Štvrtok 24. 5. 2018 meniny má Ela

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Inkvizícia na Slovensku: Brutálne vypočúvanie, popravy a neutíchajúci lov na služobníkov diabla

Smutná, ale zároveň zaujímavá kapitola našej histórie.

20. november 2015, 11:26

Smutná, ale zároveň zaujímavá kapitola našej histórie.

5. decembra 1484 vydal pápež Inocent VIII. bulu proti čarodejniciam a bosorkám. Spravil tak na žiadosť dvoch mníchov, Heinricha Institorisa a Jakoba Sprengera z Nemecka, ktorí boli posadnutí strigami, ich hľadaním a súdením. Od pápeža dostali mnohé právomoci, vďaka čomu rozpútali po celej Európe nevídané peklo v podobe krvavého honu na čarodejnice.

 

Stredoveká Európa zažívala úpadok, po starom kontinente začali vzbĺkať hranice s neveriacimi kacírmi, bosorkami či strigami. Cirkevní hodnostári sa tak zbavovali nepohodlných ľudí a vytvárali obraz neobmedzenej moci cirkvi. O svoj život mohol prísť každý,  vinní aj nevinní sa na príkaz inkvizície zúčastňovali brutálneho vypočúvania, kedy  sa väčšina uväznených priznala aj k tým najšialenejším činom. Trýznenie, mučenie a upaľovanie tak neobišlo ani Uhorsko, hoci tu sa procesy so služobníkmi diabla organizovali o čosi neskôr a neprebiehali až takým krvavým spôsobom. Treba však hneď na začiatok spresniť, že na území dnešného Slovenska svätá inkvizícia vôbec neexistovala. Zločiny čarodejníctva a bosoráctva totiž v Uhorsku súdili svetské súdy ako napríklad súdy slobodných miest či zemepanské alebo stoličné súdy. No to nemenilo fakt, že procesy sa viedli podľa subjektívnych pocitov sudcov a nejasných pravidiel.  Niektorí richtári a zemepáni tak priniesli do miest, ako Bratislava, Komárno, Trenčín, Trnava či Šamorín prísny systém vyšetrovania a vypočúvania. Riešenie tohto problému predstavuje aj jeden zo zákonov kráľa Štefana: „Ak sa nájde dáka striga, podľa súdneho zvyku nech sa dovedie do kostola a oddá kňazovi na postenie ponaučenie vo viere, po pôste nech sa vráti domov. Ak ju nájdu v tejže vine druhý raz, nech sa podrobí podobnému pôstu, po pôste však vypáli sa jej na prsia a na čelo a tiež medzi ramenami kostolným kľúčom kríž a nech sa vráti domov. Ak však i po tretie, nech sa odovzdá sudcom.“

 

Inkvizícia na Slovensku: Brutálne vypočúvanie, popravy a neutíchajúci lov na služobníkov diabla

 

Prvá historicky doložená poprava čarodejnice na území  Slovenska prebehla roku 1506 v mestečku Štítnik. Ďalšie procesy pokračovali v Košiciach, Banskej Štiavnici, Komárne, Bratislave a v Bardejove. Tu treba poznamenať, že len malá časť obvinených skončila na hranici. V množstve týchto vykonštruovaných procesov a popráv dominovalo na Slovenku mesto Krupina, ktoré patrilo medzi najstaršie a najprosperujúcejšie mestá na našom území, keďže malo veľký strategický význam ako strážnica pred Tureckým vpádom. Medzi rokmi 1662 až 1744 bolo na tomto mieste odsúdených cez 49 ľudí (väčšina žien) za zločinecké bosoráctvo a spolčovanie s diablom. Jednou z mnohých obetí vtedajšieho systému sa stala aj Zuzana Semelínová, ktorú verejne obvinil obchodník Andrej Kramer. Vraj mala jeho dieťa zakliať do takej miery, až osleplo, ochrnulo a nemohlo ani jesť či piť. Obvinená neskôr na mučidlách priznala, že bosoráctvu ju priučila jej bývalá pani. So susedkami sa premieňali na mačky, privolávali búrky a mráz na vinice a záhrady. Semelínová ďalej podľa svedkov otrávila aj niekoľko desiatok žien v okolí. Inkvizítor poverený magistrátom preto rozhodol jednoznačne, obvinená bola nemilosrdne sťatá mečom u mestskej brány. Pár rokov nato mesto vyhorelo začo mohli podľa mešťanov strigy. Začalo sa vyšetrovanie, ktoré skončilo upálením troch čarodejníc. Obvinená Marína Igalim vtedy dobrovoľne vypovedala, že sa mnohokrát stretla s diablom v podobe čierneho capa. Pri mučení dokonca priznala aj spolčovanie s čertom. Ten daroval žene peniaze a zelenú masť, vďaka čomu sa mohla premieňať na sivú mačku.

 

Inkvizícia na Slovensku: Brutálne vypočúvanie, popravy a neutíchajúci lov na služobníkov diabla

 

Na jeseň roku 1675 sa mučenie, vypočúvanie a upaľovanie opäť vrátilo do slovenských miest. V tom období vypovedalo pred inkvizíciou 400 svedkov. Na mučidlách roľníčka Ráchel povedala Čo mám tajiť, striga som a diabol ku mne pri brezinách babinských pristúpil a mal oči ako päste a nohy kamenné. Každá striga má jedného pána a niektorý čert má i tri strigy. Keď Igalička mala s čertom svadbu, tam som bola a s ňou najviac lotroval, a keď nemal s kým, i so mnou lotroval - a meno mal Tartareus.“  Po mučení prezradila inkvizítorovi aj obdobia čarodejníckych sabatov - Na sviatok narodenia Pána, na Filipa a Jakuba a na deň Panny Márie. Mnohé slobodné ženy a vdovy sa pod nátlakom priznávali aj k pohlavnému styku s diablom. No boli aj také, ktoré sa ani po brutálnom vypočúvaní nepriznali, jednoducho však stačilo keď vás ostatní odsúdení označili za spolupáchateľa a usvedčili. Rovnako sa tak stalo aj v prípade Matajzky a Korytárky, neskôr uväznené a zapálené, hoci ani po odoberaní nechtov a kože nechceli nič priznať.

 

Inkvizícia na Slovensku: Brutálne vypočúvanie, popravy a neutíchajúci lov na služobníkov diabla

 

Vplyvní richtáripáni z magistrátu v roku 1699 využili pomoc inkvizície aj na zisťovanie informácií. Nemali preto problém behom pár dní vypočuť cez 90 osôb z predmestí a dedín. Ďalší väčší hon na čarodejnice sa podľa dobových záznamov uskutočnil až o sedemnásť rokov neskôr. V máji zatvorili do mestskej temnice vdovu Vozárku. Mesiac stačil na, to aby sa priznala ku spolčovaniu s diablom, mladým chlapcom v uhorských šatách, objavujúc sa každú noc pred jej domom. Po niekoľkonásobnom mučení usvedčila aj tri ďalšie strigy. Všetky ženy po vynesení rozsudku zhoreli na hranici. Mestskej rade a jej povereným inkvizítorom to však nestačilo. Počas nasledujúcich rokov vypočúvali stovky osôb, aby tak získali nové obvinenia. Vinný mohol byť naozaj každý, vplyvný šľachtic, obchodník či obyčajný žobrák. Ako to bolo v prípade Evy Poľky, kedy chudobnú, otrhanú starenu inkvizícia odsúdila za čarovanie a privolávanie silného vetra.  Veľmi zaujímavý je prípad Martina Koziara. Aj keď proti nemu vypovedalo až 18 svedkov, nepodarilo sa ho usvedčiť. Martin neskôr zomrel prirodzenou smrťou, no magistrát dal jeho pozostatky vykopaťspáliť ho verejne ako strigôňa.

 

Inkvizícia na Slovensku: Brutálne vypočúvanie, popravy a neutíchajúci lov na služobníkov diabla

 

Jednu z posledných čarodejníc popravili v Krupine roku 1741. Zároveň išlo aj o posledné upálenie bosoriek v strednej Európe. Ženy Anna Štibicka, Judita Pelioniska a Doriša Koziarka pred smrťou podstúpili mučenie, kedy im brutálne mliaždili prsty, pálili ich sviečkou, sťahovali z kože, kat využil aj španielsku čižmu a dreveného koňa. Počet celkových obetí, ktoré boli obvinené a popravené z čarodejníctva na územní dnešného Slovenska je približne 150250 ľudí. Treba tiež dodať, že v minulosti sa mnohokrát listiny z procesov stratili, odborníci na túto tému preto hovoria aj o dvojnásobne vyššom počte obetí. Koho zaujala vtedajšia temná doba, inkvizícia a bosorky vrelo odporúčam skvelý československý film od Otakara Vávry, Kladivo na čarodejnice, ktorý vznikol práve podľa zachovaných súdnych zápisov z čarodejníckych procesov.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia26 komentárov
alebo poslať ako anonym
26 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Puko20. november 2015, 19:06

..alebo kam až siahajú tradície našej justície

36 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
GodOfSound20. november 2015, 21:02

Viac takychto clankov! Vyborne rozsirenie dejepisneho rozhladu.

17 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Sy.20. november 2015, 23:56

Tak ako sme sa niekedy spravali my krestania sa takto teraz spravaju moslimovia...ich viera je daleko za nasou...a porva par storoci kym sa z toho dostanu

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ľavý11. máj 2017, 12:57

Drahý Sy.!
Možno s tým rozdielom, že moslimovia to nemajú zhora odobrené nejakou vyššou autoritou ako je napríklad pápež a radikálovia tvoria len veľmi malú časť?
No aby sme mali jasné, islam nie je jednotná ideológia tak isto ako kresťanstvo ≠ RKC.
Pekný deň.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
XY5. september 2016, 8:51

Ich správanie sa za XY storočí vôbec nezmenilo, len vymenili luky, šípy, meče za samopaly, nože.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ľavý11. máj 2017, 12:59

Drahy XY!
Čie správanie konkrétne? Nejakého konkrétneho odvetvia alebo do toho rátaš aj tú moslimskú rodinu, čo som včera stretla v Tescu?
Pekný deň.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
sanmer21. november 2015, 9:53

...niet sa čo diviť...bohužiaľ! ?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Hi girl21. november 2015, 0:44

aké je to veriť rozprávkam? :-)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
jozy1. máj 2017, 20:04

dokaz, ze su to rozpravky

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ľavý11. máj 2017, 13:04

Drahý Jozy!
Obávam sa, že Tvoje tvrdenie je ešte bezpredmetnejšie ako to, na ktoré reaguješ. Ateizmus je niečie osobne presvedčenie (a úctu k Vašej či bársakej inej viere si v dnešných časoch už vynútiť nemôžeš), no požadovanie dokážu o neexistencii niečoho, čoho existenciu Ty na dôvažok tiež dokázať nemôžeš, je už iný level.
Keby Ťa požiadam, aby si mi dokázal, že Janko a Marienka je len rozprávka, ako to spravíš?
Pekný deň.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Angel21. november 2015, 21:56

katolici bojovali proti satanizmu a sami sa spravali ako diabli lol...

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
nahaa20. november 2015, 21:30

super clanok viac takych si poprosim refresher :)

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
herry poťer20. november 2015, 12:02

výborný článok

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
piko21. november 2015, 2:17

Fetovali moc?

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Kokotko Kokotny30. august 2016, 10:14

Jak tvoja mamka

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Angel21. november 2015, 21:35

ak je to skutocne, pokial existuje boh a diabol a vsetko okolo toho tak preco cirkev upalovala uctievacov diabla, ked podla krestanstva skoncia v pekle na veky :D ?

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kviker21. november 2015, 13:35

aj v dnešnej dobe je mnoho takých ktorých by bolo treba upáliť na hranici :D ale oni nikdy nebudú z ničoho obvinení :D

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Morena21. november 2015, 23:11

super článok (Y) Viac takých.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Toten13. február 2016, 17:25

Chcel by som poznať vas nazor na Cirkev

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
sanmer21. november 2015, 9:50

Ziadna idyla v tej našej histórii nebola...!

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Oje13. február 2016, 17:26

Aky je vas nazor na Cirkev
https://docs.google.com/forms/d/1aI9nLqApVBFU_te43gqTITWSANxMq7T1iC3vkUrcqLU/viewform?edit_requested=true

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
XeXe20. november 2015, 20:40

Skodaze som nezazil tu

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Hi girl21. november 2015, 0:43

čítajte, dokedy Vatikán nezablokuje tento článok

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
asdf20. november 2015, 19:59

"Kresťanstvo je náboženstvo mieru"

-10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
flippity-floppity-floo20. november 2015, 22:48

"Pred 600 rokmi krestania upalovali carodejnice, cize dnesni krestania su upalovaci carodejnic."

10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
mirven30. november 2016, 0:24

Treba podotknúť, že ľudská povaha sa veľmi nezmenila a dodnes chodí po svete mnoho takých, ktorí by pre pár drobných neváhali udať aj vlastnú matku. Len za minulé storočie- holokaust, socík- koľko bolo udavačov...

1 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie