Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 18. 10. 2019 meniny má Lukáš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Zvieratá
15
johnnybravo
16. august 2015, 20:09

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

Pred pár dňami mali svadbu, ale ešte predtým sa vydali na dobrodružnú cestu na Aljašku. O nej sme sa porozprávali s Martinou a Michalom.

johnnybravo
16. august 2015, 20:09
Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nemajú ešte ani tridsať rokov, ale Michal s Martinou už za svoj život dokázali navštíviť množstvo zaujímavých miest. Minulý rok sa vydali na Havajské ostrovy a len nedávno sa vrátili z ďalekej Aljašky, kde strávili takmer dva týždne plné adrenalínu, dobrodružstiev a divočiny. Stihli pozorovať medvede zo vzdialenosti niekoľkých metrov, preletieť sa hydroplánom, ale doma je predsa len doma. My sme ich vyspovedali, a tak sa pohodlne usaď a prečítaj si zopár riadkov o pre Slováka neznámej destinácii, kam sa však možno po dočítaní rozhodneš ísť aj ty. 

 

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Ahojte, mohli by ste sa nám krátko predstaviť?

Ahojte. Sme mladý pár, obaja máme zhodne 27 rokov a aktuálne sme už manželia. Vedieme aktívny život, kde má svoje miesto okrem športu, našich spoločných záujmov aj cestovanie a spoznávanie nových krajín a nových ľudí. Cestovanie je pre nás spôsob, ako sa duševne obohatiť a zároveň si splniť niektoré z našich snov.

 

Ako ste sa stretli?

Nás dvoch spojila láska k basketbalu. Prvýkrát sme sa stretli pred dvanástimi rokmi na basketbalovom kempe v Leviciach a neskôr aj v Zlíne, a po tomto kempe sme sa dali dokopy. 8. 8. 2015 to bolo presne 10 rokov, čo tvoríme pár a toto naše 10. výročie sme oslávili svadbou.

 

Kto z vás je dobrodružnejší typ? Kto musel toho druhého nahovárať?

Dobrodružnejší typ je určite Miško. Ja som viac opatrná a ako Miško hovorí, niekedy aj paranoidná. Ale zase mám strašne rada výzvy a keď si nejaké dobrodružstvá „rezervujeme“ (ako napr. výlet na Aljašku), tak si to začnem postupne uvedomovať, že kam to vlastne my ideme. Keď idem s Miškom, nebojím sa ničoho. Tak ako má on všetko naplánované a naštudované, tak to asi nemá nikto koho poznám a cestuje.  Ja to niekedy pred našou cestou nevládzem ani dočítať dokonca. Máme to rozdelené – ja hľadám letenky a ubytovanie, čítam recenzie a Miško vymýšľa program, študuje rôzne cestovateľské portály a knižných sprievodcov.

 

Čo vám na rozhodnutie vydať sa tak ďaleko povedali rodičia?

Miškovi sa k nám pridali. A moji rodičia to prijali ako fakt a asi ich trochu upokojilo, že nejdeme sami. Vedia, že milujeme cestovanie a asi aj potichu čakajú, kam pôjdeme nabudúce. 

 

Čomu sa momentálne venujete? Študujete, pracujete?

Vysokú školu už máme za sebou obaja a ja momentálne pracujem ako účtovníčka a Miško v oblasti práva. 

 

Ako prebieha výber destinácií, do ktorých sa chcete pozrieť?

Výber destinácií je väčšinou kombinácia našich snov, finančných a časových možností. Keď sme boli študenti (dva roky dozadu), tak sme čakali na akcie na letenky, ale potom už keď sme začali zarábať, tak sme už mohli začať rozmýšľať aj nad inými destináciami, ako len nad tými, kam boli práve v tom okamihu akciové letenky. Tak napríklad minulý rok sme podnikli vysnívanú cestu na Havajské ostrovy, kde bolo neskutočne krásne a určite sa tam raz vrátime (toto je jedno z miest, kam sme si povedali, že sa určite raz vrátime). 

 

Nehovoria vám kamaráti, že by chceli ísť s vami?

Naši najbližší kamaráti cestujú tiež veľa a tiež spolu podnikáme nejaké tie výlety, ale mimo Európu chodíme sami. V dnešnej dobe je veľmi ťažké, aby sa štyria ľudia zhodli na dátume cesty, nehovoriac o zhode v destinácií, hoteloch, miest, ktoré chcú navštíviť, stravovaní atď. Každý sme iný a každý hľadá niečo iné, aj keď v rovnakej krajine. Niekto chce ležať na pláži celý deň a nič nerobiť, niekto chce poznávať mesto, no a my najradšej poznávame prírodu. Nám cestovanie vo dvojici najviac vyhovuje, lebo sa veľmi dobre poznáme a vieme, čo môžeme od seba očakávať, zatiaľ čo keď idete s niekým, koho úplne dobre nepoznáte, nemusí to dopadnúť najlepšie, a to už po skúsenostiach riskovať nechceme. Dovolenky v práci je strašne málo na to, aby sme si ju poriadne neužili.

 

Ľadovec Matanuska

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Ako ste sa dostali k Aljaške? Kto vám o nej povedal, komu napadlo ísť práve tam?

Vzniklo to inšpiráciou od našich veľmi dobrých kamarátov, ktorí Aljašku navštívili a videli sme ich nádherné fotky. Odvtedy sme snívali, že tam raz pôjdeme, hlavne Miško, a ten keď si niečo zmyslí... A tak sa začal o tom baviť s tatinom a keďže sú úplne rovnakí, netrvalo dlho a vyskočila akcia na letenku do Seattlu a už sme ju aj kupovali. Takže rodičia sa veľmi tešili s nami na naše spoločné dobrodružstvo. Oni aj spolu s Miškom toho majú nacestovaného strašne moc, ale väčšinou podnikali cesty s cestovkami a Aljaška je dosť finančne náročná cez cestovku a hlavne takmer žiadna nemá len Aljašku, ale Aljašku spolu s Yukonom, a to nechceli, a preto sme sa rozhodli, že to celé vezmeme do vlastných rúk. Rodičom sme ponúkli, že im všetko zabezpečíme a nemusia sa o nič starať presne tak, ako keby išli s cestovkou. Takúto ponuku nemohli odmietnuť. A my sme sa zároveň potešili, že im môžeme aspoň takýmto spôsobom vynahradiť všetko, čo pre nás robia.

 

Ako prebiehala cesta na Aljašku? Koľko prestupov, kde sa prestupovalo? Kde sa pohybujú ceny leteniek?

Cesta na Aljašku začala vo Viedni, odkiaľ sme leteli do Londýna a potom do Seattlu. Toto bola prvá letenka - tá akciová, na ktorú sme natrafili a leteli sme s leteckou spoločnosťou British Airways. Potom sme si dokúpili letenku Seattle – Anchorage s miestnou spoločnosťou Jet Blue, ktorá sa tvári ako nízkonákladová, ale má dobré služby a hlavne nepripláca sa za batožinu v podpalubí. Čistý čas letov bol 16,5 hod. Naspäť sme mali o jednu zastávku viac v Chicagu, čiže namiesto 2 prestupov sme mali 3, čo bol dôvod lacnejšej letenky. Ceny spiatočných leteniek v sezóne, akej sme boli my, sa pohybujú normálne okolo 1 200 eur a viac, ale my sme mali dokopy za letenku 690 eur. Stačí to trochu sledovať a kopec peňazí sa dá ušetriť.

 

Koľko dní ste tam strávili? Akým spôsobom ste sa presúvali?

Boli sme tam 13 celých dní a presúvali sme sa autom z požičovne. Po odporúčaniach kamarátov a po prečítaní viacerých cestovateľských ako knižiek, tak webových stránok sme sa pre istotu rozhodli pre SUV s pohonom všetkých štyroch kolies. Vedeli sme totiž, že nie všade, kam ideme je betónová cesta a že dosť míľ prejdeme aj po nespevnených štrkových cestách. Človek nikdy nevie.

 

Ako to na Aljaške vyzerá? Čo hovoríte na architektúru, atmosféru a infraštruktúru na Aljaške?

Aljaška je divočina. Aj napriek tomu, že je jedným zo štátov USA, s "Amerikou" v ponímaní bežných ľudí nemá veľmi moc spoločné. Aljaška je najväčší štát USA a len určitá časť je dostupná po ceste. O architektúre v pravom slova zmysle je ťažké hovoriť, pretože okrem Anchorage a Fairbanks (väčšie mestá) sú ostatné mestá viac-menej dediny alebo len niekoľko domov popri ceste. Na našich cestách sme zablúdili aj do miest, kde to vyzeralo, ako keby tam zastal čas pred päťdesiatimi rokmi. Celkovo na nás Aljaška pôsobila príjemným dojmom, avšak človek sa musí nastaviť tak, že ide do divočiny, inak to môže mať ťažké. Infraštruktúra na Aljaške - aspoň, čo sme mali možnosť vyskúšať, je na dobrej úrovni. Cesty, ktoré sú asfaltové alebo betónové, sú v omnoho lepšom stave ako tie u nás a dokonca aj tie štrkové sú menej deravé ako tie naše. Miestami opravovali cesty a my sme len tak pozreli na tie pôvodné a už tie by u nás boli cesty najvyššej kvality... Supermarkety boli aj v malých mestách úžasne zásobené, dokonca až tak, že s našimi v Bratislave sa to dá len ťažko porovnať.

 

Ako ste sa vysporiadali s rozdielnou klímou? Je na Aljaške tak chladno?

Toto je to, z čoho sme boli najviac prekvapení. Keď sme sa balili, tak nám rodičia hovorili, aby sme nezabudli zobrať aj viac zimnejších vecí, ale nakoniec sme zistili, že klíma na Aljaške je v sezóne veľmi podobná našej, až na chladnejšie noci. Mali sme celý čas príjemných 25 stupňov a viac, dokonca jeden deň bolo aj 30. Takže zima nám rozhodne nebola. Iná káva je to samozrejme v zime :)

 

Copper Center - miesto, kde akoby zastal čas

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Ako reagujú miestni obyvatelia na turistov, respektíve ako reagovali na vás?

Miestnych obyvateľov sme stretli veľmi málo. Väčšina boli turisti. Ale keď sme stretli na cestách, v národných parkoch, či reštauráciách alebo obchodoch, boli veľmi milí. V Amerike sú ľudia strašne milí, pozorní a priateľskí, a to sa nám na nich veľmi páči. Každý jeden, keď nás počul rozprávať, tak sa hneď prihovoril odkiaľ sme. To bola vždy prvá otázka a veľmi jednoduchý spôsob, ako nadviazať komunikáciu. Väčšinou nasledovala otázka, koľko tu budeme a dali nám aj nejaké rady kam ísť, čo vidieť a popriali krásny výlet a šťastnú cestu domov. V meste Homer sme boli ubytovaní v nádhernom domčeku na kopci, odkiaľ bol famózny výhľad na krajinu a vlastne tam sme sa bavili s domácou pani, ktorá bývala v dome nad nami a hovorila, že sa strašne teší na turistov, lebo ju to baví počúvať o ich krajinách, kultúrach a zvykoch. Bola strašne milá a vymenili sme si veľa zážitkov a informácií o tej svojej krajine.

 

Čo vo vás zanechalo stretnutie s medveďmi grizly?

Našťastie sme zažili iba „plánované“ stretnutie s medveďmi grizly resp. asi sa to nedá nazvať stretnutie, ale skôr pozorovanie :) Je to úžasné, vidieť tie zvieratká v divočine, ako žijú, keď sú voľné, aké sú šťastné a slobodné. Tento výlet sme podnikli s hydroplánom z mesta Homer na známe Brooks falls, kam sa chodí sledovať medveďov grizly. Mali sme šťastie a videli sme ich dokopy 9. Na tomto mieste nám už nebolo všetko jedno a báli sme sa asi všetci. Brooks falls sú neprístupné cestou, takže sme tam leteli hydroplánom (už sám o sebe let bol úžasný zážitok) a pristáli na jazere. Odtiaľ sme išli dva kilometre lesom, ktorý bol plný medveďov, aby sme sa dostali na takú vyhliadku, odkiaľ sme pozorovali priamo vo vodopádoch medvedíkov. Boli úžasní, čakali na lososov, ktorí tiahnu proti prúdu. Boli sme od nich asi 10 metrov. Potom sa jeden z nich rozhodol ísť rovno popod našu vyhliadku a trochu sa nám predviesť, tak sme spravili asi 200 záberov. V tichosti sme ho sledovali a on si nás absolútne nevšímal – išiel si svoje. Potom sme tadiaľ-kadiaľ prešiel on išli naspäť k lietadlu a po ceste sme natrafili na ďalšieho, ktorý sa bláznil vo vode. Úžasný pohľad, kedy strach zmizne a prídu tie emócie plné šťastia a radosti z naplnenia našej cestovateľskej dušičky. Neskutočný zážitok, ktorý zostane navždy v našej pamäti.

 

Bežná realita pri ceste

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Aké ďalšie zaujímavé miesta ste stihli navštíviť?

Miško vymyslel taký program, aby sme našich 13 dní na Aljaške využili naplno a prakticky všetky miesta, ktoré sme navštívili, boli svojím spôsobom zaujímavé. Či už to boli viaceré ľadovce, míle a míle lesov, opustené zlaté a medené bane, množstvo kopcov, jazier alebo malé dedinky, ktoré boli úplnym zapadákovom, všetky v nás zanechali nejaký dojem.

 

Najkrajší zážitok z Aljašky? Najvtipnejší zážitok?

Pre nás bola celá Aljaška krásny zážitok. Asi najkrajšie zo všetkého bolo pozorovať všetky tie zvieratká vo voľnej prírode. Či už na Denali highway kúpajúceho sa losíka s mláďatkom, alebo ďalšiu losiu rodinku prechádzajúcu sa popri ceste, sledovať morskú vydru a jej jašenie v mori, predvádzanie sa medvedíkov grizly, predvádzanie sa v podaní veľrýb, plávanie medveďa čierneho (alebo barribal) v mori, pristávanie puffinov (smiešny morský vtáčik) na vode, sledovanie lososov, ako sa snažia plávať proti prúdu a preskočiť vodopád, sledovanie tuleňov, uškatcov, orlov, zajačikov, caribou (sobíky), svištíkov alebo rysa - všetko toto bolo pre nás veľmi krásne :) Neskutočným zážitkom bolo tiež vidieť najvyššiu horu severnej ameriky - Mount McKinley, alebo po domácom Denali. Môže to znieť trochu komicky, ale vidieť túto majestátnu horu sa nepodarí každému, pretože je častokrát schovaná v mrakoch. Ani jednému z našich kamarátov, čo tam bol, sa McKinley vidieť nepodarilo. Možno nie najvtipnejším, ale určite úsmevným zážitkom bolo, keď sme v dedinke McCarthy, ktorá má asi 30 obyvateľov a je fakt "na konci sveta", stretli v malom múzeu staršieho pána, ktorý sa nám prihovoril a keď zistil, že sme zo Slovenska, tak povedal, že sa volá Cibula a že jeho starí rodičia sú z Bratislavy.

 

Kde ste boli ubytovaní?

Ubytovanie sme mali v podobe hotelov (ak nejaké v tom mieste boli). V divočine ako McCarthy toho nebolo veľa na výber, boli tam, ako to miestni nazývajú, "cabins". Spali sme aj v kempe, tiež v takých "cabins", moteli a potom aj v súkromnom domčeku, kde pani domáca mala na prvom poschodí dva prenádherné apartmány a na druhom bývala ona. V zásade sme spali, kde sa dalo. Na Aljaške si okrem väčších miest ako je Anchorage alebo Fairbanks moc nenavyberáte a ste radi, že spíte v ako tak čistom a slušnom. Tým, že sme boli štyria, to bolo aj finančne prijateľné, ale pre dvoch sa ceny za noc veľmi nelíšia ako pre štyroch. Je to klasické americké ubytovanie, kde má izba dve americké postele a im je v zásade jedno či ste tam dvaja alebo štyria a cena sa moc nelíši.

 

Vrátili by ste sa tam radi, vedeli by ste si predstaviť na Aljaške prežiť zvyšok života?

Nikdy nevieme, kam nás život zavedie... Myslíme, že je toho na tomto svete strašne moc čo vidieť na to, aby sme sa vracali na miesto, kde sme už boli. Samozrejme, môžeme svoj názor zmeniť - nikdy nehovor nikdy. Myslíme si, že sme toho na Aljaške za dva týždne videli veľmi veľa a stačilo nám to akurát na to, aby sme sa tešili domov. Nevieme si vôbec predstaviť život na Aljaške... Je to divočina, na ktorú by sa nám ťažko zvykalo. A tie nekonečné zimy... Jeden domáci nám hovoril, že v zime je tam 2,5-metra snehu a -50 stupňov Celzia, a hlavne celý deň tma... Aj väčšina domácich odtiaľ na zimu "utečie" niekam, kde je teplejšie a svetlo v rámci USA, a potom sa na letnú sezónu vrátia.

 

Vedeli by ste porovnať Slovensko a Aljašku? Spôsob života, prostredie - odhliadnuc od klímy?

Porovnať Slovensko a Aljašku je ťažké. Ako sa hovorí iný kraj, iný mrav. Navyše, neboli sme na Aljaške až tak veľmi dlho, aby sme to vedeli detailnejšie porovnať. Každopádne, v mestách je to niečo podobné ako u nás, ale v divočine, kde aj 100 míľ nie je vôbec nič, len jeden dom, ľudia musia žiť úplne iným spôsobom života. Tiež sme si sami kládli otázky čím sa živia, kde chodia deti do školy, kam chodia nakupovať či k lekárovi? Tieto otázky žiaľ nemáme zodpovedané.

 

Orliak bielohlavý, a teda americký národný symbol v celej svojej kráse

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Kam vaše kroky povedú nabudúce? Chystáte už nejaký ďalší výlet?

Tento rok sme podnikli dve dosť akčné cesty do Kanady a na Aljašku. Samozrejme, pre nás boli určitou formou oddychu a naplno sme si ich užili, ale predsa len už by sme potrebovali trochu aj zrelaxovať a hlavne neriešiť absolútne nič od jedla cez auto, časový harmonogram a tak ďalej. A keďže sme stihli popri tomto všetkom ešte aj našu svadbu, tak by sme si chceli ísť trošku poležať k moru, zrejme niekam do Karibiku, samozrejme na miesto, kde sa dá aj niečo poznávať, a tak trochu máme favorita Mexiko, ale len časť z neho, a to Yukatán (na zvyšok sami moc nemáme odvahu). Bývajú tam super akcie na letenky do Cancunu, tak veríme, že nejaká vyjde. A ja som ešte nebola na dovolenke all-inclusive, takže zároveň aj taká skúška, či také niečo zvládnem a nezačnem sa nudiť už druhý deň (smiech).

 

Čo by ste poradili ostatným mladým ľuďom, ktorí by radi cestovali, ale boja sa, možno nemajú dostatok prostriedkov?

V prvom rade nehľadajte výhovorky ako to nejde! To je pre nás Slovákov typické. Jeden povie, že je sa bojí lietať, ďalší, že nemá čas, peniaze, dovolenku, iným zase vadí časový posun a podobne. Hľadajte možnosti ako to ide, ako sa to dá, lebo ako sa hovorí, keď sa chce, nájde sa spôsob, keď sa nechce, nájde sa výhovorka. Čo sa týka finančných prostriedkov, samozrejme bez nich to nejde, ale keď vidím, koľko dokážu ľudia utratiť v meste na diskotéke za jeden večer alebo za dobrú večeru, každodennú kávičku, tak viem, že na to určite majú, len je to všetko o prioritách a o tom, ako veľmi to chcú.  Dnes svet funguje na internete a všetko je tak dostupné ako nikdy predtým. Možností je strašne veľa, len ich treba využiť. Už len samotný Facebook a zopár stránok venujúcich sa letenkám ponúka každodenne veľké množstvo akcií na letenky do celého sveta a nemusíte si tie stránky ani pozerať, stačí si nechať posielať upozornenia a viete hneď o všetkých akciách. Ale čo sledujem v našom okolí skôr prevládajú už ľudia, ktorí sa cestovania neboja, čo ma veľmi teší a tiež ma veľmi teší, keď nám niekto povie, že sme ho inšpirovali na podniknutie cesty. Veľmi radi sa podelíme o skúsenosti a radi dáme aj užitočné rady všetkým, ktorí chcú cestovať :)

 

Príjemné teploty

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

V národnom parku Denali

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Aljašský express

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

 Tuleň relaxujúci na ľadovej kryhe

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

 V tejto chvíli sa Maťka a Michal nevedeli dočkať medveďov...

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

A tu už rodinka medveďov Grizly na spoločnom dobrodružstve

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Nádherný pohľad na Brooks Falls z kabíny lietadla

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

 Aj medvede si vychutnávajú slnečné lúče

Slovenskí zaľúbenci sa vybrali na Aljašku. Pozorovali medvede, prežívali v divočine a cestovať odporúčajú každému (Rozhovor)

 

Ak by si rád videl ešte množstvo ďalších fotografií z tohto výletu, pokojne si klikni na tento fotoalbum. 

Ohodnoť článok
19
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.