Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 26. 4. 2019 meniny má Jaroslava

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Veci
20
Michal Beňo
2. október 2015, 12:48

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

Čierna smrť predstavovala jednu z najväčších katastrof v dejinách ľudstva. V Európe a na Strednom východe zahubila asi 75 miliónov ľudí.

Michal Beňo
2. október 2015, 12:48
Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Choroba dostala svoje meno podľa krvavých škvŕn, ktoré sa vytvárali pod kožou a následne sčerneli. V podpazuší a na slabinách sa tvorili nepríjemné vredy. Nakazení zvyčajne zomierali v agónii, niekoľko hodín potom, čo sa u nich objavili príznaky.

 

Čierna smrť prišla do Európy nečakane roku 1347. Mongolské hordy, ktoré obliehali janovský obchodný prístav v Kaffe (dnes Feodosija) na Kryme, sami zdecimovaní záhadnou chorobou, prestali útočiť. No predtým ako odišli, zasadili taktický a zároveň smrteľný úder na rozlúčku. Použili katapulty a vrhli telá obetí moru cez hradby mesta. Niekoľkí Janovčania brániaci mesto neskôr nastúpili na obchodné lode, aby unikli z mesta postihnutého epidémiou. Lode po dlhej ceste Čiernym morom priplávali do sicílskeho prístavu v meste Messina. Ľudí, ktorí ich prišli privítať, čakalo hrôzostrašné prekvapenie. Väčšina námorníkov bola mŕtva a tí, čo ešte žili, boli ťažko chorí. Všetkých námorníkov skolila silná horúčka a ešte niečo zvláštne. Boli obsypaní čiernymi vredmi, z ktorých vytekala krv a hnis. V priebehu niekoľkých mesiacov celú Európu zaplavila smrť. Rýchlo sa rozšírila do severnej Afriky, Talianska, Španielska, Anglicka, Francúzska, Rakúska, Uhorska, Švajčiarska, Nemecka, Škandinávie, pobaltských krajín, neskôr do Ázie a Blízkeho východu. Po niečo vyše dvoch rokoch padla viac ako štvrtina populácie Európy, teda asi 2534 miliónov ľudí, za obeť tomu, čo bolo nazvané „najkrutejšou katastrofou, akú ľudstvo pozná“ — čierna smrť.

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Táto katastrofa však zahŕňala viac ako len chorobu samotnú. K rozšíreniu tejto pohromy prispelo množstvo faktorov a jedným z nich bola náboženská horlivosť. Príkladom toho je populárne dielo Božská komédia, v ktorom Dante Alighieri opísal peklo, očistec a raj. V niektorých oblastiach sa tak vytvorila všeobecná mienka, že mor majú ľudia prijať s apatiou odovzdanosťou a vnímať ho ako spravodlivý trest od Boha. Potom tu bol aj problém po sebe nasledujúcich rokov neúrody v Európe. Následkom toho rastúca populácia kontinentu trpela podvýživou, a preto nedokázala odolávať chorobe. Ako poznamenáva Philip Ziegler v knihe The Black Death: „Nič nemohlo vytvoriť lepšie prostredie, v ktorom by sa nákaza mohla šíriť.

 Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Podľa osobného lekára pápeža, Európu zachvátili dva druhy moru: „Prvý druh moru trval dva mesiace s nepretržitou horúčkou a vykašliavaním krvi a ľudia následkom neho zomierali do troch dní. Ten druhý trval po zvyšok obdobia epidémie, tiež s neustálou horúčkou, ale aj s hnisavými vredmi a karbunkulmi na povrchu tela, zvlášť v podpazuší a oblasti slabín. Následkom tohto ľudia zomierali do piatich dní.“ Lekári boli bezmocní v snahe zastaviť šírenie moru. Mnoho ľudí preto v panike utieklo nechávajúc za sebou tisíce infikovaných. Medzi prvými, ktorí ušli, boli zbohatlíci, šľachtici a intelektuáli. Hoci niektorí duchovní tiež ušli, mnoho náboženských rádov, ale aj jednotlivcov sa skrylo vo svojich opátstvach dúfajúc, že tak unikne istej smrti. Uprostred tejto paniky vyhlásil pápež rok 1350 za Svätý rok. Pútnici, ktorí sa uberali do Ríma, mali zaručený priamy prístup do raja bez toho, že by museli prejsť očistcom. Státisíce pútnikov reagovalo na výzvu, nevedomky tak rozširujúc mor pri cestovaní .

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Umierali ako bohatí, tak chudobní, ako mladí, tak starí. Snahy zvládnuť čiernu smrť boli márne, nikto nevedel, čo toto ochorenie spôsobuje a už vôbec, ako ho liečiť. Mnohí zistili, že kontakt s chorou osobou alebo aj s jej šatami je nebezpečný. Jeden doktor dokonca tvrdil, že okamžitá smrť nastáva po tom, ako duch unikne z oka chorého a zasiahne zdravú osobu hľadiacu na postihnutého. Obyvatelia v Taliansku však vinili z moru svoje mačky a psy. Zabíjali tieto zvieratá a vôbec si neuvedomovali, že tým živia potkany, ktoré boli skutočnou príčinou šírenia nákazy. Postupne sa začali zdraví vyhýbať chorým. Lekári odmietali navštevovať trpiacich, kňazi odmietali poslednú rozlúčku so zosnulými, kupci zatvárali svoje obchody. V noci sa na vozoch zvážali mŕtve telá, ktoré sa potom pálili alebo pochovávali do masových hrobov. Nákaza sa nevyhla ani izolovaným kláštorom, tam ju zaniesli chorí, prosiaci o pomoc.

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Keďže ľudia nerozumeli ochoreniu, mnohí boli presvedčení o tom, že čierna smrť bola Božím trestom, odplatou za hriechy minulosti. Podľa tohto zmýšľania malo byť jediným vykúpením z tohto strašného trestu Božie odpustenie. Muži a ženy preto dávali cirkvi všetko, čo mali, a dúfali, že Boh ich pred chorobou ochráni alebo ich prinajmenšom odmení životom v nebi, ak by zomreli. To vložilo do rúk cirkvi obrovské majetky. Talizmany pre šťastie, obrazy Krista a amulety boli tiež populárnym „liekom“. Ďalší v snahe nájsť liečebný nástroj sa obracali k poverám, mágii a pseudomedicíne. Predpokladali, že vône, ocot a zvláštne alchymistické zmesi ich ochránia pred chorobou. Púšťanie žilou bolo v tých časoch tiež v obľube. Vážená Lekárska fakulta Parížskej univerzity dokonca pripísala mor konjunkcii planét. Niektorí verili, že keď sa vo svojej komunite zbavia kacírov ako napríklad Židov, pravoverníci sa vykúpia. A tak boli v rokoch 1348 a 1349 zmasakrované tisíce Židov. Iný postup odporúčal chorému spať najprv na pravom a potom na ľavom boku. Falošné vysvetlenia a „liečebné postupy“ však neurobili nič pre to, aby zastavili postup tejto vražednej epidémie.

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Ako môžeme vidieť, ľudia bojovali s týmito hrôzami a neistotou rôznymi spôsobmi, jedni obviňovali všetkých a všetko navôkol, ďalší sa zas uzatvárali do seba a robili si starosti o svoju dušu a posmrtný život. Bola tu aj istá fanatická skupina zvaná flagelanti, ktorí cestovali z mesta do mesta a vystavovali sa trestupokániu. Bičovali sami seba koženými bičmi so železnými hrotmi na konci. Počas tridsiatich troch dní opakovali tento rituál trikrát za deň. Na vrchole svojej popularity malo hnutie údajne 800 000 členov. Mor vyhubil veľkú časť populácie, zničil celé oblasti, domy zostali prázdne, mestá a dediny vyľudnené. Centrá Blízkeho východu ako BagdadMekka boli celkom bez života. Trvalo celé stáročia, kým sa oblasti z toho zotavili. S poklesom počtu pracovníkov, prirodzene stúpla aj cena za prácu. Veľa ľudí prešlo z vidieka do opustených miest a po prvýkrát si zarobili skutočné peniaze. Kedysi zámožní majitelia pôdy skrachovali a  feudálny systém, ktorý bol charakteristickým znakom stredoveku, sa zosypal. Mnoho ľudí sa búrilo. Mor bol teda hybnou silou politických, náboženskýchsociálnych zmien. 

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Čierna smrť mala tiež silný vplyv na umenie a stala sa bežným námetom maliarov. Populárnym sa stal žáner danse macabre (tanec smrti), ktorý zvyčajne zobrazoval kostry, mŕtvoly alebo smrť. Mnohí, ktorí prežili mor, pociťovali neistotu z budúcnosti, a tak odhodili všetky zábrany. Takýto morálny úpadok viedol aj k úpadku spoločnosti samotnej. Obyčajný človek cítil, že ho cirkev sklamala, pretože nedokázala zabrániť šíreniu čiernej smrti. Niektorí historici tiež hovoria, že epidémia podporila individualizmus a podnikanie. Milióny obetí boli podnetom pre vládu, aby zaviedli systém zdravotníckych kontrol. Po tom, čo roku 1351 mor utíchol, prijalo mesto Benátky opatrenia, aby boli jeho ulice úplne vyčistené. Francúzsky kráľ Ján II. urobil tento krok po tom, čo zistil, že jeden grécky lekár zachránil v staroveku Atény pred morom tak, že zaviedol čistenie a umývanie ulíc. Mnohé stredoveké ulice, ktoré boli dovtedy pokryté výkalmi a odpadom, boli konečne vyčistené. Celkovo táto nemilosrdná pandémia zahubila asi 75 miliónov ľudí. Nešťastie a smrť sa tým však neskončila, mor sa do Európy vracal opakovane až do 18. storočia. 

 

Čierna smrť: Metla stredovekej Európy, ktorá pripravila o život 75 miliónov ľudí

 

Až v roku 1894  francúzsky bakteriológ Alexandre Yersin izoloval bacil, ktorý je pôvodcom čierneho moru. Bol pomenovaný po ňom ako Yersinia pestis. O štyri roky ďalší Francúz, Paul-Louis Simond, zistil, že toto ochorenie sa šíri vzduchom alebo pohryznutím infikovanými blchami z potkanov. Čoskoro bola vyvinutá vakcína, ktorá priniesla čiastočné zlepšenie. Čierna smrť však nie je len vecou temného stredoveku. V zime roku 1910 zomrelo v Mandžusku na mor asi 50 000 ľudí. A Svetová zdravotnícka organizácia registruje každý rok tisíce nových prípadov a ich počet neustále narastá. Boli objavené aj nové kmene tohto bacila, ktoré sú odolné voči liekom. Odborníci sa preto zhodujú, že bez dodržiavania základných hygienických návykov zostáva mor pre ľudstvo stále hrozbou.

Zdroj: wikipedia.org, history.com, Klaus Bergdolt: Černá smrt v Evropě , Philip Ziegler: Čierna smrťFoto: rowenawangart Tagy: história, stredovek, Zaujímavosti z histórie, mor
Ohodnoť článok
466
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.