Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 20. 10. 2020 meniny má Vendelín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Recenzie
16
Andrej Verešvársky
29. august 2015, 19:07
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)

Doktor prichádza po rokoch s novou medicínou.

Andrej Verešvársky
29. august 2015, 19:07
Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
16
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ako začať recenziu na album človeka, ktorý je jednou z najzásadnejších postáv hip-hopu? Ktorý nevydal štúdiovú nahrávku dlhých 15 rokov? Ktorý je momentálne relevantnejší ako biznismen, značka, pojem? Odpoveď na túto otázku by mala byť jednoduchá - rovnako, ako pri každom inom interpretovi. Ale všetci vieme, že Dr. Dre je všetko, len nie "každý iný interpret".

 

"I'ma keep it A1, been that way since day one."

 

Detox. Mýtus, nikdy nevydaná klasika, najočakávanejší album sveta. A zrazu to neplatí. Doktor si nostalgicky zaspomínal počas natáčania filmu Straight Outta Compton na svoje začiatky, zrušil celý Detox a nahral album. Nový, inšpirovaný jeho rodiskom, jeho životom, životom jeho rodiska. Nazval ho Compton: A Soundtrack by Dr. Dre a vydal ho tak rýchlo, ako ho ohlásil. Dal na ňom priestor starej, i mladej škole, kolegom z Los Angeles, Snoop Doggovi, Ice Cubovi, Xzibitovi, Gameovi, jeho najväčším objavom Eminemovi a Kendrickovi Lamarovi, i dosiaľ takmer neznámym interpretom, ako King Mez, Anderson .Paak, Jon Connor, či Justus. A nám sa to všetko javí vlastne ako logický a správny krok. Je Compton očakávaným Detoxom v prevleku? 

 

Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)

 Zdroj: Al Pereira / Getty

 

Ako som spomínal, album inšpiroval film Straight Outta Compton a život členov najznámejšej černošskej hip-hopovej skupiny N.W.A.. Krok nahrať album, ktorý by reflektoval pôsobenie tejto kapely bol neočakávaný, ale o to spontánnejší. Vyšlo z toho 16 skladieb, viac ako hodina hudby plná hostí, prekvapivo sviežich flowov a hudobnej precíznosti (geniality? ukáže len čas), ktorý našťastie neznie ako 22-ročná prerábka Chronica, aj keď má s ním spoločného mnoho. 

 

"I used to be a starving artist, so I would never starve an artist, this is my passion, it's where my heart is,
It gets the hardest when I think about the dearly departed, like the n*gga I started with."

 

Dre si vydobuje rešpekt ako raper naozaj ťažko. Jeho kariéra započala za DJským pultom, keď si ešte hovoril Dr J. Po stretnutí s DJom Yellom a prvotných úspechoch s ich elektronickou skupinou World Class Wreckin' Cru, kde pričuchol aj k produkcii a vokálom, sa sformovala dnes už legendárna skupina N.W.A. Postupom času sa z neho stával stále viac producent ako raper, založil legendárne vydavateľstvo, vydal dve kvalitné sóla, pod svoje krídla zobral Eminema, zahral si v niekoľkých filmoch a začal sa venovať biznisu. Posledné roky je jeho meno častejšie spájané s Beats By Dre, než s novými skladbami. Navyše, nikdy sa netajil, že si necháva svoje texty písať, či už velikánmi ako Jay-Z, Em, Snoop, Cube a Kendrick, alebo jeho častými spolupracovníkmi, akými boli v minulosti The D.O.C. a RBX. Postupom času zvolil podobný prístup aj v hudobnej produkcii. Nechal sa obklopovať talentovanými ľuďmi, redigoval ich tvorbu a vylepšoval všetky aspekty hudobných konceptov, ktoré mu boli ponúknuté - od rozloženia a nazvučenia nástrojov, cez mix, až po master. Z tejto Dreho schopnosti manažovať viacero elementov do čo-najdokonalejšieho celku ťaží aj jeho posledný album, Compton.

 

"On any given day I'm like "what the f*ck?", face down on the pavement with the billy clubs,
took that feeling to the studio and cued it up, and now it's "F*ck the Police" all up in the club."

 

Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)

Zdroj: Al Pereira/Michael Ochs Archives/Getty Images

 

Zvuk albumu sa našťastie nenesie na utíchajúcej trapovej vlne (i keď aj jej prvky môžeme na Comptone počuť). Dre zvolil zlatú strednú cestu. Živé nástroje, neohrané sample, úderné bicie a výrazné beaty, miestami okorenené o funkové bassové a gitarové linky, typické klávesy, dychové nástroje a nechýba ani nenávidený auto-tune, našťastie v minimálnej miere. Skladby dopĺňajú skity a hrané scénky, úrivky z televízie, výstrely, zvuky - niekde naozaj vhodne zvolené (All In a Day's Work), inde trochu nadbytočné (Loose Cannons). Človek by povedal, že to všetko nemôže spolu dobre ladiť. Ak však dokáže niekto takýto orchester zvukov zdirigovať, je to Dre. Všetky skladby sú plné nápadov, neustálych zmien, každú chvíľu sa niečo deje a nikdy to neznie prepchato a monotónne. Rozhodne nejde o album, ktorý stačí počuť raz. 

 

Album najviac "voní" po západnom pobreží, vyhýba sa trendom a experimentom, za čo sme vďační. Nie je to samozrejme len vďaka Doktorovi, na jeho magnum opus mu prispelo niekoľko producentov, ktorí sa postarali o základné koncepty skladieb, ktoré Dre následne koprodukoval. Menovite ide o mená ako Focus, DJ Dahi, Cardiak, Dem Jointz, Bink, či DJ Silk, zoznam prispievajúcich hudobníkov je samozrejme oveľa, oveľa dlhší.

 

 

Hneď prvá vec (po Intre), skladba Talkin About It, znie asi "najmodernejšie" z celého albumu - trapové bicie, výrazná zaloopovaná melódia, "podvodný" efekt na refréne. Zaujímavosťou je ústredná melódia, ktorá ide v prvom verši odzadu a po refréne normálne. Skladby s Kendrickom, menovite Genocide, Darkside / Gone a Deep Water, pripomínajú veci z good kid, m.A.A.d city, čo je ten najväčší kompliment. Kendrick jednoznačne lyricky žiari, pričom jeho prejav nijako nezaostáva. Gitarovky One Shot One Kill so Snoopom a Issues s Ice Cubom (mimochodom prvá i druhá skvelo samplované) dodávajú potrebnú dynamiku a energiu, ktoré zase vyvažujú pomalšie For The Love Of Money a Satisfiction, opisujúc Dreho vzťah k peniazom, resp. životu v pozlátku. 

 

Posledná trojica skladieb uzatvárajúca album prináša zrejme to najlepšie, čo nám mohol Dre ponúknuť. Animals, podľa všetkých najlepšia vec z albumu, zosobnená spolupráca medzi Doktorom a DJom Premierom, bola pôvodne sólo skladbou speváka Andersona .Paaka, ktorú si Dre "uchmatol" pre seba. Zároveň ide o politicky najviac nekorektnú vec dotýkajúcu sa citlivých tém ako rasizmus a policajná brutalita (skladba pôvodne vznikla ako reakcia na násilnú smrť Freddieho Graya) - tém, ktoré sú Dremu vzhľadom k jeho začiatkom v N.W.A. viac než blízke. Medicine Man je skladba s posledným featuringom na albume, ktorým nie je nikto iný ako Eminem, Dreho najväčší objav. Shady opäť doručil intenzívny prejav a neuveriteľný flow, ktorým obohatil text o jeho začiatkoch a vďake, ktorú k Dremu cíti. Neodpustil si ani extrémne drsný punchline nakoniec, ktorým mnohých pohoršil. Záverečná Talking To My Diary je paradoxne jedinou sólo vecou na albume, na ktorej Dre dokazuje, že by v podobnom duchu v pohode utiahol aj väčšie množstvo skladieb. Ide o jeden z mála trackov, ktoré boli nahraté (alebo aspoň zložené) pôvodne pre Detox, čo dokazuje staršia reklama, v ktorej ju môžeme počuť. Sympatická je jeho druhá sloha, v ktorej zdraví všetkých členov N.W.A. a posiela pozdravy Eazymu, s ktorým bol pár rokov na nože. Každopádne, všetkých 16 skladieb má niečo spoločné - donútia vás kývať hlavou.

 

"My whole life all I ever thought about is grindin', even though my surroundings only showed me crime and violence,
that was back when a rapper needed guns way more than a stylist, and that was back when I felt like rappers was true mothaf*ckin' riders."

 

Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)

 

Všetkým bolo dúfam vždy jasné, že ak raz Dre vydá album, bude plný hostí. Ako som spomínal, aj Compton je tento prípad, našťastie nepôsobí prepchato. Tvorcom sa podarilo nájsť relatívne vyvážený balans medzi množstvom hosťujúcich spevákov, vokalistov a raperov, pričom to stále zostáva Dreho show. Spevácky najviac žiari talentovaný majiteľ jedinečného hlasu Anderson .Paak, vyzdvihol by som aj častú hip-hopovú vokalistku a britskú speváčku Marshu Ambrosius. Hviezdne mená Kendrick, Eminem, Cube, Snoop, Game a Xzibit tvoria príjemnú a bezpochyby kvalitnú zostavu doplňujúcich MCs, ktorým bolo jasné, že pre takýto album musia zo seba vydať maximum. Najviac je to asi počuť pri nabudenom Snoop Doggovi, ktorý okamžite zahodil za hlavu všetky country a reggae vplyvy a dodal dobre znejúcu, agresívnu slohu ako z časov Doggystyle. Podobne sa utrhol aj Game na sólo veci Just Another Day, ktorú skvelo doplnila speváčka Asia Bryant. 

 

V trackliste figuruje tých hosťujúcich mien o niečo viacej - BJ The Chicago Kid, Jill Scott, Justus, King Mez, Jon Connor, COLD 187um, Candice Pillay, Sly Peper, Dem Jointz - takmer nekonečný zoznam. Našťastie, množstvo z týchto featuringov je nerušivých. Buď ide o vokály a príjemné refrény, alebo len pár riadkov (prechody, osmičky), ktoré sa s Dreho prejavom výborne dopĺňajú. Menej známe mená King Mez a Justus pomáhali napísať drvivú väčšinu Dreho riadkov na albume a aj keď by som im osobne neprisúdil toľko priestoru, koľko dostali, zapadajú relatívne dobre. O niečo menej to ide Jonovi Connorovi, ktorý ako jeden z posledných štyroch členov Aftermath Entertainment pôsobí najviac nevýrazne a trošku protekčne.

 

"Now who you know, who came this f*cking far from the f*cking bottom? 30 years in this bitch and I'm still here,

decade after decade, and evidently I must be doing something right, word to my n*gga Eazy"

 

Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)

 

Príjemným prekvapením, aspoň pre mňa osobne, je energia a flowy, s akými sa Dre na Comptone predstavil. Jeho zaužívaný prejav z albumov Chronic a 2001, navyše rokmi vrytý do pamäti, na Comtone takmer nenájdete. Naopak, viac sa hrá s melodickými linkami, s výškou, hrúbkou a intenzitou hlasu, rýchlosťou prejavu, sem-tam dá dokonca obstojný double-time. Vzhľadom na jeho vek znie skutočne hladne, čo by od 50-ročného rapera očakával asi málokto. V porovnaní s Dreho dávnejšími pokusmi o comeback (I Need a Doctor a Kush), ktoré vydal pod značným tlakom verejnosti, znie jeho prejav navyše oveľa viac uvoľnene a prirodzene, čo je nepochybne obrovským pozitívom, ku ktorému určite prispelo aj kompletné zrušenie Detoxu ako projektu. Všetko zlé je na niečo dobré.

 

"You know how many nights I heard them sparks echo in the park? 

Around this time I was spinnin' records at Eve After Dark.
My city crazy, school girls used to play with that chalk,

same chalk police used to outline n*ggaz we lost."

 

Tématicky Compton krúži okolo svojho názvu. Najznámejšia štvrť západného pobrežia slúži ako perfektná téma - Dre sa dotkne histórie Comptonu a N.W.A., zaspomína si na svojich priateľov, kolegov, menej, i viac dôležité udalosti, ktoré Compton a Dreho život ovplyvnili, ponúkne jeho názor na násilie, peniaze, systém, či históriu tejto štvrte. Zbytočne neodbáča, drží sa témy a dotvára tak celistvý koncept albumu. Je introspektívny, detailný, úprimný, drzý, vyhýba sa prvoplánovosti a nekladie si servítky pred ústa. Nie je ale žiadny básnik a preto metafory a prirovnania hodné Kendricka nečakajte, aj keď je sám Kendrick autorom niekoľkých jeho riadkov. Sympatické však je, že sa album lyricky netočí okolo Dreho ega a jeho luxusného života milionára, ako to bolo vyčítané napríklad Watch The Throne dvojice Yeezy a Jigga, naopak, drží sa pri zemi, zostáva v uliciach Comptonu.

 

"Teachers so underpaid in these f*cking schools, the police got our name in all they databases,
Girls be thirteen acting twenty-two, n*ggas be forty-four acting half they ages."

 

Dr. Dre nás pozýva k veľkému finále jeho kariéry, Detox to ale nie je (Recenzia)

 

Compton: A Soundtrack By Dr. Dre nie je album, na ktorý sa čakalo. Nie je to Detox a ani nikdy nebude. Je to precízne vybudovaná a detailne skonštruovaná pocta rodisku a pôsobisku mnohých hviezd hip-hopu očami jeho najznámejšieho obyvateľa. Je to poctivý a kvalitný album, ktorý sa zrodil z lásky k hudbe, nostalgie a čistej inšpirácie. Jeho kvality možno pripísať niekoľkým faktorom, či už sú to Dreho manažérske schopnosti a skúsenosti, jeho novo-nadobnutá energia a chuť nahrávať, kompletné zrušenie Detoxu a vymanenie sa z pod tlaku, alebo množstvo talentov, ktoré k doske prispeli. Compton asi nikdy nebude klasikou, akú sme si vysnívali v našich hlavách vo forme Detoxu. Nikdy ale nebude ani priemerným albumom starnúceho osamelého rapera, ktorý nemá čo povedať. Naopak, je ideálnym zakončením Dreho hudobného príbehu. Kto by to bol povedal, že to skončí tam, kde to všetko začalo? 8/10

 

PS: Príjemnou čerešničkou na záver je fakt, že všetky zárobky z albumu pôjdu podľa Dreho na výstavbu umeleckého centra priamo v Comptone. 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.