Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 14. 10. 2019 meniny má Boris

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
8
johnnybravo
25. december 2015, 18:18

Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)

Odišla cez vysokú školu, dostala sa cez Anglicko na Nový Zéland, kde našla lásku a s priateľom sa vydali spoznávať Južnú Ameriku.

johnnybravo
25. december 2015, 18:18
Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tatiana Märtzová vyzerá na prvý pohľad ako bežná Slovenka. Je krásna, šikovná a inteligentná, ale od iných Sloveniek sa odlišuje tým, že už zopár rokov na Slovensku nežije. Krátko po získaní bakalárskeho titulu odišla zo Slovenska hľadať odpovede na svoje otázky do Anglicka, avšak tam sa jej cesta neskončila. Splnila si cestovateľský sen a nakoniec sa z jedného roka na Novom Zélande stali hneď tri. V krajine na druhom konci sveta našla svoju lásku Matthewa a spoločne sa vydali preskúmavať Južnú Ameriku. Keď odpovedala na naše otázky, oddychovala práve na brazílskom vidieku a veríme, že mnohým z vás narobí čítanie jej príbehu chúťky vydať sa len tak do sveta. Veď svet na nás čaká. 

 Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)

 

Odkiaľ zo Slovenska pochádzaš?

Pochádzam z malej pôvabnej dedinky zvanej Bzenice v okrese žiar nad Hronom, kde je uložená v Štiavnických vrchoch.

 

Kedy alebo čo ťa inšpirovalo na to, aby si odišla zo Slovenska?

Už od strednej školy som dostávala podnety od života, len som ich ignorovala. Počula som príbehy o cestovateľoch, úžasných krajinách, ale nemyslela som si, že na to mám aj ja.

 

Odišla si ešte počas školy, alebo až po dokončení štúdia?

Po dokončení bakalára som si nebola istá, čo vymyslieť. Stále som mala mentalitu "musíš vyštudovať, zabezpečiť si slušnú prácu, potom dom, rodinu a to je život". Musíš si vybrať. Keďže som si nebola istá, ktorá odpoveď je správna, rozhodla som sa odísť do Anglicka, čo mi malo dať viac času na rozhodnutie.

 

Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)

 

Ako zareagovali rodičia a kamaráti, keď si sa zbalila a šla preč?

Keď som odišla do Anglicka, nik z kamarátov alebo rodiny nezareagoval výnimočne. Anglicko je relatívne blízko a nechystala som sa tam ostať navždy. V tom čase som mala v pláne vrátiť sa a pokračovať v štúdiu. Keď som odišla na Zéland, ocino mi povedal, že on to vedel, že ja budem svetobežník.

 

Mala si v Anglicku nejaké zázemie? Šla si do hotového? Ako si si na zarábala na živobytie vo Veľkej Británii?

Do Anglicka som šla s kamarátom Peťom, s ktorým sme si prácu zabezpečili pred odchodom. Predsa len som ešte nebola scestovaná a priala som si tam ostať nejaký ten čas potrebný pre moju myseľ na rozhodnutie. V Anglicku nás teda čakala len práca, všetko ostatné sme si po príchode zabezpečili sami. Naša práca bola vo Warehouse, takže bola vcelku fyzicky náročná.

 

Čo bolo rozhodujúcim momentom, keď si sa rozhodla pre Nový Zéland? Nebol odchod na druhý koniec sveta trošku bláznivým rozhodnutím?

Nový Zéland bol pre mňa sen, ktorý som si nečakala splniť tak skoro. Povedala som o ňom Peťovi, jemu sa to páčilo a tiež tam chcel ísť. Rozhodol sa prehľadať internet o možnostiach. Jedného dňa mi povedal, že v ten rok Zéland pre Slovensko prvýkrát otvára WHS (Working Holiday Scheme, keď sa na Zéland môže človek dostať až na rok) a že to skúsi. Trvalo mi len pár dní sa rozhodnúť, že to skúsim aj ja. Áno, bolo to trochu bláznivé, preto mi rozhodnutie zabralo pár dní. Avšak, povedala som si, že je to môj sen a musím to skúsiť. A taktiež lepšie cestovať v mladosti, kým mám silu a všetkého sa nebojím. Možno víza ani nedostanem, nič nebolo isté. 

 

Ako sa ti podarilo dostať WHS?

Keď sme sa rozhodli požiadať o WHS, nič som o tom poriadne nevedela. A asi ani nik iný. Myslím, že sme mali šťastie. Keď počujem, ako rýchlo sú víza preč teraz, vždy som vďačná, že sa mi ich podarilo dostať ani neviem ako, pretože mi to zmenilo život.

 

Odkiaľ si mala finančné prostriedky na všetko cestovanie?

Rodičia ma podporovali počas štúdia. Taktiež som na vysokej škole mala aj prácu na pár hodín týždenne. S peniazmi som vždy dobre zaobchádzala. Rodičia ma naučili, že nie je dôležité, koľko máš, ale na čo ich použiješ. Na Nový Zéland som si našetrila v Anglicku, kde som pracovala 7 mesiacov v jednom kuse a robila som aj nadčasy. 

 

Kde si bývala v Anglicku a kde zase na Zélande?

V Anglicku som bývala v mestečku Rugby. Na Zélande som precestovala severný ostrov a trochu južného, kde som sa aj usídlila v meste Blenheim.

 

Akú úlohu v tvojom živote zohral pobyt na Malte?

Keď sa nám podarilo získať WHS na Nový Zéland, prichádzalo v tom období leto v Európe. Keďže Zeland patrí do južnej hemisféry, všetko je to tam naopak. Kamarát navrhol stráviť leto v Európe a potom ísť do ďalšieho leta na Zélande. Našli sme prácu na Malte, teda sme si tam nešli len oddýchnuť, ale aj pracovať, aby sme neminuli to, čo sme našetrili.

 

Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)

 

V akej situácii si spoznala svojho priateľa?

Po príchode na Zéland sme trochu cestovali, potom sme sa na pár týždňov niekde zastavili a našli si robotu. A tak dookola. Práca, ktorú sme robili, bola väčšinou sezónna, pretože sme dostali 1 rok na Zélande. Nešli sme tam robiť a zarábať peniaze, ale naopak, išli sme hlavne preskúmať krásy krajiny. Až kým sme neprišli do Blenheimu. S nami do mesta pomaly prichádzala aj zima, a tak som si vravela, že by bolo fajn pracovať v kaviarni. A tak sa aj stalo. Podarilo sa mi nájsť prácu v jednej malej funky kaviarni Ritual, ktorú náhodou vlastnil môj priateľ Matthew s jeho maminou.

 

Bola to láska na prvý pohľad, či ste sa dlhšie oťukávali?

Nezačali sme však randiť hneď. Nie som ten najväčší extrovert, takže mi trvá sa prejaviť v novom prostredí. Stali sme sa dobrými kamarátmi. Začali sme viac a viac debatovať a chodiť von. Stále bolo o čom rozprávať a aj je doteraz.

 

Na Zélande si zostala 3 roky, čím ste sa živili, kde ste bývali?

Nakoniec som väčšinu času z 3 rokov strávila v Blenheime pracovať v kaviarni. Je to skvelé miesto, kde sú jednoznačne pozitívne vibrácie. Počas tých rokov som sa stala súčasťou skvelej rodiny a komunity.

 

Plánujete už aj svadbu?

Svadbu ešte nechystáme. Teda, ja o tom neviem (smiech).

 

Prečo ste odišli zo Zélandu a prečo práve do Južnej Ameriky?

Keď som začala cestovať, pochopila som, že nemusím nič. Moj pohľad na život sa kompletne zmenil. Cestovaním sa dá mnoho naučiť a keď raz chytíte tú cestovateľskú horúčku, tak s vami ostane. S priateľom sme sa o cestovaní veľa rozprávali a oboch nás to lákalo. Čím viac sme sa o tom rozprávali, tým viac nás to ťahalo. Máme rôzne cestovateľské sny a Južná Amerika bola jedným spoločným. A bolo rozhodnuté.

 

Prezradíš nám nejaké triky na to, ako prežiť v Anglicku a na Zélande?

Myslím, že hlavným trikom kdekoľvek na svete je sebaistota a pozitívne myslenie. Tieto dve kvality ťa dostanú hádam všade. Ak chcete nejaké triky, ako cestovať za málo peňazí, tak by som odporúčala "couch surfing". Je to viac, ako posteľ zdarma. Väčšina ľudí vás pustí do ich domovov a tým pádom aj do ich životov. Zostať s ľuďmi z okolia je to najlepšie, ako sa naučiť informácie o krajine a kultúre. Sú to ľudia otvorení a veľmi zaujímaví. Taktiež existujú stránky ako Wwoofing, Helpex a Workaway. Bývaš s ľuďmi z okolia za pár hodín pomoci. Podľa toho, koľko hodín, mnoho z nich vás aj nakŕmi.

 

Kam povedú vaše kroky v budúcnosti? Chystáte sa niekde zahniezdiť?

Na začiatku tohto cestovania sme chceli precestovať Južnú, potom Strednú a nakoniec Severnú Ameriku. Avšak, pravdepodobne po potulkách Južnou plánujeme návštevu Európy. Jedným z dôvodov je aj 20. ročník festivalu Pohoda a keďže Matt ešte nič také nezažil, bude to skvelá príležitosť. Tým pádom sa chceme do Ameriky vrátiť v budúcnosti. Priateľ je fascinovaný americkým vidiekom a mna zas veľmi láka stred Ameriky. Myslím, že sa raz niekde zastavíme. Pravdepodobne na Zélande. Je to úžasná krajina s veľmi milými a otvorenými ľuďmi, kde je dosť príležitostí. 

 

Ako často sa vraciaš na Slovensko a čo ti z domoviny chýba najviac?

Slovensko som navštívila po dvoch rokoch strávených na Zélande. Plánovala som na budúci rok, čiže opäť po dvoch rokoch. Avšak, musela som sa nečakane vrátiť tento rok v auguste, čo však bolo veľmi príjemné. Keďže sme robili do posledného dňa a potom hop do novej krajiny, na Slovensku som si mohla vydýchnuť a všetko vstrebať. Samozrejme mi najviac chýba rodina. Rodičia mi vždy boli veľkou oporou. Čokoľvek som si vymyslela, nikdy som sa nestretla s nepochopením. Dali mi do rúk ich dôveru a ja ju nechcem sklamať. Asi aj preto dnes cestujem, lebo ma vždy vo všetkom podporovali.

 

Kde plánuješ jedného dňa prežiť dôchodok?

Dôchodok je ešte ďaleko a hocičo sa môže zmeniť. Nerada si robím ďaleké plány. 

 

Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)

 

Ako vychádzate s priateľom, keďže pochádzate z iných krajín a kultúr?

Keď som bola mladšia, myslela som si o pároch z iných miest a kultúr, že sa nemôžu úplne chápať. Avšak, to sa zmenilo. Vidím, že aj ľudia z rovnakej krajiny si častokrát nerozumejú. S priateľom ten pocit nemám. Možno občas, ak sa niečo stalo a zabudli sme o tom komunikovať, môže nastať nedorozumenie. Preto všetkým ľuďom odporúčam: rozprávajte sa. Ja si cením úprimnosť a dôveru. Nemyslím, že existuje niečo, o čom sa dvaja nemôžu porozprávať.

 

Čo ťa v Anglicku, na Zélande a v Južnej Amerike zaskočilo najviac?

Neviem, či zaskočilo, ale je úžasné, ako su krajiny rozdielne a podobné v tom istom čase. Často sa nám stáva, že nám krajina pripomína inú. Čo je rozdielne sú ľudia a kultúra. Na Zélande sú ľudia veľmi priateľskí. Taktiež tam nemajú všade internet. Napríklad mnoho kaviarní a reštaurácií internet nemá. Páči sa mi to, pretože ľudia tam chodia stráviť čas s priateľmi, nie s telefónom. Avšak, to sa možno už zmenilo, odkedy som odišla. V Peru tiež napríklad majú stále silnú kultúru a architektúru.

 

Zažila si s miestnymi po svete nejakú vtipnú príhodu, ktorá sa ti navždy zapísala do pamäte?

Mám príhodu, ktorá je tragická, ale i vtipná zároveň. Hneď prvý týždeň po prílete do Južnej Ameriky, do Peru, nám ukradli taštičku, kde som okrem iného mala aj naše pasy. Boli sme v reštaurácii, ktorá bola v plnom prúde. Chlapík vošiel, prešmykol sa popri mne a nestihla som sa spamätať a taška bola preč. Nastal týždeň hľadania, čo musíme urobiť. Zistili sme, že v Peru nie je žiadna slovenská, ani zélandská ambasáda.Nakoniec som išla na českú a priateľ na britskú. Výsledkom hľadania bolo, že najlepšie pre mňa bolo ísť domov a požiadať o nový pas. Matt si mohol požiadať o nový poštou a poštou mu ho aj poslali. Aby toho však nebolo dosť, stretli sme kanadský pár, ktorý mi povedal, že slečnin otec robí pre leteckú spoločnosť a môžu mi pomôcť s letenkou za dobrú cenu, čo však nakoniec bol iba podvod. Takže ťažký začiatok, ale dnes sa len zasmejeme a pokrútime hlavou, čím sme si to prešli.

 

Aká vysnívaná krajina je ešte tvojím cieľom, ktorý sa zatiaľ nesplnil?

Je veľa miest, ktoré ma lákajú. Ako jeden cestovateľ povedal: Čím viac toho vidíte, tým viac si uvedomíte, koľko ste toho ešte nevideli. Zopár miest však máme. Ja by som rada navštívila Škandináviu, juhovýchodnú Áziu. Matthew chce naskočiť na Transsibírsky vlak a preskúmať Japonsko. A chceme dokončiť Ameriku.

 

Vieš nám v tejto chvíli odfotiť miesto, kde sa práve nachádzaš?

Momentálne sme v malom meste Gramado na juhu Brazílie. V meste Florianopolis sme stretli pár, ktorý nám ponúkol možnosť stráviť u nich pár dní, tak sme tu. Relax na vidieku s kravičkami. Na Vianoce však už budeme južnejšie a na Nový rok pravdepodobne už v Uruguayi.

 

Tatiane sa chceme na záver poďakovať za jej čas a prajeme jej ešte veľa cestovateľských úspechov. A možno aj tú spomínanú svadbu.
 
Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)Slovenka, ktorá odišla do Anglicka, aby cez Nový Zéland skončila v Južnej Amerike. Tatianine dobrodružstvo ešte stále nekončí! (Rozhovor)
Tagy: rozhovor
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.