Streda 23. 5. 2018 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: wallpapercave

Až 70 percent ľudí tvrdí, že počuje tento GIF obrázok, aj keď v ňom žiadny zvuk nie je. Čo sa skrýva za zvláštnym efektom?

Nezvyčajný fenomén spôsobuje, že človek GIF skutočne počuje.

6. december 2017, 22:32
6. december 2017, 22:32

Nezvyčajný fenomén spôsobuje, že človek GIF skutočne počuje.

Ak je reč o GIF obrázkoch, zvyčajne sa nikto ani len nezamýšľa nad tým, či by pri ich sledovaní mohol vnímať akýkoľvek zvuk, pretože v drvivej väčšine prípadov ide len o vtipný pohyblivý obrázok. Na druhej strane, naše zmysly sú veľmi krehké a ak GIF obrázok zostrojíš správne, potom ich veľmi ľahko môžeš zmanipulovať. Náš mozog sa rád nechá ovplyvniť akýmkoľvek slabším či silnejším vonkajším impulzom, a tak je dosť pravdepodobné, že pri sledovaní nasledujúceho GIF obrázku budeš počuť aj zvuk z neho vychádzajúci a to napriek tomu, že v obrázku samozrejme žiadny zvuk nie je.

 

Lisa Debruine, ktorá pracuje na University of Glasgow, zistila, že viac ako 70 percent ľudí pri GIF obrázku veľkých elektrických stĺpov počulo dunivý zvuk priamo vo svojej hlave a aj keď to neznie veľmi štandardne, stojí za tým zaujímavý fenomén s názvom McGurkov efekt. Naše zmysly totiž vnímajú svet komplexne, a tak aj obyčajná vizuálna stimulácia, ako v tomto prípade dopadajúci elektrický stĺp na zem, po čom sa celá zem zatrasie, vie v mozgu vytvoriť dostatočnú asociáciu na to, aby sme v hlave počuli zvuk dupania.

 

Na druhej strane, existuje aj menšina, ktorá zvuk pri tomto GIF obrázku nepočuje, ale ak sa v nej náhodou nachádzaš, potom si z toho nemusíš robiť ťažkú hlavu. Pokojne si skús vyhľadať podobné obrázky „obsahujúce“ zvuk, pretože často je dôležitá konkrétna vizuálna stimulácia na to, aby sa ti v hlave vytvoril zvuk. Ak ťa McGurkov efekt skutočne zaujíma, určite neobíď ani priložené video, v ktorom je detailne vysvetlený.

 


 

Zdroj: iflscience.com Tagy: GIF, zvuk
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Najčítanejšie