Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 3. 6. 2020 meniny má Karolína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
9
johnnybravo
15. december 2015, 10:26
Čas čítania: 4:48
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Zajali ho nacisti, ukradol im lietadlo a ušiel späť. Sovietsky pilot unikol z tábora, aby ho doma privítali ako zradcu a špióna

Jeden z najneuveriteľnejších príbehov druhej svetovej vojny v hlavných úlohách s pilotom Mikhailom Devjatajevom.

johnnybravo
15. december 2015, 10:26
Čas čítania: 4:48
Zajali ho nacisti, ukradol im lietadlo a ušiel späť. Sovietsky pilot unikol z tábora, aby ho doma privítali ako zradcu a špióna
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na Zemi existujú a existovali stovky hrdinov, o ktorých si pravdepodobne nikdy nepočul. Buď sa ich hrdinský čin odohral ešte dávno pred tým, než si sa narodil, alebo skrátka pochádzajú z inej časti sveta a ty si teda nemal šancu dozvedieť sa o tom, čo sa im podarilo dokázať. Meno Mikhail Devjatajev môžeme zaradiť do skupiny odvážnych vojakov, ktorí sa síce nezaslúžili o skoršie ukončenie druhej svetovej vojny, ale vďaka svojmu príbehu upútal pozornosť tisícov svojich krajanov.

 

Mikhailovo detstvo sa ničím neodlišovalo od detstva jeho rovesníkov. Narodil sa v roku 1917 do rodiny chudobného roľníka a keďže mal ďalších 12 súrodencov, žiadnu špeciálnu pozornosť si od svojich rodičov nevyslúžil. V detstve možno nemal na ružiach ustlané a už od malička sa musel poriadne obracať, aby pomáhal svojim rodičom a súrodencom, ale najmä tvrdé podmienky ho pripravili na to, čo si preňho osud pripravil. Keďže sa rozhodol na strednej škole študovať námornícke vedy, nebolo pre jeho rodičov žiadnym prekvapením, že sa stal kapitánom lode, pretože vodu a plavidlá vo všeobecnosti mimoriadne obľuboval. Svoje nové zamestnanie si však neužil veľmi dlho, pretože v roku 1938, zhodou okolností rovnakom, ako začal pracovať na lodi, sa začal nábor do sovietskej Červenej armády a ako správny patriot presvedčený v správnosť myšlienok svojej krajiny sa do armády pridal aj on. Hneď nato výrazne zmenil svoje zameranie, keďže kvôli svojej doterajšej práce by mal pravdepodobne pracovať ako námorník na bojovej lodi, avšak Devjatajevov príbeh sa s vodou už priveľmi nespájal. Namiesto toho si zvolil vzduch ako svoju preferovanú oblasť a keďže pilotov v druhej svetovej vojne nebolo nikdy dosť, rýchlo sa dostal do leteckej akadémie, kde neskôr zložil letecké skúšky a stal sa profesionálnym vojenským pilotom pripraveným zasiahnuť do začínajúcej druhej svetovej vojny.

 

Zajali ho nacisti, ukradol im lietadlo a ušiel späť. Sovietsky pilot unikol z tábora, aby ho doma privítali ako zradcu a špiónafoto: liberationnews

 

Devjatajev nemusel na svoju úlohu v druhej svetovej vojne čakať pridlho. Keď sa v roku 1941 nacisti rozhodli zaútočiť na Sovietsky zväz a rozpútať operáciu Barbarossa, náš sovietsky pilot bol nasadený do akcie hneď v prvých dňoch konfliktu. Nedá sa mu uprieť fakt, že svoj prvý vojenský úspech si na konto pripísal už po niekoľkých dňoch, keď sa mu podarilo zostreliť nacistický Junkers Ju 87. Povzbudený svojím postupom, Devjatajev postupoval vo vojne čoraz aktívnejšie a podieľal sa na niekoľkých ďalších obranných manévroch, spomedzi ktorých najvýznamnejšie vystupuje azda obrana hlavného mesta Moskvy pred útokmi nacistickej armády. Vyzeralo to tak, že tento pilot bol skrátka na lietanie stvorený a keď si jeho skvelé odvádzanie práce všimli aj vyššie postavení nadriadení, Devjatajevovi bolo udelených niekoľko významných ocenení. V septembri 1941 však bol pilot postrelený pri návrate z jednej zo svojich misií priamo v lietadle a ledva stroj položil na pevnú zem, kým neodpadol priamo v kokpite. Nasledujúcich niekoľko mesiacov bolo pre aktívneho pilota s túžbou bojovať za svoju vlasť dosť znepokojujúcich a depresívnych, avšak všetko sa vrátilo do normálu a Devjatajev sa postupne prepracoval z niekoľkých rôznych špecializovaných letiek do jednej z najelitnejších skupín pod velením legendárneho Alexandra Pokryshkina. Vtedy sa písal už rok 1944 a po niekoľkých týždňoch spoločného ťaženia záznamy hovorili o tom, že Devjatajev stihol zostreliť dohromady až 9 nepriateľských bombardérov a vôbec sa nechystal spomaliť.

 

Nanešťastie, v tom istom roku sa karta obrátila a v bitke pri ukrajinskom Ľvove bol šikovný pilot zostrelený. Nepriateľské bombardéry zasiahli jeho lietadlo a Devjatajev takmer zomrel priamo v kokpite, ale našťastie sa mu podarilo vyskočiť z neho a otvoriť svoj padák, aj keď pri dopade na zem už pri vedomí nezostal. Po nešťastnom zostrelení nasledovalo presne to, čo by sa dalo očakávať. Na zemi ho v bezvedomí našli nacistické jednotky a Devjatajev bol okamžite prevezený do koncentračného tábora v poľskom meste Łódź. Uvedomoval si, že jeho momentálna životná situácia nepatrí medzi tie najružovejšie, a tak sa pokúsil o svoj prvý útek. Bohužiaľ ho nacistickí strážnici zbadali, chytili, patrične potrestali a potom previezli do ďalšieho koncentračného tábora, tentoraz v nemeckom Sachsenhausene, kde by ho pravdepodobne bola čakala smrť, keby si svoj osud nezariadil inak.

 

Zajali ho nacisti, ukradol im lietadlo a ušiel späť. Sovietsky pilot unikol z tábora, aby ho doma privítali ako zradcu a špiónafoto: topwar 

 

Prvým a azda najdôležitejším krokom bola jeho zmena identity. Mikhail jednoducho zo seba vymazal identitu pilota Devjatajeva, pretože chýry o hrôzostrašnom zaobchádzaní s nepriateľskými pilotmi v nacistických koncentračných táboroch nenechávali nikoho pokojným, a tak sa mu podarilo predstierať, že nepracoval ako pilot, ale len ako radový sovietsky vojak, čo možno bol jeden z ďalších krokov, ktorý mu zachránil život. Ako pilota by ho pravdepodobne nechali zomrieť v Sachsenhausene, ale keďže išlo o pozemného bojovníka, nacisti ho pridelili na prevoz do tábora Usedom, kde bol spoločne s ďalšími stovkami zajatcov zodpovedný za príšerné práce na letiskových dráhach na ostrove Peenemünde, ktoré raz mali slúžiť ako miesto, odkiaľ mali nacistické bombardéry vzlietnuť s cieľom rozpútať peklo nielen v oblakoch, ale hlavne na zemi a taktiež zapracovať na nacistickom vesmírnom programe.

 

Uvedomil si, že ak v koncentračnom tábore zostane pracovať, tak určite zomrie, a preto si povedal, že ak má zomrieť, tak potom určite nie bez boja. Keďže na ostrove bol väznený s mnohými sovietskymi väzňami, rýchlo sa dal do reči so zopár chlapmi, ktorým rozpovedal svoj príbeh o leteckom ťažení a úspešnej kariére. Presvedčil ich až natoľko, že sa dohodli na krehučkom pláne, ktorého výsledkom malo byť vzlietnutie väzňov s Devjatajevom v kokpite a ďalšími Sovietmi v kabíne. Spoločne všetko naplánovali do najmenšieho detailu a 8. februára 1945 prišiel ich čas. Plán sa začal napĺňať, keď sa väčšina strážnikov hostila na večeri a Mikhailovu skupinu pracujúcich väzňov kontroloval iba jediný strážnik, ktorého sa im podarilo zabiť, získať jeho uniformu a nepozorovane prekĺznuť až ku odstavenému nemeckému bombardéru He 111 H22, do ktorého sa rýchlo naskladali desiati Sovieti na čele s Devjatajevom. Vďaka neuveriteľnému šťastiu sa im podarilo vzlietnuť a ujsť pred všetkými pokusmi nacistov zostreliť ich.

 

Zajali ho nacisti, ukradol im lietadlo a ušiel späť. Sovietsky pilot unikol z tábora, aby ho doma privítali ako zradcu a špiónafoto: nekropole

 

Z ostrova umiestneného v Baltickom mori to do Sovietskeho zväzu príliš ďaleko nebolo, a tak sa o niekoľko desiatok minút ocitli v sovietskom leteckom priestore v nemeckom bombardéri. Tento aspekt plánu síce nepremysleli, a tak na nich Sovieti začali páliť a takmer sa im ich podarilo zostreliť, ale našťastie to Devjatajev zvládol a so strojom úspešne pristál. Spoločne s ďalšími 9 utekajúcimi kolegami sa ich ujali podozrievaví Sovieti a nasledovali dlhé hodiny vypočúvaní. Väzni Sovietom prezradili každučký detail o tom, čo sa v tábore Usedom deje a organizuje, ale aj napriek tomu sa rozhodli neuveriť im ich fantastický príbeh a Devjatajev bol poslaný do väzenia. Sovieti jednoducho nedokázali pochopiť, ako by sa 10 mužom podarilo dostať z nemeckého tábora na nemeckom bombardéri bez toho, aby im pri úteku nepomohli nacistické sily.

 

Predtým slávny sovietsky letec sa stal neželanou osobou a všetko sa na lepšie obrátilo až o viac než rok neskôr, keď sa vojna skončila a Devjatajev bol oslobodený. Z jeho registra trestov však nebolo vymazané údajné previnenie a kolaborácia s nacistami za účelom špionáže, čo z jeho života spravilo menšie peklo a aj keď mal dostatok skúseností na prácu napríklad na lodi, kde koniec koncov aj začínal, nedokázal sa zamestnať. Nakoniec si našiel prácu v meste Kazaň, kde si poň až v roku 1957 prišla zaslúžená sláva. Z pilota sa stal sovietsky hrdina, získal niekoľko vyznamenaní a svoj život dožil čiastočne na lodi a čiastočne na dôchodku, aby v roku 2002 odišiel z tohto sveta. Od 60. rokov minulého storočia sa o ňom popísala už kopa článkov a kníh, ale bežný Slovák o ňom pravdepodobne nikdy nepočul. A teraz veríme, že si sa dozvedel aspoň niečo nové.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
88
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.