Pondelok 23. 10. 2017 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Zaujímavosti

Otec zdieľal fotky svojho 4-ročného dieťata v bolestiach pár mesiacov pred tým, ako zomrelo na rakovinu. Myšlienka je však oveľa hlbšia

Andy Whelan sa rozhodol svojimi fotografiami prispieť ku zvýšeniu povedomia v rámci nedostatočnej zdravotnej starostlivosti v rozvojových krajinách.

2. október 2017, 16:09
zdroj: pexels.com
2. október 2017, 16:09

Hlava zaklonená v agónii, hadička v nose, kde prúdi tekutá strava, viditeľné žily ako pavučiny pod papierovo tenkou kožou. Fotografia zachytáva 4-ročné dievčatko Jessicu Whelan v bolestiach pár týždňov pred tým, ako prehrala boj s rakovinou. Je to stav, v ktorom žiadny rodič nechce vidieť svoje dieťa, no Andy Whelan, Jessicin otec, sa rozhodol vydať srdcervúci odkaz na Facebook, aby zvýšil povedomie o hrôzach rakoviny.

 

Spočiatku Whelan z Oswaldtwistle, Lancahsire, bral fotografovanie za akési rozptýlenie pri bezmocnom pohľade na svoju dcéru. V troch rokov Jessice diagnostikovali štvrté štádium neuroblastómu. "Začal som sa venovať fotografovaniu, keď som sa potreboval odreagovať a vyčistiť hlavu. Bolo to niečo, čo som mohol študovať pomocou kníh počas dlhých pobytov v nemocnici," hovorí pre britský portál The Independent.

 

"Prvé fotografie vznikli, aby som jej neskôr ukázal, čím si všetkým musela prejsť počas choroby," dodáva. "Väčšina zhotovených fotografií boli z dobrého a štastného obdobia, a tak vizuálne pripomímajú jej radostného ducha a povahu, ktoré zotrvajú navždy."

 

 

V súčasnosti Whelan spolupracuje s charitou World Cancer Child na svojej prvej sérii fotografií pre verejnosť od úmrtia Jessicy v novembri 2016. V snímkach zachytáva deti oblečené v rôznych profesiách. Dúfa, že pomocou projektu s názvom The Gift of Growing Up ukáže ľudom, ako rakovina neľústostne ovplyvňuje život dieťata.

 

Každý rok až 300 000 deťom po celom svete diagnostikujú rakovinu. Dieťa s rakovinou v moderných a bohatých krajinách má až 80 % šancu na prežitie. V chudobných krajinách je pravedpodobnosť na prežitie v niektorých prípadoch iba 10 %.

 

Nedostatočná zdravotná starostlivosť a nedostatok peňazí sú najväčším problémom v rozvojových krajinách. "Niektoré veci berieme vo Veľkej Británii ako samozrejmosť, no v rozjovových krajinách sú nedostupné kvôli nedostatku financií, a tak bohužiaľ tieto rodiny nemajú takmer žiadnu nádej na vyliečenie."

 

Pred rokom, keď zverejnil fotku Jessicy v bolestiach, netušil, aký dosah snímka bude mať. Čo ho však k tomu viedlo?

 

"Snímka pôvodne nebola určená na zverejnenie," spomína. "Bola určená pre nás, aby sme si postupom času mohli spomenúť a pozrieť sa späť na to, že naše rozhodnutie, predísť trápeniu a umelo ju nedržať pri živote, bolo správne a pripomína nám bolesť, ktorú počas tejto pekelnej choroby prežívala."

 

Otec zdieľal fotky svojho 4-ročného dieťata v bolestiach pár mesiacov pred tým, ako zomrelo na rakovinu. Myšlienka je však oveľa hlbšia

 

"Pri kontrole snímky som si uvedomil silu fotografie a rozhodol som sa ju zverejniť na stránke Facebooku. Vyobrazuje pravú tvár choroby, tvár, na ktorú sme boli stále viac a viac zvyknutí počas posledných mesiacov života. Fotografia drží v sebe silné emócie, no nikdy som nečakal takú obrovskú emocionálnu odozvu od v podstate cudzích ľudí."

 

Rodina rýchlo obdržala množstvo správ v súvislosti s rôznou podporou. "Niektoré správy boli od ľudí s podobným osudom a boli vďační, že snímka ukazuje aj túto stranu ochorenia, ktorá často nie je vidieť," hovorí Whelan. "Ovodzvy ľudí mi ukázali, akú silu a vplyv môže mať na ľudí jediná fotografia."

 

Whelan je jeden z mnohých rodičov s podobným príbehom, no dúfa, že jeho profil dokáže aj vďaka Jessicinej snímke pomôcť ostatným rodinám. "Nie som niekto, kto môže nájsť nové spôsoby liečby, alebo dokonca vynájsť liek na rakovinu, ale čo môžem ponúknuť sú moje fotografie a pomocou nich tak môžem verejnosti nejakým spôsobom zdôrazniť následky a rozsah rakoviny u detí."

 

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 18 komentárov
Diskusia
Diskusia je len pre prihlásených
18 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Benni2. október 2017, 19:18

Žiadny rodič by nemal vidieť zomierať svoje dieťa...

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
JohnST2. október 2017, 20:35

Zivot je velmi kruty boha!!!

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TTTTTTTT3. október 2017, 15:53

Takovýchto osudů dokázali vytvořit pánové Busch, Blair, Sarkozy, Albright opravdu velké množství...

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lentakpomimo2. október 2017, 18:22

Silna fotka! :(

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Magda Katzová4. október 2017, 6:35

Je to peklo.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Michaela Kolářová3. október 2017, 17:29

Dítě by takhle nemělo trpět...

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Lenka Klubalová3. október 2017, 19:45

Takových případů je i v naší zemi dost, jen ještě stále mnozí rodiče nemají odvahu se svěřit a podělit o tato rodinná traumata. Mnozí i v dospělém věku nejsou schopni sovo " rakovina" vyslovit. Jakoby se báli, že se nakazí již tím vyslovením....jak smutné že se stále tyto situace a jim podobné stále tabuizují.... věřte, že by moc pomohlo kdyby takováto tabu PADALA!!!

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Stanislav Sekvard3. október 2017, 16:44

je to prostě nepředstavitelně hrozné.....

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Anna Limonová8. október 2017, 10:24

Musim říct, že mě to připadá už přes čáru. Tohle by měla být intimní chvilka. A kdybych měla umírat na tuhle hroznou nemoc, chtěla bych, aby mě můj blízký držel za ruku a ne aby držel foťák. A pak ještě vystavit fotku, kde je ta holčička úplně bezmocná, emocionálně nahá celému světu... A navíc mi uniká, čemu tím chtěl jako pomoct.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
monikakřiv6. október 2017, 13:23

Každý by se měl občas na takovou podobnou fotografii podívat a zamyslet se nad svým životem.Kažký jen řeší jen aby měl co nejvíc peněz a žije si na svém písečku.Ale život je křehký a moc krátký na to ,abychom žili jen mamonem.Budmě vděčni za každé ráno,kdy můžeme otevřít oči a žít další den a mít pro koho žít.
Každý,kdo ztratil někoho blízkého a ještě k tomu v mladém věku ví, o čem píšu,protože každý takový přehodnotil svůj život a ví ,co je důležité a co ne.Bohužel každý na to přijde až se špatnou zkušeností a to je dost pozdě.Není nic krásnějšího než mít pro koho žít,ráno otevřít oči a vidět přírodu a cítit vůni a mít možnost žít další den se svými blízkými...kéž by těch dnů bylo dost....

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
elen5. október 2017, 20:35

Ja tohle prozila loni moje holčička nezemřela na rakovinu ale na jinou hnusnou nemoc.Udelala bych cokoli dala svuj život,upsala se ďablu jenom kdyby žila.Je hrozne jenom stat a čekat na smrt .Nemužete nic dělat ta bezmoc a beznaděj je hrozna.Ja pořad brečim abych si ulevila a pan prostě potřebuje svoji bolest vykřičet do světa uplně ho chapu .Omluvte chyby pro slzi nevidim

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Eva Pražanová4. október 2017, 16:41

To je snad to nejsmutnější, co může být...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Iveta4. október 2017, 15:30

Kde jsou všichni ti chytráci co tvrdí, jak umíme umírajícím ulevit od bolesti. Dítě by takovou bolest nikdy nemělo zažít.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Delph Danek4. október 2017, 14:19

Pro rodiče je to peklo, dlouhé peklo, ale nakonec jednou odezní... ale mám známého doktora, který je právě na dětské onkologii. Možná s každým jedním dítětem nemá takovou vazbu, jakou může mít rodič, ale má před sebou příběhy a osudy mnoha desítek dětí. A ať to skončí dobře, nebo špatně, druhý den vidí zase další. Lidé pracující na dětské onkologii, jsou lidé s největším srdcem a duší, jaci na světě mohou existovat.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jana R.4. október 2017, 14:13

Mě se to nelíbí. Myslím si, že otec není v pořádku. Fotit nemocné dítě a ještě ho vystavovat. Měl by se zamyslet nad tím, jaká byla skutečná příčina onemocnění jeho dcery. Jesli místo focení nepotřevovala něco jiného. J

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Eloiis Bitnerová4. október 2017, 15:54

Jak skutečná příčina onemocnění? Příčina onemocnění byla neuroblastom-nádor, píšou to hned na začátku článku. A když ho dítěti diagnostikují až v posledním stádiu, zřejmě už se toho,zvlášť z pozice nelékaře, moc nedá dělat. Jediné co tomu člověku zbylo, bylo sdílet se svou dcerou tu bolest a snažit se jí alespoň zpříjemnit ty poslední měsíce života a nezhroutit se při tom. A ano, když Vám zemře vaše vlastní dítě, před vašima očima, potom co ještě zažívalo obrovskou bolest a vy jste celou dobu bezmocná, taky bych potom nebyla v pořádku. A taky bych asi chtěla to šílené utrpení s někým sdílet. Zvlášť kdybych věděla, že to někomu může dokonce pomoci. Co by to také mělo za smysl, dělat z věcí, které se v realitě skutečně stávají, nějaké tabu.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Delph Danek4. október 2017, 14:22

Věřím, že zkoušel všechno a podstoupil by transplantaci všeho, co transplantovat jde i kdyby u toho měl zemřít, ale určitě nic už dalšího dělat nešlo. A podle mě jsou ty fotografie a jejich zveřejnění dobré. Mnoho lidí nezná cenu života a tohle ji dokáže připomenout jako málo co, bez "nutnosti" na to přijít vlastní zkušeností...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kentuckysko3. október 2017, 9:14

:’(

0 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá
Najčítanejšie