Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 11. 2019 meniny má Alžbeta

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
7
Peter Pavlík
2. december 2015, 14:52

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

Kráľ hollywoodskej zábavy vládne aj mimo režisérskej stoličky.

Peter Pavlík
2. december 2015, 14:52
Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga
Zdroj: Huffington Post
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Hollywoodska legenda Steven Spielberg priniesla do našich kín tento rok hneď dva skvelé filmy, a to novinársku drámu The Post, aj dobrodružnú drámu Ready Player One. My sa však tentokrát nebudeme venovať jeho režijnej práci, ale naopak, tej producentskej.

 

Pod hlavičkou svojej produkčnej spoločnosti Amblin, pomenovanej podľa jeho vlastného kraťasu a neskôr ako jeden zo zakladateľov distribučnej spoločnosti Dreamworks, sa ako výkonný producent podpísal pod množstvo populárnych a skvelých filmov. Mal nad nimi silný autorský dohľad, takže mnoho z nich je atmosférou na nerozoznanie od jeho režijných počinov. Poďme sa teda pozrieť na desať z nich, podľa nás najlepších.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

10. Twister (réžia: Jan DeBont, 1996)

Pôvodný scenár otca Jurského parku Michaela Crichtona si natočil kameraman a vtedy ešte vychádzajúca režisérska hviezda Jan DeBont (Nebezpečná rýchlosť). A bol z toho obrovský hit. Boj dvoch konkurenčných skupín lovcov tornád mal všetko, čo poriadny blockbuster potrebuje.

 

Svižné tempo, humor, ohromné triky, sympatický casting, výbornú hudbu a hlavne dychberúce scény, ktoré vyvolávali pocit dovtedy nevideného. Viac dobrodružstvo pre celú rodinu, než katastrofický film, ale v prvom rade výborná zábava. V súčasnosti neprávom zapadnutá pecka bola prvým filmom komerčne distribuovaným na DVD. Obe nominácie na Oscara (vizuálne efekty, mix zvuku) ostali nepochopiteľne nepremenené.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga 

9. Tranformers (réžia: Michael Bay, 2007)

Po svojom prvom komerčnom neúspechu (Ostrov) dostal akčný boh Michael Bay ponuku natočiť snímku inšpirovanú populárnymi hračkami. A nikomu táto látka nemohla sadnúť viac než tomuto megalomanovi. No v jadre je stále klasickým počinom svojho producenta. Dôraz je kladený na príbeh chlapca a jeho auta, ktorý by sme všetci chceli zažiť. Najväčšou výhrou neboli trikové orgie, ale atmosféra a skvelé obsadenie ústredného dua.

 

Sam Whitwicky (Shia LaBeouf) je sympaťák a Mikaela (Megan Fox) je tajným snom každého teenagera. Prvý diel série sa ešte neutápal v prepálenej bombastičnosti, kráľ tupej akčnej zábavy (to bol kompliment) sa držal na uzde a vznikla udalosť, ktorá potešila chlapcov v každom veku. Mnoho z nás však pod tlakom pribúdajúcich a čím ďalej viac otravných pokračovaní zabudlo, aká bola vlastne jednotka pecka. Tri oscarové nominácie.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

8. Goonies (réžia: Richard Donner, 1985)

Jedno z najmilovanejších diel režiséra Supermana a Smrtonosných zbraní z pera Chrisa Columbusa (režisér Sám Doma a prvých dvoch Potterov). Miestami je to možno až príliš ukričané, ale toto dobrodružstvo za pirátskym pokladom má množstvo iných kladov. Hromadu humoru, typickú osemdesiatkovú spielbergovskú atmosféru alebo zopár známych tvárí v predhviezdnom období. Všetko to krásne šlape a spoľahlivo vráti do čias, keď sme si mysleli, že nič nie je nemožné.

 

Vo väčšine civilizovaných krajín sveta kultová záležitosť a nesmrteľná klasika trpí v našich končinách syndrómom strateného pokladu. Kto nevidel, je najvyšší čas si tento kúsok doplniť. A ak na konci filmu začujete zmienku o strašidelnej chobotnici, na ktorú chlapci počas svojej výpravy narazili, nebojte sa. Videli ste finálnu verziu filmu. Postavy tak iba reagujú na scénu, ktorá bola na poslednú chvíľu vystrihnutá a veta, ktorá na ňu odkazuje ostala omylom v konečnom zostrihu. Ani jedna z najslávnejších filmových chýb však neuberá tejto snímke na kvalite. 

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

7. Muži v čiernom (Men in Black, réžia: Barry Sonnenfeld, 1997)

Krotitelia duchov pre 90. roky. Bývalý kameraman bratov Coenovcov bol po úspechoch s Adamsovou rodinou a satirou Get Shorty! pri režijnej chuti. Jeho komiksová adaptácia nemá so svojou relatívne vážnou predlohou takmer nič spoločné a vydáva sa vlastnou cestou.

 

Supertajná organizácia MIB je snom každého konšpirátora a hlavne zdrojom veľmi slušnej zábavy. Aj napriek nie úplne využitému potenciálu si film získal obrovské množstvo fanúšikov a jeho obľubu nedokázali zničiť ani menej vydarené pokračovania. Will Smith a Tommy Lee Jones v najlepšej forme sú spolu s chytľavým námetom najväčším tromfom tejto rodinnej popcornovky. Držiteľ Oscara za masky a ďalších dvoch nominácií. Momentálne sa v štúdiu Sony rozmýšľa nad štvrtým pokračovaním so ženskou hlavnou hrdinkou.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

6. Gremlins (réžia: Joe Dante, 1984)

Nesmú sa namočiť, priame svetlo im škodí a v žiadnom prípade sa nemôžu kŕmiť po polnoci. Tri slávne pravidlá pre výchovu exotického zvieratka mogwai sa nesmú porušiť, inak sa začnú diať šialené veci. Sme v hollywoodskom filme, takže sa sa, samozrejme, všetko pokazí. A pre diváka je to iba dobre.

 

Neodolateľná smršť roztomilosti, sviatočnej atmosféry, toho najčiernejšieho humoru a množstva odkazov na filmové klasiky sa stala legendou (pochod trpaslíkov z klasickej Snehulienky už nebude nikdy ako predtým). Vianočná klasika a nostalgická bomba pre množstvo fanúšikov pohyblivých obrázkov. A cameo producenta Spielberga ako bonus. Pokračovanie je takisto podarené, ale ešte viac divoké a tým pádom pre väčšinu divákov nie tak prístupné. 

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

5. Skutočná kuráž (réžia: Ethan Coen, Joel Coen, 2010)

Cesta štrnásťročného dievčaťa za pomstou bola veľkým prekvapením. Kultové autorské bratské duo po dlhej dobe natočilo niečo, čo by sa dalo nazvať komerčným filmom. Vznikol tradičný western, ktorý sa až na pár výnimiek nesnaží o demytizáciu divokého západu a má bližšie ku klasickým dielam tohto žánru.

 

Štýlová jazda s úžasným castingom, ktorému dominujú Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin a debutujúca Hailee Stanfeld (Enderova hra) sa prekvapivo dostala aj do povedomia mainstreamového diváka. Remake klasiky s Johnom Waynom sa stal prekvapivo hitom a pozbieral 10 nominácií na Oscara - medzi nimi aj tie za najlepší film, réžiu, hercov aj scenár. Sošku však nevyhral žiadnu. Pre svojho producenta najmenej typický film z tohto výberu.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

4. Super 8 (réžia: J.J. Abrams, 2011)

Prelom 70. a 80. rokov minulého storočia. Partia chlapcov si chce spraviť amatérsky zombie film. Počas natáčania sa však stanú svedkami vlakovej nehody a na kameru zachytia niečo, čo nepochádza z nášho sveta. Krásna pocta snímkam, ktorým sa venuje tento rebríček a hlavne ich legendárnemu producentovi.

 

Nostalgia sa pumpuje na maximum, retro atmosféra je úžasná, rovnako ako všetci detskí hereckí predstavitelia a režijný štýl vzdáva hold výrazovým prostriedkom dielam doby, v ktorej sa odohráva.  No príliš ambiciózna kampaň tomuto projektu tvorcu nových Star Wars paradoxne uškodila a mnoho divákov odchádzalo z kina sklamaných. Po opakovaných zhliadnutiach však film dozrieva a jeho nedostaky mu väčšina fanúšikov rado odpustí. Stačí si otvoriť srdce, pretože táto cesta do filmovej minulosti ho má obrovské. 

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

3. Poltergeist (réžia: Tobe Hooper, 1982)

Na duchárskom horore sa Spielberg podieľal viac než iba ako producent. Je autorom námetu, spoluscenáristom a dokonca režisérom niekoľkých sekvencií filmu. Vízia režiséra Toba Hoopera (Texaský masaker motorovou pílou) bola príliš drsná a temná, čo bolo v rozpore s autorským zámerom slávneho tvorcu.

 

Tieto dva prístupy sa vo výslednom diele síce trochu bijú, ale aj tak sa tu zrodila veľmi kvalitná a stále pôsobivá žánrová klasika. Nasledovné pokračovania už zďaleka neboli tak dobré (aj keď dvojka je stále ešte fajn film). Na tohtoročný remake radšej rovno zabudnime. Všetky 3 nominácie na oscara ostali nepremenené. Postupom času sa projektu dostalo prívlastku prekliaty. Natáčanie sprevádzalo mnoho nehôd a nešťastných udalostí, vrátane predčasného úmrtia štyroch hereckých predstaviteľov, medzi ktorých patrila aj hlavná hrdinka trilógie Heather O´Rourke. . 

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

2. Falošná hra s králikom Rogerom (Who framed Roger Rabbit?, réžia: Robert Zemeckis,1988)

Hollywood 30. rokov. Populárna hviezda animákov, králik Roger, je obvinený z vraždy. Obeťou je údajný milenec jeho manželky Jessicy, ktorá nie je vôbec zlá, iba ju tak nakreslili. Väčšina hlavných protagonistov je totiž kreslená a zasadená do alternatívneho sveta, kde sú kreslené postavičky súčasťou reálneho života. Tvorca peciek ako Forrest Gump alebo Stroskotanec, sa tu mohol aj napriek komplikovanej a náročnej realizácii projektu skutočne vyblázniť.

 

Štylistické cvičenie, trikový pokrok a úžasná zábava v jednom. Doteraz neprekonaná a asi aj neprekonateľná kombinácia hraného filmu s animákom. Už od úvodnej grotesky neuveriteľne vtipná, nápaditá a hravá variácia na film noir sa stala okamžite kultom a obrovským hitom. Nádherne vymyslený svet, zaplnený množstvom populárnych aj špeciálne pre film vymyslených postáv si zamiloval každý filmový fanúšik. Držitel 4 Oscarov a troch dalších nominácií.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga 

1. Návrat do budúcnosti (Back to the Future, réžia: Robert Zemeckis,1985)

Nikoho snáď neprekvapí prvé miesto. O jednej z najslávnejších a najlepších trilógií v histórii sme písali nedávno. Celá séria je skvelá, ale prvý diel jednoznačne najlepší. Dobrodružstvá s cestovaním v čase odštartoval výlet do roku 1955. Teenager Marty Mcfly tu s pomocou svojho priateľa Doktora Browna musel zachrániť vzťah svojich rodičov, dostať sa späť do svojej doby a iba tak mimochodom vymyslieť rock and roll. Chytľavý príbeh, nádherná retro atmosféra 50. rokov, vynikajúce herecké výkony všetkých predstaviteľov a jedno z najlepšie vygradovaných finále v histórii filmu očarovalo každého. Nadčasová klasika, ktorej sa aj v súčasnosti máločo vyrovná.

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

Bonus: Bratstvo neohrozených (Band of Brothers, 2001)
Spoločne s Tomom Hanksom vytvorili pred takmer 15 rokmi bezkonkurenčný vojnový seriál z prostredia druhej svetovej vojny. Pred 5 rokmi sme mohli vidieť aj Pacific, ten sa už však na Spielbergovu produkciu nechytal, hoci bol stále skvelý. Autentické zobrazenie bojov, machinácie vo vedení a súdržnosť kolektívu, bratstva vojakov bola úžasná a pre každého fanúšika vojnových filmov či seriálov tak šlo a stále ide o povinnú jazdu, navyše so skvelými hercami a sympatickými postavami.  

 

Desať najväčších peciek z producentskej dielne Stevena Spielberga

 

Ako je pri rebríčkoch zvykom, nedostalo sa zďaleka na všetky. Na Zorra, Drtivý dopad, Caspera, Listy z Iwo JImy alebo Arachnophobiu sme teda nezabudli. Mňa osobne najviac mrzí nezaradenie Mladého Sherlocka Holmesa. Filmu, ktorý bol v mnohom inšpiráciou pre J. K. Rowlingovú pri tvorbe Harryho Pottera a obsahoval prvú kompletne CGI postavu. Ale nemôžeme mať všetko, tak som si dovolil ho takto zbežne spomenúť aspoň v závere. A ako ste na tom vy?

 

Ktorý z filmov je tvoj najobľúbenejší a ktorý z tvojich favoritov sa do rebríčka nedostal? Daj nám vedieť v diskusii.

Ktorý film z rebríčka máte najradšej?
Twister
34 hlasov
Transformers
301 hlasov
Muži v čiernom
333 hlasov
Goonies
16 hlasov
Gremlins
29 hlasov
Skutočná kuráž
40 hlasov
Poltergeist
23 hlasov
Super 8
48 hlasov
Falošná hra s králikom Rogerom
208 hlasov
Návrat do budúcnosti
429 hlasov
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.