Utorok 21. 11. 2017 meniny má Elvíra

hľadaj na refresheri

Kam investujú vplyvní a bohatí ľudia? Nové informácie odhaľujú prepojenie významných osobností s daňovými rajmi

Na zoznam sa dostala aj kráľovná Alžbeta II. či najbohatšia žena Českej republiky.

13. november 2017, 1:35
zdroj: commons.wikimedia.org/ Jonathunder
13. november 2017, 1:35

Ako vplyvní a veľmi bohatí ľudia tajne investujú obrovské sumy v daňových rajoch, priblížila nová rozsiahla databáza uniknutých finančných dokumentov. Dokumenty nazvané Paradise Papers zverejnila organizácia s názvom Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov a je predovšetkým zameraná na amerických klientov. Na zozname sa nachádzajú informácie aj o súkromnom majetku britskej kráľovnej Alžbety II.

 

Jedna z kontroverzných informácií je aj zistenie podielu amerického ministra obchodu Wilbura Rossa vo firme obchodujúcej s ruskými občanmi, ktorí sú na americkom sankčnom zozname. Databáza obsahuje 13,4 milióna dokumentov pochádzajúcich od dvoch veľkých firiem a kauza nabrala na obrátkach po minuloročnej afére tzv. panamských dokumentov. Tie odhalili viaceré praktiky prevádzania peňazí do daňových rajov.

 

Kam investujú vplyvní a bohatí ľudia? Nové informácie odhaľujú prepojenie významných osobností s daňovými rajmi

 

Nové uniknuté dáta opäť prinášajú zaujímavé odhalenia, ako hlboko je systém daňových rajov prepojený s osobným bohatstvom, veľkými korporáciami ako Apple, Nike či Uber a samozrejme aj so svetom politiky. Pomocou stále sofistikovanejších účtovných operácií sa snažia vplyvní a bohatí ľudia či spoločnosti vyhýbať daniam. Dve offshorové spoločnosti Appleby (sídlo na Bermudách) a Estera (sídlo v Singapure) sú zdrojmi spomínaných uniknutých dát. Takéto firmy vznikajú v daňových rajov, sú legálne a registrované podľa legislatívy daného štátu, pričom sú využívané najmä k legálnej daňovej optimalizácii pre účinné fungovanie medzinárodných spoločností a ochrane majetku.

 

Takmer 7 miliónov záznamov obsahujú napríklad zmluvy, e-maily a často aj bankové záznamy týkajúce sa 25 tisícov firiem spojených s ľudmi v 180 krajinách sveta v období od roku 1950 do roku 2016. Usvedčujú najmenej 13 blízkych spolupracovníkov amerického prezidenta Donalda Trumpa, na Paradise Papers sa objavili aj známi ľudia ako Lewis Hamilton, Stephen Bronfman, poradca a blízky priateľ kanadského premiéra Justina Trudeaua, profesionálny pokrový hráč Antanas Gougu, litovský europoslanec či jordánska kráľovná Núr.

 

Kam investujú vplyvní a bohatí ľudia? Nové informácie odhaľujú prepojenie významných osobností s daňovými rajmi

 

Britská kráľovná Alžbeta II. svoje multimiliónové výnosy z kráľovninho Lancasterského vojvodstva investovala do fondov na Kajmaských ostrovoch a na Bermudách ako súčasť portfólia. Peniaze boli prenesené prostredníctvom offshorových fondov aj do spoločnosti BrightHouse, ktorá bola už v minulosti kritizovaná, že využíva chudobné rodiny a zraniteľných ľudí. V reakcii na odhalenie vojvodstvo uviedlo, že o 12 rokov trvajúcej investícii až do zverejnenia uniknutých dát Paradise Papers nevedelo. Na týchto investíciach však nemusí byť nič nezákonného a neznamená to, že by kráľovná neplatila riadne dane štátu. 

 

Podľa Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku sa v rámci Paradise Papers týka až 12 060 dokumentov aj Českej republiky. Väčšina českých podnikateľov, ktorí využívajú spoločnosti zamerané na daňové raje, však úvádzajú adresu trvalého pobytu v zahraničí, a preto je náročné stanoviť presný počet Čechov zapojených do Paradise Papers. V dokumentoch sú spomenuté aj staršie kauzy Viktora Koženého alebo Investičnej a Poštovej banky a Kajmanských fondov. Na zozname sa nachádza aj najbohatšia žena v Českej republike Jitka Cechlová Komárková, ktorá väčšinu majetku zdedila pri delení holdingu KKCG rodiny Komárkovcov. 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 8 komentárov
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
8 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Frank Hliva13. november 2017, 8:22

ako hovori jedno zname slovenske porekadlo: "nie sme blazni aby sme platili dane"

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Tenčovaspochováá13. november 2017, 7:39

tieto paper kauzy, keď budem zakladať firmu, taktiež poputuje pekne do daňového raja, proti zákonné to nie je, nech sa krajiny nečudujú, daňové zaťaženie je niekedy nezmyselné, pracovať do 26.augusta v roku len na štát mi príde neúnosné

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi13. november 2017, 10:16

stat zdiera ludi a smeje sa im do tvare.... dph by mali zrusit a hotovo

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka13. november 2017, 15:25

V HK nie je DPH vôbec

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka13. november 2017, 15:26

Keď sa už kráľovná vyhýba plateniu daní, tak to je už dosť sila :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi13. november 2017, 10:17

mna by zaujimalo ze ako sa k tym dokumentom dostanu ti novinari... to musia pekne dlho hackovat...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kentuckysko13. november 2017, 8:54

Keby za dane ludia dostali adekvatnu hodnotu, a nebolo by take vysoke danove zatazenie, mozno by tie firmy nevyhladavali danove raje, mozno by bolo ovela viac firiem, ktore by platili sice mensie dane ale bolo by tych firiem viac. Toto je cisto len reakcia na danove zatazenie firiem. Tym firmam pravdepodobne stat nijak nepomohol, tak nech sa stat necuduje, ze si firmy strazia peniaze....

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka13. november 2017, 15:25

No to hlavne platí pre malé krajiny. Alebo veľké krajiny s veľmi výkonnou ekonomikou. Také švajčiarsko je skvelý príklad niečoho podobného pre malé krajiny :) ale aj spomínaný singapur

0 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá
Najčítanejšie