Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 20. 10. 2019 meniny má Vendelín

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Móda - Módny seriál
3
Peter Hlavička
25. júl 2017, 18:31

Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)

Ich koncepcia je anti-koncepcia, no v priebehu dvoch rokov sa dostali od jedného trička až po kolekciu s Delikom.

Peter Hlavička
25. júl 2017, 18:31
Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nezávislé módne značky, ktoré fungujú bez akýchkoľvek investorov a pre samotných návrhárov predstavujú počiatočný krok k naplneniu ich snov o kariére v módnom priemysle, vznikajú aj na Slovensku v čoraz väčšom množstve, no najväčším problémom býva to, že vo väčšine prípadov sa ich iniciatíva končí po prvej kolekcii. Dnes sme si tak pre teba pripravili rozhovor s Oliverom zo značky Freak Clothing, ktorá vznikla v roku 2015 a postupne si formuje svoje miesto na domácej scéne. Oliver aktuálne študuje na ekonomickej univerzite v Bratislave ale móda je preňho vášňou, a tak sa rozhodol vo voľnom čase zhmotniť niektoré zo svojich nápadov do limitovaných kolekcií.

 

Kedy sa zrodila počiatočná idea k založeniu značky Freak Clothing?
Prvá idea vznikla asi pred dvoma rokmi, keď sme išli s priateľkou na dovolenku a ja som si nemal čo obliecť. Mal som málo peňazí, a tak som si musel v obchode kúpiť to najlacnejšie tričko, aké tam mali, aj keď bolo úplne otrasné. Rozhodol som sa teda, že si ho upravím aby vyzeralo aspoň trocha k svetu. Móda ma bavila už vtedy ale nemal som na ňu financie a jedinou cestou pre mňa boli práve custom kúsky. Pár dní na to som prišiel v tomto tričku do školy a spolužiak sa ma okamžite spýtal, kde som ho kúpil. Úprimne som ostal prekvapený z toho, že by sa moje dielo mohlo niekomu páčiť a práve to bol hlavný impulz k tomu, aby som založil Freak Clothing.

 

Freak Clothing kolekcia Karma

Nezabudaj, ze je len limitovaný počet kusov. Ak chceš Lko, tak je ešte posledne #karmawillgetyouback

Príspevok, ktorý zdieľa FREAK (@freakclothing.sk),


 

Ako teda vznikla prvá kolekcia?

Na začiatku to bolo celé len o strihoch bez dizajnov. Našiel som si krajčírku, ktorá dokázala ušiť veci podľa mojich predstáv. Postupom času som ale chcel ešte viac, a tak som sa začal spájať s umelcami, ktorí dokázali zhmotniť moje predstavy a vytvárali pre mňa nové návrhy. Trvalo celkom dlho, než som si našiel svoj vlastný štýl, ale momentálne už mám presnú víziu a pracujem na vlastných strihoch aj dizajnoch.

 

Čo definuje Freak Clothing a ako prebieha tvoj proces tvorby?
Snažím sa tvoriť kolekcie podľa toho, čo ma aktuálne baví a zaujíma. Prvé dizajny, ktoré sme s kamošom menom Hatorihanza vytvorili vznikli na základe toho, že sme boli obaja extrémne zažratí do anime. Neskôr sme vytvorili tričko s politickou myšlienkou, ako odraz vtedajšej situácie na Slovensku, nakoľko sa v tom období konali voľby a absolútne sa mi nepáčilo vtedajšie zloženie vlády. Medzitým vznikla aj séria Society, ktorá bola zase vyjadrením nášho postoja na dnešnú spoločnosť, čiže vždy je to primárne o našich názoroch a aktuálnej nálade.

 

Fobia Kid v mikine z kolekcie SocietyFreak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)

 

Supa v tričku z kolekcie Society

Dnes odosielame objednávky, tak ak objednáš dnes, zajtra je u teba!

Príspevok, ktorý zdieľa FREAK (@freakclothing.sk),Kolekcia Hatorihanza x Freak ClothingFreak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)

 

Koľko kolekcií už máš za sebou?

Tie začiatočné kolekcie vznikali len v limitovaných množstvách, čiže už si ani nepamätám, koľko ich bolo dokopy. Potom nasledovalo anime kolabo s Hatorim, ďalej Karma kolekcia, pri ktorej sa mi v živote udialo veľa nečakaných vecí naraz a uvedomil som si, že karma asi naozaj existuje, tak som sa rozhodol to zhmotniť. Kolekcia Fuck That Shit s fotkami slovenských politikov reagovala na obdobie okolo volieb, kolekcia Society zase na samotnú spoločnosť a potom nasledoval projekt Delik x Freak Clothing.

Freak Clothing kolekcia Fuck That Shit
Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)

 

Dostať sa behom pár rokov z jedného custom trička až po kolabo s Delikom je pomerne veľký skok. Ako vznikla táto spolupráca?

Oslovil som viacerých umelcov z domácej scény a Delik sa mi ozval s tým, že sa mu moja práca úprimne páči. Začali sme spolu komunikovať cez Instagram a keď sme sa stretli po prvýkrát osobne, naozaj sme si sadli aj po ľudskej stránke, a tak sme rovno nafotili zopár vecí. Doteraz je pre našu značku jednou z hlavných osobností. Neskôr sme sa stretli opäť a navrhol som mu spoluprácu v takom zmysle, že by pre nás nahral nejaké hudobné intro. On sa do toho úplne ponoril, napísal celý track a v samotnej kolekcii sme tak použili jeho texty a naše tradičné motívy.
Delik x Freak Clothing

Si aj ty FREAK? #details

Príspevok, ktorý zdieľa FREAK (@freakclothing.sk),


 

Od spolupráce Delik x Freak ubehlo už niekoľko mesiacov a tvoja značka prichádza s novou kolekciou Soul of a devil, face of an angel. Čo je hlavnou témou?

Keď sme rozmýšľali nad najnovším motívom, hlavnou myšlienkou bolo spojenie dobra a zla. Zároveň sme si uvedomili, že každý z nás má v sebe svojho "démona" a spolu s našim hlavným motívom smrtky, ktorú máme takmer v každej kolekcii, sa to celé vyprofilovalo. Okrem toho sa nám podarilo do tímu získať nového člena, ktorým je jeden nemenovaný umelec (svoje meno nechce prezradiť, nakoľko pracuje v anonymite) a s ním budeme do budúcnosti tvoriť ďalšie dizajny.Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)Freak Clothing: Začalo to custom tričkom z dovolenky, dnes je z toho nezávislá slovenská módna značka (Rozhovor)

 

V priebehu dvoch rokov sa tvoja značka posunula aj v rámci výroby na úplne inú úroveň. Stále si držíš limitované množstvá, no ako napreduješ so samotným šitím textilu?

Na začiatku sme nemali vôbec žiadny rozpočet, takže sme jednotlivé veci vyrábali až keď prišla objednávka. Neskôr sa nám podarilo nazbierať určitý kapitál a mohli sme si dovoliť vyrobiť celú kolekciu v limitovanom množstve. Zisk sme samozrejme opäť investovali a dnes už tak máme vlastný stroj na sieťotlač a košele pre nás napríklad vyrába externá firma.

 

Najnovšiu kolekciu môžu ľudia vidieť na oficiálnej stránke Freak Clothing. Plánuješ v najbližšom období aj nejaký pop up?
Kolekcia je zatiaľ vystavená len vo Flace a v mojej obľúbenej kaviarni Mad Drop, ktorá sa mimochodom umiestnila aj u vás na Refresheri na prvom mieste v zozname najlepších bratislavských kaviarní.

 

Od dnes nás môžeš check aj v @s.treat_flace

Príspevok, ktorý zdieľa FREAK (@freakclothing.sk),


 

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?
Určite chcem budovať značku Freak Clothing aj naďalej, konkurencia je podľa mňa dosť slabá, nezávislých značiek je u nás málo, a tak považujem za jeden zo svojich hlavných cieľov, byť najlepšou streetwear značkou na Slovensku. Som veľmi rád keď vidím, že sa niekto snaží preraziť s novou značkou, no podľa mňa tu stále nie je veľa kvalitných brandov. Na najbližšie obdobie plánujem pokračovanie kolekcie Fuck That Shit s poradovým číslom 2, ktorá bude ešte limitovanejšia než predtým a ku koncu roku aj pokračovanie kolekcie Soul of a devil, face of an angel v zimnej verzii.

 

Ďakujeme za rozhovor.

Ohodnoť článok
16
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie