Utorok 16. 1. 2018 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Hudba - Tip na Hudbu
2. jún 2012, 23:59

Tip na hudbu: Big Boi - Brothers Of Chico Dusty

Môj posledný tip na hudbu, ktorý som tu napísal, sa výrazne týkal kapely The Black Keys. Musím sa priznať, že ešte nenastal ten čas, aby som sa dostal k ich regulérnej tvorbe v podobe ich albumov, zastupujú to však rôzne kolaborácie, ako bola tá minule (B

 

 

Môj posledný tip na hudbu, ktorý som tu napísal, sa výrazne týkal kapely The Black Keys. Musím sa priznať, že ešte nenastal ten čas, aby som sa dostal k ich regulérnej tvorbe v podobe ich albumov, zastupujú to však rôzne kolaborácie, ako bola tá minule (Blackroc) a ako je aj tá, o ktorej píšem dnes. Neviem, či je to náhoda, alebo len proste všetko, čoho sa dotknú a čo má niečo spoločné s rapom milujem, no je to asi jedno.

 

Dnešný tip na hudbu sa však ešte viac týka polovičky Outkastu, Big Boia. Aj keď výraznejším členom bol vždy Andre 3000, Big Boi má na konte výborný debut Sir Lucius Left Foot: Son Of Chico Dusty, ktorý odporúčam všetkými desiatimi. No a keďže momentálne pracuje na jeho pokračovaní nazvanom Vicious Lies and Dangerous Rumors, rozhodol som sa jeho tvorbe trošku prinavrátiť pozornosť. Ale nie v podobe spomínaného debutu, ale jednej fantastickej kolaborácie, ktorá vznikla medzi troma faktormi: Big Boiom, kapelou The Black Keys a DJom, ktorý si hovorí Wick-it the Instigator. Ten dal dokopy mash-upový 8-trackový album nazvaný The Brothers Of Chico Dusty, ktorý patril dlhú dobu medzi to najpočúvanejšie, čo som vo svojej zbierke našiel. Ale samozrejme nikomu to nevnucujem, len odporúčam. Môj hudobný vkus už možno poznáte, radšej mám zvuk starého dirty southu ako jeho súčasnú podobu a keďže The Black Keys robia hudbu akú robia a Big Boi pochádza z Atlanty, toto spojenie ma zasiahlo ako blesk z čistého neba. Samozrejme nejde o žiadnu novinku, o veci som písal ešte pre 90bpm, ale nezaškodí si dobré veci pripomenúť znova, nie?

 

Osem skladieb spojil Wick-it tak, aby zneli naozaj dobre, pridal nejaké vychytané skreče, naloopoval a nasekal časti inštrumentálok od The Black Keys, do ktorých následne napasoval Big Boiove rapy, ktoré k tomu sadli akoby do toho pôvodne nahrával. Vznikli tak skladby, v ktorých sa kombinuje to najlepšie z oboch prvkov, čo sa odzrkadlilo aj v názvoch skladieb - You Ain't The Next DJ, Affraid Of The General, Everlasting Shine Blockaz, The Only Fat Sax,  Black Bug, Follow The One, Go Get Tangerine a Backup Pistol. Už prvá vec, kolaborácia s Yelawolfom má riadnu šťavu, charakteristický zvuk Black Keys a zároveň nesie Big Boiovu charizmu.

 

 

Everlasting Shine Blockaz patrí medzi moje favs. Pôvodnú verziu som nejak extra nemusel, hlavne kvôli Guccimu, ale táto skoro až country verzia, ktorá znie jak stará skladba od UGK je úplna pecka, dokonca mi už ani ten Gucci až tak nevadí. A vychytané wordcuty pridávajú tracku na hodnote: "don't block my shine, all I need is beats and rhymes, B-I-G B-O-I, shine on the mic like Ultra-bright!"

 

 

Samozrejme, každá zo skladieb, resp. mash-upov je podľa mňa skvelá, výhrady nemám ani k jednej. Wick-it sa pohral s inštrumentálkami, niekde vytvoril nové refrénové časti, niekde použil pôvodné, čo trebalo pozrýchľoval, čo-to zase spomalil, na niektorých veciach môžeme počuť dokonca speváka Black Keys Dana Auerbacha a čo je najdôležitejšie, celé to znie dobre a kvalita hudby je na relatívne vysokej úrovni. Dokonca aj letná hymna Shutterbug, z ktorou sa na chvíľu vzkriesil producent Scott Storch, dostala zaujímavú podobu, ktorá sa tej pôvodnej možno aj vyrovnáva.

 

 

Aby som vám tu ale postupne neodhalil celý tape, tretí a posledný kúsok, ktorý vám v krátkosti predstavím je skladba Backup Pistol, ktorá sa mi zapáčila hlavne kvôli ponechanému spevu. Ten dáva celej veci trochu inú atmosféru, ako mala pôvodná vec, čo viem ťiež oceniť. Dúfam teda, že dáte tejto veci zelenú a aspoň sa tak trošku navnadíte na Big Boiov nový album, ktorý je síce ešte relatívne ďaleko, ale  dočkať by sme sa ho mali ešte v tomto roku. A potom snáď aj nový Outkast, alebo André.

 

 

No a aby som nezabudol to najdôležitejšie. Tento mash-upový album si môžete zadarmo stiahnuť priamo na autorových stránkach, komu by sa to nedarilo, môže skúsiť tu. Prajem príjemné počúvanie, nezlomte si krky.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Odoberaj REFRESHER videá