Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 16. 9. 2019 meniny má Ľudomila

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
4
Tomáš Blahuta
6. júl 2016, 18:13

Jupiter: Gigantické teleso, o ktorom budeme počas nasledujúcich mesiacov veľa počúvať

Historické objavy čakajú.

Tomáš Blahuta
6. júl 2016, 18:13
Jupiter: Gigantické teleso, o ktorom budeme počas nasledujúcich mesiacov veľa počúvať
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rovníkový priemer o dĺžke 142 984 km, niekoľkonásobne väčší povrch, objem aj hmotnosť ako Zem, atmosféru tvorí z 86% vodík a ako prvá planéta od Slnka nemá pevný povrch. Bavíme sa o najväčšom telese našej slnečnej sústavy s názvom Jupiter. Okrem svojej veľkosti je charakteristický aj svojou búrlivou atmosférou, kde sa vyskytujú búrky oveľa väčšie ako naša samotná domovská planéta, ktorá by sa doňho zmestila rovno 1 319-krát. Medzi zaujímavosti by sme mohli zaradiť aj všeobecne známy fakt, že Jupiter sa aj napriek svojej rozmernosti otočí okolo svojej osi iba za 10 hodín a zatiaľ čo naša Zem má jeden prirodzený satelit, Jupiter ich már rovno 67.

 

JUNO sa blíži:

Jupiter: Gigantické teleso, o ktorom budeme počas nasledujúcich mesiacov veľa počúvať

 

Jupiter na nočnej oblohe nemožno prehliadnuť (samozrejme, iba za jasného počasia), nakoľko svojou jasnosťou prevyšuje aj žiarivý Sírius zo súhvezdia Veľkého psa. Čiže ak máte doma pomerne kvalitný astronomický teleskop, nemalo by byť pre vás ťažkosťou ho v kľude pozorovať. Nahliadnuť na jeho povrch detailnejšie sa ako prvému podarilo Galileovi, známemu Talianovi, ktorý raz vyslovil aj svetoznámy citát: "A predsa sa točí!" (citátom narážal na Zem). Áno, aj Jupiter sa točí a stále je pre vedcov pomerne neznámy, a preto sa už čoskoro dozvieme kvantum čerstvých a dôležitých informácií týkajúcich sa nášho najväčšieho joviálneho suseda. Ľudia za svoju existenciu už k nemu vyslali niekoľko kozmických sond, medzi ktorými boli napríklad aj New Horizons, Voyager 1 a 2, Pioneer či Cassini a ďalšie.

 

Pamätáte si ešte, ako sme vám priebežne prinášali príspevky o historickej misii sondy New Horizons, ktorá nám ukázala Pluto v celej jeho kráse? Sme veľmi radi, že opäť tu máme niečo podobné a že sa Jupiter už čoskoro stane zaujímavejším ako kedykoľvek predtým. Tentoraz sa v hlavnej úlohe ocitá sonda JUNO (názov je menom rímskej bohyne Juno, manželky boha Jupitera)  od National Aeronautics and Space Administration, vďaka ktorej by sme mali získať nové informácie vzniku Jupitera, a tak dopomôcť k ďalším zisteniam napríklad aj o tom, ako vznikol Jupiter, naša slnečná sústava či exoplanéty nachádzajúce sa kdesi v hlbinách vesmíru. Na svoju ďalekú cestu vyštartovala 5. augusta 2011.

 

Chcete vedieť ako znie Jupiter? Vypočujete si exkluzívnu nahrávku!

 

A práve 5. júla aktuálneho kalendárneho roka danú planétu dosiahla. 3,5-metrové zariadenie vybavené drahými detektormi, počítačmi, senzormi či kamerami má za úlohu najmä preskúmať jeho atmosféru a taktiež aj prirodzené satelity. Pre vedcov je dôležité, aby sa jej podarilo zistiť zloženie tunajšej atmosféry, porozumieť jeho gravitačnému a magnetickému poľu a mnohé ďalšie veci. Koniec celej misie sa odhaduje na október 2017, takže sa ešte máme na čo tešiť.

Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie