Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 5. 2019 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti
0
Adam Novosad
6. december 2018, 7:16

Ak vyspávaš príliš dlho, zvyšuje sa riziko smrti a vzniku ochorení. Vedci analyzovali spánkový režim tisícok ľudí

Analýza viac ako 100-tisíc ľudí priniesla zaujímavé zistenia.

Adam Novosad
6. december 2018, 7:16
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Medzinárodný tím vedcov sa zameral na to, ako dĺžka spánku vplýva na ľudské zdravie. Štúdia bola čerstvo publikovaná v žurnále European Heart Journal a analyzovala dáta z 21 krajín z rôznych svetových regiónov, pričom výskumníci prišli k zaujímavým záverom.

 

Určite si už počul, že priemerný dospelý človek by mal spať od šesť do osem hodín denne. Ideálne nie je spávať menej ako šesť hodín, avšak ako zistili vedci, aj neustále vyspávanie má svoje výrazné riziká.

 

Riziko kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt či zlyhanie srdca, ale dokonca i smrti, sa pri spánku dlhšom ako 8 hodín podľa výskumu zvyšovalo až o 41 % oproti štandardne dlhému spánku.

 

Výskumnému tímu šéfoval doktorand Chuangshi Wang z inštitúcie McMaster and Peking Union Medical College v Číne. Autori štúdie sa pritom nezaoberali len dátami o spánku počas noci, a tak analyzovali aj ľudí, ktorí si radi pospali cez deň.

 

Pri ľuďoch spiacich viac ako 6 hodín v noci a následne spiacich počas dňa výskumníci zaznamenali zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení a príhod v porovnaní s ľuďmi, ktorí spávajú menej ako 6 hodín.

 


 

Aj ľudia spiaci menej ako 6 hodín sú však v ohrození, oproti zdravému spánku sa riziko spomínaných zdravotných problémov zvyšuje o 9 %.

 

Na druhej strane, samotní výskumníci skonštatovali, že veľká časť ľudí spiacich cez 8 hodín trpí vrodenými či predchádzajúcimi zdravotnými komplikáciami, ktoré ich nútia spať dlhšie, čím zároveň zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

 

Odborníci teda upozorňujú, že príliš dlhý spánok nespôsobuje smrť sám o sebe, ale ľudia, ktorí neprestajne spávajú viac ako 8 hodín, sú často ovplyvňovaní práve zdravotnými problémami.

 

Nešlo o žiadnu štúdiu na malej vzorke, pretože výskumníci pracovali s odpoveďami 116 632 dospelých ľudí vo veku od 35 do 70 rokov z 21 krajín sveta. V priemere subjekty na otázky o svojom spánkovom režime odpovedali 7,8 roka.

 

Štúdia preto potvrdila, že človek by mal spávať 6 až 8 hodín za noc. Na záver treba podotknúť, že výskumníci nepracovali priamo s primárnymi dátami od skúmaných ľudí, ale zhromažďovali a analyzovali jednotlivé čísla.

 

Medzi pridlhým spánkom a kardiovaskulárnymi ochoreniami sa samozrejme nenašla konkrétna kauzalita, takže spánok vo väčšine prípadov súvisí s rôznymi vedľajšími faktormi.

Zdroj: cnn.comFoto: SoFeminine Tagy: spánok, vedci
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie