Mohli by sme dať plastovému odpadu nadobro zbohom?
O tom, ako veľmi škodí plastový odpad nášmu životnému prostrediu, si už dozaista počul. Boj proti nemu nie je žiaden beh na krátku trať, ale naopak, vyčerpávajúci maratón. Okrem slovenského envirorezortu, ktorý plánuje zálohovaním zvýšiť návratnosť odpadu až na 90 %, sa k tejto horúcej téme čelom postavili aj slovenskí vedci.
Tí v súčasnej dobe testujú už druhú generáciu ekologického plastu, ktorý by v tomto ťažkom zápase mohol dozaista veľmi pomôcť. Testované výrobky sa totiž dokážu rozložiť za 90 dní, pričom pri bežných PET fľašiach by sa im to podarilo za zhruba 400 rokov.
„Naša druhá generácia plastov je rozložiteľná v domácom komposte a na rozdiel od prvej generácie netreba na rozloženie žiadnu špeciálnu kompostovaciu stanicu. Hlavnou výhodou nášho materiálu je úplná rozložiteľnosť a nezostane po ňom žiadny odpad,“ vyjadrila sa pre TV Pravda dizajnérka spoločnosti Crafting plastics! studio Vlasta Kubušová.
Zatiaľ však tento finančne náročný vývoj produktu neustále prebieha, no v prípade úspechu by sa mal začať vo väčšom množstve vyrábať v Nitre. O výrobu slovenských bioplastov sa stará tím profesora Pavla Alexyho, ktorý pôsobí aj na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave (Fakulta chemickej a potravinárskej technológie).