Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
18. novembra 2017 o 13:48
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

V Líbyi má ľudský život hodnotu 339 €. Moderní otrokári nútia zúfalých Afričanov do tvrdej práce bez odmeny

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Otrokmi sa dnes stávajú tí najzúfalejší ľudia túžiaci po záchrane.

"800 dinárov, hovorí licitátor. 900. 1000. 1100. 1200. Predané." Za 1 200 líbijských dinárov sa predala dvojica nových otrokov, teda približne 678 eur, opisujú situáciu na trhu s ľuďmi reportéri z CNN. Obaja chlapci boli popísaní ako veľkí silní muži s rukami vhodnými na prácu a pochádzajú z Nigérie. Vo veľkých mestách Líbye sa totiž konajú otrocké aukcie, kde si môžu ľudia zohnať svojho otroka za smiešne malé peniaze. Potrebuješ zlatokopa? "Toto je zlatokop, veľký silný muž, bude kopať," zakričal by licitátor. Sumy ľudia vykrikujú po päťdesiatkach alebo stovkách a celá aukcia trvá približne jednu jedinú minútu.

 
Otroci pochádzajú z okolitých krajín postihnutých rôznymi ekonomickými, sociálnymi či politickými krízami. Zvyčajne ide o utečencov, no nemusia práve súvisieť s aktuálnou kauzou na Blízkom východe. Cez Líbyu utekajú najmä Nigérijčania,  lžírci, Sudánci, Etiópčania a Eritrejčania a snažia sa nájsť lepšie príležitosti v Európe, pričom využívajú nelacnú pomoc skúsenejších, ktorí im garantujú cestu cez Stredozemné more. Rôzne udalosti však zapríčinili, že lodí do Európy odchádza menej a podlí prevádzači utečencov vedú na otrocký trh miesto toho, aby im zabezpečili nový život.

 
Vypátrať otrocký trh je pre úrady náročné a v Líbyi sa ich nachádza približne desať a poschovávané sú v menších mestách (napríklad Zuwara, Alzintan či Gadamis). Vyvolácia cena ľudí často začína len na tristo eurách (reportéri zachytili 339 €). Otroctvo tak existuje aj v 21. storočí a aj keď z moderných krajín už dávno vymizlo, zlo nerovnoprávnosti sa rozmáha ďalej a ich životmi za to platia nevinní a zúfalí.


Domov
Zdieľať
Diskusia