Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 18. 9. 2019 meniny má Eugénia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Zvieratá
4
Matej Krajčovič
5. september 2019, 19:13

Pred dvoma miliardami rokov prišla katastrofa. Na Zemi takmer zanikol všetok život

Vedci sú presvedčení, že neprežilo 80 až 99,5 % vtedajších organizmov. Otrávili sa kyslíkom.

Matej Krajčovič
5. september 2019, 19:13

V škole si sa zrejme učil o vyhynutí dinosaurov, no približne pred dvoma miliardami rokov mali veľké problémy všetky pozemské živočíchy.

 

CNN informuje o skúmaní síranu bárnatého, minerálu z tohto obdobia, ktorý odobrali v subarktickej časti Kanady, na Belcherových ostrovoch v Hudsonovom zálive. Kameň údajne vo svojej štruktúre uchoval chemický podpis vtedajšej atmosféry Zeme.

 

Vedci tvrdia, že štúdia potvrdzuje teóriu, podľa ktorej bolo v minulosti na Zemi enormné množstvo kyslíka. Ten produkovali vtedajšie mikroorganizmy počas fotosyntézy, no zároveň týmto plynom prakticky otrávili takmer všetok ostatný život.

 

 

 

Kyslík, samozrejme, potrebujú aj ľudia, no vo vzduchu, ktorý dýchame, je ho v súčasnosti len okolo 21 %. Pri vysokých hodnotách a správnom tlaku sa ním skrátka otráviš, dostaneš svalové kŕče a zomrieš. 

 

Existencia takéhoto veľkého kyslíkového tresku sa predpokladala, no až doteraz nebolo jasné, akých rozmerov dosahovala. Tím okolo profesora Malcolma Hodgskissa podľa CNN spomína, že uvádzané historické obdobie neprežilo 80 až 99,5 % vtedajších organizmov. Príliš veľa nesprávnych buniek produkovalo príliš veľa kyslíka. Vyhynutie dinosaurov pred 65-miliónmi rokov má byť oproti tomu len nepodstatnou odbočkou pri vývoji našej planéty.

 

 

Zároveň sa tak ale stalo ešte dávno predtým, než na Zemi vznikol život v súčasnej podobe. Výskum zloženia síranu bárnatého má odborníkom pomôcť pochopiť aj to, čo by sa s atmosférou mohlo stať, ak globálne oteplovanie prehreje oceány natoľko, že v nich zomrú organizmy zodpovedné za väčšinu produkcie kyslíka, ktorý dýchame dnes. 

Ohodnoť článok
104
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK

NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie