Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 17. 8. 2019 meniny má Milica

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
12
Vladimír Mičuda
10. február 2019, 11:14

Hádaš sa s rodičmi? Skúmali sme, v čom sa líši dnešná generácia od tej spred 30 rokov a prečo si tak strašne nerozumejú

Nedokážeš sa rozumne porozprávať so svojimi rodičmi trebárs o migrantoch? Nie si sám.

Vladimír Mičuda
10. február 2019, 11:14
Hádaš sa s rodičmi? Skúmali sme, v čom sa líši dnešná generácia od tej spred 30 rokov a prečo si tak strašne nerozumejú
Zdroj: unsplash.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Premýšľal si niekedy nad tým, prečo tvoji rodičia nerozumejú aj tým najtriviálnejším veciam, ktoré sú pre teba úplne prirodzené a naopak? Nedokážeš pochopiť, prečo tvoji rodičia presedia celý deň pred televízorom? Sme v období, kedy sa prelínajú a ovplyvňujú tri veľmi rozdielne generácie – Generácia X (rodičia), Generácia Y (najsilnejšia, deti Generácie X) a Generácia Z (dospieva a formuje sa, deti Generácie Y).

 

Svet dnes ovláda generácia Ypsilon

Ypsiloni sú dnes najsilnejšou generáciou, menia zaužívané zvyky. Dala by sa charakterizovať ako moderný generačný rad, ktorému nie sú cudzie technologické trendy. Menia prácu na zábavu a kompletne rúcajú zastaralé pracovné metódy. Neodmysliteľnou súčasťou ich života je mobil a technologické vychytávky, radi cestujú, spoznávajú a nerobia si starosti.

 

Až 80 % mileniálov využíva aspoň 3 sociálne siete každý deň. Nakupujú cez internet, dávajú prednosť značkovému oblečeniu a svoj život chcú mať flexibilný. Nevidia sa za pásom a nepozerajú len na peniaze. Uvedomujú si, že život nie je len o práci a celé si to prevrátili – práca sa má prispôsobovať im.

 

Hľadajú si vysnívanú robotu, ktorá sa zároveň stáva súčasťou ich životného štýlu. To isté platí aj s pracovným časom. Aj dva dni robia z domu a preferujú chodiť do práce od 9.00 do 17.00 s tým, že im nestojí šéf za chrbtom a neodpočítava minúty v kancelárii.

 

Stratená generácia 1883-1900 Povojnová generácia umelcov, svet bol pre nich chaosom plným nestabilných hodnôt. Boli sklamaní, plní dezilúzie.
G.I. generácia 1901-1924 Government Issue (pre potreby vlád). Je tiež označovaná ako generácia druhej svetovej vojny.
Tichá generácia 1925-1945 Ľudia sa zameriavali na pracovnú kariéru, ktorú uprednostňovali pred aktivizmom. Vyrastali v dobe, kedy nebolo bezpečné vyjadrovať svoj názor a postoje.
Baby Boomers 1946-1964 Prudký rozmach počtu detí ale aj deti, čo zažili prudký rozmach v rámci vývoja spoločnosti.
Generácia X 1965-1979 Deti, ktoré vyrastali v období posunu sociálnych hodnôt.
Generácia Y 1980-1995 Obľubujú komunikáciu, sú vzdelanejší a využívajú digitálne technológie. 
Generácia Z 1996–2009 Príznačné pre túto generáciu je využívanie technológií od útleho veku.

 

Chcú viesť ľudí, manažovať a tvoriť. Preferujú robotu v administratíve a neradi si špinia ruky. Popritom všetkom však myslia najviac na rodinu a životné hodnoty. Nechcú sa utápať či prežívať, ale užívať si každý moment svojho života.

 

Trápi ich aj okolie a to, čo sa deje vo svete. Uvedomujú si, že musia dopomôcť k záchrane planéty a vnímajú globálne problémy. Často sa považujú za hrdinov, ktorí spasia dnešný umorený svet. Majú na to dobré zázemie – mohli sa slobodne rozhodnúť, kam a čo pôjdu študovať. Rodičia ich podporovali, i keď s ich rozhodnutiami často nesúhlasili.

 

Generácia Y je ale veľmi nerozhodná. Uvedomuje si, čo chce, no nevie, ako to dosiahnuť. Založiť si rodinu, či cestovať? Som v správnej práci? Mohlo by to byť lepšie, alebo sa mám uspokojiť? To sú každodenné otázky, ktoré si generácie pred nimi nekládli.

 

Hádaš sa s rodičmi? Skúmali sme, v čom sa líši dnešná generácia od tej spred 30 rokov a prečo si tak strašne nerozumejú

 

Ďalším obrovským mínusom, ktorý charakterizuje mileniálov, je to, že nedokážu zvládať príval denných informácií a dostatočne efektívne ich spracovať. Facebook, Instagram, internetové médiá a záujmové weby ponúkajú obrovské množstvo overených aj neoverených noviniek. Majú problém rozlíšiť pravdu od lži a dôležitú informáciu od tej, ktorá nemá hodnotu.

 

Okolo Generácie Y sa vytvoril oblak klamu. Nevedia zhodnotiť, čo je ideál krásy, dobra alebo všednosti. Čo je dnes normálne? Neustále meniace sa trendy zosilňujú chaos pri formovaní osobnosti a bežného správania sa.

 

Husákove deti si na technológie nevedia zvyknúť

Ak si nad opisom mileniálov krútil neveriacky hlavou a vravel si si, že žijeme v šialenej dobe, patríš pravdepodobne do Generácie X. Sú to deti takzvanej generácie Baby Boomers. Narodili sa v období približne od 1965 do 1980. Kultúra a spoločnosť sa rozvíjala a zažívala niečo nové, nezvyčajné. Možno aj preto je táto generácia vnímaná ako menej kultúrne významná a priebojná.

 

Očakávalo sa od nich predovšetkým pracovné nasadenie v mladom veku, nemali príležitosť experimentovať so svojím životom. Sami seba však pokladajú za rebelov – chcú byť vysoko individuálni a snažia sa vytvárať pravidlá.

 

Prispôsobili sa svetu, v ktorom žili, počúvali rady rodičov. Ten sa však začal z ničoho nič meniť. Zrazu bola demokracia, začal sa liberalizovať, prišiel rýchly nástup internetu a sociálnych sietí. Nie je ale najjednoduchšie pretransformovať myslenie a mnohí z Generácie X to nezvládli. A ak áno, tak len do určitej miery.

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Hádaš sa s rodičmi? Skúmali sme, v čom sa líši dnešná generácia od tej spred 30 rokov a prečo si tak strašne nerozumejú

 

Bežný život Detí s kľúčom na krku (nazývali ich tak z dôvodov redukcie možností dohľadu zo strany dospelých) je skôr monotónny. Pohybuje sa v rovine práca – kostol – televízia – čas s rodinou – starosť o domácnosť. Bolo im vtĺkané do hlavy, aby žili poriadny a usporiadaný život a toho sa aj držali. Neskôr, keď mali možnosť trebárs cestovať alebo vzdelávať sa, už nemali záujem.

 

Pre príklad nemusíme ísť ďaleko. Keď ti rodičia rozprávajú o internete, máš pocit, že sú z iného vesmíru. „Teraz mám kliknúť na čo? A nezmaže sa mi to? Ako sa pošle obrázok na mail? Ja som niečo stlačil a už to je inak, naprav to.“ Platí to nie len pri mobiloch či počítačoch, ale celkovo v inováciách v oblasti technológií.

 

 

Podobne na tom sú aj s financiami. Často majú ušetrené, no miesto toho, aby šetrili na dovolenku, odkladajú peniaze trebárs pre svoje deti. Sú aj extrémne prípady, kedy šetria na svoj náhrobný kameň či pohreb. Nie sú zvyknutí si dopriať, chcú mať radšej istotu.

 

Nastupuje Generácia Z, ktorá bude absolútne digitálna

„Ach, keď ja som bol v tvojom veku, kopal som do lopty,“ čítaš podobné komentáre pod príspevkom. „Stále sú len na mobile a všetko ignorujú.“ Zetká sú deti narodené približne od roku 2000. Sú to ešte mladí ľudia, ktorí postupne prichádzajú na trh práce. Čo o nich doposiaľ vieme a čo od nich môžeme čakať?

 

Isté je to, že ak sú ypsiloni odkázaní na mobily, zetká sú na technológiách závislé. Rodičia miesto hračiek dávali do ruky deťom tablet, mobil bol súčasťou ich života už od škôlky. Život na internete odráža sociálny status v reálnom svete. Na internete zdieľajú prakticky všetko od jedla, cez dennú rutinu až po želanie dobrého spánku. Tak, ako ľudia z Generácie X krútili hlavami nad ypsilonmi, dnes rovnako krúti hlavou Generácia Y nad zetkami.

 

Hádaš sa s rodičmi? Skúmali sme, v čom sa líši dnešná generácia od tej spred 30 rokov a prečo si tak strašne nerozumejú

 

Generácia Z nechce pracovať manuálne, skôr sa vidí v administratíve, manažmente, túži pracovať s technológiami a internetom. Škola nie je na prvom mieste. To, čo predošlé generácie objavovali v neskoršom veku (alkohol a mäkké drogy), zetká skúšajú oveľa skôr.

 

Generácia Ypsilon si formovala svoju osobnosť pomocou technológií, no Generácia Z na nich vyrastá. Je ťažké zhodnotiť, do akej miery vedia rozlíšiť na internete pravdu a lož. Je stále málo výskumov, ktoré by vedeli spoľahlivo zmapovať najmladšiu generáciu.

 

Môžeme sa na ukážku oprieť o čísla prieskumu z jesene 2018. Ak by sa konali v tom čase voľby, najviac prvovoličov by volilo fašistickú stranu. Na otázku, koho by volili, ak by sa parlamentné voľby konali budúci týždeň, odpovedalo 1000 respondentov vo veku 15 – 24 rokov. „Po strane ĽSNS, ktorú by volilo 11,7 percenta voličov odpovedajúcich v prieskume, má druhé najväčšie preferencie SaS (8,5 percenta),“ informoval Michal Považan z Rady mládeže Slovenska. Je teda možné tvrdiť, že majú problém triediť informácie podobne ako Generácia Ypsilon.

 

Prečo si generácie medzi sebou nerozumejú ?

Je možné, že sa na sto percent nevidíš ani v jednej generačnej rade. Rád cestuješ a tráviš čas s rodinou ako ypsilon, no v mnohých veciach sa vidíš aj v opise Generácie X. To je normálne, ľudia sú totiž rôzni.

 

Roky sú orientačné a slúžia na hrubú selekciu. Existujú desiatky faktorov, ktoré ovplyvňujú správanie človeka. Na osobnosť vplýva nielen obdobie, v ktorom sa dieťa narodilo, ale aj miesto narodenia, miesto bydliska, ľudia, vzdelanie a tak ďalej. Preto môžeš patriť do oboch generácií súčasne. Pravdou však je, že takých ľudí nie je veľa. Väčšina sa dá jasne zaradiť do tej-ktorej generácie. 

 

Hádaš sa s rodičmi? Skúmali sme, v čom sa líši dnešná generácia od tej spred 30 rokov a prečo si tak strašne nerozumejú

 

Denne sa stretávame s výrazne mladšími aj staršími kolegami, susedmi, rodinou a zvádzame generačný boj hneď troch diametrálne odlišných generácií. Stoja proti sebe odlišné pohľady na svet, ktoré sa nedajú skĺbiť.  V práci vznikajú konflikty, hádky medzi učiteľmi a žiakmi sú bežné. To isté platí o nedorozumeniach v rodine. Čo sa dá robiť? Záleží samozrejme od prípadu k prípadu. Treba však zachovať chladnú hlavu a problémy riešiť s nadhľadom.

 

Nadávky a podpásovky nie sú cesta a treba brať ohľad aj na názor druhých. Ak nebudeš súhlasiť s názorom tvojho výrazne mladšieho či staršieho kolegu či kamaráta, skús sa na chvíľu vcítiť do jeho kože. Nadobudneš rozhľad, ktorý ti možno v medzigeneračnej komunikácii chýba.

Zdroj: Rabušič Ladislav: Kde tie všetky deti sú?- pôrodnosť v sociologickej perspektíve, Hinca Jozef: Riziká nového IT sveta, Kozlejová Maruška a kol. Aká je podstata prichádzajúcej generácie na Slovensku, wikipedia.org Tagy: Kto je generácia Ypsilon?
Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
35
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie