Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 28. 11. 2020 meniny má Henrieta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
2
dzonko
14. máj 2011, 11:35
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tesla (Tragikomix): Sí­dliská sú úplné elektrárne na negatí­vnu energiu

Po dlhej dobe niečo nové o TKX. Rozsiahly rozhovor s Teslom.

dzonko
14. máj 2011, 11:35
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.


Tesla je žilinský rapper, ktorý držiac sa tradí­cie 1 MC + 1 DJ tvorí­ s DJ Svenom duo Tragikomix (predtým Ťažké Czinky). Na začiaku milénia pomáhali formovať slovenskú hip-hopovú scénu, keď vydali demá Správcovia štvrte a Hip-hopová rozprávka. Neskôr sa premenovali na Tragikomix a nahrali dva voľne stiahnuteľné mixtapy Jebať Mixtape a MDMA. S Teslom, žijúcim momentálne mimo Slovenska, ti prinášame zaují­mavý rozhovor o minulosti, prí­činách jeho odchodu, o sí­dliskách, graffiti ale aj o tom, ako to je momentálne s TKX.

Čauko, ako sa darí­?

Čauko, v pohode som. 

Tesla, o tebe je známe, že sa už nejaký rok nezdržuješ na území­ Slovenska a svoje miestečko si si našiel za hranicami. Našiel si v zahraničí­ to, čo ti doma chýbalo, cí­tiš sa mimo Slovenska viac vyrovnaný? Z viacerých tvojich textov cí­tiť nasranosť na systém...

Niečo som našiel, niečo som stratil. Stratil som Tragix, fans a koncerty... Ale ja som mal problém so všetkým s čí­m sa dalo asi mať problém na Slovensku. Tá klí­ma je pre niekoho ako ja absolútne neprijateľná. U nás je hrozný systém, ja by som to po 4 rokoch na Ibize ani nenazval životom, to čo tam doma u nás ľudia žijú. Momentálne som v Amsterdame, ale na leto idem nazad na ostrov, tam som doma. Našiel som tam oveľa viac, ako som kedy sní­val, že by som mohol kedy dostať. A nehovorí­m iba o peniazoch.

Tragikomix - Toto je diss
'Mám od krvi tielko jak Bruce Willis, smejem sa tomu, čo vy nazývate biznis. Slovenský rap, ty úbohá pi*a, keď TKX budú chcieť, tak ťa zničia.'

Ok poďme k rapu. Si 'rapujúci Robocop, Terminátor 4' a dokonca máš 'od krvi tielko jak Bruce Willis'. Pri pí­saní­ ti náhodne vybehli v hlave referencie na tieto filmy alebo Robocop, Terminátor a Die Hard sú veci, na ktorých si si ulietal, keď si bol mladší­?

Áno je to tak :). Tie filmy sú už dnes old skool a ten trek referoval práve o tom. Staré filmy mali niečo, čo dnešné nové už nemajú. Charizmu, atmosféru a boli výpoveďou o miestach, z ktorých vzišli. Dnešná kinematografia je bling bling, ale to je asi všetko. Presne ako dnešný rap. Ale žijeme v inej dobe, ťažko to porovnávať. Zrejme sa iba deje čo sa má diať. 

  

Čo všetko z kultúry ťa ovplyvňovalo, filmy, videohry? Pýtam sa, lebo som o tebe počul že si veľký fanúšik cyberpunku, postapo a Falloutu. Môžeš nám o tom niečo povedať?

Všetko, ale úplne všetko. Doradu ako si to pí­sal. Tieto veci ako cyberpunk, Fallout som priam miloval. Ich atmosféra úplne zachytávala ako som sa cí­til vo vnútri, tak logicky som vyhľadával temné záležitosti. Temný život už nežijem a na videohry nemám čas, ale keď vyjde nejaký nový postapokalyptický film, vždy si ho rád pozriem.

Ako vlastne vznikla tvoja prezývka Tesla?

Dal mi ju môj najlepší­ kamarát podľa môjho prvého mikrofónu, ktorý mal asi ten istý rok výroby ako ja a chrómový ligotavý nápis "Tesla" :)

Tragikomix - Celé staré crew (feat. Snackill)
'Pamätám si všetko, aj keď mnohé iba z fotiek, na stole 2 džúsy a 130 vodiek. Rozbité autá aj doje*ané hánky, nervy všetkých naokolo, nervy mojej mamky.'

Keď sme už trocha v minulosti, chcel by som sa vrátiť do doby, keď tu boli kapely ako Čierna í‰ra, Severná Strana, Zlá Strava a keď ste vystupovali ako Ťažké Czinky. Veľa sa zmenilo, moja otázka smeruje k tomu, či máš pocit, že rap okrem obrovského posunu aj niečo stratil?

Vtedy bol rap autentický, mal výpovednú hodnotu a bol definití­vne cool, new wave, energia... Bol to kultúrny happening. Som vďačný, že som mohol byť toho svedkom, fanúšikom aj súčasťou. Mám na toto obdobie dobré spomienky. Dnes rap už nemá nič z vyššie spomí­naných atribútov a mám taký pocit, že ľudia a hlavne tí­ starší­ rapoví­ fans sa s tým bijú a nechcú to prijať. Ale stalo sa asi iba nevyhnutné - to čo sa malo stať. Nič na tomto svete nie je statické, veci sú vo vývoji a v pohybe a slovenský rap nie je výnimkou.
Dnes je celkom zaují­mavé sledovať elektronickú scénu a na Slovensku máte dobré drum'n‘bassové party a dubstep. 

Čo pre teba znamená hip-hop a kde pre teba hip-hop končí­ ? Je hip-hop všetko v čom sa rappuje, má to štyri doby a 90 bpm alebo to berieš trocha filozofickejšie?

Hip hop pre mňa znamená ulica, obdobie prelomu 90/00 rokov, obdobie nového milénia, široké gate a zbombené ulice. Generácia mladých ľudí­, ktorí­ chceli niečo iné a aj to dostali (pí­šem o Slovensku, nie o Å tátoch, kde si to išli už v 80-tych rokoch). Movement, tak ako boli napr. hippies, akurát s iným koncom. Kultúru hippies zničili drogy a to, že skôr či neskôr musel každý hipí­k začať platiť nájom, hypotéku a tým pádom zapadol poslušne do systému. Hip hopovú kultúru to, že sa stala neskutočným štýlom a rozsahom trendom.
A mám rád aj new skoolové veci a dirty south sound, aj som to počúval v aute istú dobu, ale to už bola doba, kedy rapová hudba dávno nebola iba záležitosťou hip hopovej kultúry, už bola záležitosťou trendu a mainstreamu. Si normálne zarábajúci človek, rap berieš asi skôr ako svoje hobby, či bonusovú aktivitu. V čom vidí­š pozití­va a negatí­va v porovnaní­ s chalanmi čo v podstate z rapu žijú, jazdia koncerty a tak ďalej.

No v prvom rade mám o dosť viac love ako chalani, čo z rapu žijú a jazdia koncerty a tak ďalej. Nechcem nikoho uraziť ani nahnevať, ale viem ako chalani tam u nás zarábajú koncertnou činnosťou a nie je to bohviečo. Novú Audinu z toho nevyryžuješ a ani dom z tých love, čo na tom robia nepostaví­š (okrem Rytmusa, ale Rytmus je celkom iný prí­pad). A čí­m si starší­, tým viac na teba tieto veci tlačia, vieš...
Ja rap vidí­m ako výlet do minulosti. Ako nostalgiu a môj starý spôsob ako sa vyjadriť. Negatí­vum je, že tie koncerty boli niekedy naozaj zábava, ale všetko má svoj čas a ja dnes žijem trochu iný život :).

Tvoje texty sú plné sí­dliskovej tématiky. Avšak nevyjadruješ sa k tomu iba negatí­vne, ale hľadáš v tej anonymite betónu aj nejakú poéziu. Aký máš k sí­dlisku vzťah?


Dnes už žiadny, hľadal som v tom poéziu. Snažil som sa z hovna povyberať arašidy. Keď už som tam musel žiť... Ale fakt je, že by ste z tých sí­dlisk mali vypadnúť každý jeden preč, verte mi. Alebo ich zbúrať, dopi*e poslať, odje*ať pod zem... Alebo ja neviem čo s nimi, je to výzva pre našu a novú generáciu možno. Sí­dliská sú úplné elektrárne na negatí­vnu energiu a vibrácie. Z nich sa to ší­ri ako smrad, ľudia na Slovensku sú zamračení­, negatí­vni, nasratí­, no zle úplne všetko. A prostredie v ktorom žijú v tomto zohráva svoju úlohu.

Tragikomix - Ja robí­m graffiti
'Vypustí­ tlak, aerosolový dych, je to freónový punk, čo sa dostane do kní­h.'

Sí­dlisko súvisi aj s graffiti, ktoré spomí­naš v textoch, jeden track si dokonca graffiti venoval. Sám si aj maloval? Čo pre teba ako mladého chalana graffiti v tej dobe znamenalo?

V tej dobe všetko. Love som nemal, škola ma nebavila, sí­dlisko deprimovalo, život čo som žil ma dusil. Grafitti pre mňa boli dvere von. Ale to súvisí­ trochu tiež s movementom grafitti na Slovensku v 90-tych rokoch, ktorý ma tak trochu vyfackal. Ja som sa ku slovenskému rapu dostal cez slovenské grafitti.

'Idem ako mašina, som naložený tanker, navonok poslušný vo vnútri punker'. Ako berieš slovo punk ty, čo všetko vyjadruje a ako ho chápeš?

Ako rebel.

Ťažké Czinky - Mizéria tejto noci
'Ako každý večer a aj dnes dí­vam sa do stropu, priestorom nechávam hrať nejakú hip-hopovú stopu. Dolieha na mňa zas tá stará múza, starý pocit mizérie a tak vykradnúť sa, o čo kur*a ide, prečo nemôžem zaspať, nemôžem zavrieť oči a na všetko kašlať.'

Spomenieš si ešte na to ako si pí­sal Mizériu tejto noci?


Jasné. Vyzeralo to presne tak, ako to znie. Všetko je povedané v tom treku :).

Berieš sa ako shock-rhyming rapper? Slovensko je dosť konzervatí­vne, čo sa týka textov, ty s tabuizovanými témami nemáš problém, sám o sebe tvrdí­š že si chorý ako Necro. Ideš pí­sať s tým, že áno, toto ľudí­ uzemní­ a šokuje? 

Takto. V dobe, keď sme urobili Jebať Mixtape som chcel ľudí­ šokovať a znechutiť. Chcel som počuť "počul si to ty ko*ot to je čosi hrozné a strašné ten ich album". Chcel som aby dostali zrkadlo toho najhoršieho, čo život na Slovensku ponúka. Aj som to tak narapoval. Skôr nakričal ako narapoval. A chorý som bol statočne teda. íšplne na hlavu, ale to je ok, to je daň za to, že mám otvorenú hlavu a nebojí­m sa extrémov.
Ale v princí­pe nevyhľadávam ako niekoho šokovať. Najväčšiu radosť mi robí­, keď ľudí­ rozosmejem a ak ten album o ktorom som už toľko narozprával niekedy dorobí­m, tak bude oveľa viac nad vecou :). Tak ako som nad vecou dnes už ja. Kedysi som bol hlboko pod vecou :). A ten rap bol vážne deep deep temný underground.
BTW Necro sa mi iba rýmoval do textu, on nejako moc chorý podľa mňa ani neni. Necro neni ani moc dobrý rapper, ani šikovný textár. Má svoj dobrý video-vhs-tape originálny zvuk, ale chorý na hlavu je napr. starý Eminem.Tragikomix - Z výšky
'Od začiatku ubehlo relatí­vne dosť času a ja stále neviem, či som zvolil tú správnu trasu. Som arogantný raper, bol som ku životu drzý, ale nemám problém priznať, že mi teraz tečú slzy.'

Okrem battle rapu vieš zarapovať aj úprimnú spoveď, koľko % zo života ide na papier a koľko si nechávaš sám pre seba ?

Všetko ide na papier, nič si nenechávam pre seba. A ak dorobí­m ten album, o ktorom som už toľko narozprával, tak to nebude inak. Bude to moja story. Moja cesta z východnej Európy na Ibizu cez Amsterdam a naspäť.

Máš rád storytelling rap? Na poslednom tejpe si dal MDMA, či svojho času ste zadelili Správcov štvrte, nebude pokračovanie alebo niečo také?

Správcovia štvrte boli iba komix, sranda. MDMA bola reálna story. Celá tá noc ako sa odohrala bola nadránom napí­saná na papier. Ťažko povedať, či bude pokračovanie, ja som dosť taký spontánny človek. Nikdy nevieš. Zajtra môže byť hotová, ale nemusí­ sa to stať už nikdy, že niečo také napí­šem.

Práve v spomí­nanom tracku MDMA si rapoval 'Oproti mne stojí­ lokálny dí­ler, Bart Simpson, mám pi*i, môj technický rap aj mna samého ničí­'. Čo znamená to Bart Simpson, doteraz som tú lajnu nepochopil a strašne ma to sere, objasní­š exkluzí­vne pre refresher? :) 

Jasné, Bart Simpson je slangový výraz pre tabletu extázy, ktorá je faková a nemá euforické účinky. Zlá, proste pi*ovina. Vyhodené love z okna, porob a shit :). 

Okaj, späť do prí­tomnosti, klasická otázka, ktorá musela padnúť. V akom stave je Tragikomix a nejaké nove veci. Čí­tal som, že sa plánuje album, turné aj klip, čo sa zmenilo? Dočkáme sa? Vieš už niečo prezradiť v tejto chví­li o koncepte, zvuku, smerovaní­, či štádiu v akom sa to celé nachádza?

Takto, minulú zimu som na tom na Ibize naozaj robil. A pohlo sa to, ale cez leto sa stali veľké veci v mojom živote a zrazu je všetko úplne inak. Ja som všetky hentie veci chcel naozaj urobiť aj love na to boli aj všetko, ale... Nejdem radšej rozprávať už nič, lebo vždy, keď si myslí­m, že mám veci pevne vo svojich rukách, mi tie veci zvyknú vysvetliť, že to oni majú v rukách mňa. Keď to bude, tak to bude. Tú ambí­ciu stále mám.

Tragikomix - Ideme ďalej
'Toto je lyricko-technický teror, ktorý keď dáš do playera, tak zajebe error.'

Vždy si si zakladal na lyrickosti a technickosti. Trénuješ nejak pravidelne rap? Dávaš si nahlas napí­sane texty?

Netrénujem nijak. Pí­šem texty priamo na beaty a tým pádom sú technicky šité na mieru. Jediný krát som text pí­sal na iný beat ako bola akapela potom nasadená a to je v treku "Tesla" a je to tam aj počuť. Neni to taká technika, ale na druhej strane sa to k tomu treku možno hodí­.

Čo podľa teba interpret potrebuje aby bol dobrý, a majú tieto vlastnosti slovenskí­ rapperi? Vieš menovať niekoho na scéne, kto je najuniverzálnejší­ prí­klad dobrého rappera.

Potrebuje talent a vyzretú osobnosť. Slovenskí­ rapperi sú všetci ako jeden, ja neviem. Nikto z nich ma nešokuje, nerozosmeje, neprekvapí­, nevyvolá žiadne emócie, nič proste. Bla bla bla... ko*ot, pi*a, bla bla bla... Už toho bolo asi povedaného toľko, že slová stratili význam :). Tí­ dobrí­ rapperi sú stále dobrí­, čo vždy dobrí­ aj boli, len už nemajú čo povedať a silia to. Keď ste kedysi vysielali 90bpm Radio Show, púšťali ste veci ako Necro, Ill Bill, Swollen Members. Moja otázka, stále si ideš v takýchto striktných raw vecičkách, alebo ťa slnko, pláže a drinčí­ky obmäkčili? Čo teraz počúvaš, čo sa ti točí­ v prehrávači?

Mám to v aute na kľúči, celé diskografie a keď mám chuť si to pustiť, tak si to pustí­m. Ale ne už tak často. Počúvam Ibiza Global Radio a Sonica Ibiza. Elektronickú hudbu z ostrova. Nemám moc rád mainstreamovú elektronickú hudbu ako David Guetta, ale set od Toniho Morrena si zaje*em a užijem vždy. Vždy som mal rád striktné raw veci a tak to je aj s elektronickou hudbou, ako som to vždy mal s rapom.

Navštevuješ nejaké koncerty? Ak hej, čo bol top zážitok naživo?

Koncerty nie. Mám rád kluby a party. Neni som moc koncertný fanda. Mám rád extázu, vodku so šampanským, afterparty na pláži a urobiť sa jej do úst a na tvár. Koncerty sú viac menej pre fans konkrétnych kapiel, ale keby som mal možnosť, idem na Depeche Mode, alebo Beastie Boys.

Náš web je aj o móde, zaují­maš sa o handry, alebo si stále ideš široké masí­vne biele boty?

Jasné, ja na handry mí­ňam 30% svojich prí­jmov. Skriňu mám jak garáž. Tento týždeň som si kúpil novú bundu a čierne Jordany. Å iroké masí­vne biele boty je dnes problém kúpiť, skate plošáky sú už neni tak in. Inak Akademiks urobili skvelú poslednú kolekciu jeansov. Mám ich aj v bielom aj v tmavom.

Tragikomix - Purpurová voda
'2012 je tak vyje*ane blí­zko, chcem dostať z Hayabusy na ceste 300, chcem dostať z tohto života to maximum čo môžem, dávame sa vo štvorke, ty sa kludne ožeň.'

Čo ty a 2012? Čakáš prevrat, máš doma upilovanú brokovnicu, jódové tabletky a zásobu konzerv?

:D Prevrat sa deje už dnes a dial sa aj včera. Deň za dňom. Titanic ide ku dnu už dávno, ale na vrchných palubách party stále pokračuje a ešte si to nechcú priznať, ale už tušia. Ale ináč nikdy nevieš, ono to neni tak úplne mimo mať zbraň, jódové tabletky a pár konzerv :). Toto je debata na strašne dlho, prí­jdi do Amsterdamu na ví­kend, nafajčí­me sa a môžeme to rozobrať do posledného detailu.

Okej, na záver pár rýchlych otázok. Naozaj sa v Žiline hovorí­ miesto "počúvaj ma" "ty ko*ot"?

Áno, použí­vajú to aj dievčatá v komunikácii medzi sebou. Je to už teda pár rokov, čo som v Žiline strávil nejaký ten čas, ale nepredpokladám, že sa tam toho moc zmenilo.

Mad Max I, II alebo III?

Každá časť má niečo do seba, ale fakt je že II som videl asi 115-krát. Ostatné časti iba do 70-krát :)

Je Dr. Dre naozaj Kandov tatko?

Ja mam niekedy skôr taký pocit, že Kanda je Dr. Dreho tatko. 

Synťáky alebo sample?

Sample.

Cuba Libre alebo Mojito?

Cuba Libre.

Dí­ky za rozhovor, niečo múdre na záver?

Je veľmi dôležité, aby ste sa venovali tomu, čo cí­tite, že chcete robiť a aby ste venovali svoju energiu pozití­vnym veciam, namiesto sústredenia sa na tie negatí­vne. A je veľmi dôležité, aby sme všetci cí­tili kolektí­vnu zodpovednosť za všetko, čo sa deje na tejto planéte. Arogantní­, ignorantskí­ a sebeckí­ ľudia, ktorí­ nevidia za hranice svojho dvora sú už dnes minulosťou. Môžeš ich vidieť jazdiť v aute a žrať v reštike, ale už teraz sú mŕtvi.
A učte sa jazyky vy ko*oti! Ja už hovorí­m plynulo troma. Slovensko je krabica a bez týchto skillz žijete v krabici. Nos Vemos en la isla cabrones...

Otázky pripravil dzonko
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
34
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.