Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 22. 2. 2020 meniny má Etela

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Šport
12
Tibor P.
2. október 2015, 11:52
Čas čítania: 8:54

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

Nová sezóna NHL je predo dvermi. Ktoré kluby sa počas leta posilnili najlepšie?

Tibor P.
2. október 2015, 11:52
Čas čítania: 8:54
10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nová sezóna najprestížnejšej hokejovej ligy sveta NHL je tu už čo nevidieť. 7. októbra sa odohrajú prvé zápasy základnej časti v novom ročníku, prípravne zápasy už prebiehajú v plnom prúde. Počas tohtoročného letného prestupového obdobia bolo z čoho vyberať a agenti s generálnymi manažérmi mali opäť plné ruky práce s tým, aby do svojich klubov priviedli tie najlepšie posily. Vybrali sme, podľa nášho názoru, desať najzaujímavejších prestupov, o ktorých si myslíme, že patria k tým najlepším. Vzhľadom k tomu, že hokej sledujeme nepochybne viacerí, budem rád, ak sa v komentároch vyjadríte, ktorý prestup vo vás zanechal najpríjemnejší dojem. 

 

Patrick Sharp, Chicago Blackhawks -> Dallas Stars

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Patrick Sharp sa porúča zo Chicaga po takmer desiatich rokoch a so ziskom troch Stanley Cupov v jeho farbách spoločne s mladým obrancom Stephenom Johnsom, ktorý po úspešnej sezóne na farme v Rockforde mal veľkú šancu presadiť sa aj v A-tíme. Opačným smerom sa sťahujú 31-ročný obranca Trevor Daley a 29-ročný útočník Ryan Garbutt. Na Sharpa padol počas tohto leta nepopulárny Čierny Peter. Vzhľadom k podmienkam platového stropu bolo jasné, že jedna z klubových ikon Chicaga bude musieť hľadať nové pôsobisko. Média sa predbiehali v prognózach, pričom väčšina z nich sa prikláňala práve k 33-ročnému krídelníkovi. Víťazom tejto výmeny je jednoznačne Dallas. Sharp patrí medzi najlepších hráčov ligy a do konceptu ich tímu s istotou zapadne. Navyše, Stars získali v jeho osobe oporu a nového lídra. Nesmieme zabúdať ani na možno trocha menej známe súčasti tejto výmeny. Stephen Johns síce doteraz nepredvádzal oslnivé výkony, ale vo veku 23 rokov predstavuje pre svoje nové mužstvo určitý potenciál. Na druhej strane, Garbutt patrí medzi hráčov, ktorí sú nahraditeľní vždy - koniec koncov, takýchto hráčov ponúkajú tímy počas každého prestupového obdobia dostatok. Na druhej strane, Daley nastupoval v prvej obrannej dvojici a bude zaujímavé sledovať, kto ho na tomto poste nahradí. Vzhľadom k tlaku, aký Blackhawks dôsledkom splnenia platového stropu pociťovali, podľa môjho názoru vyťažili (takmer) maximum. Slovíčko takmer používam zámerne - pri trošku väčšej šikovnosti GM mohlo Chicago namiesto aktuálnych posíl dostať aspoň jednu či dve voľby v niektorom z najbližších draftov. Sharp by za takúto obetu stal ktorémukoľvek tímu. Čo sa Dallasu týka, v ňom sa v období posledných sezón buduje sľubný mančaft. Ak by do kádra doplnili ešte jedného šikovného obrancu, mohli by to v najbližšom období dotiahnuť poriadne ďaleko. 

 

Milan Lucic, Boston Bruins -> Los Angeles Kings

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Napriek tomu, že sa o prestupe tohto powerforwarda špekulovalo už dlhší čas, definitívny odchod jednej z klubových ikon Bostonu zarmútil nejedného ich fanúšika. Milan Lucic prestúpil z Bostonu do Los Angeles výmenou za brankára Martina Jonesa, mladého obrancu Collina Millera a voľbu v prvom kole draftu 2015 (Jakub Zbořil). Nad Lucicovým prestupom visí stále niekoľko otáznikov, zvlášť z pohľadu spomínaných fanúšikov. Na jednej strane je prestup výsledkom riešenia problému okolo platového stropu, ktorý trápi nejeden tím. Boston sú celkovo zlým vzorom pre bad cap salary management. Bývalý GM Peter Chiarelli urobil niekoľko zlých rozhodnutí, ktoré ho napokon stálo funkciu a svojmu nástupcovi a súčasnému GM Donu Sweeneymu zanechal iba samé problémy. Na strane druhej, Lucicovi v júni budúceho roka končila zmluva a samotný hráč sa ohradzoval voči jej vtedajšiemu nastaveniu. Bostonu reálne hrozilo, že pri nevyjednaní nových podmienok príde o vynikajúceho hráča bez akejkoľvek protihodnoty. Z tohto pohľadu sa GM Sweeney sťažovať až tak nemôže - brankára Jonesa totiž následne vymenili do San Jose za voľbu v 1. kole draftu 2016 a útočníka Seana Kuralyho; Colin Miller môže ukázať svoj potenciál čo by perspektívny obranca a Jakub Zbořil môže už onedlho doplniť českú dvojicu Krejčí - Pastrňák. 

 

Ryan O'Reilly, Colorado Avalanche -> Buffalo Sabres

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

To, že sa Ryan O’Reilly bude porúčať z Colorada, bolo viac-menej jasné. 24-ročnému Kanaďanovi sa nepáčili podmienky súčasnej zmluvy a už predtým sa s vedením klubom naťahoval na jej novej podobe. Avalanche sa tradom vyhli zbytočným komplikáciam a riziku jeho odchodu bez náhrady, a tak ho spoločne s útočníkom Jamiem McGinnom radšej vymenili, a to rovno počas tohtoročného draftu. Ich novým pôsobiskom sa stalo Buffalo Sabres, z ktorého do Denveru putovali obranca Nikita Zadorov, útočníci Mikhail Grigorenko, J.T. Compher a voľba v 2. kole draftu 2015 (obranca Jeremy Roy). Nasledovné výmeny vidím ako viac-menej rovnocenné na oboch stranách. Grigorenko sa v Colorade stretne so svojim trénerom Patrickom Royom, s ktorým sa poznajú už z čias, kedy sa bývalá brankárska hviezda Avs realizovala ako kouč v juniorskej QMJHL. Compher príjemne prekvapil na univerzite v Michigane a bude zaujímavé sledovať jeho prvé kroky vo veľkej lige. Vystuženie dostali aj zadné rady v podobe mladého Rusa Zadorova. Na druhej sa Buffalo, ktoré sa v poslednom období značne herne trápi, posilnilo o jedného z najlepších mladých obojstranných centrov celej ligy. Celkovo 33. voľba draftu 2009 je veľmi cennou posilou. Je produktívny a nezľakne sa ani tvrdších osobných súbojov. Trochu ma však zarazila veľkosť zmluvy. Je otázne, či si O’Reilly, napriek spomínaným prednostiam, zaslúži vyše 6 miliónov dolárov počas nasledujúcej sezóny. 

 

Sam Gagner, Arizona Coyotes -> Philadelphia Flyers

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Skladám klobúk pred generálnym manažérom a bývalým skvelým brankárom Philadelphie Ronom Hextallom. Od nástupu do svojej novej funkcie ukazuje skvelé vyjednávačské schopnosti a aj vďaka nemu sú pre mňa Flyers čiernym koňom nasledujúcej sezóny. Medzi jeho uskutočnenými výmenami sa mne osobne najviac pozdáva príchod 25-ročného útočníka Sama Gagnera z Arizony a podmienenú voľbu v drafte 2016, resp. 2017. Opačným smerom putoval obranca Nicklas Grossmann. Coyotes navyše získali práva na dlhodobo zraneného Chrisa Prongera. Nepochybne, pre samotného Gagnera musela byť výmena značným šokom. V kabíne si so spoluhráčmi rozumel a rovnako bezproblémové to bolo aj v jeho vzťahu s trénermi a vedením. Hextall si uvedomil, že potrebuje miesto pod platovým stropom využiť rozumne a doplniť posily na oslabených pozíciách. Flyers chýbal šikovný a perspektívny útočník - toho v podobe Gagnera bez akýchkoľvek diskusií získali. Podľa jeho slov sa na štart v novom pôsobisku s bohatou históriou veľmi teší a je to pre neho motivácia ukázať sa a najmä dokázať GM Hextallovi, že sa v ňom nemýlil. Súdiac podľa doteraz uskutočnených výmien, Philadelphia je na najlepšej ceste dostať sa do bodu, kedy budú mať o základnú kostru kádra na dlhší čas postarané. 

 

Mike Green, Washington Capitals -> Detroit Red Wings

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Mike Green sa vo Washingtone už dlhší čas ocitol pod veľkou paľbou kritiky zo strany väčšiny fanúšikov Capitals. Je potrebné povedať, že úplne oprávnene. Veď si len spomeňte na obdobie, keď ho nominovali v roku 2009 na Norris Trophy pre najlepšieho obrancu NHL. V tej sezóne zaznamenal v 68 zápasoch celkovo 73 bodov. Nezabúdajte, že hovoríme o obrancovi, a z tohto pohľadu je táto bilancia viac než úctyhodná. V nasledujúcej sezóne si pripísal ešte o tri body viac a celkovo v období rokov 2007 - 2010 dosiahol zisk 205 bodov v 225-tich zápasoch! Pozrime sa, ako to s ním vyzerá dnes. V posledných rokoch sa trápi nielen herne, ale predovšetkým dôsledkom rôznych zranení, a tak viac času trávi rekonvalescenciou než preháňaním sa za súpermi na ľade. Angažmá v Detroite je pre neho jedinečnou šancou reštartovať svoju kariéru a vytrieť všetkým  kritikom zrak. To, že to bude mať ťažké, je síce možné, ale môžeme sa staviť, že sa o to minimálne pokúsi. Red Wings v jeho osobe získali konečne obrancu - praváka, čo je v seniorskom hokeji (a nielen v ňom) mimoriadne cenný artikel. Detroit tak bude v presilovkách zase o niečo silnejší. Samozrejme, len za predpokladu, že sa moje prognózy úspešne naplnia. 

 

T. J. Oshie, St. Louis Blues -> Washington Capitals

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Ak som v súvislosti s bostonským Milanom Lucicom tvrdil, že bude fanúšikom klubu chýbať, čo mám povedať na margo T.J Oshieho? Showman a veľká hviezda Blues už vo svojom mladom veku zaujal svojou technikou a prácou s hokejkou, komplexnosťou na oboch stranách klziska a bol tým hráčom, ktorý lákal na tribúny a bol oporou pre svoje mužstvo. O to viac je prekvapujúce, že hráč, ktorý sa zviditeľnil, napríklad, pamätnými štyrmi gólmi v samostatných nájazdoch proti Rusku na minuloročnej olympiáde v Soči, musel porúčať zo St. Louis do Washingtonu. V hlavnom meste USA, ktorého najväčšou hviezdou je Alexander Ovechkin sa bude musieť vysporiadať s tým, že nebude hviezdou číslo jeden. Ovechkin sa netají svojou ambíciou konečne dosiahnuť na vytúžený Stanley Cup a celý Washington podriaďoval svoju taktiku práve jemu. Na druhej strane, pri správnom trénerskom vedení a mentoringu by časť povinností ruského stroja mohli prejsť na plecia mladšieho Oshieho a spoločne by mohli vytvoriť správny útočný tandem. Mrzí ma akurát jediná vec, a to fakt, že obaja budú minimálne pre túto sezónu nastupovať za Washington. Nechcem sa dotknúť ani jedného fanúšika Caps, ale Washington mi svojimi krokmi nepripadá ako klub s ambíciami na celkový triumf a možno by pre oboch hráčov bolo prínosnejšie angažmá v ambicióznejšom klube. Každopádne, oboch ako hokejistov uznávam a držím im palce. Bodaj by som sa vo svojej prognóze mýlil. 

 

Andrej Sekera, Los Angeles Kings -> Edmonton Oilers

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Prvýkrát sa dostávame aj k nejakému slovenskému zástupcovi. Obranca Andrej Sekera predstavoval napriek kritike všetkých pseudoodborníkov jeden z najzaujímavejších kúskov na letnom prestupovom trhu. Nakoniec si ho pre svoje potreby ulovil Edmonton Oilers, ktorý mu ihneď ponúkol rovno 6-ročnú zmluvu. Vďaka nej si celkovo Andrej prilepší o 33 miliónov amerických dolárov. Pre obe strany ide o výhodný obchod, za ktorý som rád aj ja osobne. Oilers získali jedného z najlepších obrancov, aký bol na trhu s voľnými hráčmi k dispozícií. Sekera získal možnosť sa dlhodobejšie a s pokojom realizovať v dobrých podmienkach. Oilers počas tohto prestupového obdobia ukázali, že im ide o seriózne oživenie bývalej slávy z čias Messiera či Gretzkeho. Doteraz totiž pôsobil ako tím, ktorý dokáže pochovať všetky talenty. Veď v posledných piatich rokoch vyberal až trikrát z prvého miesta (Nugent-Hopkins - 2011, Yakupov - 2012, McDavid - 2015). Na slovenského reprezentanta aj na jedno z najvýznamnejších centier kanadského a svetového hokeja bude táto sezóna kľúčovou. Sekera má možnosť využiť ponúkanú šancu a Edmonton sa môže pokúsiť úspešne rehabilitovať a konečne sa po dlhých rokoch dostať minimálne do play-off. Neviem sa dočkať, až budem plnenie týchto úloh so zatajeným dychom sledovať. 

 

Monstertrade medzi Columbus Blue Jackets a Chicago Blackhawks

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Chicago bolo počas aktuálneho prestupového obdobia mimoriadne aktívnym klubom. Okrem iného nás zaujala aj rozsiahla výmena s Columbusom. Súčasťou tohto monstertradu sa stali viaceré zaujímavé hráčske typy, ktoré podľa mňa môžu rovnako prekvapiť, ako aj sklamať. Poďme pekne poporiadku. Do Columbusu prišli Brandon Saad, Michael Paliotta a Alex Broadhurst, opačným smerom sa porúčali Artem Anisimov, Jeremy Morin, Corey Tropp a najmä náš Marko Daňo. Blue Jackets navyše k ním prihodili aj voľbu v štvrtom kole budúcoročného draftu. Slovenského fanúšika zaujíma najmä to, ako sa bude dariť nášmu mladému reprezentantovi. V nováčikovskej sezóne v kádri Blue Jackets bol podľa viacerých zdrojov najlepším hráčom tímu z hľadiska držania puku. Svojimi výkonmi pomáhal aj na farme v Springfielde a patril medzi opory tímu na uplynulých MS, hoci jeho pobyt v Česku skončil predčasne dôsledkom zranenia kolena. To, ako sa bývalý hráč Dukly Trenčín a Slovana Bratislava osvedčí v Chicagu, ukáže čas, prvotné ukazovatele sú však viac ako sľubné. Počas modelových aj prípravných zápasov ukazuje solidnú formu a vyzerá to tak, že by mu to vo formácií s ďalším Slovákom Mariánom Hossom a Jonathanom Toewsom mohlo klapať. 

 

Alexander Semin, Carolina Hurricanes -> Montreal Canadiens

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Skúsený ruský center Semin dlho bez angažmá nezostal. Po tom, ako mu skončil kontrakt v Caroline si ho pod svoje krídla vzal Montreal, ktorý mu ponúkol ročný kontrakt na 1,1 milióna amerických dolárov. Napriek tomu, že sa vám môže výška kontraktu vzhľadom k jeho osobe zdať akási malá, nezabúdajte na to, že sa v súčasnosti trápi s poklesom formy a navyše, od svojho bývalého zamestnávateľa dostane každoročne 2,3 milióna dolárov počas najbližších šiestich rokov, keďže ho Hurricanes z jeho pôvodnej päťročnej, 35-miliónovej zmluvy vykúpili. Na túto výmenu sa môžete pozerať rôzne, isté ale je, že sa Semin potýkal so slabými výkonmi na to, ako bol podľa zmluvy cenený. V posledných troch sezónach neatakoval hranicu 45 bodov (44, 42, 19). Preto bolo rozhodnutie organizácie uvoľniť hráča z jeho pomerne lukratívneho kontraktu a zmierniť tak sklamanie z nevydareného nákupu viac ako pochopiteľné. Semin má v ambicióznom klube sídliacom v mekke svetového hokeja šancu na reštart a nájdenie stratenej formy. 

 

Viktor Tikhonov + Artemi Panarin, SKA Petrohrad -> Chicago Blackhawks

10 najlepších hokejových prestupov tohto leta. Kto získal a kto naopak stratil?

 

Náš článok o prestupoch zavŕšime jediným prestupom do NHL, ktorý neprebehol medzi klubmi oboma hrajúcimi v NHL. Chicago Blackhawks je najväčším ašpirantom na zisk Stanley Cupu aj pre tento rok a do svojich radov získali okrem iných vyššie spomínaných posíl aj dvoch Rusov z KHL, oboch z rovnakého pôsobiska - SKA Petrohrad. Kým Viktor Tikhonov, vnuk bývalého známeho trénera Sovietskeho Zväzu, má už s NHL skúsenosti (ročné pôsobenie vo Phoenixe, dnešnej Arizone Coyotes), pre 23-ročného Artemiho Panarina to bude premiéra v najprestížnejšej hokejovej súťaži na svete. Tikhonov sa po ročnej anabáze vo Phoenixe v NHL neobjavil - vystriedal San Antonio Rampage v nižšej AHL, krátko pôsobil v Čerepovci a posledné štyri sezóny strávil v Petrohrade. Nový kontrakt so Chicagom je pre neho, podobne ako v prípade Greena či Semina, šanca začať odznova - veď má ešte stále len 27 rokov. Oproti tomu Panarin má síce ideálne nováčikovské roky za sebou, ale hviezda posledných MS v Česku zaujala nejedného agenta či generálneho manažéra za veľkou mlákou. Chicago ulovilo skutočne veľkú rybu, ktorá bude extrémne motivovaná - do NHL sa dostal ako nedraftovaný, bez akýchkoľvek skúsenosti so zahraničným hokejom, nakoľko celú doterajšiu kariéru strávil v rodnom Rusku. Veľmi som zvedavý na to, ako sa toto ruské duo zžije s novým pôsobiskom. 

 

Čo hovoríte na tento výber? Súhlasite? Alebo si myslíte, že by stálo za to spomenúť aj niekoho iného. Dajte nám vedieť v komentároch. Budeme sa tešiť. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: nhl.com Tagy: hokej, prestupy
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.