Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 27. 1. 2021 meniny má Bohuš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
28
Michal Kovačik
16. október 2015, 11:32

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Nacisti mali vynikajúce skúsenosti, a tak svojim väzňom spôsobovali ukrutné bolesti.

Michal Kovačik
16. október 2015, 11:32
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Mučeniu ako forme trestu alebo vynucovaniu informácií sa najviac darí v časoch vojny. V tomto smere sa totiž ľahšie skryjú niektoré prešľapy alebo priame mučenie, než je tomu v čase, keď sa svet nezmieta v niektorej z veľkých vojen. Je preto úplne pochopiteľné, že v Európe sa najviac darilo mučeniu počas druhej svetovej vojny. Nacistické bezpečnostné sily (Gestapo) mali v tomto smere, takpovediac, voľné ruky. Nesmie sa však zabúdať ani na východoeurópsku veľmoc, kde sa mučeniu pod patronátom súdruha Stalina rovnako darilo. Nacisti však v tomto smere určite bodovali.

 

Gestapo

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Hlavné sídlo Gestapa v Berlíne

 

Nemecká tajná polícia - Geheimstaatspolizei - alebo skrátene Gestapo, vznikla už v roku 1932. Schôdze, kde sa rozhodlo o vytvorení tohto úradu, sa okrem iných zúčastnili Ernst Rohm (veliteľ SA), Josef Goebbels, Rudolf Hess (Hitlerov zástupca v NSDAP) a veliteľ SS Heinrich Himmler. Niektoré zdroje uvádzajú, že Gestapo vzniklo až v roku 1933 a za jeho zakladateľa považujú Hermana Goringa. Ide o mylné informácie, keďže Gestapo v roku 1933 bolo už sformovanou nacistickou silou a tiež osoba Goringa je v tomto prípade nepochopiteľná. Goring, narozdiel od vyššie spomenutých mužov nemal záujem (ani predtým a ani potom) v angažovaní sa do otázok štátnej bezpečnosti. Naopak, velitelia SA, SS či Hitlerov zástupca alebo neskorší šéf propagandy sa o bezpečnostnú otázku Nemecka zaujímali celkom otvorene.

 

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Jednotka Gestapa v Paríži

 

Úlohou Gestapa bolo udržiavanie bezpečnosti v rámci Nemecka, odhaľovanie a vyšetrovanie vnútorných akcií v Nemecku, ktoré boli namierené proti nacistickej moci. Ďalšou veľmi dôležitou úlohou bol výsluch osôb, ktoré boli zatknuté za špionáž alebo sa zapojili do akejkoľvek protištátnej akcie. Kompetencie Gestapa tak presahovali hranice Ríše a krutosť tajných nacistických policajtov okúsili aj v iných krajinách. Gestapo malo za celý čas svojej existencie niekoľko šéfov. Prvým bol Rudolf Diels (1932 - 1934), ktorý bol priateľom a chránencom Hermana Goringa. Práve preto sa uvádza, že Goring bol zakladateľom tajnej polície, no v skutočnosti sa Goring iba snažil kontrolovať kroky svojich nepriateľov, Himmlera a Rohma. Druhým veliteľom Gestapa bol sám Heinrich Himmler (1933 - 1936), ktorému sa aj vďaka tejto funkcii podarilo "vyšachovať" ostatných z hry o moc nad tajnou políciou. Zaujímavé je, že v roku 1934 počas tzv. Noci dlhých nožov sa podarilo vyriešiť problém s "hnedými košeľami". Počas noci z 29. na 30. júna 1934 boli vyvraždení príslušníci SA (nosili uniformu s hnedými košeľami) a na základe toho sa výrazne posilnilo postavenie SS. Čistku spáchali jednotky SS a Gestapa, dvoch úradov, ktoré viedol Himmler.

 

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Heinrich Himmler pred nastúpenov jednotkou úderného komanda Gestapa 

 

V roku 1936 sa veliteľom stal Reinhard Heydrich. Ten pôsobil ako šéf sekcie SS -  Sicherheitsdienst (SD), vojenskej bezpečnostnej služby. SD bola považovaná za sesterskú organizáciu Gestapa a v mnohých úlohách sa kompetencie oboch zložiek prelínali. Heydrichovi sa napokon podarilo vytvoriť Reichssicherheitshauptamt (RSHA) - Hlavný ríšsky bezpečnostný úrad. Vytvoril ho v roku 1939 spojením bezpečnostnej služby (SD), tajnej polície (Gestapo) a kriminálnej polície. Gestapo prestalo teda existovať ako samostatný úrad a začalo fungovať ako zložka RSHA, pod vedením nového veliteľa Heinricha Mullera (1939 - 1945). Ten bol zodpovedný za teror tajnej polície v celej Európe. Muller sa snažil presadiť rozšírenie kompetencií Gestapa (čo sa mu aj podarilo), takže počas druhej svetovej vojny mohla tajná polícia zatknúť, vypočúvať a dokonca nechať "zmiznúť" kohokoľvek, bez zodpovedania sa iným úradom. 

 

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Heinrich Muller

 

 

Metódy mučenia

Nech bol veliteľom ktokoľvek, tak ríšska tajná polícia sa vyznačovala krutými metódami získavania informácií a priznaní. Napríklad výsluch jednej britskej agentky, ktorá sa dostala do zajatia francúzskeho Gestapa v roku 1943, je dosť drsný. Vyšetrovanie prebiehalo v Marseille metódou dobrého a zlého policajta. Dobrý policajt ubezpečoval agentku, že ak poskytne potrebné informácie, tak sa jej nič nestane. Zlý policajt ju zároveň strašil, že ak to neurobí, tak ju to bude naozaj bolieť. Keď prišla vyšetrovateľom trpezlivosť, jeden jej chytil ruky za operadlom stoličky, aby sa nemohla hýbať. Druhý jej rozopol blúzu a na zátylok jej priložil rozžeravený kutáč. Agentka nevydala ani hlásku, tak jej vyzuli topánky a pančuchy a začali jej železnými kliešťami sťahovať jeden necht na ľavej nohe za druhým. Postupne prešiel aj na pravú nohu, až sa po zemi povaľovali kusy mäsa z jej nôh. V momente, keď chcel vyšetrovateľ prejsť na ruky, objavil sa jeho veliteľ a zastavil ho. Agentku vypočúvali ešte niekoľkokrát, napokon ju previezli do ženského koncentračného tábora v Ravensbrucku, ktorý so šťastím prežila. 

 

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Priebeh mučenia vo Francúzsku

 

Ďalší agent britskej tajnej služby bol pred výsluchom zbitý a počas výsluchov bol vhodený do kade s ľadovou vodou. Vytiahli ho až keď sa začínal topiť, no keď sa prebral, bol vhodený späť do vody. Medzi ďalšie praktiky patrilo vešanie na trám, kedy je telo zavesené na rukách, čo spôsobuje obrovskú bolesť v ramenách. Veľmi často prichádzalo k vykĺbeniu ramien, poškodeniu jemného svalového tkaniva či k ďalším vážnym poškodeniam. Za najčastejšie používanú formu mučenia si gestapáci volili bitku. V tejto "disciplíne" boli naozaj majstri. Vedeli človeka zbiť tak, aby sa nepostavil na nohy, no nepoškodili žiaden životne dôležitý orgán. Bitka bola realizovaná počas výsluchov, ale tiež preventívne, keď to väzeň čakal najmenej (napríklad počas noci vo vlastnej cele). Často sa snažili byť aj "kreatívni", keď napríklad uviazali väzňa tak, že mal natiahnuté ruky aj nohy od tela (do tvaru písmena X). Traja muži ho potom bili gumovými obuškami po nohách, rukách, rozkroku, tak, aby nespôsobili vnútorné poranenia.

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Tento muž bol nacistami umučený počas SNP

 

Gestapo teda k mučeniu nevyužívalo žiadne špeciálne stroje. Vystačili si väčšinou s tým, čo mali po ruke a doslova z človeka "vytĺkli" dušu. Väzňovi v zaisťovacom tábore napríklad drtili prsty vo dverách alebo žene, ktorá pomáhala holandskému odboju, búšil najsilnejší z nich päsťami do pŕs. Vo Francúzsku mal na starosti gestapácke vyšetrovanie Klaus Barbie, známy ako mäsiar z Lyonu. Barbie sa vyžíval v mučení jednotlivcov, keď napríklad nechal pre jedného z väzňov postaviť kaďu vody, do ktorej ho potom ponárali až kým sa neutopil. Na druhej strane nechal bez mihnutia oka popraviť 78 väzňov, ktorých už považoval za nepotrebných. Takých, akými bol Klaus Barbie, bolo v Gestape mnoho a ľudia, ktorí sa dostali do ich spárov, to mali väčšinou spočítané. Gestapo intenzívne pôsobilo aj v Protektoráte Čechy a Morava s hlavným veliteľstvom v Prahe.

 

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Keď už Gestapo väzňa nepotrebovalo, zväčša skončil na popravisku

 

Ďalšie dôležité sídlo bolo v Brne, odkiaľ Gestapo podnikalo akcie aj na Slovensko. Tu však boli ľudia hromadne mučení nacistickou tajnou políciou až po vypuknutí SNP. Nacisti v tom čase prešli na im najčastejšiu formu vlády v Európe, ktorou bol teror a strach. Gestapo pôsobilo na Slovensku spolu s údernými komandami SS a Pohotovostnými oddielmi Hlinkovej gardy. Ich teror (hlavne) na strednom Slovensku si vyžiadal takmer 4 000 obetí, ktoré boli pochované v (zatiaľ identifikovaných) 186 masových hroboch. Gestapo pritom aktívne pátralo po členoch slovenského odboja. Medzi nimi bola aj Mária Gulovichová, ktorej gestapáci mučili a zavraždili sestru, ako odplatu, pretože Mária ukrývala Židov a pomáhala americkým a britským agentom. Po skončení vojny sa presťahovala do USA, kde dostala aj Bronzovú hviezdu za statočnosť. Mnohým tajným policajtom Gestapa a tiež funkcionárom sa po vojne podarilo ujsť a tak nikdy nepykali za svoje zločiny.     

 

Gestapo alebo čo sa dialo, ak ste sa ocitli v drápoch ríšskeho orla

Agentka Mária Gulovichová

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Brian Innes: Dejiny mučeníFoto: Foto 1 , Foto 2, Foto 3, Foto 4, Foto 5, Foto 6, Foto 7, Foto 8 Tagy: mučenie, gestapo
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.