Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 27. 1. 2021 meniny má Bohuš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
7
Michal Beňo
10. október 2015, 12:13

Martin Roháč: Vojak, lúpežník a vrah s historicky najväčším počtom obetí v Česku

Bývalý vojak, ktorý sa vydal na cestu vraždenia, lúpenia a mrzačenia nevinných ľudí.

Michal Beňo
10. október 2015, 12:13
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Martin Roháč: Vojak, lúpežník a vrah s historicky najväčším počtom obetí  v Česku

Vojak v službách cisára Maxmiliána II., neskôr však brutálny vrah a zlodej, ktorý so svojou lúpežníckou skupinou zavraždil v rokoch 1568 -1571 až 59 ľudí. 

 

Po dlhých a krvavých bojoch vo februári roku 1568 uzavrel cisár Maxmilián II. s tureckým sultánom Selim II. tzv. Drinopolský mier, ktorý ukončil prvé obdobie tureckej expanzie do Európy. Časť armády bola z toho dôvodu na príkaz cisára dočasne rozpustená. Prepustení vojaci sa uberali domov k rodinám, avšak na úkor civilného obyvateľstva. Na územiach, ktorými prechádzali, nemali najmenší problém s lúpežnými vraždami, rabovaním či dokonca znásilňovaním. Jednou zo skupín, ktorá činila tieto zverstvá, bola aj banda Martina Roháča, skladajúca sa z ôsmich prepustených vojakov cisárskej pechoty. Časom sa k nim pridávali ďalší hrdlorezi, skúsení v zabíjaní a vojenskom rabovaní. Za svojho trojročného pôsobenia mala tlupa na konte mnoho prepadnutí, ktoré končievali zvyčajne smrťou bezbranných remeselníkov, kupcov a iných pocestných. Tým, okrem peňazí a drahého tovaru z pravidla odcudzovali aj odev. Charakteristickým rysom bandy bola však neobyčajná brutalita a bezohľadnosť.

 

Martin Roháč: Vojak, lúpežník a vrah s historicky najväčším počtom obetí  v Česku

 

Prvú vraždu spáchal Martin Roháč so svojou zločineckou družinou v Sedmohradsku, kde pod rúškom noci prepadol, zavraždil a okradol štyroch mužov, ktorým zobral 24 zlatých a odev. Ďalšou obeťou bol kupec neďaleko Viedne, predávajúci hodváb. Svoj zbrojný arzenál si doplnili po dvoch vraždách u Rahašpurku, pri ktorých získali okrem peňazí aj dva kordy. O pár dní neskôr daným kordom prepichli prepadnutému mužovi ruku a okradli ho. Skupina bola neustále v pohybe, ďalšie vraždy páchali v Prešporku, v Uhorskom Hradišti, Uhorskom Brode, u Bánova a v dnešných Veľkých Bíloviciach. Ich hlad po zabíjaní a lúpení bol neukojiteľný. Počas jedného dňa v Hustopečiach pri Brne dobodali troch mužov, ktorým odcudzili 7 zlatých. Deň na to, v tej istej obci navyše ukradli zo skladu niekoľko kusov súkna. Po príchode na južnú Moravu sa táto družina začala rozpadať, niektorí členovia sa ponáhľali domov  a nechceli sa už podieľať na lúpežiach. Rozpad sa však nezaobišiel bez problémov. Príkladom je vlámanie sa do mäsiarstva vo Vestoniciach. Člen bandy, Ján Rychtaříček z Rosíc, sa odmietol danej lúpežnej akcie zúčastniť. Napriek tomu bol Martinom Roháčom pod hrozbou smrti donútený podieľať sa na odcudzení dvoch kusov hovädzieho mäsa.

 

Martin Roháč: Vojak, lúpežník a vrah s historicky najväčším počtom obetí  v Česku

 

Postupom času zo zločineckej skupinky drasticky ubudlo. Z Roháčových kumpánov zostali iba Mikuláš Mica Předklášteří a Jan Čech, prezývaný aj ako mäsiar. Hoci sa sila bandy oslabila, krutosť a bezohľadnosť zločinov sa zvýšila.  Svedčí o tom brutálne prevedenie troch vrážd tehotných žien, kedy mŕtvym obetiam vyrezali zločinci štyri plody a nenarodeným deťom vyňali srdce, pľúca a pečeň, ktoré následne uvarili a zjedli: „Vyrezali z nich štyri plody a potom z detí srdcia, pľúca a pečeň vybrali a ich v Čechách v Čertovej krčme varili, totiž Martin Roháč z Bíteše a Jan mäsiar Čech to varil, a to spolu všetci traja zožrali a hovorili, že preto, aby lepšiu smelosť mali, aby im to lotrovstvo dlhšie trvalo." Treba však poznamenať, že v tých časoch boli podobné povery o zločincoch veľmi časté, rovnako tak ako sebapoškodzovanie alebo odrezávanie prstov novorodencom. Prsty sa vraj obaľovali voskom a slúžili ako sviečky zlodejom, ktorí vykonávali nočné vlámania. Sviečky boli známe pod názvom "zlodejské svetielka" a podľa povery sa pri ich žiare prehlboval spánok okradnutých. Zarážajúci je však fakt, že podobné správy sa prvýkrát vyskytujú v spisoch  až o sedem rokov neskôr (1577).

 

Martin Roháč: Vojak, lúpežník a vrah s historicky najväčším počtom obetí  v Česku

 

Začiatkom februára roku 1571 bol v Tišnove dolapený a na mučidlách vypočúvaný Mikuláš MicaPředklášteří, ktorý vyšetrovateľom priblížil bližšie lúpežnícku skupinu Martina Roháča a ich členov. Pod nátlakom kata sa neskôr sám priznal k bezohľadnému rabovaniu a vraždeniu v Českých krajinách. Krátko na to bol zatknutý v rodnej Veľkej Bíteši aj samotný Martin Roháč. Ako to bývalo v 16. storočí zvykom, podstúpil v rámci vyšetrovania aj právo útrpné, čiže tortúru. Počas niekoľkých dní mu boli drvené palce, pálená pokožka a pod nechty vpichované ihly. Cez ohavnosť a nezmyselnosť vypočúvacích metód je však zrejmé, že sa Martin Roháč, Mikuláš Míča, Jan Čech a ďalší členovia bandy daných vrážd a lúpežných prepadnutí skutočne dopustili. Každý zo zločineckej tlupy bol totiž "vypočúvaný" na inom súde a ich výpovede sa ako v činoch, tak aj v ďalších podrobnostiach zhodovali.

 

Martin Roháč: Vojak, lúpežník a vrah s historicky najväčším počtom obetí  v Česku

 

Rozsudok nad Martinom Roháčom bol vynesený 7. februára 1571. Bol rovnako krutý, ako boli kruté zločiny spáchané jeho bandou. Samotný trest nad odsúdencom vykonal o desať dní neskôr brniansky kat a jeho šesť pomocníkov. Najskôr odsúdenému u praniera odoberali články prstov, následne ho priviedli na popravisko, kde mu kat trhal kliešťami časti tela. Kolesom mu zlámali všetky údy a ešte ho zaživa doň vplietli, nato bol v zúboženom stave priviazaný k stĺpu a nechaný na pospas osudu. Martin Roháč, sám alebo so svojou družinou spáchal počas troch rokov celkovo 59 vrážd, 8 lúpeží a jedno vlámanie. Medzi jeho obeťami bolo aj 7 žien. Historicky sa tak stal vrahom s najväčším počtom obetí v Česku.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.