Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 5. 2019 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti
9
Adam Novosad
6. december 2018, 6:42

Luxembursko legalizuje marihuanu na rekreačné účely a zavedie bezplatnú verejnú dopravu pre všetkých obyvateľov

Malá európska krajina sa dopredu posúva míľovými krokmi.

Adam Novosad
6. december 2018, 6:42
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Luxembursko si v nedávnych voľbách zvolilo staronovú vládu na čele s premiérom Xavierom Bettelom. Nový premiér v parlamente sformoval trojkoalíciu, ktorá v nasledujúcich rokoch plánuje posunúť maličkú európsku krajinu míľovými krokmi dopredu.

 

Vo svojich spoločných vyhláseniach členovia koalície potvrdili viacero reforiem a zmien legislatívy, ktoré plánujú zavádzať v blízkej budúcnosti.

 

Zrejme najradikálnejším krokom bude legalizácia marihuany na reakreačné účely. Nová luxemburská vláda sa vyjadrila, že marihuana by v krajine mala byť legálna pre všetkých dospelých obyvateľov.

 


 

Ak si vraj človek môže bez problémov kúpiť alkohol, marihuana by tiež nemala byť zakázaná. Pred samotnou legalizáciou však bude vláda diskutovať s odborníkmi a konzultovať celý proces licencovania budúcich pestovateľov, distribútorov a predajcov. Inšpirovať sa môže v Kanade.

 

Keby legalizácia marihuany na rekreačné účely uspela, Luxembursko by vyslalo silný signál ostatným členom Európskej únie. Krajina by sa stala prvým členským štátom, ktorý by marihuanu legalizoval, a tak by sme sa čoskoro mohli dočkať širšieho trendu marihuanových reforiem v krajinách únie.

 

Vláda vidí v marihuane aj obrovský turistický potenciál, takže kanabisoví nadšenci možno už onedlho získajú novú dovolenkovú destináciu.

 

Okrem toho vláda predstavila svoj plán, po ktorého zavedení by v krajine zmizli akékoľvek poplatky za využívanie verejnej dopravy.

 


 

Luxembursko plánuje už od začiatku roku 2020 zaviesť bezplatnú verejnú dopravu pre všetkých svojich obyvateľov, pričom štátny rozpočet síce príde o príjmy z cestovných lístkov, ale strata nebude taká veľká, pretože zase ušetrí na revízoroch a predajcoch.

 

Vláda zatiaľ nepredstavila, ako by chcela vyriešiť rozdiely medzi prvou a druhou triedou vo vlakoch, obidve sa s najväčšou pravdepodobnosťou zlúčia a diferencovanie prestane existovať. Všetky verejné autobusy aj vlaky preto budú pre obyvateľov premávať bezplatne.

Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie