Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 18. 8. 2019 meniny má Elena, Helena

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
5
Michal Beňo
5. december 2015, 9:47

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

Rimania ho sami označovali za najväčšieho nepriateľa, akému kedy museli čeliť.

Michal Beňo
5. december 2015, 9:47
Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Po článku s Činghischánom, Attilom, Sun-c’Vladom lll. si priblížime ďalšieho známeho a veľmi skúseného stratéga, ktorý nečakane prenikol cez Alpy až na Apeninský polostrov, aby dostal na kolená jednu z najmocnejších ríš staroveku.

 

 

Hannibal Barkas (v preklade priazeň boha Baala) sa narodil roku 247 pred Kr. ako prvorodený syn presláveného stratéga Hamilkara Barkasa a matky, pravdepodobne Španielky. Už v deviatich rokoch sa mladý Hannibal zúčastňoval otcových bojových výprav v Hispánii, kde sa pod tvrdým výcvikom učil vojenskému remeslu. Aj vďaka tomu dosahov výborné výsledky v porovnaní so staršími chlapcami, bol mimoriadne inteligentný, bystrý a až prehnane nebojácny. Jedného dňa pri slávnostnej návšteve chrámu v Kartágu verejne sľubuje: „Prisahám, že akonáhle mi to vek dovolí, ohňom a mečom určím osud Ríma.“  Zaujímavé však je, že, mnoho nechýbalo a Hannibal sa vôbec nemusel narodiť. Vtedajší bohovia totiž vyžadovali krvavé obete v podobe prvorodených synov. Jeho otec ale pochádzal z vplyvnej a bohatej rodiny a tak dal upáliť namiesto svojho potomka zrejme otroka alebo dieťa z chudobných pomerov.

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

Keď mal Hannibal 19 rokov, odišiel s otcom dobyť prístav Helika, no pri jeho obliehaní dostali nepriatelia nečakane posily a Kartágincov donútili k ústupu. Vtedy došlo k nešťastiu, kedy sa ťažko zranený Hamilkar pri prebrodení rieky utopil. Mladý chlapec však aj po tejto rane robil ďalej česť svojej rodine, po mnohých úspechoch v bitkách sa na obraz otca stáva jedným z najvplyvnejších mužov africkej ríše. Priority sú jasné, znovu navrátiť Kartágu stratené bohatstvoslávu, o ktoré prišlo po vojnách s Rímom. Hannibal si počas nasledujúcich dvoch rokoch podmanil celú Hispániu i krajiny severne od Kartága. Rímska ríša, obávajúc sa vzrastajúcej moci mladého stratéga, uzavrela spojeneckú zmluvu s mestom Saguntum a vyhlásilo ho za svoj protektorát. Týmto rozhodnutím sa porušila dávna dohoda o rozdelení vplyvu na Pyrenejskom polostrove. Hannibal však neváhal ani chvíľu a okamžite zaútočil na Saguntum. Po ôsmich mesiacoch obliehania mesto padlo, obyvatelia boli na rozkaz veliteľa popravení ako odstrašujúci prípad pre budúcich spojencov Ríma. Rímsky senát, istý svojou vojenskou prevahou, preto vyhlási Kartágu vojnu. Začala sa Druhá púnska vojna. 

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

Vďaka bohatstvu, ktoré počas dobyvačných výprav zaistil Hamilkar, mohol jeho syn neskôr postaviť obrovskú armádu o sile 100 000 mužov. V apríli roku 218 pred Kr. vypochodovala časť tejto armády z Nového Kartága do Talianska. Prvú prekážku, Pyreneje, sa Hanibalovým vojakom podarilo prekročiť bez väčší problémov. V Gálii zas narazili na miestne nepriateľské kmene, ktoré si ale získali na svoju stranu. Pred známym prekročením Álp disponovala jeho armáda 30 000 - 40 000 pešiakmi, 10 000 jazdcami a 37 bojovými slonmi. Dodnes sa presne nevie, akú cestu cez hory zvolil, no za pomoci horských kmeňov sa mu podarilo za 15 dní prekonať Alpy. K prechodu došlo na začiatku zimy, mnohí vojaci vôbec nepoznali sneh a videli ho tak prvýkrát v živote. Dokonca aj časť bojových slonov prešla cez úzke horské priesmyky do severnej časti Rímskej ríše. Cesta však nebola úplne jednoduchá, málokto vie, že Púnov zužovali okrem zimy aj miestne kmene Allobrogov. Až po niekoľkých bojoch vo vysokohorskom teréne bola cesta pre armádu úplne voľná. Kartáginci tak mohli zostúpiť konečne do údolia okolo Turína. Mráz, zima, lavíny snehu, pády z hôr a boje s Keltmi si vyžiadali podľa historikov až 20 000 Hannibalových mužov. No tieto straty rýchlo nahradili noví spojenci, ktorí neboli spokojní s nadvládou Ríma.

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

Na unavených Púnov už čakali v údolí pripravení Rimania na čele s konzulom Scipiom (otec slávneho vojvodcu Scipia Africana). To ale nezabránilo ich porážke, pri bitke bol samotný konzul vážne zranený a iba vďaka svojmu synovi vyviazol živý. Po tomto fiasku Rím ihneď povolal zo Sicílie Tiberiusa Longussa a jeho vojsko. Urýchlene sa prepravil na Apeninsky polostrov a v decembri roku 218 pred Kr. sa spojil s porazenou Scipiovou armádou. Rimania teraz disponovali armádou okolo 40 000 mužov, zatiaľ čo Hannibal ich mal vrátane spojencov okolo 38 000. Nasledovala bitka pri Trebie, kedy vojvodca z Afriky využil lesť, vďaka jazde vylákal časť Rímskeho vojska cez zamrznutú rieku na druhý breh, obkľúčil ju a zmasakroval. Na jar toho istého roku sa Hannibal rozhodol vyraziť na juh, aby si zabezpečil dostatok zásob z bohatých krajov. Kartáginci prešli močiarmi v okolí rieky Arno. Za štyri dni si väčšina zvierat vrátane slonov našla v ťažko priepustných miestach svoj hrob. Problémom sa nevyhol ani samotný Hannibal, ten v dôsledku infekcie oslepol na jedno oko.

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

Po  strastiplnej, niekoľkodňovej ceste, sa Kartáginci nečakane dostali medzi nepriateľské vojsko ovládajúce pobrežie. Keď sa Rímska armáda na čele s Faminiusom pokúsila o čelný útok, Hannibal nastražil pascu, zatlačil súpera do vody a pobil 20 000 legionárov a mnoho ďalších zajal. Aj po tejto drvivej porážke sa Rím a jeho zvyšní spojenci držali pri sebe a aj napriek neúspechom pokračovali v boji. V meste bol zvolený nový, sedemnásť-ročný absolútny diktátor Quintus Fabius Maximus, ktorý ako  spôsob boja využil taktiku spálenej zeme. Púnske vojsko sa toho času presunulo do Umbrie. Tu v roku 216 pred Kr. pri meste Cannae vytiahli proti neporazenému veliteľovi dve vojská pod vedením konzulov Varra a Paula. Legionári sa s dvojnásobnou presilou vrhli na nepriateľa v snahe zatlačiť ho do lesov. Slabšia Kartáginska pechota skutočne začala pod nátlakom ustupovať, no v tej chvíli nastúpila na rad Hannibalova jazda a uzavrela súperove nechránené krídla. Vytvoril sa tak krvavý kotol, kde si našlo smrť viac než  65 tisíc Rimanov. Rímska ríša ale na kolená nepadla, i keď mnoho miest aj okolitých kmeňov prešlo na  stranu víťazov. Do légií boli naverbovaní sedemnásť-roční občania, gladiátori, prepustení otroci a zločinci. Dohromady táto „nová“ armáda čítala asi 200 000 mužov. Práve toto vojsko, nedostatok zásobovania a malý počet obliehacích strojov bránil Hannibalovi v rozhodujúcom údere na "srdce" Rímskej ríše.

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

Medzitým ukončil Publius Scipio dobývanie Hispánie. Po bitke pri Ilipy dobyl aj dôležitý prístav Gádes a spečatil tak vplyv Kartága na Pyrenejskom polostrove. Následne nato sa vrátil do Ríma, kde bol zvolený konzulom a začal zostavovať armádu pre inváziu do Afriky. Po dlhých diskusiách v senáte sa nakoniec vylodil v blízkosti Kartága. Za krátky čas Scipio porazil Púnske vojská, kráľa Syfaxa, a na jeho miesto dosadil jeho úhlavného konkurenta Massinisu. Po týchto temných časoch sa Kartáginska rada rozhodla povolať späť do Afriky samotného Hannibala.

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

V roku 202 pred. Kr. sa obidve vojská stretli u mestečka Zame. Scipio, aby zamedzil útoku bojových slonov, rozostavil nezvyčajne svoje vojsko do troch línií, medzi ktorými nechal medzery. Keď Hannibal zavelil na útok slonov, legionári začali robiť hluk, časť slonov to naplašilo natoľko, až sa otočili proti vlastným radom a spôsobili tam veľké straty. Rímske légie sa ďalej vďaka medzerám rozostúpili a vytvorili priechod, ktorým ostatné slony prebehli. Na priamy rozkaz oboch veliteľov nastal boj muža proti mužovi, kde mali dobre trénovaní legionári nad Púnskymi žoldniermi značnú výhodu. Na bojovom poli vtedy padol 20 000 Kartáginskych vojakov a len asi 1500 Rimanov. Prvýkrát, okúsil Hannibal horkú chuť porážky. Kartágo sa vzdalo a bolo nútené prijať radu vojenských, ale aj ekonomických obmedzení. Víťazný Scipio prijal po tomto triumfe čestný titul Africanus.

 

Hannibal Barkas: Jednooký stratég a politik, ktorý sa preslávil svojím ťažením proti Rímskej ríši

 

Sám Hannibal zostal v Kartágu ešte niekoľko rokov, venoval sa politickej činnosti a presadzoval obmedzenie moci rady sto-štyroch. To samozrejme bývalému vojvodcovi prinieslo veľa nepriateľov, ktorí dosiahli v Ríme schválenie jeho zatknutia. Hannibal ale na svojich odporcov nečakal, utiekol zo svojho mesta do Sýrie, kde pomáhal kráľovi Antiochovi vo vojne proti Rímu. Roku 183 pred Kr. však legionári zradou prenikli do paláca, kde našli v jednej z komnát nehybné Hannibalovo telo. Geniálny stratég si radšej zobral život sám, akoby to mal spraviť jeho úhlavný nepriateľ. Celoživotný sľub, daný svojmu otcov, že nikdy nepadne na kolená pred Rímom, dodržal.

Ohodnoť článok
33
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.