Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. mája 2018, 12:11
Čas čítania 0:00
Sona O.

Dočkáme sa predsa len tunelu popod Tatry až do Poľska? Kedysi bláznivý nápad nabral v posledných týždňoch druhý dych

ZAUJÍMAVOSTI DOPRAVA POĽSKO SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Táto myšlienka ožila na nedávnom poľsko-slovenskom stretnutí v našich veľhorách.

Preťažené tatranské diaľnice, dopravné zápchy, a to hlavne počas lyžiarskej sezóny, niekoľkonásobné prestupy medzi dopravnými prostriedkami a čakanie, to všetko by sa malo stať minulosťou. Iba pred nedávnom sa totiž v Tatrách zišli zástupcovia Slovenska a Poľska, aby riešili dôležitú otázku cestnej prepravy v oblasti.

Myšlienka postaviť pod horami tunel pochádza ešte z druhej polovice 19. storočia. „Viac ako storočná vízia cestného alebo železničného tunela popod Tatry by mala prispieť k rozvoju slovenských a poľských Tatier, čím by sa zvýšila životná úroveň a zamestnanosť v týchto lokalitách,“ citoval Hrobáka Tatranský dvojtýždenník.

Dočkáme sa predsa len tunelu popod Tatry až do Poľska? Kedysi bláznivý nápad nabral v posledných týždňoch druhý dych
Zdroj: pexels.com

Túto ideu na svojom rokovaní spomínali už aj slovenský prezident Andrej Kiska a poľský prezident Andrzej Duda začiatkom roka vo februári. Bola aj predmetom konferencie Podzemné mosty v Novej Lesnej.

Takéto železničné spojenie by bolo najkratšie medzi Štrbským Plesom a Zakopaným a malo by iba okolo 1015 kilometrov. Pre porovnanie v súčasnosti má cesta medzi týmito dvoma mestami 77,9 kilometra a zaberie približne hodinu aj 45 minút. Je to preto, lebo obchádzka vedie takmer cez celé Tatry a železničné spojenie tu zatiaľ vôbec neexistuje. 

Dočkáme sa predsa len tunelu popod Tatry až do Poľska? Kedysi bláznivý nápad nabral v posledných týždňoch druhý dych
Zdroj: Google Maps

Možno sa tunel pod našimi najvyššími horami zdá nereálny, no takéto projekty už boli úspešné napríklad aj vo švajčiarskych AlpáchGotthardský železničný tunel tu vybudovali za 17 rokov a ide o najdlhší železničný tunel na svete. „Niekedy v minulosti to bolo nereálne, dnes je to realita. Je to veľká vízia, ktorá dnes možno znie málo pravdepodobne a málo realisticky, ale aj iné veci nám pred 20 až 30 rokmi zneli nereálne a dnes už sú realitou,“ uviedol pre SITA Štefan Bieľak.

Odporúčané
Viac ako 60 % Slovákov nie je spokojných so svojím životom. Ich nespokojnosť súvisí najmä so zdravím, vzhľadom a s voľným časom Viac ako 60 % Slovákov nie je spokojných so svojím životom. Ich nespokojnosť súvisí najmä so zdravím, vzhľadom a s voľným časom 26. marca 2024, 15:30

Finálne rozhodnutie zatiaľ nepadlo a podľa Bieľaka bude predmetom ešte mnohých diskusií, no téma je na mieste a v prípade schválenia projektu je realizácia uskotočniteľná

Domov
Zdieľať
Diskusia