Nedeľa 18. 3. 2018 meniny má Eduard

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Šéfuje 50 miliardovej firme Uber, ale vo voľnom čase rád odvezie zákazníkov. Travis Kalanick získava iba najlepšie hodnotenia a v budúcnosti chystá autá bez vodičov

Travis Kalanick stál v roku 2009 pri zrode spoločnosti Uber, ktorá má dnes hodnotu asi 50 miliárd dolárov. Keď má však chvíľu čas, rád sa posadí za volant a povozí ľudí.

13. september 2015, 10:03

Travis Kalanick stál v roku 2009 pri zrode spoločnosti Uber, ktorá má dnes hodnotu asi 50 miliárd dolárov. Keď má však chvíľu čas, rád sa posadí za volant a povozí ľudí.

Služba Uber už konečne dorazila aj do slovenských ulíc a aj keď sa zatiaľ chystá zabývať len v bratislavských uliciach, ľudia stojaci za ňou už sľubujú, že nepretečie veľa vody a aplikácie bude dostupná aj v ďalších a ďalších slovenských mestách. Pravdou je, že napriek relatívnemu strachu z neznámeho sa Slováci s Uberom rýchlo zoznamujú, ale vedel si, že jeden z najpopulárnejších startupov posledných rokov vedú ľudia, ktorí poznajú prácu šoféra aj na vlastnej koži?

 

Rýchly pohľad do minulosti tejto firmy nám napovie, že Uber vznikol ešte na začiatku roku 2009, keď sa dvaja ambiciózni kamaráti Travis Kalanick a Garrett Camp rozhodli založiť alternatívu ku bežným taxíkom. Uvedomovali si, že ľuďom často dochádzajú nervy pri používaní predražených taxíkov, a tak sa chytili šance a využili dieru na trhu. Chystali sa ponúknuť ľuďom voziť pasažierov s tým, že platba za službu neprebieha v hotovosti, ale prostredníctvom kreditnej karty a umožniť oficiálne nelicencovaným vodičom zamestnať sa. Fungovanie služby Uber už bolo mnohokrát spochybňované najmä na európskej pôde, kde sa proti nej búrili najmä bežní taxikári, ale aj samotné vlády krajín, označujúc službu za ilegálnu a nebezpečnú, keďže vodič neprechádza žiadnymi špeciálnymi skúškami ako oficiálni taxikári. Aj napriek všetkým ťažkostiam sa Uber postupom času rozbehol aj v mnohých európskych či iných krajinách a azda nikoho neprekvapí, že za 6 rokov svojho fungovania nadobudla spoločnosť celkom slušnú hodnotu. A keď hovorí slušnú, tak potom si nevymýšľame, pretože nedávno jej hodnotu odborníci odhadli na približne 50 miliárd dolárov.

 

Šéfuje 50 miliardovej firme Uber, ale vo voľnom čase rád odvezie zákazníkov. Travis Kalanick získava iba najlepšie hodnotenia a v budúcnosti chystá autá bez vodičovfoto: forbes

 

Jeden zo zakladateľov našej služby Travis Kalanick sa pred pár dňami objavil v populárnej talkshow Stephena Colberta a ten si preňho pripravil zopár trefných otázok. Samozrejme, že najskôr nemohli chýbať dotazy týkajúce sa nekonečných sporov medzi taxikármi a Uberom, ale to nebola tá najzaujímavejšia časť ich spoločného rozhovoru. Hneď na začiatku sa Kalanicka spýtal, ako sa vlastne do štúdia dopravil. On mu odpovedal, že stlačil tlačidlo, objednal si auto a to ho odviezlo až tam. Avšak, Stephen bol hneď zvedavý na to, či sa Travis ako súčasný výkonný riaditeľ niekedy posadil za volant svojho auta, nezapol si vlastnú aplikáciu a neponúkol sa ako dostupný na odvoz. Travis neváhal a odpovedal okamžitým áno, ba nezabudol dodať, že za svoje služby si od zákazníkov vyslúžil iba päťhviezdičkové hodnotenia v každej kategórii a nechystá sa to zmeniť. Reč potom prišla aj na to, prečo to vlastne riaditeľ miliardovej spoločnosti robí, keďže kvôli peniazom očividne nie, a ako by sa dalo očakávať, Kalanick sa priznal, že to nerobí pre peniaze, ale kvôli zábave. Niekedy vraj neexistuje lepší relax ako sadnúť do auta a odviezť niekoľko ľudí tam, kam sa nutne potrebujú dostať. Pri takejto ceste nielenže človek vypustí z hlavy každodenné problémy a sústredí sa iba na cestu pred ním, ale často sa stáva, že v osobe zákazníka spozná aj zaujímavého človeka, s ktorým začne konverzáciu a nakoniec sa z nich môžu pokojne stať aj kamaráti.

 

Okrem občasného vozenia ľudí sa Kalanick stihol vyjadriť aj k ďalším záležitostiam a smerovaniu služby Uber v budúcnosti. Najskôr objasnil, prečo občas stúpajú ceny za Uber v určitých oblastiach, čo vysvetlil tak, že ak dopyt prevyšuje ponuku, cena za jazdu logicky musí stúpnuť. Spoločnosť sa to ale neustále snaží eliminovať tým, že v takom prípade do oblasti s vysokým dopytom a nedostatočnou ponukou posiela ďalšie a ďalšie autá, ktoré túto nerovnováhu dokážu vyriešiť a ceny sa postupne vrátia späť do normálu. Na úplný koniec adresoval Kalanick pár slov aj na adresu áut budúcnosti, ktoré by mali jazdiť bez vodiča len vďaka umelej inteligencii. Zamestnávanie virtuálnych robotov ako vodičov áut by sa možno osvedčilo a Travis sa priznal, že Uber už dlhšiu dobu usilovne pracuje na projekte auta bez vodiča, pretože nechce, aby jeho spoločnosť dopadla ako dnešný taxi priemysel, v ktorom to vyzerá tak, že taxikári zaspali dobu o dobrých desať rokov.

 

 

Bez inovácií to skrátka v dnešnom svete nejde a Uber je toho jasným príkladom. Na jednej strane eliminuje konkurenciu v podobe licencovaných taxikárov, ale na strane druhej poskytuje svojim vodičom flexibilnú pracovnú dobu a k tomu ešte aj vyšší hodinový zárobok ako v prípade bežného taxíka. Jednoducho, Uber je budúcnosť prepravy a v najbližších rokoch pravdepodobne ovládne aj slovenské mestá či dediny.  

Zdroj: businessinsider, youtube, uber Tagy: rozhovor, auta, internet, uber, Travis Kalanick
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia2 komentáre
alebo poslať ako anonym
2 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Anonym13. september 2015, 13:10

Ako napad je super. Ale je to svinstvo voci taxikarom nech kazdy sofer uber plati taxikarsku licenciu alebo nech ani obycajny taxikari nemusia platit ziadne licencie skusky.... A podla mna je jasne s akym riesenim by suhlasila vacsina ludi...

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Adam14. september 2015, 12:28

ake svinstvo? vyuzili dieru no a ? preco by mali platit poplatky tak ako ostatny taxikari? apropo, kazdy s ostatnych "legalnych" taxikarov moze prejst na uber a tym sa oslobodit od poplatkov statu ;)

PS. doteraz som vyuzil uber 4x a k normalnej taxisluzbe sa uz nevratim

8 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie