Sobota 21. 4. 2018 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: TASR/AP

Nové byty, Mercedes, ale aj pracovný tábor a uhoľné bane. Byť športovcom v Severnej Kórei môže byť náročné

Vyhrať znamená dostať privilégiá, no prehra môže byť kruto potrestaná.

10. január 2018, 15:25
10. január 2018, 15:25

Vyhrať znamená dostať privilégiá, no prehra môže byť kruto potrestaná.

Zimné olympijské hry sa blížia a zrak mnohých sa bude upierať na predstaviteľov Severnej Kórey. KĽDR sa rozhodla na februárové hry v Pchjongčchangu vyslať „delegáciu na vysokej úrovni“. Pod tým si treba predstaviť skupinu fanúšikov, umelcov, novinárov i športovcov. Denník N však informoval, že vysokú účasť netreba čakať, keďže limit splnil len krasokorčuliarsky pár, no možno prídu na divokú kartu aj ďalší športovci. 

 

Podľa CNN môžu byť krasokorčuliari jedinou severokórejskou medailovou nádejou. Konkrétne ide o krasokorčuliarsky pár Rjom Te-ok a Kim Ču-sik. Rodáci z hlavného mesta KĽDR sa kvalifikovali na zimné olympijské hry už v septembri, ale Národný olympijský výbor ich krajiny zmeškal lehotu na registráciu. Termín nakoniec predĺžil Medzinárodný olympijský výbor, ktorý vyhlásil, že jeho poslaním je zabezpečiť účasť všetkých kvalifikovaných športovcov. 

 

Nové byty, Mercedes, ale aj pracovný tábor a uhoľné bane. Byť športovcom v Severnej Kórei môže byť náročné

 

Pár, ktorý  trávil uplynulé leto trénovaním v Montreale, chce podľa slov francúzskeho trénera predviesť šťastie a vášeň, krasokorčulovanie považujú za prácu, ktorú robia s radosťou. Bodaj by aj nie, úspech športovcov pod režimom Kim Čong-una môže byť odmenený kráľovsky, zatiaľ čo neúspech poriadne tvrdo.

 

Portál Aktuality ešte v roku 2012 po olympiáde v Londýne upozornil na to, že neúspech športovcov zo Severnej Kórey sa môže skončiť aj ich potrestaním pracovnými tábormi. V tom istom roku agentúra Reuters citovala Lee Čhang-sooa, kedysi výraznú tvár severokórejského džuda. Keď mal Lee 16 rokov, pripojil sa k športovému tímu a sníval, že bude šampiónom. Ale po jednej prehre so súperom z Južnej Kórey ho odsúdili na ťažké práce v uhoľnej bani. No keď bol na vrchole, patrili mu všetky možné privilégiá.

 

Nové byty, Mercedes, ale aj pracovný tábor a uhoľné bane. Byť športovcom v Severnej Kórei môže byť náročné

 

„Tí, ktorí vyhrali akúkoľvek medailu, dostali byt,“ povedal Lee. Občas získali aj nové auto, napríklad Mercedes-Benz, členstvo v strane či finančné odmeny. Aj Lee si prešiel úspechmi, na univerziáde či na majstrovstvách sveta v džude. Ušiel, keď sa mu podarilo dostať na súťaž v Španielsku. „Pomyslel som si - prečo by som mal vyhrať? Ak by som vyhral medailu, putovala by Severnej Kórei, nie mne. Takže to pre mňa stratilo cenu a hľadal som spôsob, ako ujsť,“ opísal obdobie zo začiatku 90. rokov. Tie preňho konečne znamenali slobodu. Nie však pre jeho rodinu.

 

Ujsť zo Severnej Kórey totiž síce môže znamenať úľavu pre utečenca, no tvrdú realitu pre jeho rodinu. Práve na nej si režim dokáže zgustnúť, ako bolo aj v športovcovom prípade. Jeho brat umrel v pracovnom tábore, zvyšok rodiny skončil v uhoľnej bani. „Teraz s tým už nič nemôžem urobiť,“ kajal sa Lee. To, že prišiel do Južnej Kórey, však nikdy neoľutoval. Oženil sa a nádeje - aj tie športové, vkladá do svojich synov.

 

Možné tresty pre neúspešných športovcov z KĽDR sa spomínali aj v súvislosti zo zatiaľ poslednou olympiádou - LOH v Riu v roku 2016. Pozornosti divákov neušiel smutný výraz olympionika Ri Se-kwanga. Dokonca dostal prívlastok najsmutnejší víťaz z Ria. Médiá i diváci si okamžite všimli na jeho tvári veľký smútok, aj napriek tomu, že gymnasta v ruke zvieral zlatú medailu. On však argumentoval tým, že v skutočnosti bol naplnený radosťou a myslel si, že dokáže preniesť radosť z výhry na svojho vodcu. Ostatní zatiaľ špekulovali, či sa mu náhodou nechce ísť späť do Severnej Kórey.

 

A možno mal len obavy, čo bude so športovcami po návrate ku Kimovi. Ten vtedy vraj túžil aspoň po piatich zlatých medailách, no športovci doniesli „len“ dve, zvyšné boli strieborné (3 kusy) a bronzové (2). V roku 2016 sa už ale nehovorilo o poslaní do uhoľných baní ako o jedinom treste. V hre boli i „miernejšie“ tresty ako presunutie do bytov s nižšou kvalitou či zníženie prídavkov. Uhoľné bane sa ukazovali byť skôr tou najhoršou možnosťou. Športovci z KĽDR, ktorí sa zúčastnia na tohtoročných hrách, preto zrejme budú chcieť podať svoje najlepšie výkony. Na nič iné aj tak zrejme nebudú môcť pomyslieť. Je známe, že by sa nemali zbližovať s inými športovcami ani využívať najnovšie technologické výdobytky či bližšie si poprezerať cudzie prostredie. 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia12 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Autor Michal Frnka13. február 2018, 0:16

Možná by nebylo namístě zakázat takovým režimům účast. Ono se řekne, chudáci sportovci. To každopádně, jako ti z Ruska, doplatíce na jiné hříšníky. Na druhou stranu potrestání celého zřízení, státu, by mohlo znamenat odradit totalitní režimy od podobných perzekucí. Každopádně téma do diskuze. Můj názor, politika do sportu nepatří. Avšak zároveň by měl být sport čistý.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Autor Michal Frnka13. február 2018, 0:18

Chtěl jsem říct možná by bylo, ne nebylo. Každopádně co je to za trapný web, když tu nelze ani upravit, či smazat komentář? V tom případě tu komentuji podruhé a naposled. Jde vůbec smazat účet? Sice mi dělá reklamu, jako spisovateli, to je hezké, ale nemám rád něco, co je někde mého trvale, bez možnosti to změnit.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Martin Ernie13. január 2018, 1:50

V Sovětském svazu svého času každý sportovec, který nedovezl medaili, nedostal Mercedes ale Volhu. Přeplavat tam a zpátky.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pavel66612. január 2018, 19:24

No pro změnu zkuste si na google map přiblížit Los Angelskou čtvrt skid row.Ulice poseté stany a přístřešky z igelitu a všade bordel a špína a žebrající bezdomovci.Je to přitom cca dva bloky od centra.Tohle kdokoliv nafotit a napsat v USA je hladomor taky by to vypadalo důveryhodně.A z časů minulých vím co dokáže cíleně zaměřená propagace a negativní informace.Takže už nám laskavě s tou Koreou vyližte víte co.A pokud pan sportovec utek a věděl,že tím pádem nechal zabít bratra a rodinu odsoudit do práce v dolech je to hovado nehodné obdivu.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi11. január 2018, 10:51

privelka cenzura korei skodi ci nie?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Yolo10. január 2018, 18:42

youtube: Imagonite

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michel Angelo10. január 2018, 16:38

Už ste trápny s tou Severmou Kóreou

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
LightYagami11. január 2018, 11:13

Prečo? Mňa to zaujíma nahodov.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
medino11. január 2018, 13:03

LightYagami, ak ta zaujimaju vacsinou len vymyslene fantasmagorie bez faktov, alebo uvahy nejakeho pisalka ktore niesu nicim podlozene a su neoveritelne, tak ok :)

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michel Angelo11. január 2018, 11:47

Západné médiá propagujú Severnú Kóreu v zlom svetle. Každý deň čítam samé negatívne články pritom je to obyčajná krajina kde ludia žijú normálny život. Je milión iných krajín kde ludia žijú ovela horšie a v horších podmienkach o tom nikto nepíše.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
občan14. január 2018, 0:59

Ty jsi tam byl že tvrdíš co říkáš?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michel Angelo14. január 2018, 18:26

Jó tvrdím co říkám protože som tam bol u KimČonga na káve. Otvor oči a never článkom čo sú nepodložené faktami. Myslíš si že autori takýchto článkov tam niekedy v skutočnosti boli? Opísali články z amerických bulvárov.

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie