Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 24. 8. 2019 meniny má Bartolomej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
0
Adam Novosad
10. február 2019, 23:18

Jeden z najnovších ostrovov na Zemi už ovládol pestrý život. Výskumníci z NASA sa ho vybrali navštíviť

Ostrov v južnej časti Tichého oceánu vznikol sopečnou činnosťou.

Adam Novosad
10. február 2019, 23:18
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Niekoľko desiatok kilometrov od štátu Tonga ležiacom uprostred južnej časti Tichého oceánu sa nachádza podmorská sopka Hunga Tonga. Na hladine by si pred pár rokmi našiel dva ostrovy Hunga Tonga a Hunga Ha’apai, ktoré však na konci roku 2014 a začiatku roku 2015 spojilo vytvorenie nového a väčšieho ostrova pomocou erupcie tejto podmorskej sopky.

 

Na prelome spomínaných rokoch začal z vulkánu prúdiť dym, onedlho sa objavili prvé známky výbuchu a popol o pár dní lietal až vo výške 9 kilometrov, čo spôsobilo aj komplikácie v leteckej doprave. Napokon erupcia skončila pár dní pred začiatkom februára a na svete bol nový ostrov.

 

The three year-old volcanic island (black) as seen from the SEA drone. Credit: Woods Hole

 

Názov mu nevymýšľali dlho, jednoducho ho nazvali Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, pretože nová pôda spojila dva predtým oddelené kusy pevniny a vytvorila jeden celistvý objekt. Odvtedy miesto so záujmom pozorovali výskumníci najmä z vesmíru pomocou satelitov, miestni obyvatelia však ostrov stihli aj navštíviť a konštatovali, že sa tam usadilo vtáctvo, pomocou ktorého tam začali rásť aj rastliny.

 

Výskumník NASA Dan Slayback sa preto na nový ostrovček vybral koncom minulého roka, aby zistil, čo sa na ňom deje a ako dlho vydrží nad hladinou. Po príchode na ostrov skonštatoval, že sa tam nachádza oveľa viac blata ako očakával.

 

NASA researcher Dan Slayback standing on the beach of Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Credit: NASA

 

Nenájdeš tam klasický piesok, ale štrk vo veľkosti hrášku, pričom blato je mimoriadne lepkavé a otravné. Vyviera z kratéra, ktorý spokojne odpočíva na hladine, avšak ostrov rýchlo eroduje. Rastlinstvo tam priniesli pravdepodobne vtáci pomocou trusu a ostrov si žije vlastným životom.

 

Zaujímavo znie aj pozorovanie, podľa ktorého tamojšie erodovanie pripomína spôsob erodovania spozorovaného aj na Marse. Znamenalo by to, že Mars bol kedysi na krátku dobu zaliaty vodou, ale onedlho sa stratila.

 

Vegetation taking root on the flat isthmus of Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. The volcanic cone is in the background. Credit: Dan Slayback

 

Zatiaľ nevedno povedať, ako dlho ostrov vydrží vo svoje súčasnej forme, pretože daždivé obdobie jeho životnosti nenapomáha, ale ak bude v dobrej kondícii aj budúci rok, výskumníci z NASA by sa chceli tejto podmorskej sopke a ostrove nad ňou povenovať trochu detailnejšie.

 

Sooty terns are nesting in the gullies around the crater lake. Can you spot the chicks? Credit: Dan Slayback

Zdroj: nasa.govFoto: Sea Education Association / SEA Semester / Dan Slayback Tagy: ostrov
Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie