Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 14. 8. 2020 meniny má Mojmír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
61
johnnybravo
28. august 2015, 10:48
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Príbeh lásky slovenskej židovky a nacistického dozorcu z Osvienčimu, vďaka ktorému prežila nielen ona, ale aj jej sestra

Slovenka Helena padla počas druhej svetovej vojny v Osvienčime do oka nacistickému dozorcovi a príbeh neuskutočniteľnej lásky znamenal, že tábor prežila.

johnnybravo
28. august 2015, 10:48
Príbeh lásky slovenskej židovky a nacistického dozorcu z Osvienčimu, vďaka ktorému prežila nielen ona, ale aj jej sestra
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
61
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Len niekoľko desiatok kilometrov od slovenských hraníc leží miesto, ktoré svojou hrozivou atmosférou až dodnes, viac ako 70 rokov neskôr, pripomína všetkým návštevníkom, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny. Poľské mesto Osvienčim má však bohatú históriu. Prvé zmienky o ňom sa našli v dokumentoch už z roku 1179 a až do druhej svetovej vojny by sme nemohli tvrdiť, že so svojimi niekoľko desiatok tisíc obyvateľmi hrá v poľskej histórii výraznú úlohu. Všetko sa zmenilo, keď vo vojenských kasárňach na kraji mesta počas vojny nacisti vystavali koncentračný tábor Auschwitz I. Vtedajší areál opustených kasární znamenal pre Nemcov ideálne podmienky na miesto, kde by mohli vo veľkom zhromažďovať zajatcov. Auschwitz začal s prevádzkou už v máji roku 1940, na miesto veliteľa bol dosadený Rudolf Hoss a v priebehu nasledujúcich mesiacov pribúdali väzni v tisíckach. Už v roku 1941 bol preto založený aj tábor Auschwitz-Birkenau, ktorý ležal len približne 3 kilometre od pôvodného tábora, avšak jeho funkcia bola iná. Nešlo o tábor koncentračný, ale vyhladzovací, čo v praxi znamenalo, že doň ľudia prúdili na takmer istú smrť. A práve v ňom sa odohrával aj príbeh slovenskej židovky menom Helena Citrónová, ktorá tú svoju odvrátila vďaka nepravdepodobnej láske s jedným zo strážcov.

 

Helena naľavo, dozorca Wunsch napravo

Príbeh lásky slovenskej židovky a nacistického dozorcu z Osvienčimu, vďaka ktorému prežila nielen ona, ale aj jej sestra

 

Kto by bol povedal, že pre nacistov podradnú židovskú rasu si obľúbi aj nenávidený strážnik Franz Wunsch. Pravdupovediac, neobľúbil si židov vo všeobecnosti, ale krásnu Helenu, ktorá mu hneď po prvom stretnutí padla do oka až natoľko, že jej v nasledujúcich dňoch a týždňoch začal svoje zaľúbenie prejavovať bizarnými spôsobmi, najmä čo sa prostredia vyhladzovacieho tábora týka. Príbeh spoločnej lásky sa začal v marci roku 1942, keď Helena prišla jedným z mnohých transportov do tábora. Mala šťastie, že bola v tom čase v relatívne slušnej kondícii a nacisti ju neposlali do plynovej komory rovno na smrť, ale radšej ju zapriahli do ťažkej a namáhavej práce. Zanedlho sa do tábora dopravila aj jej sestra s deťmi, takže Helena mala aspoň nejakú oporu v osobe jej súrodenca, ale pracujúc s tehlami v rozbitých budovách, pomaly sa jej prestalo chcieť žiť. Ženy okolo nej dennodenne odpadávali od únavy a zomierali priamo pred jej očami, a tak si jedného dňa povedala, že so svojím osudom niečo musí spraviť a zo svojej práce sa nejakým spôsobom dostať na pracovisko, kde to až také namáhavé nie je. Priznala, že keď jedna zo spoluväzenkýň v jej bloku zomrela, Helena si obliekla jej šaty a keďže nebožtíčka pracovala vo fabrike zvanej Kanada, kde sa triedil majetok a osobné veci prichádzajúcich väzňov, myslela si, že toto by pre ňu mohol byť aspoň čiastočne nový začiatok.

 

 

Uvedomovala si, že prípadné prekuknutie zo strany dozorcov by znamenalo istý rozsudok smrti, ale aj tak sa na ďalší deň s nízkym sebavedomím vybrala do spomínanej fabriky, avšak čo čert nechcel, veliteľka si všimla neznámu tvár, zobrala ju bokom a Helena v tej chvíli vedela, že je koniec. Rozsudok znel trest smrti a aj keď na tom Helena nebola fyzicky zle, za takéto hrubé porušenie pravidiel nemohla od nacistov čakať nič iné. S otrasnou myšlienkou na svoj blízky koniec sa Slovenka zahĺbila do seba, ale neuveriteľná zhoda náhod prišla počas pracovnej prestávky, keď sa veliteľka väzenkýň prišla medzi ne vypytovať o tom, ktorá z nich vie pekne spievať. Helena najskôr otázku premlčala, ale keďže sa o jej slušnom speváckom nadaní vedelo, nakoniec výber padol na ňu a ona sa zanedlho postavila pred svoju budúcu lásku. Franz Wunsch, príslušník jednotiek SS a v tom čase aj veliteľ bloku, v ktorom momentálne pracovala aj Helena, v ten deň oslavoval narodeniny a keďže si ich chcel aspoň čiastočne užiť, rozhodol sa poslať pre talentovanú väzenkyňu. Helena pred neho predstúpila s plačom v očiach, ale nakoniec bola donútená zaspievať a keď skončila, Wunsch vedel, že sa mu Helena výnimočne páči. Vraj jej vtedy povedal, aby mu zaspievala ešte raz, ale keď sa do toho uplakaná židovka nehrnula, len dodal čarovné slovíčko prosím. Helena neverila vlastným ušiam, keďže väzni nemohli od dozorcov v žiadnom prípade čakať akýkoľvek prejav náklonnosti, ale tentoraz to bolo iné.

 

Samozrejme, že mu Helena po tom všetkom aj cez premáhanie sa zaspievala ešte raz a vďaka tomu Wunsch rozhodol, že jej bude trest smrti zrušený a dokonca sa mu podarilo vybaviť, že Helena na druhý deň nastúpi na rovnakú pozíciu vo fabrike. Zdalo sa to ako čarovný sen a ona tomu nechcela uveriť, ale keď sa pri nej počas práce o niekoľko dní Wunsch zastavil, podal jej škatuľku keksíkov a lístoček s odkazom „Zamiloval som sa do teba“, Helena nevedela, čo si má počať. V rozhovore po desiatkach rokov priznala, že odkaz okamžite zničila a Wunscha sa snažila obchádzať ako sa to len dalo. Nechcela si začínať s príslušníkom SS a dokonca dodala, že by radšej zomrela, ako keby mala byť v akomkoľvek romantickom vzťahu s nacistom.

 

Príbeh lásky slovenskej židovky a nacistického dozorcu z Osvienčimu, vďaka ktorému prežila nielen ona, ale aj jej sestra

 

 

Heleninu nevraživosť ale zmenil dozorcov krok, ktorým pred istou smrťou zachránil jej sestru. Tá bola aj s jej dvomi malými deťmi odsúdená na smrť v plynovej komore, a tak využila dozorcove city a povedala mu, čo sa s ňou chystajú urobiť. Wunsch neváhal ani sekundu a keď od Heleny zistil meno jej sestry, rýchlo sa vydal ku peciam, aby sa ju pokúsil zachrániť. Bohužiaľ, jej dve deti v plynovej komore nakoniec aj zomreli, ale Helenina sestra najmä vďaka pomoci od nacistu prežila nielen ten osudný deň, ale koniec koncov aj celú vojnu a pobyt v tábore. Azda ten moment zmenil Helenin pohľad na Wunscha.

 

Samotná Helena už mnohokrát priznala, že spočiatku vzťah plný nenávisti z jej strany a lásky na prvý pohľad z tej jeho, sa postupom času premenil na zamilovaný príbeh dvoch nespojiteľných ľudí. Vzťah židovky a nacistu priamo vo vyhladzovacom tábore nemohol v žiadnom prípade fungovať, a tak sa ich osobný kontakt obmedzoval iba na niekoľko vymenených lístočkov so zaľúbenými odkazmi a momentov, kedy sa k nej Wunsch nahol a ticho pošepol, že ju miluje. Pravdou však je, že Helena sa so Wunschom niekoľkokrát aj vyspala, ale spočiatku to nevnímala ako akt lásky, ale ako čin potrebný na prežitie. Na súde v rakúskej Viedni, Wunsch bol mimochodom rodený Rakúšan, v roku 1972 sa dojemne priznal, že ho hlboká láska ku krásnej Slovenke úplne zmenila, ale výpovede iných väzňov hovorili o niečom inom. Wunsch bol usvedčený z toho, že židov nenávidel z celého srdca, ba dokonca párkrát zobral službu nielen na rozdeľovaní prichádzajúcich zajatcov z transportov, ale dokonca zopárkrát vlastnoručne zhodil jed Cyklón-B do plynovej komory plnej nevinných väzňov. Na tom istom súde svedčila aj Helena a jej sestra a nebolo zrejme žiadnym prekvapením, že obe svedčili v prospech dozorcu. Len pre zaujímavosť, súd nakoniec Wunscha zbavil všetkých obvinení, keďže vtedajšia legislatíva zaoberajúca sa vojenskými zločinmi bola nastavená inak, ale jeho vzťah s Helenou nikdy neprerástol do žiadnej osobnej lásky s tým, že by sa dvojica po vojne začala stýkať.

 

Wunsch oddychujúci so svojimi kolegami

Príbeh lásky slovenskej židovky a nacistického dozorcu z Osvienčimu, vďaka ktorému prežila nielen ona, ale aj jej sestra

 

O príbehu zakázanej lásky z vyhladzovacieho táboru boli odvtedy natočené už viaceré televízne relácie a v jednej z nich svoj príbeh Helena uzavrela výrokom, že faktom zostáva, že jej Wunsch zachránil život. Nevybrala si to sama, ale jednoducho sa to stalo. Podľa nej išlo o príbeh lásky, ktorý sa mohol svojho šťastného konca dočkať iba na inej planéte, pretože Helena vždy v kútiku duše cítila, že bola poškvrnená. Ona bola židovka a on príslušník SS. V tej dobe nebola taká láska možná, ale práve ona zachránila Helene a jej sestre život. Bohužiaľ, ani ten netrvá večne a Helena z tohto sveta odišla ešte v roku 2005, na druhej strane jej milý Wunsch zomrel len pred 6 rokmi, a teda v roku 2009.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
968
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.