Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 18. 10. 2019 meniny má Lukáš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Hudba - SK/CZ
4
Viktor Kniš
22. december 2018, 15:21

TOP 5: Najväčšie domáce rapové beefy roku 2018

Rok 2018 bol špecifický aj tým, že sa do rapových konfliktov zapojili iné verejne známe osobnosti.

Viktor Kniš
22. december 2018, 15:21
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pomaly máme za sebou rok 2018, a tak je ideálny čas začať sumarizovať. Od dnešného dňa až po nový rok ťa teda budeme zásobovať slovenskými aj zahraničnými prehľadmi toho naj, vrátane rebríčkov skladieb, albumov a klipov.

 

Hneď na úvod je určite vhodné povedať, že máme za sebou turbulentných 12 mesiacov, počas ktorých sme veľmi často ostali konaním nižšie spomenutých ľudí zaskočení. 

 

Platí však, že ak v súčasnej dobe nevieš byť aspoň trochu kontroverzný, ľudia na tvoju tvorbu jednoducho rýchlo zabudnú, keďže (kvantitatívna) konkurencia je obrovská. Ako už vieš z nadpisu, začneme domácimi beefmi, kde zohrávali hlavnú rolu slovenskí raperi. 

 

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov však platí, že tieto konflikty už neprebiehajú len medzi rapermi navzájom, ale globálne v komunite influencerov, sociálnych sietí a všetkých naokolo. Dôvodov je pritom viac. Povedať svoj názor verejne pred desiatkami tisíc fanúšikov nikdy nebolo jednoduchšie, ľudia sú vzťahovační a každý chce pred fanúšikmi vyzerať ako ten najlepší. 

 

Dnes nebudeme hľadať víťazov a porazených, ani súdiť. Skôr sa pokúsime všetko zhrnúť, aby sme sa v roku 2019 mohli na tento článok pri prípadných pokračovaniach odkázať, a ty budeš mať prehľad, čo všetko sa stihlo udiať.

 


Moloch Vlavo vs. všetci

Suverénne najväčší a najsledovanejší bol konflikt medzi Molochom Vlavo a zvyškom scény. Všetko sa to začalo skladbou Bum Péler a ako lavína pokračovalo približne pol roka. Ako prví odpovedali petržalskému raperovi P.A.T., Mega M a Otis priamym dissom Konfident Moloch. Vydanie trvalo len pár desiatok hodín a fanúšikovia sa dočkali plnohodnotnej skladby aj s videoklipom. 

 

Po približne mesiaci prišlo ďalšie Molochove pokračovanie Zec ma, v ktorom už nedissoval len členov Pozor Records vrátane Rytmusa, ale aj chalanov z Halovej 16. S tými má osobný problém už viac ako dekádu, takže sa to vlastne aj dalo čakať.

 

Odpoveď s názvom Prvý a posledný prišla od Speezyho, ktorý nechcel byť agresívny, skôr v pokoji svojmu súperovi vysvetliť, ako to v skutočnosti je. Celý konflikt nateraz ukončil samotný iniciátor, keďže na jeho Halooo už (zatiaľ) nikto neodpovedal.

 

Tento beef je špeficický aj tým, že sa počas neho odohralo viacero neférových hier. Moloch napríklad vytiahol pochybnú nahrávku proti Pouličnému autorovi tónov a dokonca si nahral ich spoločný telefonát.

 

Dokonca sme sa dozvedeli, že ľudia od Molocha sa mu po nociach vyhrážajú.  Aby toho nebolo málo, tak následne ešte namiesto rýchlej a priamej odpovede nechal vymazať pôvodnú verziu Spiritovho dissu kvôli autorským právam na Grimove wordcuty. 

 

Momo vs. všetci

Momo je už niekoľko rokov vnímaný ako interpret, ktorý sa dobrovoľne oddelil od zvyšku scény, no stále má tendenciu posielať si s ňou odkazy pri každej príležitosti. Aj v tomto roku sa ich zopár našlo, pričom sa všetko točilo v prvom rade okolo incidentu v garážach obchodného centra, kde mal starosta slovenskej obce vytiahnuť na Moma zbraň.

 

Čo presne sa stalo síce nevieme, pokúsil sa nám to popísať napríklad Strapo, ku ktorému sa pridal aj blízky kamarát Ektor. Práve pražský raper je dlhodobo Momovým úhlavným nepriateľom a veľmi často si z neho v rámci svojich instagramových príbehov uťahuje. Napríklad, keď ho nazval bulvárnym novinárom, ktorý stále len vyplakáva.

 

Ďalším dôležitým momentom bolo, keď Momo rozbehol konšpiráciu o tom, že slovenskí raperi lobujú v kluboch u promotérov, aby mu nebookovali koncerty.  Všetko však malo aspoň na chvíľu šťastný koniec, keďže Momo predsa len zopár koncertov po tomto výstupe odohral.

 

Momo vs. Gogo

Momo bol hlavným aktérom ešte jedného konfliktu, ktorý však nakoniec dostal svoje vysvetlenie a my ostatní sme sa z neho mohli aspoň poučiť. Platí, že za svoju prácu by si mal vždy dostať zaplatené, nezabudni však na zmluvu.

 

Exkluzívny obsah pre Refresher účty
Obsah dostupný len pre registrovaných čitateľov.
Pre dočítanie je potrebné sa prihlásiť. Prečo?
PRIHLÁSIŤ
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie