Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 26. 5. 2019 meniny má Dušan

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Tech
2
Matúš Moravčík
16. máj 2019, 14:16

5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple. Sklenená klávesnica aj elektromobil

Klesajúce predaje iPhonov nútia spoločnosť Apple, aby priniesla nezvyčajné novinky. Nebudú to však iba služby.

Matúš Moravčík
16. máj 2019, 14:16
5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple. Sklenená klávesnica aj elektromobil
Zdroj: pxhere.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kalifornské jabĺčko ešte v novembri uplynulého roka oznámilo, že prestáva zverejňovať predajné čísla, ktoré súvisia s jeho hardvérom. Čo stálo za týmto rozhodnutím, presne nevieme, no mnohí odborníci ukazujú prstom na problémové predaje iOS smartfónov. Záujem o iPhone prestal napĺňať očakávania výrobcu spotrebnej elektroniky a jemu teraz nezostáva nič iné, ako tejto skutočnosti prispôsobiť svoju doterajšiu stratégiu.

 

Keďže má Apple po celom svete aktívnych viac ako 1,4 miliardy zariadení, jeden z jej záchranných plánov spočíva v rozšírení portfólia so službami. Ako uviedol Tim Cook, ide o veľký dôkaz spokojnosti a lojality zákazníkov, ktorý im poskytuje jedinečnú šancu zmeniť smerovanie spoločnosti. Preto sme sa len nedávno dočkali predstavenia streamovacej novinky Apple TV Plus, platobnej karty Apple Card či predplatnej hernej služby Apple Arcade. 

 

Nebude to však iba o nových službách, ale aj o novom hardvéri. Naznačujú to viaceré úniky a špekulácie z technologických kuloárov, kde spomínajú prelomový skladací smartfón, futuristické okuliare s rozšírenou realitou alebo špičkový laptop bez tradičnej klávesnice. Tú by mala nahradiť modernejšie prevedená alternatíva zo skla. Poďme ale postupne.

 

Skladací iPhone

Šéf jabĺčka okrem iného povedal aj to, že nám ich nadchádzajúce produkty vyrazia dych. A hoci zatiaľ neprezradil žiadne detaily, dá sa očakávať, že tým myslel i iPhone so skladacou konštrukciou. Niektoré z pripravovaných noviniek vraj súvisia s hodinkami Watch aj so slúchadlami AirPods.

 

Keby sme vychádzali z posledných únikov, skladací iOS smartfón ponúkne odlišne prevedenú konštrukciu, ako s akou prišli jeho dvaja úhlavní rivali z mobilného priemyslu. Samsung aj Huawei sa vydali svojou vlastnou cestou a výnimkou zrejme nebude ani Apple. Teda aspoň tak naznačujú odhalené patenty.

 

Pred nedávnom sme písali o konštrukcii, ktorá pripomína legendárne vyklápacie mobilné telefóny. Nepozostáva však z fyzických tlačidiel, ale z flexibilného displeja, vďaka čomu ju možno nazývať skladacou. A z toho teraz vieme vydedukovať jednoznačný záver. Tohtoročné kúsky od konkurentov sa otvárajú a zatvárajú horizontálne, nový iPhone bude podľa dostupných informácií fungovať vertikálne.

 

Sklená klávesnica aj elektromobil. 5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple

 

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou, ktorú nám prezradil patent kalifornského jabĺčka, je to, že skladacie telo bude možné ohýbať do oboch strán. Samsung Galaxy Fold a ani Huawei Mate X nič také zatiaľ nedokážu, pretože by sa veľmi rýchlo poškodili. Inžinieri z Apple sa chcú vyhnúť katastrofickým scenárom prostredníctvom špeciálne vyvinutej ochrannej vrstvy. Keď ju nanesú na povrch zobrazovacieho panelu, tak by táto kombinácia mala vydržať až 360-stupňové otvorenie konštrukcie.

 

K predstaveniu nezvyčajného iPhonu zrejme dôjde už v druhej polovici tohto roka, kedy nám Apple ukáže i nový iPhone XR a prémiovejší iPhone XI. Ázijská konkurencia svoje skladacie esá predsa už vytiahla. Teraz zostáva rad na výrobcovi zo slnečnej Kalifornie.

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Sklenená klávesnica

Radikálnym inováciám sa v neďalekej budúcnosti zrejme nevyhne ani MacBook. Naznačuje to ďalší internetom kolujúci patent spoločnosti Apple, kde sa spomína sklenená klávesnica, pod ktorou je umiestnený ďalší displej. Tradičné tlačidlá z plastu by tak po novom nahradil kus špeciálneho skla s dotykovými kapacitami, ktorý sa bude na mieste, kto ho stlačíme, mierne prehýbať, aby tak vznikala takzvaná hybridná spätná väzba.

 

Sklená klávesnica aj elektromobil. 5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple

 

Pôjde o kombináciu spätnej väzby fyzicky existujúcej klávesnice a väzby, ktorú vytvára dotyková interakcia s displejmi smartfónov, čiže klasickej vibrácie. Keď používateľ laptopu stlačí sklenú klávesu, bude mu to pripomínať dnešné riešenia a zároveň nenastane niektorá z komplikácií, aké si všimli majitelia modelov z posledných rokov.

 

Viacerých používateľov MacBookov s novými butterfly klávesnicami trápi hneď niekoľko problémov vrátane zasekávania tlačidiel. Integrácia modernejšej alternatívy by ich vedela nadobro odstrániť. Výrobca navyše v takom prípade získa priestor pre zmenšenie hrúbky konštrukcie, o čo mu v podstate aj ide. Jeho laptopy sú predsa čoraz tenšie.

 

Sklená klávesnica aj elektromobil. 5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple

 

Kedy sa inovácie dočkáme, zatiaľ ani len netušíme. Vieme iba to, že na nej pracujú alebo pracovali. Nejaký patent ale ešte nezaručuje, že sa z nej stane realita. Keď však zoberieme do úvahy aktuálnu situáciu výrobcu, dá sa niečo také očakávať.

 

AR okuliare

Šéf Apple, Tim Cook, ešte dávnejšie naznačil, že medzi novinkami, na ktorých pilne pracujú, budú i takzvané AR okuliare. Rozšírená realita (Augmented Reality) je čoraz populárnejšia, takže by to prekvapilo asi len málokoho. Akoby teda mali fungovať a kedy budú oficiálne predstavené?

 

Keďže sa predpokladá, že okuliare nedostanú vlastný procesor a ani operačnú pamäť, tak zostanú odkázané na hardvér bezdrôtovo prepojeného iPhone. Okrem rámiku či skiel by ich mal tvoriť iba takzvaný HUD displej pre rozšírenie reality, akumulátor a kôpka nevyhnutných senzorov. Vďaka tomu by boli ako ľahšie, tak aj cenovo dostupnejšie.

 

Jeden z konceptov od Martina Hajeka

Sklená klávesnica aj elektromobil. 5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple

 

Ako píše web TomsGuide, medzi zabudovanými senzormi má byť aj pár IR kamier, ktoré dostanú za úlohu sledovať ruky používateľa a ich pohyb, aby mohla prebiehať dotyková interakcia s virtuálnymi objektami, textami alebo obrázkami pred jeho očami. Jednoducho povedané, okuliare mu umožnia surfovať po webe alebo chatovať bez toho, aby musel z vrecka vytiahnuť smartfón či vysloviť čo i len jeden hlasový povel.

 

Renomovaný analytik Ming-Chi Kuo predpokladá, že túto nositeľnú novinku spoznáme popri tohtoročnej generácii iOS smartfónov. Príchod podobného produktu naznačuje okrem iného aj akvizícia americkej spoločnosti Akonia Holographics, ktorá je zameraná na vývoj a výrobu pokročilých zobrazovacích panelov pre rozšírenú realitu, alebo akvizícia PrimeSense, kde pracujú odborníci, ktorí vyvinuli softvér pre technológiu FaceID či Kinect od Microsoftu. Tá je súčasťou príslušenstva pre hernú konzolu Xbox.

 

Autonómny systém

Špekulácie súvisiace s elektromobilom z dielne Apple kolujú internetom už pomerne dlho. Okolo záhadného projektu Titan je však stále veľmi veľa otáznikov a žiadne poriadne odpovede. Nedávna redukcia počtu ľudí, ktorí sú v ňom zaangažovaní, navyše spôsobila ešte väčší zmätok.

 

Čo je cieľom projektu Titan?
Ide o jeden z utajovaných projektov spoločnosti Apple. Všetky dostupné informácie naznačujú, že jeho cieľ spočíva vo vytvorení buď univerzálneho autonómneho systému alebo rovno plnohodnotného auta na elektrický pohon, ktoré by dokázalo jazdiť bez asistencia šoféra z mäsa a kostí. Posledné úniky sú ale naklonené k druhej možnosti. Ak by sa tak stalo, automobilový priemysel bude opäť o niečo pestrejší.

 

Tim Cook ešte začiatkom roka 2017 prezradil, že sa aktívne zameriavajú na vývoj pokročilého autonómneho systému pre moderné autá, ktorý ich obohatí o samojazdiace kapacity. Reštrukturalizácia spomínaného projektu môže mať teda veľa spoločného s možnou zmenou plánov. Keďže na ňom prestalo pracovať až okolo 200 zamestnancov kalifornského jabĺčka, existuje tu malá šanca, že z vývoja vlastného elektromobilu zostal iba vývoj autonómnej technológie. Prečo malá, rozpíšem trošku nižšie.

 

Systém pre samojazdiace automobily bude podobne ako iné systémy od konkurencie jabĺčka využívať umelú inteligenciu, vďaka ktorej dokáže v reálnom čase uskutočňovať inteligentné rozhodnutia. Niečo také mu umožní spracovanie dát zo senzorov, kamier alebo radarov v karosérii. Keď ich získa, prítomný počítač si vytvorí predstavu o tom, čo všetko sa nachádza okolo vozidla, aby tak vedel, kedy spomaliť alebo zmeniť jazdný pruh.

 

Elektromobil

Redukcia počtu ľudí, ktorí pracujú na projekte Titan, síce naznačuje zmenu smerovania vývoja, no i napriek tomu tu existuje šanca, že očakávaný elektromobil jedného dňa predsa len uvidíme. Môže za to najmä krádež personálu z radov automobilky Tesla, odkiaľ nedávno odišiel člen vrcholového vedenia.

 

Sklená klávesnica aj elektromobil. 5 nových produktov, ktoré môžeme očakávať od Apple

 

Človek s menom Michael Schwekutsch mal v spoločnosti vizionára Elona Muska na starosti vývoj elektrických motorov. A nielen v tej. Ako píše Electrek, tento ostrieľaný inžinier pracoval aj pre BMW, Porsche či švédske Volvo. Podstatné tu je však to, že mu zakaždým zverili manažovanie vývoja pohonu na elektrickú energiu. S jeho skúsenosťami by preto jabĺčko vedelo priniesť nielen technológiami nabitý, ale i konkurencie schopný elektromobil.

 

Keď zoberieme do úvahy, že takého človeka pri práci na autonómnom systéme v podstate ani nepotrebujú, tak sa štvorkolesovej novinky s logom nahryznutého jabĺčka podľa všetkého nakoniec predsa len dočkáme. Otázny zostáva už iba dátum predstavenia. Keďže je z pohľadu Apple reč o úplne novom produkte, mediálne podujatie, kde ho ukážu, môže prebehnúť až o niekoľko rokov. Tento a ani ten nadchádzajúci to s celkom slušnou pravdepodobnosťou nebude.

Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.