Pondelok 21. 5. 2018 meniny má Zina

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

Čierna smrť predstavovala jednu z najväčších katastrof v dejinách ľudstva. V Európe a na Strednom východe zahubila asi 75 miliónov ľudí.

2. október 2015, 12:48

Čierna smrť predstavovala jednu z najväčších katastrof v dejinách ľudstva. V Európe a na Strednom východe zahubila asi 75 miliónov ľudí.

Choroba dostala svoje meno podľa krvavých škvŕn, ktoré sa vytvárali pod kožou a následne sčerneli. V podpazuší a na slabinách sa tvorili nepríjemné vredy. Nakazení zvyčajne zomierali v agónii, niekoľko hodín potom, čo sa u nich objavili príznaky.

 

Čierna smrť prišla do Európy nečakane roku 1347. Mongolské hordy, ktoré obliehali janovský obchodný prístav v Kaffe (dnes Feodosija) na Kryme, sami zdecimovaní záhadnou chorobou, prestali útočiť. No predtým ako odišli, zasadili taktický a zároveň smrteľný úder na rozlúčku. Použili katapulty a vrhli telá obetí moru cez hradby mesta. Niekoľkí Janovčania brániaci mesto neskôr nastúpili na obchodné lode, aby unikli z mesta postihnutého epidémiou. Lode po dlhej ceste Čiernym morom priplávali do sicílskeho prístavu v meste Messina. Ľudí, ktorí ich prišli privítať, čakalo hrôzostrašné prekvapenie. Väčšina námorníkov bola mŕtva a tí, čo ešte žili, boli ťažko chorí. Všetkých námorníkov skolila silná horúčka a ešte niečo zvláštne. Boli obsypaní čiernymi vredmi, z ktorých vytekala krv a hnis. V priebehu niekoľkých mesiacov celú Európu zaplavila smrť. Rýchlo sa rozšírila do severnej Afriky, Talianska, Španielska, Anglicka, Francúzska, Rakúska, Uhorska, Švajčiarska, Nemecka, Škandinávie, pobaltských krajín, neskôr do Ázie a Blízkeho východu. Po niečo vyše dvoch rokoch padla viac ako štvrtina populácie Európy, teda asi 2534 miliónov ľudí, za obeť tomu, čo bolo nazvané „najkrutejšou katastrofou, akú ľudstvo pozná“ — čierna smrť.

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Táto katastrofa však zahŕňala viac ako len chorobu samotnú. K rozšíreniu tejto pohromy prispelo množstvo faktorov a jedným z nich bola náboženská horlivosť. Príkladom toho je populárne dielo Božská komédia, v ktorom Dante Alighieri opísal peklo, očistec a raj. V niektorých oblastiach sa tak vytvorila všeobecná mienka, že mor majú ľudia prijať s apatiou odovzdanosťou a vnímať ho ako spravodlivý trest od Boha. Potom tu bol aj problém po sebe nasledujúcich rokov neúrody v Európe. Následkom toho rastúca populácia kontinentu trpela podvýživou, a preto nedokázala odolávať chorobe. Ako poznamenáva Philip Ziegler v knihe The Black Death: „Nič nemohlo vytvoriť lepšie prostredie, v ktorom by sa nákaza mohla šíriť.

 Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Podľa osobného lekára pápeža, Európu zachvátili dva druhy moru: „Prvý druh moru trval dva mesiace s nepretržitou horúčkou a vykašliavaním krvi a ľudia následkom neho zomierali do troch dní. Ten druhý trval po zvyšok obdobia epidémie, tiež s neustálou horúčkou, ale aj s hnisavými vredmi a karbunkulmi na povrchu tela, zvlášť v podpazuší a oblasti slabín. Následkom tohto ľudia zomierali do piatich dní.“ Lekári boli bezmocní v snahe zastaviť šírenie moru. Mnoho ľudí preto v panike utieklo nechávajúc za sebou tisíce infikovaných. Medzi prvými, ktorí ušli, boli zbohatlíci, šľachtici a intelektuáli. Hoci niektorí duchovní tiež ušli, mnoho náboženských rádov, ale aj jednotlivcov sa skrylo vo svojich opátstvach dúfajúc, že tak unikne istej smrti. Uprostred tejto paniky vyhlásil pápež rok 1350 za Svätý rok. Pútnici, ktorí sa uberali do Ríma, mali zaručený priamy prístup do raja bez toho, že by museli prejsť očistcom. Státisíce pútnikov reagovalo na výzvu, nevedomky tak rozširujúc mor pri cestovaní .

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Umierali ako bohatí, tak chudobní, ako mladí, tak starí. Snahy zvládnuť čiernu smrť boli márne, nikto nevedel, čo toto ochorenie spôsobuje a už vôbec, ako ho liečiť. Mnohí zistili, že kontakt s chorou osobou alebo aj s jej šatami je nebezpečný. Jeden doktor dokonca tvrdil, že okamžitá smrť nastáva po tom, ako duch unikne z oka chorého a zasiahne zdravú osobu hľadiacu na postihnutého. Obyvatelia v Taliansku však vinili z moru svoje mačky a psy. Zabíjali tieto zvieratá a vôbec si neuvedomovali, že tým živia potkany, ktoré boli skutočnou príčinou šírenia nákazy. Postupne sa začali zdraví vyhýbať chorým. Lekári odmietali navštevovať trpiacich, kňazi odmietali poslednú rozlúčku so zosnulými, kupci zatvárali svoje obchody. V noci sa na vozoch zvážali mŕtve telá, ktoré sa potom pálili alebo pochovávali do masových hrobov. Nákaza sa nevyhla ani izolovaným kláštorom, tam ju zaniesli chorí, prosiaci o pomoc.

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Keďže ľudia nerozumeli ochoreniu, mnohí boli presvedčení o tom, že čierna smrť bola Božím trestom, odplatou za hriechy minulosti. Podľa tohto zmýšľania malo byť jediným vykúpením z tohto strašného trestu Božie odpustenie. Muži a ženy preto dávali cirkvi všetko, čo mali, a dúfali, že Boh ich pred chorobou ochráni alebo ich prinajmenšom odmení životom v nebi, ak by zomreli. To vložilo do rúk cirkvi obrovské majetky. Talizmany pre šťastie, obrazy Krista a amulety boli tiež populárnym „liekom“. Ďalší v snahe nájsť liečebný nástroj sa obracali k poverám, mágii a pseudomedicíne. Predpokladali, že vône, ocot a zvláštne alchymistické zmesi ich ochránia pred chorobou. Púšťanie žilou bolo v tých časoch tiež v obľube. Vážená Lekárska fakulta Parížskej univerzity dokonca pripísala mor konjunkcii planét. Niektorí verili, že keď sa vo svojej komunite zbavia kacírov ako napríklad Židov, pravoverníci sa vykúpia. A tak boli v rokoch 1348 a 1349 zmasakrované tisíce Židov. Iný postup odporúčal chorému spať najprv na pravom a potom na ľavom boku. Falošné vysvetlenia a „liečebné postupy“ však neurobili nič pre to, aby zastavili postup tejto vražednej epidémie.

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Ako môžeme vidieť, ľudia bojovali s týmito hrôzami a neistotou rôznymi spôsobmi, jedni obviňovali všetkých a všetko navôkol, ďalší sa zas uzatvárali do seba a robili si starosti o svoju dušu a posmrtný život. Bola tu aj istá fanatická skupina zvaná flagelanti, ktorí cestovali z mesta do mesta a vystavovali sa trestupokániu. Bičovali sami seba koženými bičmi so železnými hrotmi na konci. Počas tridsiatich troch dní opakovali tento rituál trikrát za deň. Na vrchole svojej popularity malo hnutie údajne 800 000 členov. Mor vyhubil veľkú časť populácie, zničil celé oblasti, domy zostali prázdne, mestá a dediny vyľudnené. Centrá Blízkeho východu ako BagdadMekka boli celkom bez života. Trvalo celé stáročia, kým sa oblasti z toho zotavili. S poklesom počtu pracovníkov, prirodzene stúpla aj cena za prácu. Veľa ľudí prešlo z vidieka do opustených miest a po prvýkrát si zarobili skutočné peniaze. Kedysi zámožní majitelia pôdy skrachovali a  feudálny systém, ktorý bol charakteristickým znakom stredoveku, sa zosypal. Mnoho ľudí sa búrilo. Mor bol teda hybnou silou politických, náboženskýchsociálnych zmien. 

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Čierna smrť mala tiež silný vplyv na umenie a stala sa bežným námetom maliarov. Populárnym sa stal žáner danse macabre (tanec smrti), ktorý zvyčajne zobrazoval kostry, mŕtvoly alebo smrť. Mnohí, ktorí prežili mor, pociťovali neistotu z budúcnosti, a tak odhodili všetky zábrany. Takýto morálny úpadok viedol aj k úpadku spoločnosti samotnej. Obyčajný človek cítil, že ho cirkev sklamala, pretože nedokázala zabrániť šíreniu čiernej smrti. Niektorí historici tiež hovoria, že epidémia podporila individualizmus a podnikanie. Milióny obetí boli podnetom pre vládu, aby zaviedli systém zdravotníckych kontrol. Po tom, čo roku 1351 mor utíchol, prijalo mesto Benátky opatrenia, aby boli jeho ulice úplne vyčistené. Francúzsky kráľ Ján II. urobil tento krok po tom, čo zistil, že jeden grécky lekár zachránil v staroveku Atény pred morom tak, že zaviedol čistenie a umývanie ulíc. Mnohé stredoveké ulice, ktoré boli dovtedy pokryté výkalmi a odpadom, boli konečne vyčistené. Celkovo táto nemilosrdná pandémia zahubila asi 75 miliónov ľudí. Nešťastie a smrť sa tým však neskončila, mor sa do Európy vracal opakovane až do 18. storočia. 

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Až v roku 1894  francúzsky bakteriológ Alexandre Yersin izoloval bacil, ktorý je pôvodcom čierneho moru. Bol pomenovaný po ňom ako Yersinia pestis. O štyri roky ďalší Francúz, Paul-Louis Simond, zistil, že toto ochorenie sa šíri vzduchom alebo pohryznutím infikovanými blchami z potkanov. Čoskoro bola vyvinutá vakcína, ktorá priniesla čiastočné zlepšenie. Čierna smrť však nie je len vecou temného stredoveku. V zime roku 1910 zomrelo v Mandžusku na mor asi 50 000 ľudí. A Svetová zdravotnícka organizácia registruje každý rok tisíce nových prípadov a ich počet neustále narastá. Boli objavené aj nové kmene tohto bacila, ktoré sú odolné voči liekom. Odborníci sa preto zhodujú, že bez dodržiavania základných hygienických návykov zostáva mor pre ľudstvo stále hrozbou.

Zdroj: wikipedia.org, history.com, Klaus Bergdolt: Černá smrt v Evropě , Philip Ziegler: Čierna smrťFoto: rowenawangart Tagy: história, stredovek, Zaujímavosti z histórie, mor
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia20 komentárov
alebo poslať ako anonym
20 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
pyton2. október 2015, 13:37

Super článok ! Zaujimavy, obsažný, takychto davajte viac. Nie ako o jeblych youtuberoch a slovenskom šoubiznise..

360 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Marko30. august 2016, 14:57

Daimyo dava jediny normalne clanky, ostatne nemaju ziadnu hodnotu (cest vynimkam)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
pytonov poskok29. august 2016, 16:44

suhlasim s pytonom

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
rusalka2. október 2015, 16:19

Super by boli aj nejaké psychologické články.
Dobrá práca

88 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ciciak30. august 2016, 13:30

si obycajny zufalec a nikoho nezaujimas tak mas komplexy

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tvojamanka2. október 2015, 20:02

daj sa liecit ty ŠAŠO

-87 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tvojbratm2. október 2015, 20:02

Okej

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Herodotos z Halikarnasu16. máj 2016, 23:35

Viac takýchto historických článkov poprosím. Napr. aj o námorných plavbách, križiackych výpravách či o Angličanoch, Španieloch.... ktorí dobýjali americký kontitent, objavných plavbách.....ešte lepšia by bola história každodennosti- ako stredoveký človek myslel, čo bolo na jedálničku, čo sa nosilo... ( alebo hocičo)..každopádne zaujímavejšie ako už spomínaní youtuberi alebo nezmyselné rebríčky Smartfónov....

41 Odpovedať · Nahlásiť
2. október 2015, 20:04

Perfektný článok :)

18 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
JAE2. október 2015, 20:18

Daimyo nesklamal :)

9 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Analytik17. máj 2016, 17:02

Mne sa vždy páčili tie masky :D

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
papaya16. máj 2016, 23:20

milujem dejepis a opäť som sa dozvedela niečo nové :) ďakujem za skvelý článok :)

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
citatel16. máj 2016, 23:41

vynikajúci článok! práve čítam Inferno od Dana Browna a presne sa tam spomína Dante a celá tá situácia okolo moru. vďaka za priblíženie tejto tematiky

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
sonda16. máj 2016, 23:27

Dakujem za tento članok. ✨

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pirate29. august 2016, 13:33

Super clanok. Len by som rad vedel ako "skoncila" morova epidemia v 14. Storoci

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tvojtato2. október 2015, 14:27

Čierna smrť prichádza z Afriky, mor je proti tomu chrípka

-8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
vychcana hus2. október 2015, 22:17

to nebolo vtipne

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
abc2. október 2015, 22:44

ani nemalo byt...

14 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Majo5. október 2015, 21:42

skoda ze tento clanok som uz ciftal a je uplne prebraty autor palec dole

-10 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Košičan16. máj 2016, 22:54

Asi nepoznáš džonyho

3 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie