Streda 25. 4. 2018 meniny má Marek

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Erichvoned / wikimedia.org / CC-BY-SA-4.0

Sila nacistickej armády tkvela v pervitíne. Nadrogovaní vojaci Tretej ríše dokázali bojovať od rána do večera

Vodca, velitelia, pešiaci, tankisti, ale aj takí letci. Na účinkoch drogy fičal snáď celý Wehrmacht.

10. október 2017, 18:00

Vodca, velitelia, pešiaci, tankisti, ale aj takí letci. Na účinkoch drogy fičal snáď celý Wehrmacht.

Keď v máji 1940 zamierilo nacistické pozemné vojsko, tanky a lietadlá na západ európskeho poloostrova, strhlo sa 46-dňové peklo, po ktorom padlo Francúzsko, Luxembursko, Holandsko a Belgicko do rúk imperialistickými plánmi posadnutého Adolfa Hitlera. Jeho hrôzostrašne vyzerajúca armáda v priebehu len niekoľkých týždňov doslova rozdrvila úplne každého, kto sa jej postavil do cesty, pretože bola dobre organizovaná, dobre vybavená a predovšetkým bola pod vplyvom metamfetamínu.

 

 

Stimulujúca droga, ktorá je u nás známa pod viacerými slangovými názvami vrátane pika, poskytla nacistickým vojakom také výhody, aké ich nepriatelia na bojovom fronte nemali za bežných okolností k dispozícii. Boli podstatne sústredenejší, odhodlanejší, rýchlejší a mohli bojovať aj celé dni bez spánku, preto si vojenskí generáli Wehrmachtu obľúbili taktiku s názvom Blitzkrieg. S inovatívnym farmaceutickým produktom mali totiž všetko, čo na to potrebovali.

 

Wehrmacht použil pervitín, aby vypol inhibítory a zvýšil energiu i pozornosť vojakov. Droga premenila tankových velitelov na germánskych jednoduchých jazdcov, ktorí mohli jazdiť celé dni a celé noci. Blitzkrieg naprieč Európou nebol sprevádzaný vôňou železa, ale silou kryštálového metamfetamínu,píše vo svojom článku o tej istej téme web NewStatesman.

 

Bleskové dobytie cudzieho územia, aké prebehlo na západom a východnom fronte, by bez takzvaných zázračných tabletiek zrejme až tak dobre nefungovalo. A podobný názor prechováva i množstvo odborníkov, ktorí venovali čas odkrytiu tej časti našej histórie, o akej sa na hodinách dejepisu nehovorí.

 

Pervitín a nacisti

Podobne ako sám vodca, tak aj jeho armáda využívala to, čo im ponúkal čoraz pokročilejší farmaceutický priemysel vznikajúcej Tretej ríše. Ako spomína Norman Ohler v známom knižnom diele Blitzed: Drugs in the Third Reich, Nemecko sa po prvej svetovej vojne stalo najväčším výrobcom morfia, pričom mu nebol cudzí ani kokaín alebo taký heroín. Krajina zažila devastujúcu porážku a vojnou poznačených obyvateľov trápili obrovské fyzické či psychické problémy. Preto sa všetci obracali na výrobcov zázračných liekov, aby im tak pomohli utlmiť neznesiteľné bolesti.

 

 

Zo zotavujúceho sa Berlína onedlho vzniklo opicentrum farmaceutických inovácií a v roku 1937 si miestna spoločnosť Temmler patentovala niečo, čo nazvala Pervitin. Inšpirovaná americkým produktom Benzedrin z amfetamínu, ktorý počas roka 1936 pomáhal súťažiacim na olympijských hrách v Berlíne dosahovať citeľne lepšie športové výkony, vyrukovala s podstatne účinnejšími tabletami z metamfetamínu. Z obyčajného človeka sa po užití stal akýsi nadčlovek - a to pritiahlo pozornosť Wehrmachtu.

 

Web Mashable navyše tvrdí, že “Temmler vytvoril svoju masívnu reklamnú kampaň na Pervitin na základoch reklamy na Coca-Colu. Poslali 3 miligramy metamfetamínu každému doktorovi v Berlíne, väčšina z nich však zostala závislá ešte predtým, ako ich predpísali pacientom s rôznymi chorobami”.  

 

Ako každý dobrý generál, aj tí nacistickí chceli disponovať poriadnou a schopnou armádou. A keďže účinky, aké mala farmaceutická novinka, im ju vedeli zabezpečiť, dlho netrvalo a Temmler získal odberateľa, akého mu mohol závidieť každý jeden konkurent z brandže.

 

 

Vojna bola vnímaná ako úloha, ktorá musí byť za každých okolností splnená. Pervitín umožnil tankovým jednotkám nestarať sa o to, čo robia v cudzej krajine, a mieto toho mohli zamerať pozornosť na dokončenie úlohy - hoci tá úloha znamenala zabíjanie,” prezradil Ohler po zhruba 5-ročnom bádaní. Jeho kontroverzná kniha Blitzed si získala srdcia mnohých uznávaných kritikov po celom svete, pretože hovorí o veciach, o akých sa na verejnosti donedávna iba šuškalo.

 

Na viac ako 38 miliónoch kusoch z fabrík nemeckého farmaceutického giganta si pochutnávali ako velitelia, tak aj bežní vojaci alebo piloti nacistických bojových lietadiel. Droga im zvyšovala koncentráciu, fyzický výkon, ale i zmierňovala úzkosti. Áno, život na bojovom poli bol vďaka nej citeľne jednoduchší, preto ju milovali takmer všetci príslušníci Wehrmachtu vrátane samotného vodcu.

 

Adolf Hitler, známy ako abstinent a vegetarián, bol v skutočnosti beznádejný feťák,” s čím sa web RollingStone odvoláva na knihu Blitzed a dodáva, že posledné dni vojny strávil konzumáciou koktejlov, ktoré pozostávali z vitamínov, oxykodónu, metamfetamínu a občas aj z morfia.

 

Minca však mala aj svoju druhú stranu.

 

Vyzerali ako zombíci

Varšava s Parížom padli len po niekoľkých dňoch od spustenia veľmi intenzívnej ofenzívy, takzvaného Blitzkriegu. Po prvom útoku prichádzali ďalšie a ďalšie, bez ohľadu na čas alebo aktuálne počasie. Vyzeralo to, akoby sa na územie Poľska a Francúzska valí armáda nezastaviteľných robotov bez štipky únavy, strachu či akejkoľvek empatie.

 

Nebolo sa ale ani čomu čudovať, nadrogovaní nacisti vydržali na nohách podstatne dlhšie. Niektorí dokázali koncentrovane bojovať od rána do večera, niekoľko dní po sebe, a to bez toho, aby si museli čo i len na chvíľku odpočinúť. Sranda skončila až vtedy, keď zázračné tabletky prestávali účinkovať.

 

 

Ako tvrdí historik Lukasz Kamienski, “vojak, ktorý išiel do boja na pervitíne, zvyčajne nebol ďalší deň alebo dva schopný efektívne fungovať. Pod vplyvom drogového dojazdu a vyzerajúci skôr ako zombík než veľký bojovník, sa musel zotavovať z vedľajších účinkov”.

 

Postupom času sa teda ukázalo, že podávanie pervitínu vojakom síce prináša ohromné účinky, no len v krátkodobom časovom horizonte. V tom dlhodobom sa premieňali na spomínaných zombíkov s fyzicky slabými telami, bez energie a akejkoľvek chuti držať zbraň alebo z nej strieľať. Preto Wehrmacht v roku 1940 výrazne zredukoval zásoby a razantne tak obmedzil užívanie drogy, ktorá mala prsty ako v bleskovom dobytí Poľska, tak aj viacerých krajín zo západnej strany Európy.

Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-278-0899-26 / Wehmeyer / CC-BY-SA 3.0, Valerie Everett / flickr.com Tagy: hitler, drogy, Wehrmacht, nacisti, pervitin, Tretia ríša
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia8 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
8 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Richard Kuba12. október 2017, 20:44

co to psalo za kokota větší pičovinu jsem ještě nečetl...sám autor ćlánku musí být zdrogovaný

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Karel Flanderka12. október 2017, 19:20

Takovej žvást jsem dlouho nečetl.

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
janfoitzik12. október 2017, 17:29

Je mozne, ze nekteri dustojnici neco takoveho brali, ale muj otec byl u nemecke armady od zacatku valky, ale nikdy se nezminil,ze by nejake drogy dostavali. A tvrzeni historika Kamienskeho ze by dva dny nebyli schopni fungovat je pro mne smesne. Myslim si,ze autor tohoto clanku cerpal informace z babiccinych pohadek. Skutecnost, ze rusove sli do boju pod vlivem alkoholu je holy fakt a bylo jim jedno zda preziji ci nikoliv. Pokud A.Hitler pouzival leky(nebo drogy ) tak podle toho taky skoncil. Kdyby vojaci Treti rise brali drogy, tak by valka skoncila behem mesice.Je to muj nazor anikdo ho nemusi brat vazne.Dekuji.

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Werewolf12. október 2017, 17:49

No, je neskutečný, že autora tohohle škváru nezavřou do blázince. Nehorázná lež a popliváni cti německých vojáků... Hnus!!!

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jan Dostalík13. október 2017, 8:14

Za 1) si myslím, že úspěchy německé armády byly úplně někde jinde než to, že někteří z nich brali pervitin (moderní taktika tankových sborů, nepřipravenost opozičních armád na válku, překvapující útoky pro nepřítele z těžko prostupných terénů atd... moderní byla německá armáda jen v některých věcech ). Za 2) obsah článku si sám sobě protiřečí. Nejdříve píšete , že mohli němečtí vojáci na pervitinu bojovat celé dny a pak zase píšete, že na druhý den z nich byli zombie - tak jak teda ?...

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jiis12. október 2017, 18:59

Sranda skončila, ona to žádná sranda nebyla. Mimochodem previtin nedostávali všechny jednotky, pokud mám info dostávali to například letci , ale jako pomocný prostředek po sestřelení nad nepřátelským uzemím atp.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Martin Tima12. október 2017, 20:58

Jak čítam tie komentáre tu, tak Kotleby sú už aj na refresheri

-5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
halo13. október 2017, 7:35

za to že niekto vie z histórie viac jak ty, neznamená že ho treba hneď škatulkovať

2 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie