
Nahliadni do najkrajšej knižnice na Slovensku, v ktorej nájdeš viac ako 17 000 dokumentov
Prednedávnom zrúcanina, dnes okrem iného hotel, v ktorom nájdeme zreštaurovanú knižnicu, ktorá patrí ku slovenským skvostom.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Už ubehla pekná kopa času, odkedy vám kolegovia Barok a johnnybravo priniesli články o najkrajších a nádherných knižniciach z rôznych kútov sveta. Obom ich výberom ale chýbal kúsok Slovenska, ktorý dnes do tejto skladačky doplníme. Ja viem, že knižnice sú v dnešnej dobe miesto, kde vo voľnom čase asi len tak nevybehnete a taktiež knihy sa už akosi „nenosia“ (priznávam, aj ja radšej hodím do tašky čítačku), no keby máte možnosť navštíviť Aponiovskú (alebo ak chcete Apponyiovskú) knižnicu v Oponiciach, asi by väčšina z vás neváhala.

Oponice sa nachádzajú v okrese Topoľčany a v minulosti tu stál dokonca aj hrad a kaštieľ. Ten sa, na rozdiel od hradu, zachoval a dnes v ňom môžete navštíviť nádhernú knižnicu, ktorá sa môže hrdo pýšiť titulom najkrajšia interiérová knižnica na území Slovenska. Na začiatku vzniku tohto unikátneho miesta bol gróf Anton Juraj Aponi a jeho veľká záľuba v zbieraní kníh. Tá nakoniec vyústila až ku založeniu osobnej knižnice vo Viedni v roku 1774. Po grófovej smrti sa majetku zhostil jeden z jeho synov, Anton Aponi, ktorý sa taktiež aktívne zapojil do obohatenia knižnice. Keď už priestory vo Viedni nestačili, knihovník Carl Anton Gruber prišiel z návrhom presťahovať ju do rodného Uhorska. Na Kozej ulici v Bratislave vyrástol v roku 1827 poschodový palác, do ktorého boli prevezené všetky knihy a dokumenty. V čase otvorenia išlo o vôbec prvú verejnú knižnicu v Uhorsku.
Keďže Slováci sa od minulosti v niektorých veciach veľmi nezmenili, už v tej dobe začal záujem o vypožičanie kníh pomaly upadať. Aj mestská pokladnica odmietala dávať príspevky na jej chod, a tak ich postupne znižovala. Sklamaný Anton sa nakoniec rozhodol, že knižnicu presunie do rodinného kaštieľa Aponiovcov v Oponiciach, kde pre knižnicu nechal pristavať celé krídlo. Interiéru dominuje empírový nábytok z Paríža, ktorý bol dokonale zrekonštruovaný. Bohužiaľ, neskôr sa už knižnica neobohacovala o nové tituly (v súčasnosti už opäť áno), práve naopak, väčšina významných diel bolo predaných na aukciách vo Viedni, Londýne a Prahe. Kaštieľ sa jedno obdobie dokonca využíval len ako sklad, jednu dobu aj ako sýpka.

Kaštieľ bol komplexne zrenovovaný v roku 2010, asb.sk
V súčasnosti nájdeme v tejto nádhernej knižnici v zrekonštruovanom kaštieli 8222 dokumentov, medzi ktorými nechýbajú ani práce Goetheho, Kanta, J. A. Komenského, Jána Jesenia, aktá pápežov a koncilov, dielo slávneho Giordana Bruna z roku 1585, alebo napríklad aj prácu Isaaca Newtona zo začiatku 18. storočia. V zbierke dokonca natrafíte aj na knihy okultizmu, čiernej mágie, kartárstva či bosoráctva. K tomu musíme pridať aj 6000 zväzkov Zayovskej knižnice, ktorá je jej súčasťou a nové tituly, ktorými je pravidelne obohacovaná. Pokiaľ ti táto nádherná knižnica učarovala, ver, že naživo je ešte krajšia a prístupná verejnosti, takže ti vôbec nič nebráni ju navštíviť.



V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.