Utorok 22. 5. 2018 meniny má Júlia, Juliana

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: commons.wikimedia.org/Vinayak Das

Skončili by na ulici, mali depresie alebo spáchali samovraždu. Homosexuálny indický princ otvoril svoj palác pre LGBT ľudí

V princovom paláci nájdu gejovia i lesbičky potrebnú podporu.

12. február 2018, 16:50
12. február 2018, 16:50

V princovom paláci nájdu gejovia i lesbičky potrebnú podporu.

Ľudia, ktorí sa hlásia k LGBT komunite, sú v mnohých krajinách stále veľmi zraniteľní, spoločnosť ich odmieta prijať i akceptovať. Svoje o tom vie i homosexuálny indický princ Manvendra Singh Gohil.

 

Princov život nikdy nebol jednoduchý, a to práve kvôli jeho sexuálnej orientácii. Žil v klamstve a manželstve so ženou. Nakoniec však svoje tajomstvo už viac nedokázal skrývať a manželke priznal pravdu. Sotva rok po svadbe požiadala o rozvod, hoci v Indii to bolo v tom čase neslýchané a doteraz sa rozdelenie manželov považuje za veľké tabu. Našťastie, manželka mu sľúbila, že nikdy verejne neprehovorí o jeho sexualite.

 

Princ to však celé nezvládol a nervovo sa zrútil. Psychiater rodičom oznámi, že ich syn je gej. Okamžite začali trvať na tom, aby to ostalo v tajnosti a z homosexuality sa ho snažili vyliečiť medicínskymi i náboženskými opatreniami. Lenže princ sa so svojou orientáciou rozhodol vyjsť verejne, čo spôsobilo v jeho rodnom štáte rozhorčenie. Ľudia pálili jeho podobizne a žiadali vyhnanstvo. 

 

 

„Priznať pravdu je v Indii veľmi ťažké. Existuje obrovská stigma. Spoločnosť neumožňuje rodičom, aby to prijali,“ vyjadril sa princ. Dodal, že gejov tam nútia, aby si zobrali opačné pohlavie a strašia tým, že ich matky sa inak zabijú. „Ak sa niekto vzbúri a odíde do rodičov, zväčša skončí na ulici, pretože jednoducho nemá kam ísť. Ľudia v Indii sú tak pripútaní k svojim rodičom, že nedokážu bez nich žiť,“ vysvetlil. 

 

Dnes je už päťdesiatnik Manvendra známy ako homosexuálny princ, ktorý chce inak orientovaným ľuďom podať pomocnú ruku. Princ sa rozhodol otvoriť svoj palác komunite lesbičiek, gejov, bisexuálov a transrodových ľudí a to v čase, keď sa najvyšší súd pripravuje na opätovné preskúmanie zákona o homosexualite. Podľa neho je totiž sex medzi osobami rovnakého pohlavia trestný. Navyše, ľudí s inou orientáciou často zvyknú blízki vyháňať z ich domovov. Práve v princovom centre však nájdu útočisko. Okrem toho sa budú môcť vzdelávať v anglickom jazyku, získať počítačové znalosti a nájdu tam aj zdravotnícke zariadenie. Princ chce zároveň šíriť povedomie o prevencii HIV a AIDS.

 

 

„Potrebujem ich zachrániť, inak by sa stali bezdomovcami, umreli by, spáchali by samovraždu alebo sa dostali do depresií,“ vysvetlil svoj zámer premeniť palác na centrum pomoci LGBT ľuďom. Okrem sociálnej podpory je jeho cieľom naučiť ich byť sebestačnými tak, aby si dokázali zabezpečiť vlastné bývanie, získali potrebné zručnosti a rozvíjali svoj talent. Zraniteľné skupiny občanov budú môcť v centre bývať, no otvorené bude aj pre ich rodičov, ktorým bude poskytovať bezplatné workshopy. 

 

Cetrum sa princovi podarilo rozbehnúť aj vďaka podpore Kanwara Amarjit Singha, ďalšieho indického princa a LGBT aktivistu. Lenže Kanwara vyhnali z Indie ešte ako 20-ročného, pretože hovoril o podpore gejov, hoci on sám je heterosexuál. 

 

Palác, ktorý princ Manvendra obnovuje a rozširuje, bol postavený ešte v roku 1927. Princ ho modernizuje o inštaláciu solárnych panelov a vyhradil priestor pre ekologické poľnohospodárstvo. Centrum v indickom štáte Gudžarát sa podarilo finančne podporiť aj vďaka online crowdfundingovej kampani a slúži ako charita. 

 

 

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
Najčítanejšie