Kreativita, emócie či kvalita spánku môže úzko súvisieť s tým, čo nám pravidelne hrá v ušiach.
Ľudstvo miluje hudbu snáď už od nepamäti. Za jeden z najstarších, ak nie vôbec najstarší nájdený hudobný nástroj sa považuje píšťaľka z nemeckej jaskyne Geisenklösterle, ktorej vek sa pomocou rádiokarbónovej metódy datovania odhadol na približne 42 až 43-tisíc rokov. Kedy sme si však po prvýkrát začali pískať či pospepovať, je otázne. Dnes sú možnosti, ako tvoriť či počúvať hudbu, prakticky neobmedzené. Rozmanité hudobné žánre sa krížia jeden cez druhý, poslucháči majú k dispozícii knižnice s desiatkami miliónov skladieb, a teda zblížiť sa s muzikou nebolo nikdy jednoduchšie. Aké javy dokáže táto špecifická forma komunikácie v organizme vyvolať a prečo je obrovskou súčasťou nášho bytia?
Vyrovnanie sa s emóciami
Je dôležité poukázať na fakt, že od roku 2005 stúpol počet ľudí trpiacich depresiou o celých 18%, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Príčiny nárastu mentálnych ochorení zaiste tkvejú i v modernej a čo je hlavné, uponáhľanej dobe. Či už však trpíme nejakou poruchou alebo nie, počas bežného života sa stretávame s negatívnymi emóciami a práve jedným zo spôsobov ako sa s nimi vyrovnať, je počúvanie hudby. Tá nám dokáže umožniť pochopiť pocity, ktoré aktuálne prežívame, no okrem samotného vysvetlenia prináša i radosť - šťastie.
Myslíte si, že počúvanie smutných piesní vyvoláva iba negatívne pocity? Tak to sa poriadne mýlite. Je preukázané, že práve tento druh hudby dokáže pozitívne ovplyvniť naše vnímanie okolia či samého seba. Uvedomovanie si faktu, že nie sme jediní, ktorí sa s tým či oným problémom v živote stretli a nájdenie riešenia v riadkoch interpreta je vysoko žiadúce. Niekedy stačí len konkrétna melódia, ktorá sa stane spínačom uvoľňujúcim v zlomku sekundy všetko emocionálne napätie.
Paradox pocitu úľavy pri “nešťastnej” hudbe má za následok naša empatia, predstavivosť a skutočnosť, že interpretom rozoberané témy počúvame z “bezpečnej vzdialenosti”, tým pádom nemusíme čeliť ich následkom. Jednoducho povedané, hudba nám efektívne pomôže preniesť sa cez ťažké časy.
Zaujímavosťou je štúdia, ktorá sledovala, ako môže vystavovanie sa romantickej hudbe tesne pred mužským oslovením ovplyvniť pravdepodobnosť ženského súhlasu s navrhnutým rande. Výsledok hovorí, že až dvojnásobne väčší počet žien (52% oproti 28%) súhlasilo s rande, pokiaľ im 5 minút pred začatím experimentu v čakárni hrala romantická hudba.
Zvýšenie kreativity
Strop vašej kreativity sa podľa vedcov nachádza niekde medzi pokojným a príliš rušným prostredím. Ak chcete vašu kreatívnu stránku vyzdvihnúť na najvyššiu možnú úroveň, je dobré sa obkolesiť prostredím, ktoré ponúka určitú dávku ruchu, napríklad kaviareň. Keďže ale zrejme neplánujete navštíviť podnik vždy, keď zatúžite po takpovediac ideálnom prostredí na premýšľanie a tvorenie, stačí si pustiť hudbu, ktorá vás udrží na tej správnej hladine.
Využívaním služieb ako napríklad Spotify či Apple Music vám stačí niekoľko dotykov k prehratiu predom zostavené hudobné playlisty. V rámci rozptýlenia existuje i stránka http://raining.fm simulujúca upršané počasie a hoci zvuk ďažďa sa len ťažko dá prirovnať k hudbe, účinok by mal byť zhruba rovnaký.
Je obtiažne určiť konkrétny hudobný žáner ideálny pre každého poslucháča. Ak chcete zložky vašej kreativity posilniť vonkajšími vplyvmi, experimentujte a hľadajte vhodné hudobné impulzy pre váš mozog. Napríklad táto štúdia predniesla pozitívne výsledky pre zlepšenie konvergentného, ale hlavne divergentného myslenia v prípade prehrávania veselej hudby popri práci oproti tichu.
Fyzický výkon
Myslíme, že môžeme hovoriť za väčšinu, keď povieme, že hudba nám pomáha podávať lepšie športové výkony než v prípade ticha a štúdie toto tvrdenie len a iba potvrdzujú. Je až neuveriteľné, ako dokáže pár tónov ovplyvniť našu fyzickú aktivitu, a to prakticky pri akomkoľvek športe. Celkové percentuálne zlepšenie sa môže pohybovať až na úrovni 15%, no všetko závisí od toho, či sa vám zvolená pieseň páči a zároveň ako veľmi ste zosynchronizovaní s hudobným bpm.
Pri kardio-aktivitách nastáva zladenie pohybov s tempom v rozmedzí 120 až 175 bpm, hoci všetko závisí od vašich individuálnych preferencií. Spolu so zlepšením výkonu sa zaručene dostaví aj vyššia dávka motivácie a v neposlednom rade zvýšená radosť z vykonávanej aktivity, inak povedané zamakáme viac a ešte si to i užijeme.
V rámci fyzických aktivít nesmieme zabudnúť na tú najpopulárnejšiu - sex. Pri počúvaní hudby sa v našom mozgu prirodzene uvoľňuje dopamín, hormón, ktorý okrem iného vytvára dobrú náladu. Rovnako tak sa dopamín uvoľňuje pri akejkoľvek fyzickej aktivite vrátane sexu, a teda jednoduchým súčtom zistíme, čo je správnym liekom k dobrej nálade. Vedci tvrdia, že najväčším spúšťačom u väčšiny ľudí sú práve nízke frekvencie - bass.
Ovplyvnenie šoférovania
Aby sme však nehovorili len o pozitívach, ďalším preukázateľným faktom je rozptýlenie za volantom. Najmä začínajúcich šoférov musíme upozorniť, že hlasité púšťanie obľúbenej hudby počas jazdenia pôsobí rušivo aj na skúsených vodičov, ktorí majú ovládanie auta v malíčku. Ak by sme mali na výber akúkoľvek obľúbenú hudbu, hudbu s presne stanoveným tempom a ticho, tak najlepšou voľbou na zodpovedné sústredenie sa je práve počúvanie hudby s tempom v rozmedzí 60 až 80 bpm, teda súhlasným tempom s tlkotom nášho srdca v pokoji.
Takáto hudba by v nás nemala vyvolávať chúťky na agresívnejšiu a nepozornú jazdu a zároveň spríjemní cestovanie a vyplní nudu. Nechceme však tvrdiť, že rýchla hudba z nás automaticky robí nezodpovedných šoférov. Ak dokážeme udržať decibely na prijateľnej úrovni, ešte stále sa nemusíme obávať zvýšeného rizika nehodovosti.
Zlepšenie kvality spánku
Opäť sa odvoláme na relatívne dávnejšiu štúdiu, v ktorej boli testované subjekty vystavené pokojnej hudbe po dobu 45 minút pred spánkom, tzn. počúvali piesne s tempom pohybujúcim sa na úrovni 60 až 80 bpm. Po troch týždňoch sa ukázalo, že kvalita spánku išla nahor nevynímajúc skrátený čas zaspávania. Nespavosť rovnako ako depresia postihuje vysoké percento populácie a miesto tabletiek na spanie či alkoholu skúste pre zmenu siahnuť po slúchadlách a obľúbenom playliste. Keď sa k tomu pridá pravidelná športová aktivita, vaše šance na kvalitný spánok budú vysoké.
Sami vidíte, že v našom článku jednoznačne prevažujú výhody oproti nevýhodám a pokojne by sme v nich mohli pokračovať i ďalej, no skúste sa i vy zamyslieť nad tým, čo všetko vám v živote dáva hudba a či by ste si dokázali predstaviť život bez nej. My to pre dnes ukončíme ako pomyselnú obhajobu hudby pred svetom a zároveň sumár zaujímavosti z jej sveta.