Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 6. 8. 2020 meniny má Jozefína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
7
Lucia Čakyová
11. november 2015, 16:19
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Nielen o móde je náš rozhovor so známou slovenskou módnou návrhárkou Janou Pištejovou.

Lucia Čakyová
11. november 2015, 16:19
Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Odvtedy, čo sme sa po prvýkrát skontaktovali s Janou Pištejovou až po finálnu podobu rozhovoru uplynulo takmer pol roka. Aj to svedčí o tom, aká je to zaneprázdnená módna návrhárka a že svoju prácu robí vždy na 100 percent. Na našom území patrí medzi špičku vo svojom odbore a môžeme pokojne tvrdiť, že šaty, ktoré navrhuje, by sa nestratili ani na svetových prestížnych akciách. Pohodlne sa usaďte a nájdite si čas na prečítanie rozhovoru s touto nesmierne talentovanou módnou návrhárkou. Dozviete sa napríklad aj to, ako vyzeral jej prvý model, kde čerpá inšpiráciu alebo či jej popri móde ostáva čas aj na iné veci. Prajeme vám príjemné čítanie.

 

Bratislavské módne dni 2015 už máte úspešne za sebou. Môžete pre nás zhodnotiť tento ročník?

Tento rok bol pre mňa špeciálny, tak trochu iný, čo sa týka nálady pri tvorbe, čo sa aj odzrkadlilo na kolekcii. Doľahli na mňa niektoré negatívne udalosti, ktoré sa dejú vo svete aj medzi ľuďmi v mojom okolí, preto som mala pocit, že potrebujem vytvoriť niečo krásne, čisté, nadpozemské až odzbrojujúce. Všetko sa odvíjalo od tohto momentu.


Bratislavské módne dni ako celok hodnotím vysoko pozitívne. Je to platforma, na ktorej prezentujem svoje kolekcie už roky a nemenila by som. Atmosféra a množstvo divákov tvoria prehliadkam živú kulisu, a to je z môjho pohľadu to najdôležitejšie, čo sa nedá kúpiť ani ľuďom nanútiť. Musia chcieť prísť sami a vychutnať si prehliadky. To sa dá vybudovať len dlhoročne odprezentovanou kvalitnou produkciou a v tom je pani Mária Reháková (organizátorka BMD) bezkonkurenčná.

 

Pred prehliadkou ste mali určite plné ruky práce. Plánujete si teraz aspoň na chvíľu oddýchnuť alebo sa vrhnete rovno do ďalšej práce?
Oddychovali sme štyri dni a už sme znova vo víre práce. Plesová sezóna klope na dvere a začíname už naplno pripravovať prvé objednávky šiat. Do decembra ma ešte čaká nejeden nádherný projekt, ale srdcovou záležitosťou, je práve ten, ktorý pripravujeme spoločne s Jankom Tribulom pre Aquacity Poprad. Je to veľkolepá Fashion Gala Charity Night. Veľmi sa znova teším na prehliadku v mojom rodnom meste.

 

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)


Odmalička ste túžili po tom stať sa módnou návrhárkou? Kedy prišiel ten zlom, keď ste si povedali – toto chcem robiť?
U nás doma to bolo už odmalička jasné, že budem robiť niečo tvorivé, ale k módnej návrhárke som sa dostala asi tak vo veku 12 rokov. To sa písal rok 1986. Môj tatino ma odhováral, pretože za socializmu nevidel perspektívu, ale našťastie som trvala na svojom. Medzičasom sa zmenil režim, čo bolo úžasné.

  

Študovali ste v jednom zo štyroch svetových miest módy - v Londýne. Móda tam určite vtedy bola a stále aj je na úplne inej úrovni ako napríklad u nás v srdci Európy. Čo vám toto veľkomesto dalo?
Londýn mi dal najlepšiu školu života a profesijne ma posunul o 10 rokov vpred. Keď som sa vrátila na Slovensko a dostala prácu módnej návrhárky pre značku ZOE, cítila som svoju výhodu. Móda v Londýne je taká rozmanitá, že vás neprestáva nikdy prekvapovať. Práve v Londýne si uvedomíte, že to čo nosíte za vás neverbálne komunikuje a priraďuje k určitej skupine ľudí ako uniforma. Od indie cez rockerov, pankáčov, mainstreamových, posh značkových, high streetových až po umelcov...V podstate oblečenie za vás komunikuje skoro všetko o vašom povolaní, sociálnej vrstve ku ktorej patríte, aké asi šoférujete auto alebo či jazdíte autobusom...akú hudbu počúvate, ako sa približne stravujete, trávite svoj voľný čas, dokonca aj to, akú máte povahu. Nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek.


Spomeniete si ešte na váš prvý model? Ako vyzeral?
Môj prvý model bol pre bábiku a bol to tyrkysový nohavicový overal s trakmi, k tomu bolo biele tričko a sandálky z tej istej látky, ktoré som si tiež sama vyrobila. Takýchto outfitov som ušila mnoho. Vždy som sa tešila, keď mi mamina doniesla hocijaké farebné zvyšky látok od svojej krajčírky. :)

 

Soňa Skoncová

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)


Vo vašej tvorbe vidieť, že kladiete veľký dôraz na detail. Šaty, ktoré navrhujete sú naozaj prepracované do posledného detailu, často pracujete s čipkou, prevládajú rôzne vzory a zároveň sú tieto šaty veľmi vkusné. Čo vás pri tvorbe inšpiruje?
V prvom rade sa vždy snažím ženu zušľachtiť a zvýrazniť jej krásu. To sa myslím od dizajnéra, ktorý tvorí na mieru šité šaty, očakáva. Neurobila by som nikdy to, že ženu šatami zhodím. Nemôže sa to stať ani omylom. S každou mojou klientkou strávim potrebný čas na to, aby som ju spoznala a vedela, čo tie šaty majú za ňu povedať. Ona sama sa v nich musí cítiť ako bohyňa – sebavedomá a dokonalá.
Keď tvorím autorskú kolekciu, je to podobné, zohľadňujem však tému kolekcie, ktorá dáva špecifickú náladu celej mojej show. Témy a inšpirácie sa mi ťažko opisujú, lebo je to celé len o pocite, ktorý som uchopila a pretavila do modelov.


Snívate o spolupráci s nejakým svetovým módnym návrhárom? Ak áno, kto by to bol?
Mám rada Karla Lagerfelda. Je svojský ako návrhár aj ako človek. Bavia ma jeho hlášky. :)


V apríli ste na Bratislavských módnych dňoch predstavili unikátnu dámsku kolekciu a aj detskú kolekciu. Môžete prezradiť našim čitateľom, ktorí do toho nevidia, koľko trvá navrhovanie kolekcie a čo všetko tento proces zahŕňa? Predsa je za tým kopec driny a my vidíme len výsledok.

Tvorba kolekcie sa nedá naprogramovať, vždy je to úplne inak, ale jedno môžem s určitosťou povedať, že termín prehliadky vždy stihnem. :) 
Nad kolekciami priebežne rozmýšľam stále, ale ak je veľa rušivých momentov, tak to radšej hodím za hlavu a začínam znova, kým to nevidím, že to je ono. Samotné ušitie je potom tá jednoduchšia časť, aj keď veľmi náročná na čas. Sú to celé mesiace príprav a potom v deň prehliadky všetko zbehne za 20 minút.

 

Karolína Chomisteková

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)


Ako vznikol nápad navrhnúť detskú kolekciu?
Bol to môj darček Márii Rehákovej – organizátorke Bratislavských módnych dní k 10. výročiu tohto projektu. Máme pekný vzťah a mám ju úprimne rada. Vedela som, že ju to poteší.


Čo pre vás znamená slovíčko móda?
Sebavyjadrenie.


Aký je rozdiel v navrhovaní vlastnej kolekcie a v navrhovaní na zákazku?
Viac slobody. Aj keď moje klientky sú tak úžasné, že častokrát špecifikujú len event, na ktorý si to chcú obliecť a všetko ostatné nechávajú na mňa.


Ostáva vám popri vašej práci čas aj na iné aktivity alebo vás móda zamestnáva naplno? Čomu sa popri móde ešte venujete?
Teším sa napríklad z toho, že som si takmer ako 40-ročná našla cestu k vareniu. Netušila som, že je to tak úžasne tvorivá činnosť. Vzniklo to z jednoduchého dôvodu, keď som zistila, že mám neznášanlivosť na lepok. Začala som čítať, nakupovať a skúšať samé dobré veci a dnes je zo mňa macher. Baví ma dochucovať a dávať jedlu čo potrebuje, aby bolo unikátne. Testujem to na mojom partnerovi, ktorý je tvrdý oriešok, pretože je z Moravy a vyrástol na knedlo zelo vepřo. Dnes už papá moje vychytávky, čo je kombinácia vitarián a fitness. Človek sa naozaj cíti omnoho lepšie, keď sa rozhodne žiť zdravo.

 

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)


Ako sa obliekate vy? Podliehate módnym trendom? Poprípade aký kúsok vo svojom šatníku si vážite najviac?
Čo mám na sebe riešim iba kvôli PR a týka sa to eventov, na ktoré som pozvaná. Mimo týchto aktivít ma stretnete v džínsoch, legínach, ležérnych nohaviciach, topoch, kožených bundičkách a cardiganoch. Mám svoje obľúbené značky, niektoré drahšie, niektoré ani nie. Záleží mi v prvom rade na tom, aby moje oblečenie bolo mäkučké, z kvalitných prírodných materiálov...predsa len, mám rada určitú ležérnosť a pohodlie, preto u mňa nájdete tenisky, nízke čižmy, baleríny.


Nedávno ste oslávili 20 rokov vašej tvorby, k čomu vám, samozrejme, blahoželáme. Čo by ste ešte v módnom biznise chceli dosiahnuť?
Nekladiem si ciele, mne je dobre. Nedokážem sa ponúkať a tlačiť sa tým klasickým žraločím spôsobom. A možno preto, všetko čo som dosiahla muselo prísť za mnou samo. O to viac si to vážim.


Sledujete Refresher?
Refresher sledujem a v mojom svete je pozitívny, moderný, svieži...Držím palce a želám mnoho mnoho nadšených čitateľov.


Ďakujem vám veľmi pekne za rozhovor. Na záver môžete niečo odkázať čitateľom našej stránky.
Buďte sami sebou, ak nechcete, aby ľudia mali radi len ilúziu o vás, nie vás samotných, takých, akí naozaj ste.

 

Monika Bagárová

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

Andrea Verešová

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

 Jana Pištejová & Róbert Vrzala

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

Detská kolekcia

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

Bratislavské módne dni jeseň/zima 2014

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

 

Bratislavské módne dni 2015

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

Dlho očakávaný Home Design

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

Jana Pištejová: To, čo nosíte, za vás neverbálne komunikuje, no nehovorí to nič o tom, či ste zlý alebo dobrý človek (Rozhovor)

 

Instagram

Facebook

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Branislav Šimončík pre EMMA, instagram, BMD, Jana Pištejová, Lucia Undesserova pre OK! Tagy: rozhovor, módna návrhárka, Jana Pištejová
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.