Pondelok 21. 5. 2018 meniny má Zina

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Saigo Takamori: Posledný skutočný samuraj a zároveň symbol hrdosti japonského národa

Výborný bojovník, ale hlavne veliteľ Sacumského povstania, ktoré znamenalo poslednú bodku za tradičnou triedou samurajov.

5. november 2015, 17:15

Výborný bojovník, ale hlavne veliteľ Sacumského povstania, ktoré znamenalo poslednú bodku za tradičnou triedou samurajov.

Asi každý z nás videl film Posledný Samuraj s hviezdami ako Tom Cruise či Ken Watanabe. Práve výborný príbeh z tejto snímky vsadený do obdobia feudálneho Japonska pritiahol veľkú pozornosť divákov. Mnoho ľudí si preto pravdepodobne kládlo otázku, či sa jedná o skutočnú historickú udalosť alebo len o vynikajúco vytvorený hollywoodsky príbeh. Rovnako ako záverečná bitka, aj postava vodcu samurajov bola skutočná, išlo o bojovníka a zároveň úradníka Saigoa Takamoriho, ktorý zhromaždil skupinu statočných mužov a započal Sacumské povstanie.

 

Saigo Takamori sa narodil 23. januára 1828 v prefektúre Sacuma ako syn samuraja nižšej triedy. Po intenzívnom vojenskom a náboženskom tréningu v mladosti, začal rovnako ako jeho otec kariéru úradníka u Sacumského kniežaťa. Často ho sprevádzal do Eda, aby mu asistoval v záležitostiach politiky, podporujúcej užšie vzťahy medzi tokugawským šogunátomcisárskym dvorom. Za tieto výnimočné služby bol odmenený okrem pôdy aj stavom Gōshi (vidiecky samuraj), čo z neho činilo napoly obyčajného občana a napoly samuraja. Príjemné časy sa pre Takamoriho skončili čistkou Ansei, zameranou voči protišogunátskym aktivitám, ktorá si vyžiadala smrť viac než stovky vysoko postavených úradníkov. Krátko na to zomrel aj jeho pán a chrániteľ v jednej osobe Nariakira Šimazua, zásluhou čoho Takamoriho po neúspešnom úteku zatkli a vyhnali do exilu na ostrov Amami Óšima. V roku 1861 sa mohol vrátiť, ale po chvíli bol opätovne vyhnaný novým kniežaťom' na odľahlý ostrov, kde sa neúspešne pokúsil o samovraždu. O tri roky neskôr jeho meno očistili a vďaka vynikajúcim diplomatickým skúsenostiam poslali do Kjóta, kde mal presadzovať záujmy Sacumy u cisárskeho dvora.

 

Saigo Takamori: Posledný skutočný samuraj a zároveň symbol hrdosti japonského národa

 

Kvôli dobrému tréningu, lojalite ale aj výške (180 cm) a mohutnej postave mu lénny pán zveril velenie nad svojimi jednotkami v hlavnom meste. Práve prostredníctvom tejto možnosti sa mohol bližšie zoznámiť so smutnou situáciou samurajov v novej, modernej Meiji ére. Bojovníci známi svojou oddanosťou stratili vďaka novým zákonom, ktoré boli pod tlakom Západu schválené, nielen svoje výsady a výhody, ale predovšetkým zdroj obživy. A keďže sa im ani nová armáda nezdala príťažlivá, vypukli miestne vzbury proti vláde cisára, ako napríklad v provincii Saga. Samozrejme, že vláda zasiahla a nezávislých pánov potlačila vojenskou silou. V roku 1876 bolo zakázané nosenie mečov s výnimkou slávnostných udalostí. Toto rozhodnutie pobúrilo okrem väčšiny samurajov a kniežat i samotného Takamoriho. Rezignoval z úradníckeho postu a vrátil sa naspäť do ohniska pripravovaného povstania, mesta Kagoshima. Aj po svojom odstúpení vystupoval Takamori proti novo schváleným zákonom, založil súkromné školy pre samurajov a finančne podporoval učencov z radikálnych kruhov. Týmito činmi si u rebelov získal priazeň, ktorá neskôr prerástla až v absolútnu oddanosť, čo z neho učinilo vodcu odboju. Sprvu poslanie kvôli zdravotným problémom odmietol, neskôr ale úlohu s vďačnosťou prijal. Strategické kroky namierené proti cisárovi však neobišli vládu. Obávajúc sa povstania vyslala lode do Kagošima na vyzdvihnutie zbraní z mestského arzenálu. Takamori preto ihneď zareagoval a zorganizoval skupinu 25 000 mužov, ktorej cieľom mala byť imperiálna pevnosť  Kamumoto, vzdialená len 175 km. Tento ťah sa neskôr ukázal ako chybný, vládne jednotky totiž mali dostatok času na mobilizáciu a presun na juh Japonska.

 

Saigo Takamori: Posledný skutočný samuraj a zároveň symbol hrdosti japonského národa

 

Povstalecká armáda sa dala do pohybu, počas výpravy sa k nej pridávali stále čerství bojovníci z lojálnych provincií. Bez najmenšieho odporu pokračovala až k osudnej pevnosti Kamumoto, bránenú vyše 45 000 cisárskymi vojakmi s modernou technikou a neobmedzenou muníciou. Ako sa obliehanie vlieklo, rebeli prichádzali postupne o zásoby i mužov. Podstatnú úlohu hrala aj moderná technika prebraná zo Západu, kedy cisárski vojaci hojne využívali húfnice, amstrongove delá a pozorovacie balóny. Toto všetko a obrovská nepriateľská armáda postupujúca z hlavného mesta donútila Takamoriho k ústupu. Počas neho došlo k nespočetným bojom a šarvátkam, až boli nakoniec povstalci nedobrovoľne zatlačení do zalesnených kopcov Shiroyama neďaleko zámku Kagoshima.

 

Saigo Takamori: Posledný skutočný samuraj a zároveň symbol hrdosti japonského národa

 

Z početnej armády rebelov zostalo len okolo 400 mužov. Protivníkom sa stalo aj počasie, pršalo totiž už niekoľko dní a zastarané drevené delá sa  tým stali nepoužiteľné. Bez jedla a vyčerpaní sa tak samuraji rozhodli pod ťažkou paľbou zaútočiť na rady imperiálnej armády. Samurajské šermiarstvo obstálo proti vojakom nevycvičeným na boj zblízka. Organizovaná cisárska línia sa v niekoľkých minútach zmenila na chaos a Takamoriho jednotky líniu statočne držali, nie však nadlho. Aj cez znechutenie vlastných mužov dal Samujoši Kawamura, veliteľ imperiálnej armády, rozkaz na paľbugatlingových guľometov, aby tak znemožnil opätovný stret na krátku vzdialenosť. Kadencia 300 rán za minútu vytvorila z bojového pola jatky. Niektorí samuraji sa však stihli stiahnuť, zatiaľ čo ostatní odlákali paľbu guľometov na seba. Teraz už vedeli, že nemajú žiadnu šancu na víťazstvo. Jedinou možnosťou na záchranu života bola kapitulácia. Preto cisár Meiji poslal list, v ktorom vzbúrencov vyzýval, aby zložili zbrane a vzdali sa. No čestná smrť znamenala pre samuraja viac ako porážka a život v hanbe. 24. septembra 1877 spustila japonská armáda delostreleckú a guľometnú paľbu na strmhlav sa blížiacich nepriateľov, došlo k opätovnému masakru, kedy bol Takamori zasiahnutý do stehennej tepny. Jeho muži ho zatiahli do neďalekých lesov, kde za asistencie jedného z blízkych prieteľov vykonal seppuku, tesne pred tým, než ho mohli nepriatelia zajať.  Víťazstvo japonskej armády ukončilo Sacumské povstanie, a tak aj existenciu samurajskej triedy. Až o dvanásť rokov neskôr udelil cisár Meiji poslednému samurajovi posmrtnú milosť. V Kagošimskom centrálnom parku dodnes stojí socha na jeho počesť.

 

Saigo Takamori: Posledný skutočný samuraj a zároveň symbol hrdosti japonského národa

 

Takamori je aj po svojej smrti najmä na juhu Japonska rešpektovaný a hlboko uctievaný ľuďmi ako národný hrdina. Keď na prelome 19. a 20. storočia dochádzalo k veľkým zmenám, ktoré sa dotkli rovnako kniežat i prostých roľníkov, dokázala si krajina vychádzajúceho slnka udržať vysoké morálne hodnoty a kredity, obdivované celým svetom. Na tomto má veľkú zásluhu práve aj posledný samuraj a jeho tisícky nasledovníkov, ktorí sa stali symbolom oddanosti a hrdosti národa. Aby sme však samurajov tej doby neromantizovali ako ortodoxných bojovníkov nenávidiacich  pokrok, historické záznamy poukazujú, že skôr než luky, šípy a meče sa začali do popredie drať strelné zbrane, Japonsku predstavené Číňanmi už v 16. storočí. Preto v roku 1877 boli rebeli rovnako vybavení strelnými zbrani  a často sa odievali do uniforiem západného štýlu. No keďže sa finančné zdroje oboch strán drasticky líšili, povstalci využívali pušky, ktorých kadencia dosahovala približne len 1 ranu za minútu, pričom imperiálni vojaci disponovali zbraňami s rýchlosťou streľby až 7 rán za minútu.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia7 komentárov
alebo poslať ako anonym
7 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
5. november 2015, 18:36

Viac takýchto článkov poprosím. Príjemné čítanie.

14 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
HDKUPLH7. november 2015, 6:06

Posledný samuraj.. najlepší film široko ďaleko čo sa týka tejto tematiky..

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
KatsumotoSK5. november 2015, 18:15

Muškety, ktoré sa v 16.storočí (1543) dostali na japonské ostrovy ( tanegašimské ostrovy-podľa nich je aj názov tejto muškety "Tanegašima") boli európskeho typu, konkrétne portugalské.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
not grammar nazi6. november 2015, 13:35

nie som ziaden grammar nazi :-))) ale "bol cten-i a hlboko uctievan-i" ak sa nemylim je "y" - on jeden, trha oci:-), odhliadunuc ze je to dva krat ten isty vyznam

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
H5. november 2015, 21:49

*Kumamoto.
Inak bol znamy aj svojim velkym prirodzenim.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tuc3tkrat6. november 2015, 14:31

vzhladom na svoju vysku sa ani necudujem ... uz len keby ide iba o proporcionalne rozlisovanie

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lujvujton5. november 2015, 18:45

este dodam obrazovu prilohu http://www.openculture.com/2015/11/hand-colored-1860s-photographs-reveal-the-last-days-of-samurai-japan.html

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie