Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 2. 12. 2020 meniny má Bibiána

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
19
Michal Beňo
13. október 2015, 17:30
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

Ak sa pozrieme na dejiny Vatikánu, nájdeme kuriózne príbehy, ktoré majú ďaleko od nehynúcej lásky a božskej zhovievavosti.

Michal Beňo
13. október 2015, 17:30
Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Incest, vraždy, orgie či korupcia. Aj takýchto a iných zverstiev sa dopustili svätí muži na Petrovom stolci, ktorí mali byť synonymom odpúšťania a pokory. V nasledujúcom článku sa teda pozrieme na najvýznamnejších, ale i najkontroverznejších pápežov histórie.

 

 

 

 

Štefan VI. – Synoda s mŕtvolou

 

Na Apoštolskom stolci pôsobil v období 896-897. Aj keď bol pápežom iba jeden rok, dokázal sa svojím šialeným skutkom zapísať do dejín. Štefan VI. dal totiž vykopať 9 mesiacov starú mŕtvolu svojho predchodcu Formoza, ktorú jeho pomocníci následne obliekli do slávnostného pápežského šatu, posadili na trón a súdili za priestupky proti cirkvi. Mŕtvola mala aj svojho obhajcu, ktorý za ňu odpovedal na otázky. Zhromaždení len v tichosti sledovali, ako  Štefan VI. vykrikoval na nebohého urážky a obvinenia. Mŕtvy Formozus bol nakoniec odsúdený, jeho voľba za pápeža prehlásená za neplatnú,  rozhodnutia, ktoré v minulosti učinil zrušené a prsty, ktorými žehnal odseknuté. Strhli z neho pápežský odev, obliekli ho do žobráckych handier a pochovali. Neskôr mŕtvolu znova vykopali, vláčili ulicami a hodili do rieky Tiber. Samotný Štefan VI. bol krátko na to uškrtený svojimi odporcami.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Ján XII. – Pornokracia

 

Pápežom sa stal ako 18-ročný. Jeho nástupca ho opisoval ako  človeka nemorálneho a necudného, ktorý svätopeterský stolec poškvrnil viac než ktokoľvek iný. Mladý Ján XII. o duchovné veci totiž nejavil žiaden záujem, namiesto toho organizoval početné orgie s konkubínami a milenkami, ktoré obdarovával zlatými kalichmi z baziliky sv. Petra. V historických záznamoch sa tiež uvádza, že s obľubou predával kňazské hodnosti. Známa je tiež legenda o premene Lateránskeho paláca na verejný dom. No najviac bol nenávidený pre svoj incestný pomer s vlastnou matkou a sestrou. Za svojho pôsobenia dokonca v kostole sv. Jána Lateránskeho, číhal na ženy, ktoré znásilňoval. Neskôr bol súdený za oslepenie svojho duchovného radcu, vykastrovanie kardinála či svätokrádeže alebo vzývanie diabla. Ján XII. zomrel počas jednej noci so svojou milenkou. Nachytal ich jej manžel a 24-ročného pápeža chladnokrvne zabil.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Sergius III. – Krvavé čistky

 

Aktívne sa zúčastnil na synode mŕtvych, za čo bol neskôr pápežom Jánom IX. spolu s niekoľkými duchovnými poslaný do vyhnanstva. Sergius III.  sa však vrátil s ozbrojeným sprievodom a chopil sa pápežského stolca. Na začiatku si kruto vybavil účty so svojimi odporcami. Pápeža Leva. V a pápeža  Chistophora uvrhol do žalára, kde ich po niekoľkých dňoch dal uškrtiť. V oficiálnej správe sa písalo: „Tento úkon bol vykonaný so súcitom k obom bývalým pápežom, pretože rýchla smrť je menej strašná ako doživotné zatvorenie v temnici.“  Ďalej dal chladnokrvne zavraždiť aj kardinálov, ktorí nestáli na jeho strane alebo mu neboli naklonení. Samostatnou kapitolou v živote tohto pápeža sú jeho milenky.  Sergius III. sa zahľadel do mladej, len 15-ročnej Marosie z rodu Teofilaktovcov. Podľa niektorých historických prameňov boli jeho milenkami dokonca všetky tri ženy z tohto významného rodu, čiže manželka a jej dve dcéry.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Pius V- Veľký inkvizítor

 

Pochádzal z veľmi chudobnej rodiny a až do svojich 16 rokoch pásol ovce. Bol však veľmi zanietený pre záležitosti cirkvi, a tak sa stal inkvizítorom. Postupne stúpal, získaval na vážnosti a v roku 1558 bol vymenovaný za generálneho inkvizítora. Keď zasadol za pápežský stolec, vzal si za cieľ : udusiť rúhačstvo, znesväcovanie sviatkov a nemorálnosť rímskej verejnosti.“ Za svojho pôsobenia si zakladal na čistote viery a všetko podriaďoval inkvizícii. Postavil pre ňu nový palác, vypracoval jej nové smernice a osobne sa zúčastňoval na zasadnutiach. Obvinil a odsúdil mnoho vzdelaných ľudí. Z pápežského štátu vyhnal aj Židov. Roku 1571 zasiahol do tlače a ustanovil kongregáciu zakázaných kníh, čo malo za následok útek stovky tlačiarov. Prísne kontroloval náboženské rehole, tie ktoré nedodržiavali svoj cieľ, zrušil.  Obmedzil však používanie odpustkov a podarilo sa mu vytvoriť Svätú ligu na boj proti Turkom. O Piovi V. sa tiež hovorilo, že bol zbožný až k neznášanlivosti. 

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Urban VI. – Šialený pápež

 

Vlastným menom Bartolomeo Prigano žil asketickým životom a svoje vzdelanie získal počas štúdií v Avignone. Aj bez podpory príbuzných sa dokázal dostať do vysokých cirkevných postov. Roku 1378 bol na nátlak rímskeho ľudu vyhlásený za pápeža. Cirkevný historik popísal jeho povahu slovami: Urban VI. neoplýval kresťanskou láskou, chýbala mu vľúdnosť, bol prirodzeným despotom. Bol krutý a nerozvážny.“ Okamžite po svojom zvolení začal kardinálov kritizovať, vyžadoval, aby odmietali dary od svetských hodnostárov a nežili v prepychu. Týmto spôsobom si v ich radách rýchlo našiel nepriateľov. A aj preto bol zvolený ako  protipápež Klement VII, ktorý dal za vznik západnej schizmy. Tak isto sa hovorí, že bol alkoholik, ktorý pri svojich pravidelných hostinách vypil osemkrát viac než ktorýkoľvek hosť. Bol to zúrivý a despotický muž, jeho záchvaty hnevu viedli skupinu kardinálov k príprave sprisahania, ktoré však Urban VI. odhalil. Následne dal šiestich kardinálov popraviť. V podobných problémoch a bojoch sa Rím zmietal až do konca jeho života.  Nakoniec pápež zomrel v dôsledku zranenia pri páde z muly v roku 1389.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Alexander VI. - Korupcia

 

Už od mladosti sa tešil veľkej priazni svojho strýka, pápeža Kalixta III. Ten ho zahrnul všemožnými poctami. Umožnil mu študovať a ako 18-ročného ho vymenoval za kardinála. Nasledujúce roky zastával ďalšie významné funkcie v cirkevnej hierarchii, kde bol známy jeho neviazaný život a sexuálne dobrodružstvá. Veľkorysými sľubmi, úplatkami a zastrašovaním získal na svoju stranu väčšinu kardinálov z konkláve, vďaka čomu sa stal 11. augusta 1492 pápežom. Ihneď po nástupe na pápežský stolec začal svoje postavenie zneužívať, najmä na obohacovanie seba a svojich príbuzných. Napriek veľmi mladému veku vymenoval svojho syna Cesareho biskupom a kardinálom. Zvláštnou priazňou zahrnul aj brata  a  svoje  milenky. Podplácaním, titulmi a výhodnými sobášmi zabezpečoval svojim potomkom moc, peniaze a postavenie. Aby to nestačilo, objednával si vraždy svojich úhlavných odporcov. Nežiaducich kardinálov nechal otráviť, následne na čo im skonfiškoval majetok. V dejinách cirkvi sa Alexander VI. preslávil ako výborný politický stratég, skazený a pôžitkársky muž, ale aj ako veľký mecenáš umenia. Počas svojho pontifikátu všetko podraďoval svojim osobným záujmom, bohatstvu a moci.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Lev I. – Diplomat

 

Pôsobil ako cirkevný vyslanec a na svojej misii v Galii ho nečakane zastihla správa o svojom zvolení pápežom. Za svojho pôsobenia zastával významné postavenie nielen v cirkevných ale i vo svetských záležitostiach. Ako najvyšší duchovný bol horlivým zástancom viery a jej rozširovateľom. Tak isto je autorom viac než stovky spisov a 96 kázní. Snažil sa o upevňovanie kresťanstva v Španielsku, Galii a v IIýrii. Do dejín však vošiel nielen ako schopný pápež, ale aj ako výborný diplomat. V roku 452 totiž kočovní Huni vyplienili Miláno a obrátili svoj zrak na juh. Vtedy na prianie cisára Valentiniana III došlo k významnému historickému stretnutiu medzi pápežom a veliteľom Hunov, Attilom. Pápežovi sa vtedy podarilo Attilu za veľkú finančnú čiastku presvedčiť, aby Rím ušetril od rabovania a plienenia. O tri roky neskôr však nezabránil skaze Ríma pri vpáde Vandalov. Svojim pričinením aspoň presvedčil ich vodcu Geisericha, aby obyvateľov Ríma ušetril na životoch.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Pius II. – Priateľ Drakulu

 

Narodil sa do váženej šľachtickej rodiny, čo mu prisľubovalo kariéru a vysoké postavenie. Ako pápež sa  zameriaval viac na záležitosti svetské než duchovné. Nadovšetko miloval umenie a literatúru, ale mal aj myslenie politika, vďaka čomu pracoval s mnohými významnými diplomatmi.  Za svojho pôsobenia si však namiesto toho našiel záľubu v krížových výpravách. Preto vyzval dobových vládcov na boj proti Turkom. Tí sa so svojimi vlastnými problémami odmietli stavať Sultánovej moci. A tak si našiel nečakaného spojenca, Vlada lll. prezývaného aj ako Princ Narážač. V roku 1458 s požehnaním pápeža začal Vlad svoju krvavú výpravu, ktorá sa niesla v znamení krutosti a nadmernej brutality. Nebral nikoho do zajatia. Tisíce vojnových zajatcov mučil a s obľubou narážal na kôl. Pius II. si toho vedomý naďalej požehnával Vladove úspechy. V minulosti bol známy tento pápež aj vďaka erotickým poviedkam, ktoré spísal v časoch svojej mladosti.

 

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Jana – Pápežka

 

V 13. storočí začala Európou obchádzať legenda o žene, pápežke. Cirkev pápežku akceptovala až do začiatku 17. storočia, kedy ju po ráznej reformácii vyhlásila za vymyslenú osobu a legendu. Jana podľa príbehu vyrastala v kláštore, odkiaľ sa vybrala na svoju misijnú cestu. Odišla však v mužských šatách, aby mala väčšiu nádej na získanie vzdelania. Po dlhej ceste dorazila do Atén, kde ako muž študovala filozofiu a medicínu. Bola vraj nadaná, rýchlo zvládala vedomosti a získavala si uznanie. Po čase sa vybrala do Ríma, kde prednášala na škole a stala sa kardinálom. Keď roku 855 umrel pápež Lev IV., zasadla Jana na Petrov stolec.  Zbožná Jana však bola tehotná so svojím učiteľom a ich plod lásky úspešne tajila pod širokým pontifikálnym rúchom. No keď sa raz zúčastnila na slávnostnej procesii, prišli pôrodné bolesti. Porodila v úzkej uličke medzi Kostolom svätého Klimenta a Koloseom. Slávny stredoveký spisovateľ Giovanni Boccaccio uvádza, že rozhorčení kardináli ju hneď po pôrode dali uväzniť, iné zdroje zas tvrdia, že ju na mieste ukameňovali. Podobný osud mal postihnúť i jej syna. Martin Opavský však zaznamenáva, že jej syn sa neskôr stal biskupom z Ostie. Verzií príbehu je mnoho.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie

 

Svätý Peter – Prvý pápež

 

Informácie o pôsobení Svätého Petra na čele malej skupiny kresťanov sa značne líšia. Podľa Biblie ho touto úlohou poveril osobne Ježiš, ktorého na poslednej večeri trikrát zaprel.  Peter však na čele cirkvi konal veci, ktoré sú dosť rozporuplné a vzbudzujú pochybnosti. Hlásal skorý príchod Spasiteľa, vyzýval k pokániu, viere a úplnej poslušnosti voči vrchnosti. Najvýraznejšie sa jeho konanie odlišovalo od Ježišovho v ohľade peňazí. Vyžadoval, aby každý veriaci odovzdal majetok cirkevnému zboru. Pri počte približne 5 000 veriacich tak došlo k nahromadeniu obrovského majetku. V prípade manželov Ananiáša a Zafiry vyniesol tvrdý rozsudok smrti za to, že odovzdali iba časť získaných peňazí za predané pole. 19. júna 64 vypukol v Ríme veľký požiar, ktorý trval celý týždeň a zničil desať zo štrnástich mestských štvrtí. Rímsky cisár Nero obvinil z požiaru kresťanov,  Petra dal preto uväzniť a popraviť. Údajne na jeho vlastnú prosbu ho ukrižovali hlavou nadol, ako výraz úcty k Bohu, pretože sám seba nepokladal za hodného umrieť rovnakou smrťou ako jeho Pán.

 

Súd s mŕtvolou, početné orgie či incest s vlastnou matkou. Aj takéto činy páchali pápeži počas histórie
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
14
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.