Sobota 20. 1. 2018 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Stal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokov

Nór Gunnar Garfors zvládol navštíviť každučkú krajinu na svete ešte pred tým, než oslávil 37. narodeniny.

7. august 2015, 21:19
7. august 2015, 21:19

Sen o tom, že raz precestujú svet, dennodenne snívajú milióny mladých, starších, ale aj starých ľudí z rôznych kútov našej planéty. Nejeden z nich sa potom vydá na cestu akoby vystrihnutú z vlastných túžob a prejde krajiny, ktoré patria medzi najväčšie turistické lákadlá, avšak inokedy zhatí výlet zlá finančná situácia alebo nedostatok času. Našťastie pre sympatického Nóra menom Gunnar Garfors, jemu jeho pracovná pozícia a samozrejme aj finančná situácia dovolili ešte pred štyridsiatym rokom života stať sa najmladším človekom v histórii, ktorý zvládol navštíviť všetky krajiny sveta. Naozaj, nevynechal ani jednu jedinú a o svojom bláznivom dobrodružstve napísal aj knihu.

 

Gunnar už dlho pracuje pre nórsku televíznu a rozhlasovú spoločnosť a prakticky si svoj sen o návšteve všetkých krajín splnil aj vďaka zamestnávateľovi. Ten ho ochotne posielal na služobné cesty aj do nezvyčajných krajín, aby mu tak dopomohol ku zdolaniu jeho cieľov, avšak Gunnar začínal s cestovaním už dávno predtým. Stačí sa pozrieť len na fakt, že už v roku 2008 mal za sebou cesty do 85 krajín z celkového počtu 198, takže aj keď pred ním stála viac ako stovka ďalších, s cestovaním v skromnejších podmienkach už mal množstvo skúseností.

 

Stal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokov

 

Ako sme už vyššie spomínali, Gunnar o svojich cestách stihol už aj napísať knihu, v ktorej potenciálnym cestovateľom radí, ako sa dostať z domova do sveta a obohatiť svoj život o nové skúsenosti. Začína tým, že dnešné ceny leteniek, minimálne v rámci Európy, sú neuveriteľne nízke a dostupné pre takmer každého. Hovorí, že mimoriadne dôležité je plánovanie výletu, keďže čím skôr pred dňom odletu si človek letenku zarezervuje, tým ju vie získať lacnejšie. Gunnar v skutočnosti počas svojho dobrodružstva nevyužíval ubytovanie v luxusných hoteloch, ale často zadarmo prespával na pohovkách v rámci fenoménu s názvom couch surfing. Jeho cieľom pritom nebolo spoznať iba krajinu samotnú, ale aj ľudí v nej žijúcich, a preto pridáva aj radu, ktorá znie, aby sa ľudia nebáli osloviť vľúdne vyzerajúcich cudzincov. Priznáva, že v rôznych krajinách sa pokúsil osloviť náhodných okoloidúcich a aj keď neboli vždy príjemní, množstvo z nich mu otvorilo dvere na zaujímavé akcie, ako napríklad rôzne večierky či oslavy, kde by sa inak dostať nemohol.

 

Všetko podstatné o jeho rekorde a aj cestách sa môžeš dočítať v knihe, ktorú nazval 198: How I Ran Out Of Countries a zdôveruje sa v nej všetkým čitateľom nielen o vlastných zážitkoch, ale aj o šikovných tipoch a trikoch na to, ako sa relatívne málo peňazí zorganizovať dobrodružstvo svojho života. Dnes preňho ale musí cestovanie vyzerať zvláštne, keďže po príchode do akejkoľvek krajiny na svete si môže povedať, že tak tu som už bol.

 

Stal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokov

Stal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokovStal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokovStal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokovStal sa najmladším človekom, ktorý navštívil každú krajinu na svete, a to vtedy nemal ani 37 rokov

Viac fotografií z ciest môžeš nájsť na jeho Instagrame.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Zobraziť 8 komentárov
Diskusia
alebo poslať ako anonym
8 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
  7. august 2015, 21:31

Komentár bol odstránený pre jeho nevhodný obsah.


avatar
Nico7. august 2015, 23:21

Street view aneb jak procestovat celý svět z pohodlí domova. Tak se bude jmenovat zase moje knížka.

22 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kruta pravda8. august 2015, 1:42

to mi chcete povedat, ze bol aj v severnej korei alebo na slovensku?

7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
jazdimnaferrari8. august 2015, 8:08

cez slovensko len prefrcal na nasom ultrarychlom ultramodernom IC

9 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tvoj nick kurwo31. marec 2016, 15:05

zachvilu hyperloopom budu cestovat ale sak my vieme ze zas oebu narod jak doteraz setci rozkradnute to tu je v pii sme

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lol8. august 2015, 0:07

v kazdej krajine urcite nebol

3 Odpovedať · Nahlásiť
Matúš Bielik9. august 2015, 16:28

?

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
nezadané hovno10. august 2015, 14:31

v Nórsku určite nebol!

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Rišo9. august 2015, 21:14

V Liberlande alebo v Islamskom štáte nebol určite :D

1 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá