Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 19. 7. 2019 meniny má Dušana

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Umenie
0
Viktor Kniš
3. jún 2019, 17:01

V Bratislave nie je veľa miest, kde môžeš robiť graffiti legálne. Čo ti hrozí, ak posprejuješ verejnú stenu?

Aj keď je stále graffiti scéna na Slovensku existuje a má veľa reprezentantov mestá im nedávajú dostatok priestoru, kde by sa mohli realizovať.

Viktor Kniš
3. jún 2019, 17:01
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V našom hlavnom meste ešte stále pôsobí veľmi veľa reprezentantov graffiti scény, ale aj rôznych iných vizuálnych umelcov a street art zástancov, ktorí však v skutočnosti nedostávajú veľa priestoru na sebarealizáciu. Bude to v budúcnosti lepšie? 

Legálne graffiti v Bratislave

Člen KGB Crew Smart sa na túto tému vyjadril v našom rozhovore a tvrdí, že mesto Bratislava síce z času na čas vyčlení priestor na sprejovanie, motivácia je však jasná: „Z času na čas mesto poskytne jednorázové povolenie alebo vytvorí projekt, kde niečo, čo už ľudom bije do očí, dajú do poriadku tak, že miesto kompletnej rekonštrukcie zavolajú sprejerov.“

 

Známou legálnou zónou v hlavnom meste sú napríklad Janíkov Dvor alebo ihriskové múry v Ružinove. K voľnej stene sa môže graffiti umelec dostať aj tak, že si vybaví povolenie, v tom prípade sa k nej však dostane len on a nikto iný. 

  

V Bratislave nie je veľa miest, kde môžeš robiť graffiti legálne. Čo ti hrozí, ak posprejuješ verejnú stenu?

Aké tresty hrozia za posprejovaný verejný majetok?

Samozrejme, záleží na tom, akú veľkú škodu urobíš. Nedávno bol medializovaný bizarný prípad z Piešťan, kde človek len pár slovami posprejoval viac ako 30 budov, čím spôsobil škodu vo výške viac ako 6 800 € a hrozí mu odňatie slobody na šesť mesiacov až tri roky. 

 

Zákon § 246 týkajúci sa poškodzovanie cudzej veci však hovorí jasne: „Kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo z osobitného motívu.“

 

V skutočnosti môže byť trest ešte oveľa vyšší, podľa dostupných informácií však minimálne na Slovensku polícia mimoriadne závažné činy tohto charakteru riešiť nemusela. A všetko nasvedčuje tomu, že pri uvedomelých umelcoch ani nebude musieť, svitá pre nich totiž na ešte lepšie časy. 

Miesta stále pribúdajú

Dobrou správou je, že mestá a samosprávy chápu, že práve graffiti môžu mať veľkú zásluhu na skrášlení prostredia. Dávno to už nie je len o jednoduchých tagoch, ale plnohodnotnom umení, ktoré vyžaduje prípravu. Od stále pribúdajúcich legálnych stien v Bratislave sa právom očakáva istá kvalita, ktorú v konečnom dôsledku obdivujú ľudia bez ohľadu na vek.

 

Z adrenalínovej disciplíny sa stáva umelecká a vždy na miestach, ktoré si to patrične zaslúžia. Už čoskoro graffiti komunita v Bratislave dostane ďalšiu možnosť sebarealizácie a dokonca si bude môcť navzájom zmerať sily. Viac informácií sa dozvieš o pár dní. 

 

 

Foto: TASR/AP Tagy: graffiti, wakelake
Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie