Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 18. 8. 2019 meniny má Elena, Helena

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
37
Tibor P.
20. október 2015, 16:26

V IT sektore je málo žien. Odrádza ich matematika, programovanie a muži s mastnými vlasmi (Rozhovor)

Projekt Aj Ty v IT pomáha zvýšiť záujem dievčat o štúdium informatiky. Ako sa mu to darí?

Tibor P.
20. október 2015, 16:26
V IT sektore je málo žien. Odrádza ich matematika, programovanie a muži s mastnými vlasmi (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
37
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Informatika hýbe svetom. Každým dňom sa vďaka nej rodí vo svete veľké množstvo nápadov, ktoré menia mnoho oblastí našich životov. IT sektor je považovaný za takmer výhradne mužskú doménu. Pritom príkladov toho, že aj ženy majú v tejto problematike čo-to povedať je už teraz niekoľko. Spomeňme napríklad, Marissu Mayer, ktorá je už tri roky CEO spoločnosti Yahoo. A takýchto príkladov by sme mohli nájsť viac. Slovensko, ktoré sa v niektorých médiách označuje aj ako potenciálna kolíska startupov, je v tomto prípade značne pozadu. Žien - informatičiek máme žalostne málo. Čím to je? Ide predsa o atraktívny odbor so skvelými vyhliadkami do budúcnosti. Absolventi si takmer s určitosťou nájdu uplatnenie v širokej škále profesií. Napriek tomu boli na slovenských vysokých školách iba 3 percentá dievčat, ktoré sa rozhodli vydať týmto smerom. 

 

Projekt Aj Ty v IT vznikol práve z dôvodu, aby dievčatám prezentoval IT sektor ako možnosť profesionálneho uplatnenia a podnietil stredoškoláčky k tomu, aby sa po maturite dali na štúdium informatiky a jej príbuzných odborov. Ako sa im darí? Aké možnosti ponúkajú mladým stredoškoláčkam? Na tieto a aj na ďalšie otázky sme sa opýtali Petry Kotuliakovej, koordinátorky a zakladateľky projektu. 

 

 

Ako vznikol nápad na tento projekt?

Riešili sme s Fakultou informatiky a informačných technológií STU (FIIT STU), prečo majú stále tak málo dievčat - pred tromi rokmi to boli 3 percentá z celkového počtu študentov. Zisťovali sme, či sa s tým dá niečo robiť. Povedali sme si, že skúsime otestovať malý lokálny projekt  v Bratislave s akciami iba pre dievčatá a uvidíme, či sa „chytia“. Už na druhé stretnutie nám zrazu prišli dievčatá z Handlovej, Senice a Žiliny. Vtedy sme zbadali, že niečo také tu chýba a snažili sme sa otvoriť dvere pre čo najviac dievčat.

 

Čo je jeho cieľom?

Zvýšiť záujem dievčat o informatiku a odstrániť predsudky ohľadom tejto profesie, že je určená hlavne pre mužov. Odstrániť strach z neznámeho – nepoznám IT, preto sa toho bojím. Ukázať im, že štúdium IT nie je také ťažké, ako si myslia. A nakoniec, mať viac žien pôsobiacich v IT pozíciách. Prečo? Vedia sa dobre uplatniť, nemajú problém nájsť si prácu, ich príjem je veľmi zaujímavý. A samozrejme, prácu vedia dobre skĺbiť aj s rodinným životom a starostlivosťou o deti.

 

Prečo je podľa vás záujem o štúdium informatiky a jej príbuzných odborov taký nízky?

Ak hovoríme o záujme zo strany dievčat, z našich prieskumov nám vzišlo niekoľko hlavných bodov. Dievčatá sa obávajú náročnosti štúdia, špeciálne sa to týka predmetov matematika a programovanie. Sú tiež presvedčené, že povolanie informatika je dominantne mužské a typického IT-čkara si predstavujú ako "chlapa s mastnými vlasmi". U väčšiny z nich prevláda názor dôsledkom neznalosti profesie, že informatika = programovanie. Dievčatá však nechú sedieť celé dni za počítačom a programovať. Snažíme sa im ukázať, že existuje široké spektrum profesií, ktoré s IT vzdelaním môžu robiť. Navyše, ich okolie a najmä rodina často nevedia, čo znamená pracovať v tomto sektore a svoje dcéry tak radšej smerujú iným smerom. Buď podľa seba - ,, ja som lekár, ty budeš lekárkou", alebo na jednoduchšie humanitné smery. Informatika je smer, ktorý je pre dievčatá pomerne nový. Preto majú o ňom tak málo znalostí a nepoznajú možnosti, ktoré im ponúka. 

 

Na vašej stránke uvádzate, a pred chvíľou ste to aj spomínali, že v čase, keď projekt vznikal, dosahoval počet dievčat na fakultách so zameraním na informatiku cca 3 - 5%. Ako sa zmenila situácia počas doterajšej existencie projektu?

Momentálne je na FIIT STU v Bratislave 11 percent dievčat. Tento rok už máme opäť ďalší ročník prváčiek, ktoré prešli našimi workshopmi a IT ich oslovilo. Na približne 10 percent stúpol počet dievčat aj na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity (FRI ZU), kam naše aktivity tiež siahajú.

 

programovanie humanoidných robotov, Košice

V IT sektore je málo žien. Odrádza ich matematika, programovanie a muži s mastnými vlasmi (Rozhovor)

  

Čo sa podľa vás musí zmeniť v slovenskom školstve, aby sme sa v tomto smere posunuli vpred?

Zmena musí prísť už od základných škôl, ktorých osnovy sú zastaralé. Učí sa stále rovnakými metódami ako pred dvadsiatimi rokmi, pričom vývoj je niekde úplne inde. Deti sa už nepotrebujú učiť naspamäť poučky a vzorce – potrebujú vedieť, ako ich rýchlo nájsť a  použiť. Výučba informatiky je veľmi často aj na stredných školách zúfalá. Študenti sa učia používať balík Office, teda Word a Excel, čo sa rozhodne nedá považovať za znalosť informatiky. Samozrejme, sú aj výnimky a viaceré školy majú skvelých a motivovaných pedagógov, s takými je radosť pracovať. V súčasnosti viaceré krajiny zavádzajú výučbu základov programovania či logiky už od prvých ročníkov. Treba nájsť takúto cestu aj na Slovensku, lebo momentálne to vyzerá, že zaspíme ako Šípková Ruženka a keď sa po 100 rokoch prebudíme, naše deti budú akurát tak umývať okná na pumpách.

 

Ako vnímate slovenské, prípadne české školstvo z hľadiska úrovne výučby informatiky? A ako ho vnímate v porovnaní so zahraničím?

Práve nedávno Česi oznámili, že zavádzajú programovanie už od prvých tried. Samozrejme, treba nájsť vhodnú cestu, určite sa deti nebudú učiť HTML či C++. Ale minimálne je to prvý signál, že prichádza zmena. Česi tiež na niektorých školách aplikujú novú metódu výučby matematiky (Hajného metódu), to je tiež zmena, ktorú Slovensko potrebuje ako soľ. Spôsob, akým sa na Slovensku učí matematika je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa decká (a špeciálne dievčatá) boja informatiky. Lebo tieto metódy v nich nevytvárajú pozitívny vzťah k matematike, skôr ich demotivujú a utvrdzujú v tom, že matematika je zlá a nudná.

 

Aké sú najväčšie úspechy počas doterajšej existencie projektu?

Určite zvýšenie počtu dievčat na IT fakultách. To je údaj, ktorý vieme aj merať. Zároveň za veľký úspech považujeme, že sa nám stále častejšie ozývajú vysokoškoláčky z iných typov škôl (právo, ekonómia, sociálna práca) a navštevujú workshopy, pýtajú sa na ďalšie možnosti, ktoré pre ne vieme vytvoriť.  A veľmi nás tešia časté komentáre typu: „ Prečo ste neexistovali, keď som si vyberala školu? Určite by som išla IT smerom.“ No a samozrejme diskusie so súčasnými študentkami vysokých škôl so zameraním na informačné technológie, ktoré sa vyjadrili, že pre tento smer sa rozhodli vďaka našim aktivitám.

 

Aké sú vaše ciele do budúcna?

Čo najväčšie regionálne pokrytie. Šikovné dievčatá sú všade - aj v Snine či Banskej Bystrici. Naše možnosti sú však obmedzené, nevieme, bohužiaľ, toľko cestovať, ako nás aj školy žiadajú. Preto hľadáme spolupracovníkov všade, kde môžeme pracovať so stredoškoláčkami. Špeciálne v niektorých regiónoch, kde nie sú spoločnosti s podobným zameraním, teda ani pracovné príležitosti. Chýbajú nám vzory pre dievčatá. Ťažko si vyberú túto profesiu, keď nepoznajú nikoho, kto ju robí.

 

Informatický salónik pre západné Slovensko, 2013

V IT sektore je málo žien. Odrádza ich matematika, programovanie a muži s mastnými vlasmi (Rozhovor) 

Predpokladám, že tento projekt aj niečo stojí. Ako to zvládate po tejto stránke?

Dosť ťažko. Snažíme sa podávať granty a oslovovať firmy. Niekedy je to lepšie, niekedy horšie. Tím ľudí, ktorí pracujú v AJ Ty v IT, sú všetko dobrovoľníci, ktorí to robia z presvedčenia. Ozývajú sa nám ženy, ktoré v IT už robia a uvedomujú si, ako málo majú kolegýň. S nimi následne organizujeme stretnutia a diskusie, alebo zorganizujeme priamo workshopy pod ich vedením. Takéto kontakty si veľmi vážime, lebo čas, ktorý nám venujú, je na úkor ich voľného času.

 

Oslovujú vás študentky s nejakými konkrétnymi otázkami, prípadne so žiadosťami o pomoc či radu? Ak áno, aké sú tie najčastejšie?

Stredoškoláčky sú často neisté v tom, čo vlastne chcú ísť študovať. Jeden rok je to právo, potom diplomacia, potom farmácia, potom niečo, čo kamarátka. O informatike začnú uvažovať až po tom, ako ich niekto k nej privedie. To sa snažíme robiť. Takže potom prichádzajú najčastejšie otázky – Zvládnem to? Jasné, že to zvládneš. Ale budeš musieť trocha viac „makať“ ako tvoji kamoši na iných školách. Ale stojí to za to. To je určite hlavná a najčastejšia rada, ktorú dávame.

 

Ak by sa chcel do niektorej z vašich aktivít zapojiť aj muž, bude mať možnosť? 

Určite áno! Mužom sú dvere otvorené a nezriedka si stredoškoláčky pýtajú ako mentorov práve mužov. Najmä v rámci mentoringového programu FIIT STU, kedy sa dievčatá na jeden deň stávajú vysokoškoláčkami a spoznávajú ako prebieha výučba. Aktivity sú však pre dievčatá. Áno, chalani sa často sťažujú. Ale máme odskúšané, že akonáhle otvoríme workshopy aj pre chlapcov, dievčatá sú vo výraznej menšine. Keď je workshop iba pre ne, je ich plná kapacita, všetky sú na rovnakej čiare a vedia sa veľa naučiť aj vzájomne od seba.

 

Ako vyzerá bežný deň člena Aj ty v IT?

To záleží od toho, akú máme práve akciu. Minulý týždeň bol Code Weekom - európskym týždňom programovania. Pripravili sme s partnermi viaceré workshopy v Bratislave, ale aj Košiciach. To znamenalo pripraviť vizuály (vďaka nášmu partnerovi sme to tentokrát neriešili), osloviť stredné školy, osloviť dievčatá, spustiť registrácie, sledovať naplnenia kapacít, zabezpečiť priestory a vybavenie pre všetky workshopy, nakúpiť keksíky a niečo na pitie, odsledovať priebeh. Následne spracovať fotky, vyhodnotiť účasť, poďakovať partnerom a jeden kolotoč bol za nami. Nepýtajte sa, ako prebiehajú naše dni pred Girl’s Day, to je úplný „masaker“. Minulý rok sme na tejto akcii v šesťdesiatich firmách po celom Slovensku mali 800 dievčat. Už iba spracovať pre každú firmu registrácie a zoznamy dievčat zabralo množstvo času.

 

modelovanie v 3D, workshop v rámci Code Week 2015

V IT sektore je málo žien. Odrádza ich matematika, programovanie a muži s mastnými vlasmi (Rozhovor)

 

Ako je to s účasťou na vašich projektoch? Spĺňa očakávania?

Áno, aj keď to môže byť vždy lepšie. Workshopy organizované cez školy sú zvyčajne obsadené veľmi rýchlo a často ďalšie školy odmietame. Workshopy s voľnou registráciou sa napĺňajú pomalšie, ale nikdy nemáme problém s ich uskutočnením.

 

V ktorých mestách a univerzitách na Slovensku momentálne pôsobíte?

Primárne na FIIT STU v Bratislave, na FRI Žilinskej univerzity v Žiilne a tiež na FEI Technickej univerzity v Košiciach. Najintenzívnejšie je to v Bratislave.

 

Plánujete prípadne rozšírenie aj do zahraničia?

Nie, neplánujeme. Viac-menej každá krajina má podobné programy.

 

Koľko ľudí pôsobí v Aj Ty v IT?

Naplno dvaja. Okrem toho nám intenzívne pomáhajú ďalšie 4  „ženy“ pôsobiace v IT oblasti (účasť na diskusiách, príprava materiálov, pomoc pri správe Facebook konta). Momentálne sa však snažíme pretvoriť AJ Ty v IT na organizáciu riadenú priamo študentami, ktorým vieme poskytnúť skvelú príležitosť, aby sa naučili viesť projekty, komunikovať, pracovať s financiami a podobne. Ich mentormi budú skúsení odborníci, takže verím, že to viacerých osloví. Preto, ak niekto číta tieto riadky, budeme radi, keď sa nám ozve.

 

programovanie LEGO robotov patrí medzi najobľúbenejšie aktivity, Code Week 2015

V IT sektore je málo žien. Odrádza ich matematika, programovanie a muži s mastnými vlasmi (Rozhovor)

 

Čo by ste odkázali dievčatám - stredoškoláčkam, ktoré sa ešte nerozhodli, aký odbor by chceli študovať, aby ich to prilákalo k štúdiu IT odborov?

Nech sa prídu pozrieť na niektorý z našich workshopov a vyskúšajú si základné programy. Určite doporučujem zapojiť sa do mentoringového programu – so svojím mentorom absolvujú vybrané cvičenia, prednášky, podiskutujú spolu – táto aktivita pomohla mnohým ,,kočkám". IT je skvelý smer - každý si v ňom môže nájsť niečo, v čom sa bude cítiť dobrý a prospešný. Áno, IT vie aj zachrániť svet, ak to preženieme.

 

Slovenskom momentálne rezonuje kauza okolo údajne predraženej konferencie na podporu startupov TechMatch 2015, ktorá sa uskutočnila uplynulý týždeň v Bratislave. Aký názor máte na to vy v Aj Ty v IT?

Je to hanba. Vždy si predstavím, čo by sme vedeli za takú sumu urobiť. Koľko workshopov, stretnutí, diskusií. Koľkým dievčatám by sme mohli zmeniť život. Potom mi je smutno, lebo sú to obrovské čísla.

 

Čo by ste na záver odkázali čitateľom Refresheru?

Buďte vždy FRESH. Svet patrí vám, využite všetky príležitosti, ktoré vám ponúka. A hlavne si to užite!

 

Ak váš myšlienka projektu zaujala a chceli by ste sa o ňom dozvedieť viac, prípadne máte záujem zúčastniť sa niektorých aktivít, neváhajte kontaktovať členov Aj Ty v IT na ich webovej stránke, prípadne na Facebooku. V prípade, že máte tip, s kým, o kom alebo o čom by mal byť ďalší rozhovor, budem veľmi rád, ak ma kontaktujete na mailovej adrese tibco@refresher.sk.

Foto: archív PK Tagy: stu, aj ty v IT
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.