
Prenádherné! Hmloviny, polárna žiara i kométy dali porote pri vyberaní víťaza fotosúťaže zameranej na vesmír riadne zabrať
Medzi profesionálmi sa nestratili ani mladí chalani. Jeden má 7 a druhý 15 rokov.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Prenádherné fotografie zapojené do prestížnej súťaže s názvom Insight Astronomy Photographer of the Year nám pekným spôsobom pripomínajú naše miesto v šírom vesmíre - malá modrá guľôčka obiehajúca okolo hviezdy v jednej galaxii v susedstve s miliardami ďalšími. Tiež polahodia každému zvedavému páru očí človeka, pretože hmloviny, Mliečna cesta na nočnej oblohe, zrodenia hviezd a ďalšie desiatky iných javov zaujmú stovky miliónov ľudí. Celkovo proti sebe súperilo 2 700 záberov z 59 krajín sveta.
Hneď na úvod si môžeme ukázať celkového víťaza. Je ním mystická zimná scéna v nórskom údolí Sassendalen zachytávajúca úplné zatmenie Slnka na začiatku roka 2015. Udalosť bola sledovaná takmer na celej severnej pologuli, no pohľad aký sa naskytol Francúzovi s menom Luc Jamet sa len tak nevidí. Ten dokázal poraziť ďalších 2 700 amatérskych i profesionálnych fotografov po celom svete a bol vyhlásený za víťaza súťaže. Doktor Marek Kukula povedal: "Úplne zatmenie Slnka bolo jedným z najväčších astronomických udalostí tohto roka a Luc Jamet ho zachytil dokonale." Víťazom juniorskej kategórie sa stal iba 15-ročný George Martin. Ten ponúkol záber na kométu Lovejoy v zelenom opare. Bohužiaľ, najbližšie roky ju neuvidíme. Pozrite si aj ďalších 15 fotografií z kategórií polárna žiara, galaxie, náš Mesiac, naše Slnko, ľudia & vesmír, planéty - kométy a asteroidy, robotická oblasť, Sir Patrick Moore Prize for Best Newcomer, najlepší nováčik, obloha, hviezdy & hmloviny a junior.
Kométa C/2014 E2 cestujúca okolo "srdca" hmloviny vzdialenej od nás 7 500 svetelných rokov v súhvezdí Cassiopeia - víťaz kategórie planéty - kométy a asteroidy od spomínaného Georga Martina:
Obrovské množstvo hmlovín a plynových mračien v Mliečnej ceste odfotografované v oblasti Hautes-Pyrénées na juhu Francúzska:
Muž strávil celé hodiny na vrchole jednej hory v Národnom parku Abisko (Švédsko), aby zachytil polárnu žiaru. Podarilo sa:
Medzinárodná vesmírna stanica obiehajúca okolo Zeme a v pozadí Mesiac:
David Tolliday vyhral kategóriu najlepší nováčik pomocou obrázku hmloviny Orión vzdialenej 1 300 svetelných rokov od Zeme. Je to jeho prvý pokus o záber podobného druhu:
Najjasnejšia hviezda na našej nočnej oblohe je "blikajúci" Sírius:
Rus Yuri Zvezdny a jeho fotka Mliečnej cesty nad púšťou Atacama v Čile. Ide o víťaza kategórie ľudia & vesmír:
Zahanbiť sa nenechal ani 7-ročný Philippe Rowland! Počas cesty lietadlom ponad Atlantickýcm oceánom (11 km nad zemou) zobral svoj iPad, pozrel sa z okienka a stlačil spúšť:
Galaxia M33 - víťaz kategórie galaxie:
Dán Rolf Wahl Olsen a jeho pohľad na dve zrážajúce sa galaxie:
V popredí Mesiac a v pozadí Mars. Červená planéta je v skutočnosti asi 2-krát väčšia ako Mesiac, ale zo Zeme vyzerá všetko inak:
Zaujímavý obrázok od Nemca Sebastiana Voltmera. Kométa C/2013 A1 sa mala 19. októbra minulého roku zraziť s Marsom, avšak nič podobné sa neudialo:
Víťazi kategórií naše Slnko a náš Mesiac:
Guľová hviezdokopa Omega Centauri je od nás vzdialená okolo 17 000 svetelných rokov a zároveň aj víťazom kategórie hviezdy & hmloviny:
Chris Bramley, redaktor BBC časopisu Sky at Night bol jedným z porotcov a prinášame aj jeho vyjadrenie: "Kvalita tohtoročných 2 700 záberov značí, že sme mali búrlivú debatu počas vyberania tých najlepších. Každá kategória obsahovala fotografie, z ktorých nám padali sánky."
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.