Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 16. 9. 2019 meniny má Ľudomila

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
0
František Kulhánek
30. marec 2017, 14:17

Juraj Lupták: S ťažkosťami ukončil osobitnú školu, no po sérii vrážd si vyslúžil prezývku banskobystrický škrtič

Posilnený Alpou a Okenou napádal obete zbabelo odzadu.

František Kulhánek
30. marec 2017, 14:17
Juraj Lupták: S ťažkosťami ukončil osobitnú školu, no po sérii vrážd si vyslúžil prezývku banskobystrický škrtič
  • 18+
CITLIVÝ OBSAH
  • Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný nsfw obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Koncom 70. rokov by sa dal strach v okolí Banskej Bystrice krájať. Z neďalekých hôr a lesných cestičiek začal na svoje mladé obete útočiť neznámy páchateľ. Všetky ženy boli v strehu. Mladé dievčatá i staršie panie, nikto totiž nevedel, kedy zaútočí opäť. Na políciu bol vynakladaný veľký tlak zo strany strachujúcich sa spoluobčanov. Nočná Banská Bystrica už nebola bezpečným miestom. Všetko mal pri tom na svedomí povaľač a alkoholik Juraj Lupták. Jeho činy mu vyslúžili prezývku „banskobystrický škrtič“.

 

Detstvo prežil v strachu a biede. Od svojich dvanástich rokov totiž vyrastal v rôznych detských domovoch. Bez potrebnej rodičovskej lásky sa už ako tínedžer uchýlil k alkoholu, no nepohrdol ani Okenou či Alpou. Nedostatočný záujem zo strany dospelých vyvolával u mladého Juraja prvé príznaky rôznych porúch a všeobecný nezáujem o socializáciu. Pre svoj nízky intelekt navštevoval osobitnú školu, ktorú dokončil len s veľkými ťažkosťami. Následne nastúpil na banícke učilište, no tu už toho bolo naňho priveľa. Školu nedokončil, údajne za to mohlo zranenie nohy. Práce striedal ako na bežiacom páse. Raz pomáhal na stavbách, inokedy pracoval ako závozník. Keď to však nebolo bezprostredne nutné, nepracoval vôbec. Žil z toho, čo mu život nadelil. Predával huby i rôzne sezónne ovocie. Navyše mal za sebou aj trestnú minulosť. Nikdy však nikomu fyzicky neublížil, teda len do 6. mája 1978.

 

Juraj Lupták: S ťažkosťami ukončil osobitnú školu, no po sérii vrážd si vyslúžil prezývku banskobystrický škrtičJuraj Lupták: S ťažkosťami ukončil osobitnú školu, no po sérii vrážd si vyslúžil prezývku banskobystrický škrtič 

Na svoju prvú vraždu si vybral oblasť pod banskobystrickým vysielačom. Miesto činu si dobre premyslel. Vedel totiž, že je dosť ďaleko od rušných ulíc, no bol si tiež vedomý, že po tamojších lesných chodníkov sa zvyknú prechádzať dievčatá. Išiel teda doslova na istotu. Po krátkej chvíli sa na ceste zjavila iba 20-ročná žena. Mladá Rómka ani netušila, že sa schyľuje k jej koncu. Priamo na mieste sa na ňu vyrútil a začal ju rukami škrtiť. Čakal, až kým neupadne do bezvedomia. Po chvíli sa stalo. Neváhal teda a neznámu ženu začal znásilňovať. Tá sa však z bezvedomia pomaly preberala. Popri súloži ju tak škrtil ďalej, až kým jej život z očí úplne nevyhasol. Po súloži a vražde ženu opäť obliekol a odtiahol hlbšie do lesa, kde ju zahádzal trochou hliny a konármi. Pred útekom jej ešte stačil z peňaženky zobrať 500 korún. Žena bola takmer rok nezvestná. Jej telo, z ktorého ostala už len kostra, objavili až v apríli roku 1979.

 

Kriminalisti nemali okrem kostry absolútne žiadny dôkaz ani svedkov. Prípad teda nebolo možné úspešne objasniť. V auguste toho istého roku však zmizla v okolí Banskej Bystrice ďalšia mladá žena. Naposledy bola videná na sídlisku Fončorda. Jej telo sa nikdy nenašlo. Lupták sa však k činu neskôr priznal. Obeť znovu znásilni, zaškrtil a okradol. Telo nakoniec zakopal, no na označenom mieste po nom neboli žiadne stopy. Po dvojročnej pauze sa opäť prihlásil. Jún roku 1982 sa stal osudným násťročnej gymnazistke, ktorá bola spolu s kamarátmi na chate neďaleko Suchého vrchu. Odtiaľ sa v popoludňajších hodinách vybrala sama domov. Lupták si na ňu už však brúsil ruky. Aby minimalizoval nebezpečenstvo, zaútočil opäť odzadu. Mladú dievčinu začal škrtiť a následne ju zavliekol do kríkov, kde ju vyzliekol. Tešiac sa na sexuálny akt si ale všimol, že dievča práve menštruuje. Tento typ krvi sa mu hnusil, preto sa znásilnenia zriekol. Svoje sexuálne napätie sa tak rozhodol uvoľniť masturbáciou. Telo dievčiny sa našlo asi po mesiaci zahrabané pod Suchým vrchom. Pri pitve sa zistilo, že obeť bola do vopred vykopaného hrobu vhodená ešte zaživa, pretože v jej pľúcach sa nachádzali malé čiastočky hliny.

 

Juraj Lupták: S ťažkosťami ukončil osobitnú školu, no po sérii vrážd si vyslúžil prezývku banskobystrický škrtičJuraj Lupták: S ťažkosťami ukončil osobitnú školu, no po sérii vrážd si vyslúžil prezývku banskobystrický škrtič 

Maximálne sebavedomý a odhodlaný sa o necelé dva mesiace rozhodol zísť z hôr priamo do centra mesta. Mysliac si, že keď je po troch úspešných vraždách stále na slobode, už mu nič nehrozí a stratil akékoľvek zábrany. Za miesto činu si tentoraz vybral kríky hneď vedľa Krajského národného výboru, do ktorých sa ukryl a plný sexuálneho vzrušenia čakal na svoju ďalšiu obeť. Netušil však, že bude zároveň aj poslednou. V ruke pritom zvieral kus kameňa, aby si ušetril fyzických síl. Krátko po desiatej hodine sa spoza rohu vynorilo iba 15-ročné dievča. Lupták ani na okamih neváhal a dotyčnú začal ihneď odzadu škrtiť. Po strate vedomia ju zatiahol pod okná, kde ju začal vyzliekať. Napadnutá sa však postupne preberala a navyše začala Luptáka prosiť, aby ju nezabíjal. Ten na prosbu reagoval niekoľkými údermi kameňom do tvárovej oblasti. Obeť však bola odhodlaná utiecť. V pude sebazáchovy sa v okamihu postavila a rozutekala. Lupták ju po pár metroch dohnal a uštedril jej niekoľko úderov do brucha i hlavy. Na dievča napokon nahádzal potrhané oblečenie a trochu trávy.

 

Zo strachu o spojenie jeho osoby s vraždami chcel uniknúť podozreniu. Vylúpil preto dom v neďalekej obci a počítal s tým, že za drobnú krádež ho odsúdia na pár mesiacov, maximálne 1-2 roky. To sa však prepočítal. Na policajne stanici si totiž jeho tvár spojili s podobizňou, aká bola videná v deň vraždy na Suchom vrchu. Banskobystrický škrtič bol dolapený. Forenzní psychológovia, ako aj súdni znalci z oblasti psychiatrie dospeli k jasnému záveru. Osobnosť Juraja Luptáka je nenávratne poškodená a žiadny trest za mrežami ju nenapraví. Krajský súd v Banskej Bystrici tak vyriekol verdikt, bol ním trest smrti, ktorý sa uskutočnil v lete roku 1987.

Ohodnoť článok
169
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie