Sú informácie, ktoré ľudia bežne nezdielajú niekedy ani s pre nich najbližšími osobami. Spomente si, kedy ste naposledy otvorene rozprávali o vašej výplate, pohlavných chorobách, váhe, alebo zlozvyku ako je napríklad nadmerné a nepomerné utrácanie peňazí
Sú informácie, ktoré ľudia bežne nezdieľajú niekedy ani s pre nich najbližšími osobami. Spomente si, kedy ste naposledy otvorene rozprávali o vašej výplate, pohlavných orgánoch/chorobách, váhe, alebo zlozvyku ako je napríklad nadmerné a nepomerné utrácanie peňazí na alkohol, oblečenie alebo hazardné hry. Hmm... Nájdete vôbec v pamäti takúto spomienku?
A teraz si predstavte, že presne tieto informácie sú dostupné každému, komu sa zachce o vás vedieť trochu viac. Priznávam, to je možno trošku prehnané, ale tak pozmeňme trocha túto vetu, aby bola prijatelnejšia. Tieto informácie môže trebárs dostať ktokoľvek, kto má dostatok peňazí na to, aby si najal šikovných ľudí, ktorí tieto informácie pre neho získajú alebo má prostriedky na to, aby ich dostal od nejakej spoločnosti, ktorá vaše údaje uskladňuje s viacmenej vašim vedomím. To už znie pomerne reálne, keďže žijeme vo svete, kde je existencia pomerne podmienená materiálnymi zdrojmi. Pozdravujem všetkých stalkerov, ktorí teraz majú mierny úsmev na tvári, tých, ktorí toto robia na nižšej úrovni pre svoju radosť, uspokojenie a zadarmo.
Prílišná digitalizácia spôsobuje, že takmer všetky dáta sú ukladané online. Aj keď rovnako rastie možnosť zabezpečenia informácií, ale aj s tou najlepšou technológiou neviete vylúčiť z tejto rovnice človeka, tj. stále je tu ľudský faktor (nbusr123).
Jadrom článku je nasledujúce video, pozrite si ho. Povedz si úprimne, čo všetko by sa dozvedeli o tebe.
Kampaň upozorňujúca na ostražitosť pri zdieľaní svojich informácií online. Strážte si súkromie offline, aj online.
Možno ti v hlave odznela veta typu "O mne by sa nedozvedeli nič!". Čo tak tvoj Facebook profil. Podľa množstva toho čo zdielaš, cez históriu statusov, alebo tvoj timeline by sme pravdepodobne zistili kam a ako často cestuješ, čo rád robíš, čo ješ, čo počúvaš, tvoje názory na rôzne veci, pravdepodobne finančnú situáciu, aj keď posledne menované nie priamo. "Nemám facebook." Máš Twitter? Tumblr? Foursquare? MySpace? Pinterest? Aha... ok.
Tu to ale nekončí. Čo tak výpisy z banky a pohyby na účte. Koľko zarábaš a na aké sprostosti, ktoré ani tak nepotrebuješ, míňaš peniaze? Čo tak úplna digitalizácia lekárskych záznamov v budúcnosti? Akútna hnačka v marci, hospitalizácia po nadmernom požití alkoholu, slepé črevo minulý rok, nedávno si dostal(a) lieky na chlamýdie. Ou.. Nemusí ísť o lekára. Môže ísť o aplikáciu, ktorá meria vašu výkonnosť a telesné zmeny, kam dobrovoľne zadávate údaje o sebe, napríklad svoju váhu, výšku a podobne.
Jasne, niektoré veci neovplyvníte, ako napríklaď či a ako budú vaše informácie archivované spoločnosťami a organizáciami, ale istú časť informácií by ste si pravdepodobne mali nechať pre seba. Neuvádzajte online veci, čo nechcete, aby vedeli ostatní. Rovnako ako rozumne rozmýšlajúci človek netočí svoje radovánky v posteli, keď nechce, aby jeho výkony videl celý internet. Pokiaľ sa tak stane, nebudte prekvapení. Zanechaj svoje myšlienky v komentároch.