howellsovou vycestoval do Samoy. Tento ostrov má rozsiahlu históriu tradičných tetovaní, a preto sa rozhodol ísť otestovať, či sa jeho teória opäť potvrdí na inej vzorke ľudí. 

 

Prečo práve ostrov Samoa

Na tomto ostrove prevláda najstaršia tradícia tetovania v Tichom oceáne. Potetovaná je väčšina ľudí. Špeciálne tetovanie sa nazýva tatau a tak ako aj inde na svete si mladiství vždy pýtajú povolenie od rodičov. Tatau symbolizuje ochotu slúžiť komunite a prináša so sebou veľkú dávku zodpovednosti.

 

Tatau je dôležitý element kultúrneho dedičstva v Samoe. Majú ho všetci: chudí aj tuční, zdraví aj chorí, kňazi, politici aj učitelia. Narozdiel od iných krajín, napríklad USA, kde sa ľudia tetujú kvôli móde, na Samoe je to starodávny zvyk, ktorí chcú dodržať. Vďaka tomu je vzorka vo výskume pestrá a bolo možné merať zmenu v imunite tak u silnejších, ako u slabších ľudí. Otázkou totiž zostávalo, či náhodou nie je posilnenie imunity badateľné len u ľudí, ktorí sú silní a zdraví.

 

Tetovanie si na ostrove Samoa vážia, nie je to len módny výstrelok, ale dlhoročná tradícia.

Tetovanie je rana, ktorú treba vyliečiť

Určite vieš, že tetovanie zahŕňa vpichovanie atramentu (farby) do vrchnej časti pokožky. Je to permanentné zafarbenie, telo však tetovanie vníma ako ranu, ktorú treba vyliečiť. Reaguje preto dvoma spôsobmi. Pravdepodobne si to pamätáš aj z biológie.

 

Prvý spôsob je všeobecná reakcia na neznáme látky: telo vysiela biele krvinky prezývané makrofágmi, ktorých úlohou je pohltiť cudzie látky a v boji proti infekcii sa obetovať. Druhý spôsob je tzv. adaptácia. Bielkoviny v krvi sa budú snažiť nájsť a zlikvidovať nechcených návštevníkov. Nazývame ich imunoglobíny a v krvi budú prúdiť dlho po tom, čo sa rana zahojí. Sú totiž pripravené kedykoľvek v prípade potreby zaútočiť. Tieto imunoglobíny sa dajú zmerať zo slín, a práve tak ich meria aj Lynn.

 

Imunoglobín A je okrem iného zodpovedný napríklad za boj proti chrípke. Zároveň sa práve pri tetovaniach vyskytoval vo zvýšenom množstve v slinách ľudí, ktorých sledovali počas výskumu. Zvýšené množstvo pretrváva aj po zahojení rany po ihle. Navyše, Lynn zistil, že ľudia, ktorí mali viac tetovaní na tele, vyprodukovali imunoglobínu A viac, než tí, ktorí mali menej skúseností s ozdobou kože. Takáto posilnená imunita by mohla pomôcť pri boji s inými kožnými problémami alebo pri snahe o zlepšenie celkového zdravotného stavu.

 

Tetovanie by mohlo posilniť tvoju imunitu, naznačuje výskum. Čím viac tetovaní máš, tým viac by ťa tvoje telo malo chrániť

Dá sa výskumu veriť?

Práve vďaka vzorke zo Samoy si vedec myslí, že áno. Predtým už analyzoval vzorku 7 000 mužov, pri ktorých si všimol, že aktívni športovci mali viac tetovaní a nižšiu pravdepodobnosť na problémy s ním spojené (infekcia, rakovina kože) ako menej aktívni ľudia, ktorí mali zároveň menej tetovaní. Autor sa pohráva s myšlienkou, že tetovanie využívame na vyjadrenie toho, že sme silný partner, vhodný na párenie. Podobne, ako u páva a jeho veľkolepého chvostu. Len silní jedinci totiž (pravdepodobne) neochorejú.

 

Zatiaľ nie je jasné, do akej miery tetovanie ovplyvňuje naše zdravie. Takže neodporúčame spoliehať sa na novú ozdobu – málo pohybu, zlý spánok alebo hranolky každý deň ňou nezakryješ. Či tieto dve veci úzko súvisia – počet tetovaní a sila našej imunity – je ešte stále otázkou, na ktorú veda hľadá odpoveď.

 

Zdroj: cnn.comNáhľadový obrázok: Unsplash / Julia Giacomini Tagy: tetovanie, výskum, imunita
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
Streda 11. 12. 2019
21:11
Tieto hotely by si mal v roku 2020 navštíviť. Chýbať nemôže Grand Hotel Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese, ale radosť ti urobí taktiež Chateau Appony blízko Nitry.
20:18
Rytmus odhalil, koľko albumov Real Newz sa zatiaľ predalo. Kontrafakt prekonal aj rekord Krstného otca.
19:46
Suverénnejšie a podstatne modernejšie, to je nové GLA od Mercedesu Suverénnejšie a podstatne modernejšie, to je nové GLA od Mercedesu. Druhá generácia najmenšieho SUV trojcípej hviezdy príde na trh začiatkom roka.
Najčítanejšie