Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 6. 12. 2019 meniny má Mikuláš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
17
Hofo
Peter Pavlík
12. december 2015, 15:23

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

Rozhodli sme sa pre vás vybrať to najlepšie, čo u nás od roku 2010 vzniklo.

Hofo
Peter Pavlík
12. december 2015, 15:23
10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
17
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keďže väčšinu obsahu Filmkultu u nás tvorí zahraničná produkcia, rozhodli sme sa vám priniesť rebríček priamo z domova. Na mušku sme si zobrali českú a slovenskú filmovú tvorbu za posledných 5 rokov a pokúsili sa z nej zostaviť čo najobjektívnejší výber. Bolo to náročné, pretože aj keď sa to mnohým divákom nezdá, v Čechách i na Slovensku pravidelne vznikajú veľmi kvalitné snímky, často oceňované na popredných zahraničných festivaloch. V rebríčku sme samozrejme museli viac-menej rátať s komerčnou i artovou tvorbou a pokúšali sa nájsť akúsi hranu medzi týmito dvoma svetmi. 


10. Gangster Ka (2015, réžia Jan Pachl)

Česká kinematografia je oproti našej o dosť rozsiahlejšia, českí filmári sú veľmi všestranní a vo svojej tvorbe pokrývajú celú paletu žánrov. Dôkazom je aj podarené akčné krimi o gangsterovi Radimovi Kraviecovi, prezývanom Káčko. Ten si vďaka šikovným intrigám a drsným podrazom postupne nahrabe nehorázny majetok, vysmievajúc sa zákonu priamo pred nosom. Káčka postupne zrádzajú jeho spolupracovníci, postáv je čoraz menej a zväčša končia s guľkou v hlave. Príbeh plný nečakaných zvratov drží diváka na sedadle vďaka úžasnej dynamike deja a skvelým výkonom Hyneka Čermáka i Predraga Bjelaca.        

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov


9. Dom (2011, réžia Zuzana Liová)

Jednoduchý jednoslovný názov v sebe skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdá a to isté platí aj o samotnom filme. Zuzana Liová stavia svoje základy na krehkých vzťahoch otca s dieťaťom. Hlavnej hrdinke Eve (Judit Bárdos) sa však nechce ostávať v uzavretom priestore malej dedinky a zatúži spoznať vonkajší svet v celej jeho kráse. Jej túžba postupne prerastá do generačného konfliktu medzi dcérou a otcom, pričom ju výborne vystihujú práve chladné múry nedostavaného domu. Na pohľad obyčajný príbeh, ktorý za škrupinou jednoduchosti skrýva veľmi silný a jasný odkaz.   

  

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov


8. Kandidát (2013, réžia Jonáš Karásek)

Veľmi zaujímavé oživenie slovenského filmu. Jonáš Karásek využil svoje predchádzajúce skúsenosti z reklamnej tvorby a svojmu režisérskemu debutu dal veľmi príťažlivý a dynamický vizuál. Marek Majeský v hlavnej úlohe Lamberta nám ukazuje, ako to vyzerá, keď niekto drží v rukách obrovskú moc v podobe médií. So svojim rivalom sa totiž staví o to, že dokáže v nadchádzajúcich voľbách urobiť prezidenta z neznámeho malomestského podnikateľa. Lambert je medzitým celý čas odpočúvaný smiešnou dvojicou, ktorej obaja členovia sú akýmisi vzájomnými protipólmi (kto Kandidáta videl, určite si spomenie na jednu z ikonických scén, kedy sa Čech a Slovák vadili o svojej reči). Kandidát oslávil úspech, dostal sa na mnoho zahraničných festivalov, dokonca aj do českej kino distribúcie a zvýšil tak mnohým tamojším divákom povedomie o slovenskom filme

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

7. Pojedeme k moři (2014, réžia Jiří Mádl)

Od príbehu 11-ročného chlapca, ktorý sa rozhodne natočiť film o svojich kamarátoch a rodine, nikto nič kvalitatívne veľké nečakal. No vznikol malý, komerčne neambiciózny, ale o to sympatickejší počin. Mádlov debut je z počiatku príjemným detským dobrodružstvom, aby postupne vnášal do príbehu temnejšie podtóny a v závere chytil diváka nemilosrdne pod krkom. Oživením a zaujímavosťou je, že nesledujeme priebeh natáčania ale priamo hotový výsledok. Z toho paradoxne vyplýva aj jeho najväčší problém. To, čo sa pred nami odohráva, je príliš precízne po technickej, príbehovej a takisto režijnej stránke a výsledok nepôsobí ako dielo dieťaťa, ktoré vzalo rúk prvýkrát kameru. Aj napriek tomuto prešľapu vynikajúce dielo sľubuje, že od jeho autora môžeme v budúcnosti očakávať veľké veci.

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 
6. Kobry a užovky (2015, réžia Jan Prušinovský)

Psychologická dráma súčastnosti. Dvaja bratia - dva protipóly. Jeden sa snaží zarobiť peniaze vo svojej novo otvorenej predajni oblečenia, druhý je feťák a zlodej, zarábajúci si vykrádaním chatiek či dokonca vlastnej rodiny. Hlavnú úlohu si strihla dvojica bratov Kryštof a Matěj Hádekovci a svojimi hereckými výkonmi k sebe dokonale zapadli. Korenisté dialógy s kopou úsmevných scén dopĺňa úzky priestor malomesta, v ktorom sa všetko ihneď vie, napríklad aj to, keď vlastný brat zmláti svojho problémového „brášku." Nejde o typický príbeh súrodeneckého zápasu, v ktorom by sa obe deti snažili prerásť toho druhého, ale skôr o snahe udržať jeden druhého nad vodou. Kobry a užovky si okrem iného odniesli mnoho chvály z rôznych festivalov a veríme, že o nich budeme ešte počuť.  

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

5. Deti (2014, réžia Jaroslav Vojtek) 

Režisér dokumentárnych snímok Jaro Vojtek natočil svoj prvý celovečerný film len pred rokom a úspech s ním slávil nielen doma, kde získal Cenu Nadácie Tatra banky za umenie, ale napríklad aj na filmovom festivale v Pekingu. Poviedková dráma vykresľuje 4 rôzne príbehy - otca čeliaceho bremenu v podobe postihnutého syna, mladíka utekajúceho z väzenia, chlapca s jeho kanárikom a ženu, ktorá sa vyrovnáva s blížiacim sa odchodom jej otca. Práve vzájomné približovanie postáv a oddaľovanie vzťahov súvisí s akýmsi stálym pohybom, ktorý nás sprevádza celým dejom a v závere tak vytvára dojímavú a pozoruhodnú mozaiku. Deťom patrí piate miesto vďaka citlivému prepojeniu hudby, obrazu a slova. Z Vojteka stále cítiť jeho dokumentárneho ducha, čo v tomto prípade dielu dodáva úprimnosť a autenticitu.  

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

4. Stratení v Mníchove (2015, réžia Petr Zelenka)

Tohtoročná novinka, ktorá dokonale prelamuje mnohé stereotypy českej kinematografie a vedie rozprávanie veľmi inovatívnym a nekonvenčným postupom. Táto snímka sa dá rozdeliť na dve časti. Prvou je film o investigatívom novinárovi, ktorému sa podarí ukradnúť papagája, kedysi patriaceho bývalému predsedovi francúzskej vlády Édouardovi Daladierovi. Čoskoro však zistí, že tento neobyčajný vták doslova cituje niektoré Daladierove hlášky týkajúce sa slávnej Mníchovskej dohody. Rozhodne sa predstaviť papagája svetu, odhaliť skutočné názory Francúzska na Česko a rozbiť tak na pohľad dobré vzťahy medzi týmito dvoma krajinami. Druhá časť je akýmsi filmom o filme, ktorý ukazuje, čo všetko sa pokazilo pri natáčaní spomínanej prvej časti. Fiktívny filmový štáb totiž do hlavnej úlohy obsadí Martina Myšičku alergického na papagáje, z pofiderného francúzskeho herca sa vykľuje obyčajný mäsiar, hlavný produkčný sa na celé natáčanie vykašle a pokazí sa jednoducho všetko, čo sa mohlo. Originálny prístup režiséra Petra Zelenku posadil Mníchov na štvrté miesto rebríčka.    

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

3. Eva Nová (2015, réžia Marko Škop) 

Najčerstvejšia novinka v rebríčku od pozoruhodného dokumentaristu Marka Škopa, pre ktorého je Eva jeho hraným debutom. Žiadna zbytočná sentimentalita, ale drsný surový príbeh bývalej herečky a stratenej ženy, ktorá sa snaží pozviechať staré vzťahy so synom, sestrou a vnukmi. Tí však reagujú ako protipóly a ich nenávisť voči Eve sa výrazne premieta z jednej generácie na druhú. Absencia hudby a statická kamera len dotvárajú surovosť a autenticitu celého diela. Film je technicky dokonalý, dialógy nesmrdia papierom, cítiť z nich obrovskú energiu a z hereckých výkonov nik neťahá za kratší koniec, práve naopak - Milka Vášáryová i Milan Ondrík zvládajú svoje postavy bravúrne. Všetko je vykreslené do hĺbky, charaktery sú skvelo rozpitvané a po odchode z kina nám budú po chrbte ešte dlho behať zimomriavky.      


10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

2. Občanský průkaz (2010, réžia Ondřej Trojan)

Ondrěj Trojan nám pred piatimi rokmi priniesol pozoruhodnú komédiu, ktorá aj vďaka svojmu socialistickému šatu v štýle retro oslovila nejedného českého a slovenského diváka. Hlavné postavy - Petr, Aleš, Míťa, Popelka - sa silou mocou snažia nestratiť hlavu v šialenom svete komunizmu, túlajú sa, popíjajú a vzdorujú. Na ceste za osudom stretávajú ikonické postavy, ktoré sa im vždy nejakým spôsobom pripletú do cesty a spôsobia rozruch. Ako sa približuje ich povinná vojenská služba, pokúsia sa jej nejakým spôsobom vyhnúť, čím sa postupne jeden druhému chtiac-nechtiac vzďaľujú. Občanský průkaz podobne ako Pelíšky pôsobí komediálne, no zároveň nás necháva zatrpknuto rozmýšľať nad vtedajšími pomermi, ktoré boli nespravodlivé a často búrali ľudské predstavy a sny. Veď kto by zabudol na Myšičkovu postavu mĺkveho otca, ktorý sa snažil utiecť z Československa za zástierkou dovolenky a skončil zlomený vo výsluchovej miestnosti.       

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

1. Hořící keř (2013, réžia Agnieszka Holland)

Čo iné by sme mohli zaradiť na prvé miesto, ako tento tri a pol hodinový opus. HBO sa produkčne podieľalo na niekoľkých hraných dielach, za spomenutie určite stoja seriály Terapie či Až po uši. V roku 2013 sa rozhodli spracovať jednu z najslávnejších a prelomových udalostí z čias ruskej okupácie,  a to formou trojdielneho filmu, o ktorého réžiu sa postarala slávna Agnieszka Holland. Hoříci keř sleduje upálenie Jana Palacha zo 16. januára 1969 a následnú lavínu, ktorá sa vďaka jeho odvážnemu a zároveň šialenému činu spustí. Palachov skutok sa nezaobíde bez povšimnutia verejnosti a čoskoro sa ním zapodievajú na najvyšších politických miestach.

 

Upálenie mladého študenta je, samozrejme, šokujúce, no v novinách sa objavujú dezinformácie, snažiace sa zobraziť Palacha nie ako vzopretého hrdinu, ale ako vyšinutého hlúpeho chlapca. Tieto klamstvá sa pokúša vyvrátiť mladá právnička Dagmar Burešová (Táňa Pauhofová), ktorá na margo obrany Palacha proti sebe poštve vysoko postavené autority, na čele s Vilémem Novým (Martin Huba). V obšírnom príbehu sa stretávame s množstvom rôznorodých postáv, pričom všetky spája tragická januárová udalosť a každá z nich sa snaží obhájiť práve svoju vlastnú pravdu. Hoříci keř ponúka citlivý pohľad na tému boja pravdy proti lži, ktorý postupne vrcholí k dojímavému a zarážajúcemu koncu. Zároveň sú všetky tri epizódy časťou jedného širokého celku, zobrazujúceho našu históriu kritickým a tvrdým pohľadom. Dych vyráža aj samotná autentickosť - príbeh nie je umelo vykonštruovaný, ale pôsobí silným, úprimným dojmom. Možno vám na záver ujde aj nejaká tá slzička.

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

Bonus: Rodinný film (2015, réžia Olmo Omerzu) 

Rodinný film je veľmi čerstvou záležitosťou, sledujúcou slobodu dvoch detí, ktorých rodičia odídu na niekoľko dní na dovolenku. Brácho si so sestrou vcelku užívajú, do bytu si vodia kamarátov i priateľky a flákajú školu, až kým to všetko nezistí ich strýko. Ten sa o nich rozhodne postarať a urobiť tvrdý stop bezbrehému zabávaniu. Deti sa majú čoskoro pripojiť k rodičom na dovolenke, no tí sa akosi neozývajú a začína pátranie po stratených dovolenkároch, ktoré preverí pevnosť rodinných vzťahov. Režisér Olmo Omerzu sa pri písaní scenáru inšpiroval skutočnou udalosťou, so štábom odcestoval k moru a priniesol nám citlivý, úsmevný snímok so skvelým Rodenom v hlavnej úlohe. 

 

10 najlepších českých a slovenských filmov za posledných 5 rokov

 

Do rebríčka sa nakoniec neprebojovali niektoré pozoruhodné filmy, za zmienku stojí určite famózny Koza, zaujímavý hororový pokus Zlo či scénaristicky hladký a kamerou nekonvenčný Čistič. Domácej tvorbe sa budeme venovať aj v budúcnosti a čoskoro sa môžete tešiť na výber najlepších 10 slovenských filmov všetkých čias. Vráťme sa však ešte k nášmu rebríčku - ktorý z týchto filmov by ste zaradili vy na prvé miesto?
   

Ktorý z filmov máte najradšej vy?
Rodinný film
32 hlasov
Gangster Ka
604 hlasov
Dom
34 hlasov
Deti
24 hlasov
Kandidát
506 hlasov
Hoříci keř
269 hlasov
Pojedeme k moři
66 hlasov
Občanský průkaz
706 hlasov
Eva Nová
119 hlasov
Stratení v Mníchove
19 hlasov
Kobry a užovky
96 hlasov
Ohodnoť článok
68
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.